כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  תגובות (6)

  נא להתחבר כדי להגיב

  התחברות או הרשמה   

  סדר התגובות :
  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  RSS
    20/9/19 08:49:

  תודה על התגובה.

  יש איזו אגדה .(אולי אמת) שבימים הקשים שלפני מלחמת ששת הימים, בגין נשא לשדה בוקר כדי לשכנע את בן גוריון לשוב לעמדת ההנהגה. הטענה אומרת שבסוף המפגש בן גוריון אמר שאם בזמנו הייתה שיחה כזאת בין שניהם כל סיפור אלטלנה לא היה קורה.

   

  בפועל אני חושש שהסיפור יותר גדול משני האישים. שכן שניהם היו שבויים בתוך הנסיבות, נסיבות של שנאה הדדית שהושקתה במשך שנים ארוכות. ואם יש לקח שכולנו היינו צריכים לקחת מאלטלנה היא שלא ניתן למנוע חוסר הסכמה. שחילוקי דעות יכולים אפילו להוביל לדברים טובים. אבל אסור בתכלית האיסור להפוך את מי שלא חושב כמוני לשטן.

   

   

   

  צטט: נעם דימנט 2019-09-19 12:29:19

  מעניין מאוד. לא קל לעבור ממחתרות ומיליציות לצבא ממלכתי. בסיפור אלטלנה גם בן גוריון וגם בגין בולטים ביתרונות ובחסרונות שלהם.
    19/9/19 12:29:
  מעניין מאוד. לא קל לעבור ממחתרות ומיליציות לצבא ממלכתי. בסיפור אלטלנה גם בן גוריון וגם בגין בולטים ביתרונות ובחסרונות שלהם.
    13/9/19 18:21:

  תודה ידידי.

   

  לגבי היום אפשר לומר שמדובר באירוניה של ההיסטוריה - שכן שמבצע את עיקר ההסתה ומתייג אנשים כבוגדים, הוא אותו מחנה שהיה בצד המיעוט בפרשת אלטלנה וסבל בעצמו מהאופן שבו השלטון הציג אותו. נדמה שאפילו אלטלנה עצמה גויסה למערכה כדי ליצור את המשוואה שמאלנים = בוגדים.

   

  צטט: אזוטריקה-יומן לימוד אישי 2019-09-12 10:13:50

  יפה היא סקירתך.

  עולם כמנהגו נוהג, היום זאת אותה גברת בשינוי אדרת.

  פילוג זוחל הקיים במחשכי הממון, עגל הזהב.

  תודה על התזכורת..

    13/9/19 18:17:

  אני מתייחס להיסטוריה כמפלצת לא בגלל האירועים הקשים שהיו, אלא משום שכל אחד מבין את ההיסטוריה על פי המשקפיים שלו - וכך באלטלנה לדוגמה אנו מקבלים שני סיפורים היסטוריים שונים אחד שם את כל האשמה על בן גוריון והשני על בגין. (כלומר ההיסטוריה הופכת בעצמה להיות שדה קרב).

   

  אני השתדלתי כמיטב יכולתי לשים את זווית הראיה של שני הצדדים. בכלל אני לאט לאט נגמל מהנוהג להתבונן בהיסטוריה דרך משקפי האשמה. ברור לי שלי קיים מידע שלאותם אנשים לא היה בזמן אמת (וחסר לי את הפרספקטיבה שהייתה להם).  

   

  במבט לאחור נראה לי שדווקא ראש האצ"ל עשה מאמץ - בקטע הסיפור הזה הוא חתם על הסכם שילוב אצ"ל בצבא, ודיווח לצה"ל על המשלוח. מצד שני כאשר בונים ארגון שבמשך מספר עשורים חלק מהאני מאמין שלא הוא לא לציית להנהגה הרשמית, ברור שלמרבית חבריו (ואולי אף לבגין עצמו) קשה להחליף את הדיסקט בבת אחת. מהצד השני ההנהגה שרגילה שאותו ארגון לא מציית כבר רגילה לחשוד בו וגם לה לא קל להחליף את הדיסקט בבת אחת.

   

  כאשר מכניסים את המשוואה הזו לסיר לחץ של מלחמת קיום מקבלים אירוע כמו אלטלנה. לזה צריך להוסיף את רטוריקת השנאה. בהקשר הזה קשה לי לומר שלמדנו משהו מהמקרה הקשה הזה.

   

  החכמה שלאחר מעשה היא חכמת עניים ובכל זאת, בדיעבד דרך המלך לשילוב האצ"ל בצה"ל הייתה גם על ידי שילוב ראשיו בתפקידי מפתח. לתת להם את התחושה שהם שותפים ולא חלק מנודה שצריך להוריד את הראש ולציית לפקודות.

   

   

   

  צטט: א ח א ב 2019-09-12 08:49:08

  פרשה מיותרת. מלחמה עקובה מדם טובי בנינו נהרגים. המדינה רק הוקמה ועוד לא מתפקדת כמדינה. האצ"ל שכבר היה חלק מהצבא בוחש ורוחש ותובע עצמאותו. אם פרשה כזו הייתה קוראת בזמן אחר ובארץ אחרת היו כל אנשי אלטלנה מואשמים בבגידה ומוצאים להורג . למרבית המזל הפרשה גרמה לבגין מחד ולבן גוריון להתעלות על המחלוקות ולבנות מדינה. והיום ? פפפפחחחחחחחחחחחחחחחח הנהגה עלובה ומושחתת אנשים מעריצים כסף כוח שררה, נהנתנות. איפה בגין ובן גוריון ואיפה מנהיגי היום.

  יפה היא סקירתך.

  עולם כמנהגו נוהג, היום זאת אותה גברת בשינוי אדרת.

  פילוג זוחל הקיים במחשכי הממון, עגל הזהב.

  תודה על התזכורת..

    12/9/19 08:49:
  פרשה מיותרת. מלחמה עקובה מדם טובי בנינו נהרגים. המדינה רק הוקמה ועוד לא מתפקדת כמדינה. האצ"ל שכבר היה חלק מהצבא בוחש ורוחש ותובע עצמאותו. אם פרשה כזו הייתה קוראת בזמן אחר ובארץ אחרת היו כל אנשי אלטלנה מואשמים בבגידה ומוצאים להורג . למרבית המזל הפרשה גרמה לבגין מחד ולבן גוריון להתעלות על המחלוקות ולבנות מדינה. והיום ? פפפפחחחחחחחחחחחחחחחח הנהגה עלובה ומושחתת אנשים מעריצים כסף כוח שררה, נהנתנות. איפה בגין ובן גוריון ואיפה מנהיגי היום.

  מפלצת ושמה היסטוריה - אלטלנה פרק א

  6 תגובות   יום שלישי, 10/9/19, 13:48

  במשפחה שלנו לכל סיפור יש יותר מגרסה אחתזה אומר ככהוזה אומר ככהלך תבין מכל הגרסאות הללו מה באמת התרחש בעברזו התחושה שעוברת בפרשת "אלטלנה". למי שלא זוכר מדובר בספינת נשק שארגון האצ"ל רכש ממשלת צרפתשטובעה על נשקה בפקודת בן גוריוןוהיתה הרגע הקרוב ביותר בתולדות הציונות למלחמת אחיםבשביל אנשי האצ"ל "אלטלנהמסמלת את אכזריות מחנה הפועליםמאז רצח רבין אלטלנה משמשת ככלי לדה-לגיטמיציה של האישבמחנה הפועלי הטבעת הספינה מוצגת כמעשה שמנע מלחמת אחים ויצר צבא אחד.

   

  איך הגענו למצב הזההציונות הציבה בזמנו חזון כל כך מאתגרשדרש שילוב ידיים של כל חלקי העם כדי שיצליחלרוויזיוניסטים ולפועלים היה מכנה משותף רחבשני המחנות צמחו בערוגות ההשכלה במזרח אירופהלחמו למען העבריתלמען העליהלמען הקמת מדינה עברית – מתקדמתליברליתדמוקרטיתעם שוויון זכויות לכל אזרחיהעם הגנה סוציאלית לחלשיהמהצד השני היה למחנות גם אי הסכמותמהפכה פועלית ומתינות צבאיתכיצד הפכו אי ההסכמות לשנאה תהומית שכמעט הובילה למלחמת אחים?

   

  ממרחק השנים ההבדלים בין התנועות הם בעיקר טקטיםבאיזו דרך לנקוט כדי להגיע לאותה מטרהבפועל ההבדלים הללו צמחו למלחמה של ממשהרטוריקה הפכה רטוריקה של שנאהואחריה גם המעשיםעד 1948 מצבורי הטינה והחשדנות מילאו את שני המחנותלכלל הציונים היתה הנהגה זמניתולציונים הרויזיניסטים הנהגה משלהם שלא קיבלה את מרות ההנהגה הכלליתלכלל הציונות היה כוח צבאיולרוויזיונסיטים מחתרת צבאית משלהםאז הגיע מאורע ששינה את חוקי המשחק – סיום המנדט הבריטינגמר פרק הזמניות – הגיעה השעה להנהגה של כלל העם.

   

  כל אחת מהתנועות ניסתה לעשות שריר כדי להכשיר את עצמה להנהגה העתידיתלתנועת הפועלים היה יתרון מובנה,במשך תקופה ארוכה נציגיה עמדו בראש ההנהגה הזמנית הרשמית של הציונותהרוויזוניסטים נדרשו ל"שובר שוויון"כדי שיוכלו לקבל לידהם את מושכות ההנגה.

   

  מלבד סיום המנדט והקמת המדינה 1948 זימנה אתגר נוסףמלחמת העצמאותהמחתרות לא הספיקו למשימההגיעה העת לשים את המחלוקות בצדלפרק את המחתרות ולהקים צבא אחדצבא הגנה לישראל שיתבסס בעיקר על ארגון ההגנה על 50 אלף לוחמיורוב הרויזוינסטים לא ששו לפרק את האצ"ל – גם משום שהכוח הפוליטי שלהם נשען עליו וגם משום שהם לא סמכו על ההנהגה הציונית הקיימתלאחר דיונים הושגה פשרה בין ישראל גלילי למנחם בגין במסגרתה ישולבו בצה"ל יחידות של האצ"לובירושלים ישאר האצ"ל כארגון עצמאימן הסתם הפשרה נחתמה כשכל צד חושד בצד השני.

   

  עסקת אלטלנה היתה אמורה להזריק מלאי נשק לטובת הישוב במלחמתו בערביםוגם לספק לרויזיוניסטים נקודות בדעת הקהלהצרפתים שמכרו את הנשק רצו להשיג מנוף השפעה על ההנהגה הציוניתבארץ המצב היה שברירי יחידות האצ"ל רק החלו לעשות צעדים ראשונים בצה"לועדיין לא ידוע למי נתונה תהיה נאמנותןההסכם בין צה"ל לאצ"ל אסר על רכישת נשק עצמאית של הארגוןכדי להפיג את החשדנות ולהראות גודל רוח בגין משתף את ההנהגה ברכישה של האצ"לברוח הפשרה מחליטים ש-80 אחוז מהנשק ילך לצה"ל בין היתר ליחידות האצ"ל שבתוכוו-20 אחוז ליחידת האצ"ל העצמאית בירושליםגם כאן הפשרה נחתמת עם חשדנות הדדית.

   

  הנהגת אצ"ל בחוץ לארץ לא שותפה לפשרנות של בגיןהיא לא הסכימה שצריך לפרק את האצ"להיא לא הסכימה שצריך למסור 80 אחוז מהנשק שלהם לידי הנמסיס בן גוריוןבצירוף נסיבות פאטאלי שילוח הספינה מתעכבהתחלת הרכישה נעשתה כשעדיין האצ"ל ארגון עצמאיוהשילוח לאחר שרוב יחידות האצ"ל משולבות בצה"לוכשיש איסור על קניית נשק עצמאית של האצ"להנהגת האצ"ל בחו"ל שולחת את אלטלנה במועד שידוע רק להםהם מאמינים שכאשר הספינה תגיע לתל אביבהציוד יוכל להגיע למטרתו המקורית.

   

  בגין לומד על יציאת הספינה מדיווח של ה-BBC. הוא תופס את ראשוהוא מבין שכל מסכת האמון שהוא ניסה ליצור עם ההגנה נקרעה בבת אחתבגדלות נפש הוא פונה להגנה ומספר להם על השינויאבל זה מאוחר מדיבן גוריון כבר שמע על היציאה הסודית של אלטלנה משליחיו באירופההוא חש ריח של בגידה.

   

  התכנית המקורית של אלטלנה היתה להגיע ל"קהל הביתיבתל אביבבן גוריון משכנע להעבירה לחוף בית ינאיבטענה שאסור להעביר לנמל נשק בשל הסכמי שביתת הנשקהספינה עוגנת בחוףבהתחלה יורדים 930 העוליםואחר מתחילים לפרוק את הנשקאל המקום מגיעים בגין וישראל גליליבין בגין לגלילי התגלתה מחלוקתעל פי בגין 20 אחוז מהנשק נועד ליחידת אצ"ל בירושליםוהשאר ליחידות אצ"ל בצה"לגלילי גרס ששמונים אחוז מהנשק אמורים ללכת לכלל צה"ל וההנהגה תחליט איך לחלקוהמחלוקת הזו שוב העלתה את הדם הרעאת שאלת הנאמנותבדיווח שנמסר לבן גוריון עלתה שוב שאלת הצבא הפרטי.

   

  אם המחלוקת על חלוקת הנשק לא הספיקהההתרחשויות בחוף ינאי יצרו לבן גוריון עוד ספקותתוך כדי העגינה של של אלטלנה הגיעו למקום כמה מאות מבוגרי האצ"ל ותומכיו כדי לסייע בפריקה ולמנוע מצה"ל לשים ידיו על הנשקבין המתגייסים היו לוחמי גבעתי שנטשו את בסיסם כדי להגיע לחוףבדרך הם נעצרו במחסום בית דגן וקיימו קרב יריות בו נהרג חייל צה"ל ושני חיילי אצ"ל.

   

  רצף הדיווחים יצר תחושת הפיכהבן גוריון מקשיח עמדותאם כך הדבר על בגין למסור את כלל הנשק למדינהתחושת הבגידה של בן גוריון היתה כל כך חריפה שהוא העמיד לבגין אולטימטוםעליו למסור כל את הנשק תוך10 רגעיםבגין ראה באולטימטום עלבון ובפועל התעלם ממנולאחר מספר שעותהחליט בן גוריון למנוע בכוח את פריקת הנשק.

   

  הנוכחים במקום לא היו מודעים לגודל הדרמה שבאוירחיילי חטיבת אלכסנדרוני שנשלחו למקום מטעם צה"ל סירבו להתעמת עם פורקי הסחורהלאחר יומיים הוחלט במטה לשלוח למקום את קומנדו 89. הקומנדו הורכב ברובו מאנשי ההתיישבות העובדת מהצד השני של המתרס הפוליטיהמפגש הוביל לקללות ודחיפותהאלימות הגיעה לחילופי אשההרוג הראשון איש הקומנדוהאירועים הסלימו ונהיה קרב יריותקרב היריות הסתיים בירי מרגמות לעבר האצ"לבהפגזה נהרגו שלושה מחברי האצ"ל.

   

  בעקבות האירועים חוזרים אנשי האצ"ל לספינההם חושדים שבן גוריון זומם לחסל את בגיןיחד עם בגין עולים כמאה אנשי אצ"ל כדי לשמש כמגן לבגיןלדידם ההתערבות הצבאית והאולטימטוםהם סטירת לחי לפשרנות של בגיןהם השפלה ואפילו בגידהנותר להם פתרון אחדלהביא את הספינה לתל אביבשם יוכלו לגבש את נאמניהם ולהעביר את הנשק ליעדו המקורי – לארגון הצבאי הלאומי.

   

  בצד השני ראו בקרב היריות ובבריחה של הספינה בקריאת תיגר על הממשלה הריבוניתהוכחה שאנשי האצ"ל מעוניינים להמשיך להחזיק צבא פרטי ואפילו לבצע הפיכהיכולת המשילות של הממשלה הזמנית עמדה על כף המאזנייםרוח השיתוף והפשרה שווקה חייםהשטנה בין המחנות צפה ועלתה.  כל תכנית ההטמעה של האצ"ל בצה"ל עמדה בספק.

   

  בן גוריון שולח את ספינות חיל הים לעצור את אלטנלהאלטלנה החדישה חומקת מהןמתפתח קרב יריותחלק מהחיילים על ספינות חיל הים מסרב פקודהבן גוריון מבקש את עזרת חיל האוירגם הטייסים מסרבים פקודהסירוב הפקודה מראה את השלד המוסרי של המסרביםמצד שני הוא שוב מעלה את עניין המשילותאם במלחמה המתרגשת כל חייל יעשה דין לעצמו ויחליט אם למלא פקודהאם הנאמנות של חיילים תהיה מפלגתית הסיכוי לשרוד יהיה אפסיבמקום שהסרבנות תעורר מתינות בבן גוריון הוא מקשיחה את ליבולא ניתן לקיים מדינה עם שני צבאותלא ניתן לקיים מדינה שבה קבוצה קוראת תיגר על עצם סמכות הממשלה באמצעות פעולות אלימותאם התופעה לא תעצר כאן ועכשיו הממשלה לא תוכל לשלוטקל וחומר לנהל את המערכה נגד מדינות ערבההבחנה הזאת נעלה את בן גוריון בפני הצעות פשרה שהוצאו לוהפתרון היחיד של בן גוריון הוא כניעה ללא תנאי של הספינהאפילו במחיר איבוד הנשק.

   


  דרג את התוכן:

   בניחותא

   בעיקר על המובן מאליו - כל כך מובן עד שכמעט שוכחים שהוא קיים.

   פרופיל

   עצבן
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין