כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  הבורסה הישראלית לטכנולוגיה

  0 תגובות   יום רביעי, 11/9/19, 14:32

  הבורסה הישראלית לטכנולוגיה 

  השקעה בבורסה מעולם לא הייתה קלה ונגישה יותר

   

  מאת: שמואל שי

   

  הבורסה הישראלית לטכנולוגיה נולדה כאשר קם הצורך בגיוס כספי ציבור מכל העולם, לשם קידום מיזמי הייטק, טכנולוגיות מזון מתקדמות (פוד-טק), אגרו-טק וטכנולוגיות אנרגיה חדשים שמקור הפיתוח שלהם בישראל. המטרה בהקמתה היא קיומה של בורסה בה יוכלו אזרחי כל העולם לבצע פעולות פיננסיות באופן ישיר, ללא צורך בבנקים וחברות השקעות.

   

  הרעיון

  בעשור האחרון חל שינוי משמעותי בכל נושא איכות הסביבה. בשל התקדמות הטכנולוגיה בכל העולם, במקביל לגידול האוכלוסייה המתמיד, ישנו דגש מוגבר על טכנולוגיות ומיזמים הנוגעים בדבר. ישנו צפי דמוגרפי עולמי עתידי לפיו בעוד כעשור מהיום, אוכלוסיית העולם תעמוד על כ-9 מיליארד אזרחים, כאשר כיום העולם מונה כ-7 מיליארד - משמע יתווספו לעולם עוד 2 מיליארד אזרחים - מדובר בקצת יותר מרבע מאוכלוסייתו בעת הנוכחית.

   

  כאמור, בשל אותם שינויים, גובר הצורך בבחינה מחודשת של הטכנולוגיות הקיימות בכל הנוגע לאספקת מזון ולאיכות הסביבה, גם עבור הדורות הבאים. משום כך ישנה דרישה להקמת בורסה לגיוס משאבים כלכליים מכלל אוכלוסיית העולם, ללא מגבלות ודרישות מחמירות מצד הבורסה לני״ע. בורסה זו על משאביה הכלכליים תהיה כעזר למיזמי ההייטק הישראליים המתפתחים, בכך שכל החפץ להשקיע בה יוכל לעשות זאת באופן עצמאי. האפשרות לגיוס כספים מהציבור באופן קל ונגיש באמצעותה, יוכל לסייע לחברות טכנולוגיות בכל הגדלים ליישם את הרעיונות שלהם ללא מגבלות, ולסייע להכנת הקרקע לגידול האוכלוסין העולמי הצפוי בעזרתן.

   

  הטכנולוגיה

  האינטרנט ההולך ונהיה נגיש לכלל אוכלוסיית העולם מאפשר ליצור בו פלטפורמה לגיוס הכספים בצורה קלה, נגישה ומאובטחת ובטכנולוגיות מתקדמות המאפשרות פעילות יומיומית בבורסה מכל לוקיישן, ע״י כל אזרח, ובפרט העברות כספים מיידיות, ללא צורך בחברות השקעות ובנקים כגופי תיווך, אלא בפעולות ישירות בלבד.

   

  תהליך גיוס הכספים בבורסה לטכנולוגיה

  במודל הקלאסי של הבורסות השונות, כאשר חברה מעוניינת לגייס כספים, מחובת התורמים לקבל חוות דעת מקצועית מגופים פיננסיים שונים לגביה ואף נתונים כלכליים והיסטוריים של אותה חברה, וכן לא קיימת נגישות מלאה לכלל האזרחים, והדבר גורם לפספוס של אזרחים משקיעים פרטיים פוטנציאליים.

  תהליך גיוס הכספים בבורסה הישראלית לטכנולוגיה, לעומת זאת, יפעל בדרך שונה המותאמת למציאות של ימינו, מונגשת לכלל הציבור העולמי, ובעלת שלושה שלבים.

   

  1. שלב טרום גיוס - ראשית, כל חברה שתבקש לגייס כספים תצטרך להציג את הפרופיל שלה לכלל הציבור בכוחות עצמה. על החברה להציג את מהותה, פעילותה, הרעיון שעבורו היא מבקשת כספים ומשמעותו. לרוב יהיה זה בעזרת מצגת ויזואלית הפתוחה ונגישה לכלל הציבור. לאחר הצפייה במצגת, הציבור ידרג את החברה לפי קריטריונים מסויימים, וכך יקבע האם ישנו צורך ו/או עניין במוצר/פיתוח של החברה או לאו. לפי דירוג זה ייקבע הצורך בגיוס כספים. בנוסף, לאחר הדירוג נדע האם קיימים אזרחים אשר יהיו מעוניינים להשקיע בחברה באופן פרטי וישיר וזאת תוך שימוש בפלטפורמת הבורסה לטכנולוגיה אשר תכלול אתר חדשות מקומי אשר יציג ויפרט על כול חברה חדשה וכן עמוד מיועד לכול חברה אשר תוכל להציג בו את מפרט החברה וסוג פעילותה.

   

  1. שלב הגיוס הראשוני - במידה ויש עניין בגיוס כספים, יוכלו האזרחים לרכוש עצמאית מניות לפי דירוגי החברה, אולם יהיה זה רק לאחר הנפקתה לכלל הציבור. על מנת למנוע סיכונים גבוהים בקרב האזרחים המשקיעים, ההשקעות הראשוניות יוגבלו לסכום שייקבע מראש בהתאם לדירוג, יתחיל מ-100 דולר ולא יעלה על 1,000 דולר כהשקעה ראשונית. עם תום הגיוס הראשוני, תינתן לכל אזרח שהשקיע בחברה האופציה והזכות לרכוש מניות עתידיות בסכום הראשוני שבו רכש אותם.

   

  1. שלב הגיוס המתקדם - לאחר הגיוס הראשוני, אישור ותחילת פעילות החברה והמיזם, פיתוח המוצר יצא לדרך, ובשלבים מתקדמים יותר יוסרו מגבלות ההשקעה בהדרגה. זאת כדי למנוע נזק כספי אפשרי בדמות בזבוז כספי ציבור ואזרחים על חברה בעלת סיכון להתרסקות. לאחר תקופה מסויימת שבה החברה מונפקת ומושקעת, ניתן יהיה להסיר את מגבלת ההשקעה כליל וכל החפץ בכך ישקיע סכום כרצונו, בעוד החברה תהיה פתוחה לכלל הציבור המעוניינים להשקיע בה.

   

  שיתוף חברות גיוס

  למרות הקמתה של הבורסה לטכנולוגיה בישראל, המונגשת בה כל החפץ להשקיע יוכל לעשות זאת, ללא צורך בחברות השקעה ובנקים, לא נשללת האפשרות לחברות המגייסות כספים בבורסה זו, לקחת חלק בבניית תיקי השקעות בשיתוף חברות השקעות שונות, ולהסתייע בהן במידת הצורך והרצון.

  החברות המגייסות שיפעלו בבורסה למעשה יוכלו לבחור את מקורות הגיוס שלהן. מלבד פנייה לציבור הרחב מכלל אוכלוסיית העולם, אם יחפצו בכך, יוכלו החברות גם לפנות לחברות העוסקות בגיוס הון והשקעות, אך יהיה הדבר בגדר רשות ולא הכרח. במידה וחברה מסויימת תבחר גם להסתייע בחברות השקעות, אלו יוכלו לבנות תיקים שיכללו אותה בתוכם.

   

  תוכנית החינוך

  במסגרת פעילותה השוטפת של הבורסה, תוקמנה תשתיות חינוך ללימוד הנושא במוסדות שונים. ראשית, יילמד הנושא במוסדות אקדמאיים שונים ביניהם אוניברסיטאות ומכללות טכנולוגיות למיניהן.

  כמו כן, תוקם תוכנית לימודית מיוחדת עבור תלמידי תיכון, שעיקרה יהיה שילובם במערך החינוך הנ״ל, לצורך הקמת מיזמי הייטק, במסגרת הבורסה לטכנולוגיה.

  במסגרת תוכנית החינוך יתאפשר לתלמידים, גם במוסדות האקדמאייים וגם בתיכונים, להקים מיזמי הייטק אשר ימומנו על ידי הבורסה לטכנולוגיה. פעילות חינוכית ולימודית זו תמומן ישירות ע״י הבורסה באמצעות מס חינוך מיוחד שיוטל על העסקאות של האזרחים המשקיעים.

   

  מיסים ותשלומים

  במסגרת הפעילות העסקית של האזרחים המשקיעים, פעילותם בבורסה תידרש בהיטל מיסים.

  ראשית, יוטל מס בורסה שיועבר לארץ המוצא של כל אזרח משקיע. משמעותה של תשלומי מיסים בארץ מוצא של האזרח המשקיע הינה ראשונה בחשיבותה, משום שכך יהיה ניתן לשמור את האינטרס של כל מדינה ובמקביל גם לעודד את אזרחי אותה מדינה להשקיע בבורסה לטכנולוגיה בישראל, על נגישותה ויתרונותיה.

  שני סוגי מיסים נוספים שיוטלו על האזרחים יהיו מיסי חינוך להשקעה בתחום החינוך כאמור לעיל, ומיסי פרוייקטים שיהיו מיועדים להשקעות בפרוייקטים ומיזמים שונים של חברות הנסחרות בבורסה לטכנולוגיה.

   

  עמלות

  זהו נושא בעל חשיבות עליונה לעידוד אזרחים להשקיע בבורסה הטכנולוגית בישראל. הרעיון הינו לאפשר לחברות המגייסות ליצור קבוצות של אזרחים אשר ישקיעו כספם באותן חברות דרך הבורסה הטכנולוגית, המונגשת לכלל הציבור העולמי ומאפשרת השקעה בהליך פשוט. פעילותן של חברות אותן במסגרת גיוס אזרחים משקיעים, צפויה להניב עמלות גבוהות יחסית להשקעות, ובכך לגרום לאינטרס משמעותי מצד אותן חברות, להביא יותר אזרחים משקיעים לבורסה, לחשוף יותר אזרחים אליה, ולהגדיל את פעילותה.

   

  פיקוח ותכנון

  כל הנעשה בבורסה יהיה תחת פיקוח ותכנון רגולטורי. הפיקוח הרגולטורי על הפעילות הפיננסית של החברות המגייסות הכרחי למניעת פירצות בחוק ופעולות לא הוגנות מצד האזרחים המשקיעים והחברות המגייסות.

  כאשר חברה תתחיל בהליך גיוס הון בבורסה, יש צורך למנות רואה חשבון ועורך דין אשר יפקחו על הפעילות השוטפת שלה, ובכך להחיל שליטה מלאה על ההתנהלות הכספית (הכנסות מול הוצאות) המתקיימת לצורך קידום ופיתוח המוצר.

  הרו״ח והעו״ד הממונים על כל חברה למעשה יבקרו את רמת הוצאת הכספים באותה חברה, וימנעו בכך בזבוזים מיותרים והעברת כספים ונכסים בפיזור לא שווה לאזרחים בעלי עניין בחברה.

   

  מטבע קריפטו

  הנפקת מטבע קריפטו בבורסה, הינה משמעותית, ויש אף שיאמרו שהכרחית, בהעלאת ערך הפעילות הכללית של הבורסה הישראלית לטכנולוגיה בעתיד. כיוון שמטבעות קריפטו לסוגיהם השונים, הינם וירטואליים ואף בינלאומיים, תוך כשנה מתחילת פעילות הבורסה הישראלית לטכנולוגיה לביסוס מעמדה בעולם, תיווצר אפשרות להנפיק בה גם מטבעות קריפטו, להשקיע ולסחור בהם, באותה קלות בה מתבצע שאר המסחר בה, המונגש לכלל הציבור. הדבר יעלה את המדד הכללי של פעילות הבורסה, ויחשוף אותה לעוד אזרחים המעוניינים להשקיע בה.

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל

   gmsdrtv
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין