כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  רשימות של חולדה

  כמו בכלוב או במבוך אכזרי אנחנו כלואים ע"י מערכי כוח דכאניים. מנגנוני העוול האלו חזקים כל-כך, מתוחכמים כל-כך, שהם נראים בלתי-ניתנים להבסה. והם הופכים את כדור הארץ למה שיצחק בשביס זינגר תיאר כ"בית מטבחיים מאופק לאופק".

  אבל מתחת לפני השטח של ערי-הכלא שלנו, חולדות חרוצות נועצות שיניים בכבלי חשמל, מכרסמות חוטי תקשורת, מפוררות תשתיות. ויום אחד הכלוב שסביבנו יקרוס ונצא לחופשי.

  0

  זה טל והשוחטים או קואליציית סביבתנים

  1 תגובות   יום שישי , 13/9/19, 16:10

  יש לי כבוד לטל גלבוע. היא מתאמצת להגן על בעלי-חיים

  במקום שבו זה הכי קשה: בקואליציה של ביבי.

  בבחירות הקרובות, הדבר הטוב ביותר לבעלי-החיים יהיה להחליף את הקואליציה של ביבי בקואליציה ידידותית לבעלי-חיים. האלטרנטיבה קיימת והדבר אפשרי. 

   

  לא קשה לקדם זכויות בעלי-חיים במרצ: זה ב-DNA של המפלגה. חברי כנסת ממרצ מרימים בעצמם טלפונים לעמותות לזכויות בעלי חיים ומתייעצים בזמן אמת איך נכון להצביע על הצעת חוק כזו או אחרת. המחויבות לזכויות בעלי-חיים במרצ היא מסורת: שולמית אלוני ואברהם פורז היו בעלי ברית היסטוריים של בעלי החיים. יוסי שריד הוא אולי הפוליטיקאי הישראלי שרשם הכי הרבה הישגים בהגנה על בעלי חיים. ניצן הורוביץ, מוסי רז, תמי זנדברג – תמיד הגיעו לדיונים שבהם הם נדרשו, תמיד נרתמו להגשת הצעת חוק ושאילתות, לשיחות שכנוע עם ח"כים אחרים, לכל דבר שנדרש. ועכשיו, כשמרצ רצה יחד עם התנועה הירוקה וברשימה ניצבת גם יעל כהן-פארן – באמת לא צריכים שם את ההתערבות של טל גלבוע    .

   

  גם ברשימה המשותפת לא חכמה גדולה להיאבק למען בעלי-חיים. זה לא דגל מרכזי, אבל הוא מעוגן במצעים של חד"ש ושל בל"ד. הוא זורם בדם של אחמד טיבי. הלשכה של מסעוד גנאים היתה פתוחה בפני הארגונים להגנת בעלי-חיים. בתחילת כל קדנציה של הכנסת, עוד לפני שהספקתם להגיד "פיטר סינגר", חברים ברשימה המשותפת כבר מגישים מחדש הצעות חוק להגנת בעלי-חיים שישבו על שולחן הכנסת הקודמת. וכסיעה גדולה יש להם נציגות בוועדות, וכשצריך הם מתייצבים ומקשים על הקואליציה לקבל החלטות שהארגונים להגנת בעלי-חיים מתנגדים להן.

   

  ומה לגבי מפלגת העבודה? עמיר פרץ היה אחד מהשרים להגנת הסביבה הכי ידידותיים לבעלי-חיים. איציק שמולי עשה עבודה חשובה, בעיקר אך לא רק למען כלבים וחתולים. ואיתן ברושי ואבי גבאי, שקלקלו את השורה, כבר לא שם.


  אפילו בסופרמרקט של "כחול לבן", שיש בו הכול-מכל-כול, אפשר למצוא את מיקי חיימוביץ, שהדגל של הגנת בעלי-החיים והסביבה הוא הדגל המרכזי שלה, ואת יעל גרמן שמחויבת ופעילה בנושא.

   

  בקואליציה של ביבי הדברים נראים אחרת לגמרי.

   

  זאב אלקין מהליכוד הוא דוגמה יפה. הוא היה השר הגרוע ביותר להגנת הסביבה (למעט, אולי, אבי גבאי, הליכודניק שעבר לכולנו ועשה סיבוב קצר ומביך במפלגת העבודה). הוא בז לנושא בעלי-החיים, לא גיבה את אנשי המקצוע במשרדו בעניין, ואף פעל נגד בעלי החיים במליאת הממשלה. כך, למשל, כשיכול היה להציל את דגי הטונה והדגים מהרג אכזרי, הוא לקח את הצד של הדייגים כנגד עמדותיהם של הארגונים הירוקים ורשות הטבע והגנים, ובשימוע בפניו סירב לשמוע את העמותות להגנת בעלי חיים. אלקין לא שונה מרוב הפוליטיקאים בליכוד, שיחסם לנושא נע בין זלזול במקרה הטוב ועד פעולות אקטיביות כנגד בעלי החיים.

   

  הליכוד של היום כולל גם את כולנו המפלגה שנושאת את הדגל של רמיסת מערך האיזונים והבלמים במערכת התכנון והבניה בישראל, ושהובילה שורה של מהלכים להחרבת שטחים פתוחים, בתיהן של חיות בר, לטובת הקמת שיכונים ושכונות יוקרה. למשל, במצפה נפתוח ליד ירושלים ובאפולוניה מצפון להרצליה.

   

  ומי השותפים של ביבי לקואליציהש"ס ויהדות התורה. הח"כים מהמפלגות האלו תמיד ידעו לגלגל תחת לשונם אמירות מהמקורות אודות חשיבות צער בעלי-חיים, אבל תמיד פעלו להכשיל כל יוזמה להגנתם. המקרה הידוע ביותר הוא התנגדותם לחוק הפרוות למרות שהשטריימלים הוחרגו. אבל המקרה הזה הוא לא יחיד. כך, למשל, דרעי דאג טוב-טוב לחברים שלו בתנובה, וכשר לפיתוח הנגב והגליל הקצה 50 מיליון ₪ לסיוע ל"מפעלי בשר בפריפריה". שרי ש"ס גם פעלו נגד איסור המשלוחים החיים.

   

  וימינה? השם "אורי אריאל" הוא סדין אדום עבור פעילים להגנת בעלי-חיים – ומכל כך הרבה סיבות מוצדקות! אבל הוא לא חריג במפלגתו, שמאז שנפטרה מאנשי המפד"ל ההיסטורית (כמו זבולון אורלב) שכחה מה זה צער בעלי-חיים. שמו של סמוטריץ', למשל, נקשר במצעד הבהמות, אבל הוא גם הגיש הצעת חוק שהיתה מובילה להמתה המונית של גמלים. ואיילת שקד? כיו"ר ועדת השרים לחקיקה היא הכשילה שורה ארוכה של הצעות חוק להגנת בעלי-חיים. חוסר העניין של לשכתה בנושאים האלו היה מופגן היטב.

   

  התמונה היא לא שחור-לבן. גם בשמאל לא כולם ידעו תמיד להתייצב לצד הסביבה ובעלי-החיים. ובימין יש דמויות חריגות כמו גלעד ארדן, שעשה רבות למענם. אני מאמין גם שההירתמות של יאיר ושרה נתניהו להגנת בעלי-החיים היא כנה ועזה. וישנן גם חברות כנסת כמו נורית קורן ושרן השכל, שיש להן מחויבות לנושא – אבל לא השאירו חותם ממשי. זאת, למרות היותן חלק ממפלגת השלטון, וכשחברי כנסת אחרים ממפלגתן הובילו בהצלחה חוקים מרחיקי לכת, שיוצרים שינויי עומק בכל המשטר בישראל. ההשפעה המועטה שלהן בנוגע להגנת בעלי-חיים משקפת את הרוח הכללית במפלגות הקואליציה.

   

  אין זה מקרה שהשמאל הוא הדומיננטי בשיח הנוגע לצמחונות, לטבעונות, לזכויות בעלי-חיים, להגנת הסביבה, למאבק בשינוי האקלים... כל הנושאים האלו משתלבים בתפיסת עולם ששמה במרכז את סדר היום האזרחי של הפרט ושל הקהילה, שנותנת משקל גם לזכויותיו של "האחר", וששמה במרכז את המדוכאים והמוחלשים.

   

  בסביבה שבה פועלת טל גלבוע, לעומת זאת, שחרור בעלי-החיים והגנת הסביבה הם על סדר היום בעיקר כאיום על הנושאים "החשובים באמת". הדגל הכלכלי של ממשלת נתניהו הוא "דה-רגולציה": לאפשר לתעשייה לפעול במינימום של הסדרה ופיקוח. כל ההישגים שטל גלבוע עשויה להשיג יתגמדו מול הפעולות שננקטות מול עינינו לכבול את ידיו של המשרד להגנת הסביבה, שגם היום נוטה להתרפס בפני התעשייה. להוציא את בעלי-החיים ממעגל המוצרים וחומרי הגלם ולהפוך אותם לבעלי-זכויות? כל צעד בכיוון הזה חותר תחת האג'נדה הקפיטליסטית של הימין

  ולא רק במישור הכלכליכשסלע קיומנו הוא מינהרות הכותל, למי יש זמן להגן על ההרים? כאשר הסכנה הקיומית היא איראן (וערוץ 12. ואיימן עודה. ו...), למי יש זמן למשבר האקלים? וכשהערכים העליונים הם הלאום והדת, למי יש זמן לכאב הפרטי של התרנגולת הכלואה בכלוב?

   

  אז כן. חשוב לקדם זכויות בעלי-חיים בכל מקום, גם בימין. העבודה של טל גלבוע חשובה, ואני מקווה שתמשיך להביא תוצאות. אבל מי שרוצה התקדמות מהותית בהגנה על בעלי-החיים האנושיים והלא-אנושיים ועל הפלנטה שלנו צריך להצביע לאחת ממפלגות השמאל.

  בקואליציה שיושבים בה יעל כהן-פארן ומיקי חיימוביץ, תמי זנדברג ועמיר פרץ, ניצן הורוביץ ואיציק שמולי, מוסי רז ואחמד טיבי, מירב מיכאלי ויעל גרמן, עם איימן עודה ויועצו דב חנין – בקואליציה כזו כבר לא נזדקק לא לטל גלבוע ולא להתגייסות מצד בנו של ראש הממשלה
  .

  דרג את התוכן:

   תגובות (1)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     14/9/19 19:02:

   *

    

   נהדר אתה, בכלל, בלי קשר, ועוד יותר אחרי שקראתי את הפוסט הזה.

   תודה יוסי

   ארכיון

   תגיות

   פרופיל

   יוסי וולפסון
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין