כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  היום שהיה

  בלוג אינפורמטיבי בעיקר, מבחר נושאים מכל העולם, וגם קצת מפרי עטי..

  0

  10 בתי קברות לחפצים נטושים

  24 תגובות   יום שלישי, 17/9/19, 00:27

  לאן הולכים החפצים שסיימו לשרת אותנו? חלקם הולכים למיחזור, אחרים לפירוק וחלק אחר פשוט נערם בבתי קברות לחפצים.. שם הם מחכים להיאכל בחלוף הזמן במין גסיסה איטית ועגומה.
   
  אלה מקומות לפירוק טבעי של חפצים אלה, שבגלל מהותם הלא רגיל, הם הופכים ליעדים תיירתים לא שיגרתיים, או נקודות אידיאליות עבור צילומים מדהימים.
   
  ספינות, מוניות, תאי טלפון, אופניים ועוד.. כל אלה שירתו אותנו פעם והיום הם נטושים אי שם, עזובים בחום הקודח או בקור המקפיא, מחכים לאף אחד, רק לפירוק הטבעי שלהם שעשוי להיות ארוך כמו הנצח.
   
  אותי זה קצת מעציב.

   
   
  בית קברות לתאי טלפון, בריטניה
   
   
  ''
   
  בית קברות יחודי זה נמצא בין ריפון  ות`רסק, ליד כפר קרלטון מיניוט. שם מאות תאי טלפון עומדים ללא שימוש.
   
  התאים האדומים הטיפוסיים שיצאו ממחזור, מוחלפים באופן שיטתי ע"י תאים חדשים ומודרניים ונשלחים למקום הזה.
  אולי התאים החדשים הם טובים יותר.. אך עם החלפתם אבד חלק גדול מהמהות והמסורת הבריטית.
   
  ''
   
  והנה הם עומדים להם שם במין נוף סוריאליסטי ומי יודע, אולי בלילות השחורים הם מתעוררים לחיים ומתקשרים במין שפה סודית ומספרים אחד לשני על אלפי שיחות סודיות שקירותיהם נאלצו לשמוע במשך עשרות שנים.
   
   
   
   
  בית קברות למוניות, סין
   
  ''
   
  אלפי מוניות שנותרו ללא שימוש ננטשות בחצר במרכז צ`ונגצ`ינג בסין, הולידו את התפאורה המוזרה הזו. עומס התנועה וזיהום האוויר החמירו באופן דרמטי בערים סיניות בגלל ההתרחבות הכלכלית המהירה.. והרבה אנשים רכשו את המכונית הפרטית שלהם ולכן המוניות החלו להיות מיותרות.. ולהינטש.
  אני לא יודעת למה לא הופכים אותן למכוניות רגילות ומכרים אותן ככאלה לפני שמגיעות לכאן.. בכל אופן, אני מניחה שרבות מהן מרוקנות מפנים. כולל מנועים.
  ממבט מלמעלה.. זה נראה כמו נחיל דבורים שקפא בזמן.
   
   
   
  בית קברות לעוגנים, פורטוגל
   
  ''
   
  בין הדיונות של האי טאוירה, בפורטוגל, יש בית קברות לעוגנים מרשים הנקרא Cemitério das Âncoras. הוא נבנה לזכרה של המסורת המפוארת של דיג הטונה עם רשתות גדולות הקבועות עם עוגנים אלה, טכניקת דיג שהומצאה על ידי הפיניקים.
   
  טאוירה היה מקום המוקדש רק לדיג טונה, ולמעשה בית הקברות נבנה כדי לזכור את אלה שנאלצו לעזוב את עיסוקם, כאשר הדגים הגדולים נטשו את חופי האי.
   
  ''
   
  גם המראה הזה מעציב וצובט בלב, הים, העזובה ומאות העוגנים הנטועים באדמה יבשה, פניהם מופנים אל אופק הים, גבם כפוף מעט, כמתגעגעים להמולה וקולותיהם של הדייגים בזמנים שעברו ותוהים מתי ישובו לקחתם בחזרה.
   
   
   
   
  בית קברות לרכבות, בוליביה
   
  ''
   
  אחת האטרקציות העיקריות של דרום מערב בוליביה, הוא בית הקברות לרכבות ותיקות. הוא נמצא כ-3 ק"מ מעיר אויוני, ומחובר אליו בפסי רכבת הישנות. העיר שמשה בעבר כמרכז הפצה עבור רכבות שהובילו מינרלים בדרכם לנמלי האוקיינוס השקט.

   
  ''
   
  מסילות הברזל נבנו ע"י מהנדסים בריטיים שהגיעו לבוליביה כמעט בסוף המאה ה-19 והקימו קהילה חשובה באויוני. בניית המסילות החלה ב-1888 והסתיימה ב-1892.
   
  כאמור, הרכבות שימשו בעיקר את חברות הכרייה. בשנות ה-40`, תעשיית הכרייה התמוטטה, בין השאר בגל הדלדול של המינרלים.
  הרבה רכבות ננטשו שם ועל ידי כך נוצר בית הקברות הזה. ישנן שיחות כדי להקים מוזיאון מחוץ לבית הקברות.
   
  באמת, המינימום שאפשר לעשות כאן, הוא לצבוע אותן ולהחזיר אותן ולו במעט לימי הזוהר שלהן..
   
   
   
   
  בית הקברות לספינות, מאוריטניה
   
  ''
   
  העיר נואדיבו, היא השניה בגודלה במאוריטניה ומהווה את המרכז המסחרי של המדינה. בנוסף, שם נמצא אחד מבתי הקברות לספינות הגדולים ביותר בעולם.
  מאות ספינות חלודות ניתן לראות בכל מקום, גם במים וגם על החופים.
   
  ''
   
  פקידי נמל מאוריטניה לקחו שוחד ואפשרו לבעלי הספינות לנטוש אותן שם בסמוך למפרץ. כל זה החל בתחילת שנות ה-80, בעקבות הלאמת תעשיית הדיג במאוריטניה. דבר זה גרם שהרבה ספינות ינטשו במקום הזה.
   
  ''
   
  העיר נואדיבו היא אחת הערים העניות ביותר בעולם. לצד חופי רפאים אלה, יש אנשים שחיים בתוך ספינות עצומות שננטשו שם. בהחלט אי אפשר להגיד עליהן, "לחיי הספינות שבדרך"
   
   
   
   
  בית קברות של טנקים סובייטים, אפגניסטן
   
  ''
   
  בפאתי קאבול, באפגניסטן, יש אוסף גדול של כלי רכב קרבי סובייטיים נטושים, לאחר כישלון הכיבוש המסיבי של המדינה בין השנים 1970-1980.
   
  הסובייטים עזבו במהירות את האזור ולא טרחו לקחת את הטנקים הנטושים.. וכך יצרו את הנוף המוזר שרואים בתמונות.
   
  ''
   
  לאפגניסטן יש מעט מתקני מחזור, כך שהטנקים האלו צפויים להשאר בבית קברות זה בשנים הבאות, כתזכורת לפלישה הרוסית.
  טוב שהמכונות הרג האלה יישארו הרחק מבני אדם.
   
   
   
   
  בית קברות למטוסים, בונייארד, ארה"ב
   
  ''
   
  קבוצת 309th של תחזוקה והתחדשות אווירית (AMARG) שנקרא גם בונייארד, נמצאת בקרבת הבסיס האווירי דייויס מונת`ן בטוסון, אריזונה. לכל מי שלא ראה אי פעם מקום זה, קשה לו להבין את העוצמה של המקום הזה.
   
  ''
   
  מספר המטוסים המאוחסנים והדרך בה החנו אותם, הוא מרשים. כמו כן, כל המטוסים יכולים לחזור לשירות במידת הצורך.
   
  בית קברות זה הוא בגישה מוגבלת, רק לאנשים מורשים. חוץ מזה, אפשר לבקר במקום רק באמצעות סיור באוטובוס, מיום שני עד שישי.. אם בא לכם. זוהי אחת האטרקציות הפופולריות ביותר במדבר אריזונה.
   
   
   
   
   
  בית קברות לסירות, אוזבקיסטן
   
  ''
   
  מוינק היא עיר בצפון קרקלפקסטן, במערב אוזבקיסטן. באזור זה חיים בקושי כמה אלפי תושבים, אוכלוסיית מוינק נמצאת בירידה חדה מאז 1980 בעקבות שפל ימת אראל.
   
  לפני כמה עשורים, הייתה קהילה משגשגת של דייגים לאורך עיר נמל הומה.. עכשיו מוינק היא צל של עצמה בגלל ההיעלמות הדרגתית והמהירה של ימת אראל.
   
  ''
   
  למטיילים, הסיבה העיקרית לביקור היא לראות את בית הקברות לסירות, אוסף של גופי אוניות חלודים שפעם היו צי הדיג של העיר. זה נוף שממחיש בצורה מושלמת את גודל האסון, הסירות הללו תקועות במה שעכשיו הפך למדבר של חול. עגום מאוד.
   
   
   
   
   
  בית קברות לציוד אלקטרוני, אגבוגבלושי, גאנה
   
  ''
   
  בבית קברות הזה אף אחד לא נח על משכבו.
  אגבוגבלושי הפך לבית קברות החדש למיליוני מחשבים, טלוויזיות, מדפסות, ניידים וכל ציוד אלקטרוני שאנו מוצאים לפנסיה. למקום הזה נשלחים המכשירים מאירופה וארה"ב.
   
  טלפונים, מחשבים, מדפסות, טלוויזיות.. הטכנולוגיה המודרנית יכולה להרוג. לדברי האו"ם, מדי שנה אנו מייצרים 40 מיליון טונות של פסולת אלקטרונית. וכל זה רק בעולם השלישי, במזבלות רעילות ענקיות כגון זו שבאגבוגבלושי, בגאנה.
   
   ''
   
   
  אגבוגבלושי הוא מיקרוקוסמוס בתוך גאנה. הנהר הישן דנסו, שחוצה אותו, נוטף מוות ומדיף ריחות נוראים. שכונת עוני זו שנמצאת במרחק הליכה ממרכז אקרה, הבירה, הפכה לבית הקברות החדש לכל המכשירים האלה שמגיעים לכאן עם נזק רציני, מאירופה וארה"ב, בחצותם את הגבולות הנקבוביים של מדינה זו במערב אפריקה.
   
  "המקום הזה הוא כמו סוף העולם. הכל רעיל ומזוהם: האדמה, האוויר, המים", אומר מייק אנאנה, פעיל מקומי שיותר מ-7 שנים הוא מזהיר את רשויות הבריאות על ההשלכות הסביבתיות ובריאותיות הנגרמות על ידי הצטברות בשכונה של טונות של פסולת אלקטרונית (באנגלית e-waste).
   
  ''
   
  לפי אחת הערכות שלו, כ-3,000 בני אדם עובדים עובדים יום יום בבית הקברות הזה, רובם ילדים. "בריאותם של ילדים אלה בסכנה חמורה מפני שהם נחשפים כל יום לחומרים רעילים כמו עופרת וקדמיום, אשר מצטברים בגוף ומשפיעים על מערכת העצבים וגורמים בסופו של דבר למחלות נשימתיות וסרטן".
   
  בית קברות שיקבור את העובדים בו. והעולם שולח וכמנהגו, העולם שותק.
   
   
  בית קברות לאופניים, יפן
   
  ''
   
  אבל יש גם בניו מקסיקו.
  כשאנשים מתעייפים מהאופניים שלהם, לעתים קרובות הם לא מוצאים דרך אחראית כדי להפטר מהן. לכן, הם גומרים את חייהם נטושים, בבתי קברות גדולים לאופניים כמו זה שבאלבוקרקי, ניו מקסיקו, או בפרק אינוקשירה שביפן.
   
  ''
   
  אני לא מבינה: למה לא לתרום, למכור או למצוא שימוש יצירתי אחר? הזוי. כן, ובעיקר חוסר אחריות של אנשים שיש בכיסם יותר מדי כסף.

  דרג את התוכן:

   תגובות (24)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     16/10/19 19:36:
   פוסט נפלא. עצוב ופיוטי כמו שירת הברבור...
     25/9/19 08:19:

   שולח מערכת של כוכבים על הפוסט המדהים

   נושא מקורי ביותר (התמונות אינן נצפות אצלי, וחבל) . מה שכן, ב"מיידי" מדאיגים אותי יותר מי שגוועות וגוועים ברעב, מי שנרצח ומי שנאנס - בדרך כלל נאנסת ונרצחת, אבל לא רק...
     23/9/19 01:32:

   צטט: באבא יאגה 2019-09-20 15:20:43

   יפה, וכמו כל בית קברות, המכנס את המת והלא שמיש - משרה עצבות

   -----------------------------

   מסכימה איתך..
     23/9/19 01:32:

   צטט: רונית אברהם 2019-09-19 22:14:43

   וואו! כל הכבוד על ההשקעה, בסוף האנושות תייצא אשפה לחלל

   =======================

   בכיף יקירה. באמת לא נשאר מקום כבר על כדור הארץ..
     23/9/19 01:31:

   צטט: תכשיט 2019-09-21 11:38:03

   וואו איזה פוסט מושקע..
   -------------------

   בכיף יקירה
     23/9/19 01:30:

   צטט: עמנב 2019-09-21 00:55:19

   תודה על השיתוף. גם התמונות האלה ממחישות כיצד האנושות פוגעת בעולם.

   --------------------------------

   בהחלט יקירי. שמחתי לשתף, שמחה שאהבת את הרשומה.
     23/9/19 01:29:

   צטט: kobi345 2019-09-21 09:50:09

   זה מאד שיתופי בעיני, וכנראה להם יש יותר מקום לתצוגות מעין אלו..
   -------------------------

   מסכימה איתך לגמרי :)
     23/9/19 01:29:

   צטט: תכשיט 2019-09-21 11:38:03

   וואו איזה פוסט מושקע....

   -----------------------
   בכיף, תודה רבה :)


     23/9/19 01:28:

   צטט: momimomi0 2019-09-22 07:52:49

   תודה על השיתוף, שבוע מוצלח חיוך

   =============

    

   תודה רבה, בכיף, שבוע נפלא חיוך

     23/9/19 01:27:

   צטט: עו"ד ועוד 2019-09-22 17:35:38

   שתי הערות לסדר היום:

   1. הטלפונים הציבוריים האנגליים אינם הולכים לשום בית קברות מהסוג, אלא נמכרים בהרבה מאוד כסף. זו סחורה מאוד נחשקת, אז המקום הזה שולם הוא כנראה מגרש לאכסון שלהם עד שיבוא קונה. 

   2. גם בתי הקברות למחשבים ומסכים ישנים אינם בדיוק בתי קברות: בחלק מהחלקים שלהם יש זהב, בכמויות קטנות. החבר'ה שאוספים את הג'אנק הזה מתיכים את חלקי המחשבים והמסכים, כך שהזהב, מתכת כבדה, שוקע למטה, ואוספים אותו. כשזה אלפי מסכים, זו כמות. זו פרנסתם

   ================

    

   תודה על ההערות.

    

     22/9/19 17:35:

   שתי הערות לסדר היום:

   1. הטלפונים הציבוריים האנגליים אינם הולכים לשום בית קברות מהסוג, אלא נמכרים בהרבה מאוד כסף. זו סחורה מאוד נחשקת, אז המקום הזה שולם הוא כנראה מגרש לאכסון שלהם עד שיבוא קונה. 

   2. גם בתי הקברות למחשבים ומסכים ישנים אינם בדיוק בתי קברות: בחלק מהחלקים שלהם יש זהב, בכמויות קטנות. החבר'ה שאוספים את הג'אנק הזה מתיכים את חלקי המחשבים והמסכים, כך שהזהב, מתכת כבדה, שוקע למטה, ואוספים אותו. כשזה אלפי מסכים, זו כמות. זו פרנסתם.

     22/9/19 07:52:

   תודה על השיתוף, שבוע מוצלח חיוך

     21/9/19 11:38:
   וואו איזה פוסט מושקע....
     21/9/19 09:50:
   זה מאד שיתופי בעיני, וכנראה להם יש יותר מקום לתצוגות מעין אלו..
     21/9/19 00:55:
   תודה על השיתוף. גם התמונות האלה ממחישות כיצד האנושות פוגעת בעולם.
     20/9/19 15:20:
   יפה, וכמו כל בית קברות, המכנס את המת והלא שמיש - משרה עצבות
     19/9/19 22:14:
   וואו! כל הכבוד על ההשקעה, בסוף האנושות תייצא אשפה לחלל

   אני אוהב את הישן..

   אך מימדים אלה צריכים להיות ממוחזרים וזה גם אפשרי כלכלית.

   תודה על המודעות, התזכורת.

     18/9/19 08:46:

   *

    

   גם אותי. מעציב.

   אוהבת עתיקות, דברים ישנים זנוחים, חלודה. הם כמו מספרים לי את הסיפור שלהם. 

   ואנו לדעתי לא נותנים להם ללכת בכבוד.

   זה מצער

     17/9/19 21:18:
   פוסט מגניב. אוהב חיטוט במקומות הזנוחים. שווה זהב. כן מסכים כי אלו אנדרטות להנצחת טפשות וחזירות בני האנוש.
     17/9/19 21:18:
   פוסט מגניב. אוהב חיטוט במקומות הזנוחים. שווה זהב. כן מסכים כי אלו אנדרטות להנצחת טפשות וחזירות בני האנוש.
     17/9/19 15:45:

   צטט: שיח אחר 2019-09-17 15:44:55

   תמונות מהממות !
     17/9/19 00:40:
   מדהים. יש משהו מאד חזק שמצטלם טוב באסונות ומוות

   ארכיון

   פרופיל

   מיסיס הייד
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין