כותרות TheMarker >
  ';

  מאבל לימים טובים

  19 תגובות   יום רביעי, 25/9/19, 18:21

  חלק ראשון – אבל (נכתב לפני כ-10 שנים)

   

    אתמול הלכתי עם השותפים שלי לנחם את ב., ידידנו המשותף, שישב שבעה על אביו שנפטר.

    בניין ישן בשכונת קריית משה בירושלים, דירה שמשדרת איזושהי נינוחות ונוחיות ביתית, כמו זוג נעלי בית ישנות, מה שמעיד על כך שדירה זו שייכת למשפחה שעברה בה מעגל חיים שלם. מהספרים הרבים המצטופפים על המדפים אפשר להבין שבדירה מתגוררים אנשים דתיים שמרבים בלימוד והגות. מסיפוריו הקודמים של ב. על משפחתו למדתי שמשפחה זו היא מה שנקרא "מלח הארץ", ואפילו ב., שלא היה בחור רגיל מהשורה ראה לעצמו צורך לשרת ביחידה קרבית בגלל ערכי הציונות ואהבת הארץ והמדינה שספג בבית.

     כשנכנסנו לדירה ישר מישהו הלך לקרוא לב. ובמהרה הוא הופיע ממולנו, לבוש חולצה שנקרע בה קרע רחב, דרכו הציצה חתיכה נכבדה של ציצית. חשבתי לעצמי שהקרע הזה דווקא נראה מאוד "בסטייל" ושהחולצה הקרועה מאוד הולמת את ב.. ב. לחץ לשותפים שלי את היד וחיבק אותם במין קטע סחבקי כזה. לי הוא לא יכל ללחוץ את היד, ובטח שלא לחבק, אז רק אמרנו זה לזו שלום ו"משתתפת בצערך", וב. הוביל אותנו לסלון, היכן שישבו כבר מספר אנשים, אבל החדר היה גדול, מה שאפשר לנו לקחת לעצמנו פינה פרטית ולהתמקם בה.

     השותפים שלי וב. היו בזמנו שותפים לדירה, תקופה ממנה נותרו להם זיכרונות משותפים רבים, ועד היום הם שומרים על קשר. לעומת זאת הקשר שלי אל ב. הנו הרבה יותר חמקמק ומורכב, קשר שלא מניח כמובן מאליו את זה שאבוא לנחם אותו בשבעה. אני וב. אף פעם לא היינו חברים יותר מידי קרובים, למרות שהסתובבנו הרבה באותם חוגים, שהרי אינני יודעת עד כמה רמתו הדתית הגבוהה של ב. בכלל אפשרה לו לנהל קשר ידידות קרוב עם בחורה. אבל לעומת זאת, לפני מספר שנים, ב. הזמין אותי לצאת, ויצאנו ביחד פעמיים. אפילו באותן שתי פגישות ב. לא נגע בי ולו נגיעה קלה שבקלות, אך הוא נתן לי להבין שה"חוק" הפועל בחיים שלי שוב פעם הוכיח את עצמו – אותו חוק האומר שבדרך כלל גברים שיודעים להעריך אותי ושכוונותיהם כלפי הן רציניות הנם דווקא גברים שומרי תורה ומצוות. (ואני חייבת לציין שתמיד ראיתי בכך מחמאה).

     אלא שאני לא רציתי את ב., לפחות כך חשבתי אז. חשבתי שפגישותינו עגמומיות, שהוא משעמם, שאין בינינו מספיק תקשורת. בדיעבד אני מבינה שזה לא כלכך שלא רציתי אלא יותר "לא יכולתי", ושהעובדה שחשבתי עליו את מה שחשבתי נבעה מכך שאני עצמי הייתי עגמומית, ולא תקשורתית, ושהכול שעמם אותי, בדיוק כמו שאומרים כל הזמן בערוץ הקבלה – "כל הפוסל במומו פוסל". אמרתי לו "אני לא מסוגלת להמשיך. אל תעצור את החיים שלך" ואילו הוא אמר משהו בסגנון "הערכתי כלפיך תישאר לתמיד". ואז הוא נכנס ל"דוסי דייט" ופגש שם בחורה "בריאה", עורכת דין, שהפכה לאשתו ולאמם של שני בניו הקטנים, ומאז פגישותינו, שהיו ברובן מקריות, היו מלוות באיזושהי תחושה של מבוכה הדדית. ואף על פי כן החלטתי שכשמדובר בניחום אבלים לא מחשבנים חשבונות, ומן הראוי שגם אני אהיה שם.

     הסתכלתי על ב. והחלטתי ביני לבין עצמי שהוא נראה ממש ממש טוב. הוא לא נראה כאדם שבור ושחוח מרוב צער, להפך, הוא הקרין המון אנרגיה וכריזמה של גבר דתי בשל, בעל משפחה, גבר ש"מתערבב עם החיים" (שלא כמוני), ובזכות האמונה שמעניקה לו מאגרים בלתי נדלים של תעצומות נפש הוא מצליח לעמוד יפה באתגריהם. בגלל האבל הוא לא היה מגולח ופניו היו מכוסות זיפים. בשערו החום נשזרו שערות שיבה, מה שגרם לו להיראות בעיני עוד יותר מושך, יותר בוגר, יותר מנוסה, יותר סקסי.

     שאלתי את ב. על ילדיו, והוא סיפר, והראה תמונות, ואני חשבתי לעצמי "אתך הוא לא היה עושה את הילדים האלה, אז מן הסתם הוא לא אמור היה להיות אתך, אז אל תחשבי עליו כעל איזושהי אפשרות שהתפספסה". ואף על פי כן, עמוק בפנים, מתחת לשכבה עבה של הכחשה, לבי נחמץ.

     ישבנו די הרבה אצל ב., והרבה דברים נאמרו בינינו באותו ערב. רובם לא הצטיינו ביתר עומק, אבל בין כל הדברים הבטלים כן הייתה שם אמירה אחת שתפסה אותי – היו אלה דבריו הבאים של ב. : "גם לאשתי אני לא יכול לספר את כל מה שעובר עלי וכיצד אני מרגיש, ובסופו של דבר את ההתמודדות שלי עם החיים ועם המחלה אני עושה לבדי". מאוחר יותר, בסוף היום, התקשרתי לאחותי וסיפרתי לה על רשמיי מהערב. בין היתר חזרתי באוזניה על אותו משפט חזק של ב.. אחותי אמרה "ב. חי את החיים הנורמליים והנורמטיביים ומשלם על כך מחיר של בדידות. כשמתחתנים עם בן זוג "בריא" יש לזה מחיר", ואני חשבתי לעצמי שאם ב. היה איתי הוא לא היה צריך לשלם את המחיר הזה, ויחד עם זאת ידעתי שאם הוא היה צריך לבחור אז בלי לחשוב פעמיים הוא היה בוחר באפשרות הנוכחית, כי מי שיש לו כוחות, ועוד איכשהו מסוגל להתקדם, מתקדם קדימה, והחלשים יותר, אלו שלא יכולים, נשארים מאחור.

     וחשבתי לעצמי האם באמת, בטיפשותי הרבה, שוב הנחתי לגבר הנכון לחמוק מבין אצבעותיי ועניתי לעצמי את מה שתמיד אני עונה, שכשיצאתי עם ב. המצב שלי היה עד כדי כך על הפנים, שפשוט לא הייתי מסוגלת, לא היו לי כוחות להשקיע בבניית קשר חדש. ב. אולי היה הגבר הנכון אבל הוא נכנס לחיי בעיתוי הכי לא נכון שרק יכול היה להיות, והגבר הנכון בעיתוי הלא נכון הוא כנראה בסופו של דבר לא הגבר הנכון

   

  חלק שני – ימים טובים (נכתב בימים אלו)

   

  וכיום, אני יודעת בוודאות ש-ב., ובדומה אליו גם ר. , חבר הנפש שלי מתקופת ירושלים שהיה מאוהב בי ורצה בכל לבו שאהיה אשתו, שניהם אינם הגברים הנכונים עבורי, מעצם העובדה ששניהם נשואים עכשיו לנשים אחרות ואף הורים לילדים (כן, ל-ר. נולדה ילדה קטנה לפני כשנתיים, ולמרות שאינני בקשר אתו כבר שנים, שמחתי לגלות עובדה משמחת זו בשיטוטיי  בפייסבוק).

     ואני, מה איתי? אז ככה: לפני מספר חודשים התלוויתי לאחותי ה"בריאה" (והנשואה) לנסיעה לאחד ממרכזי הקניות הקרובים, ובדרך התפתחה בינינו שיחה, בדיוק בנושא בו אני מתעסקת עכשיו. אחותי אמרה לי, בין היתר, את המשפט הבא:" ב. ו-ר. רצו נישואים ומשפחה, והם השיגו זאת, וטוב שכך. את רצית משהו אחר, רצית אהבה. לא מצאת את מה שרצית, אבל עדיין לא הסכמת להתפשר על פחות מזה, נשארת נאמנה לעצמך, כך שיש לך הרבה סיבות להיות מרוצה מעצמך".

     וכמו כדי לתת תוקף לדבריה, זמן מאוד קצר אחרי אותה שיחה החל להתרקם הקשר ביני לבין אהובי. ועכשיו, כשאני מתנסה עמו בשיחה קולחת, ובתקשורת טובה, כנה וזורמת, ובזיקה נפשית חזקה, אני יכולה להגיד ללא שום ספק שעם ב. הדברים הללו לא היו קיימים, ואני, בדיוק את הדברים הללו חיפשתי ובדיוק להם ייחלתי כל השנים.

     האם אהובי הוא הגבר הנכון עבורי? האמת היא שאינני יודעת. המושג הזה, "הגבר הנכון" הוא מושג מאוד חמקמק ומתעתע. היהדות למשל סבורה שאישה לא תדע האם פלוני הוא הגבר הנכון בשבילה עד ששניהם לא יעמדו ביחד מתחת לחופה. ולי ולאהובי יש עוד דרך ארוכה לעבור עד שנגיע לשם, אם בכלל. כמו ששרים באותו שיר ידוע – "עוד ארוכה הדרך אל האושר, רצופה היא מכשולים רבים".אבל מה שאני כן יכולה להגיד בוודאות הוא שיש לנו את הבסיס הראשוני הטוב והנכון, אותו בסיס ראשוני שכשאינו נמצא קשה מאוד להתקדם הלאה – מציאת החן ההדדית, הקבלה ההדדית, קבלה ללא סייגים, ואיזשהו עולם דימויים משותף שמביא לתחושה ששנינו מדברים באותה השפה.

     אז שתהיה לך, אהובי, ולנו לשנינו שנה טובה מכל הבחינות, שנה בה נעשה ובעזרת השם גם נצליח. השפעתך עלי היא כה טובה ומיטיבה, כשאנו מדברים אני נרגעת, כמו בדרך נס, ומצב רוחי משתפר והולך. אתה מחזק אצלי את הביטחון, ונותן לי תקווה לעתיד. אני יודעת שאתך אהיה מוגנת גם כשהמחלה תוביל אותי למצבי חולשה בהם אתקשה להגן על עצמי. וכל זה מביא אותי לאחרונה להרגשה המופלאה הזו שהחיים הם אכן מתנה, והימים הם טובים, מאוד טובים, למרות שהקושי והצורך בהתמודדות גם הם נוכחים, כפי שהיו נוכחים אצלי מאז ומעולם, וכנראה גם ימשיכו להיות עד יומי האחרון.

   

  ''

  דרג את התוכן:

   תגובות (19)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     8/10/19 08:45:

    יקירה.

   נשיקה

    את כותבת ברגש רב ובכישרון נפלא.

    מאחלת לך: גמר חתימה טובה.

    ויהי רצון שיפתחו לך: שערי פריחה ושמחה.

    בברכה

    אהובה.

     4/10/19 18:29:
   שיהיה בהצלחה וחג שמח
     2/10/19 20:15:
   שמחתי אתך על המודעות שלך, על יכולת הניתוח שלך ועל האושר האחרון. שנה טוב
     2/10/19 05:49:

   צטט: מכבית- coach לכתיבה 2019-09-30 16:27:54

   וידוי מורכב ואף שיש בי דחף להרעיף תגובות - אנסה לרסן אותן , משום שאם אחשוף אותן הן, תהיינה, אולי, לא-מועילות -שלא לומר, מסוכנות. ובכן, להבנתי -החיים מורכבים. בין האנשים הקרובים אלי ביותר יש כאלה שדומים לך, - וגורלותיהם התפתחו -כל איש ואשה בדרכו/ה - אי אפשר להסיק מכך דבר. ועוד - אנשים אינם בנויים כמקשה אחת. הם מתפתחים ומשתנים, וחבל להקיש ממחשבה אחת לרעותה באופן פשטני. אל נא תצטערי על מה שהיה. נסי ליהנות ממה שיש. ויש! אני מאד מכבדת את היסוסיך, אבל מקווה בכל לב שגם תצליחי להפיק הנאה, ולא רק "תובנות"...

   מכביתי יקרה
   רוב תודות על התגובה - גם היא מורכבת, ללא ספק.
   אני מבינה את מה שאת כותבת לי כאן בין השורות, ואת בהחלט צודקת בכך שלא העלית על הכתב את כל מה שאת חושבת.
   אבל חשוב לי שתדעי שבהחלט קיימת כאן ההנאה - אם לא הייתה קיימת לא הייתי בכל הסיפור הזה, ונראה לי שמה שכתבתי בהחלט משקף את ההנאה שישנה. אבל יכולתי לחוות הנאה מושפעת מאוד מהמצבים הנפשיים המתחלפים שלי. כשאני מרגישה רע, היכולת להרגיש הנאה נעלמת, ואם נשארת איזושהי הנאה הרי שזו רק ההנאה שבהבנה ובידיעה.
   שתהיה גם לך שנה טובה, מתוקה ובריאה. אמן ואמן.
     2/10/19 05:41:

   צטט: הקשתית 2019-09-28 00:34:16

   החיים הם אכן מתנה יפה גם אם הם טומנים בחובם רגעי קושי ,שפל ומחלות ועוד מכשולים קשים ואני מאוד מאושרת בשבילך שיש לך אהבה טובה,בריאה ונכונה לך יקירה ומאחלת לכם שהאהבה הזו רק תתעצם ותתחזק ותמשיך להפרות אתכם גם בימים טובים וגם בימים קשים יותר, כי לגמרי מגיע לך...והכתיבה שלך כל כך מרגשת ובעיקר, כי היא אמיתית ונכתבת מה ♥...שנה טובה יקירה לך ולכל אוהבייך ♥

   נחמה יקרה, כמה שאת צודקת.
   אוהבת מאוד את תגובותייך אצלי, את חכמת הלב שאת מביאה עמך.
   מאחלת גם לך שנה טובה, בריאות, אהבה, כתיבה יפה - כל מה שאת מאחלת לעצמך, לו יהי.
     1/10/19 13:52:

   חברה יקרה

   ניקלעתי לעמוד שלך

   קראתי אותך והצלחת לרגש אותי בכתיבתך הכנה

   מאחלת לך שנה טובה ונהדרת, כל שתבקשי לו יהי,

   בריאות טובה והמון רגעים של אושר ושמחה 

   * חג שמח מאוד

     1/10/19 13:06:

   צטט: bonbonyetta 2019-09-27 20:51:58

   *

    

   בלי למעשה להכיר אותך, רק מהכתיבה שלך, האמיתית העמוקה, יש לי אלייך המון אהבה וסימפטיה.

   שנה טובה יקרה, בריאה, שמחה, שתהיי מרוצה מעצמך.

   LA CORNEJA GLAMOUROSA // Нина Слугина

    

    

    

    

   בונבונייטה יקרה - תודה על הדברים המרגשים. ומה שכתבת זה לחלוטין הדדי - אוהבת אותך, ומאוד מעריכה אותך על מה שאת עושה ועל כך שאת הרבה פעמים מצליחה לרדת לסוף דעתי.

   שנה נפלאה לך.נשיקה

     1/10/19 13:01:

   צטט: רק "רגע" 2019-09-27 08:00:12

   יופי מהממת!! אהבה=בטחון! שנה טובה, שנת בריאות ואהבה ושמחה שתהיה לך.

   "רגע" יקרה, ביקוריך אצלי תמיד כה מעודדים ומשמחים. שתהיה גם לך שנה טובה ומתוקה, עם הרבה הרבה אהבה (וכתיבה).
   וידוי מורכב ואף שיש בי דחף להרעיף תגובות - אנסה לרסן אותן , משום שאם אחשוף אותן הן, תהיינה, אולי, לא-מועילות -שלא לומר, מסוכנות. ובכן, להבנתי -החיים מורכבים. בין האנשים הקרובים אלי ביותר יש כאלה שדומים לך, - וגורלותיהם התפתחו -כל איש ואשה בדרכו/ה - אי אפשר להסיק מכך דבר. ועוד - אנשים אינם בנויים כמקשה אחת. הם מתפתחים ומשתנים, וחבל להקיש ממחשבה אחת לרעותה באופן פשטני. אל נא תצטערי על מה שהיה. נסי ליהנות ממה שיש. ויש! אני מאד מכבדת את היסוסיך, אבל מקווה בכל לב שגם תצליחי להפיק הנאה, ולא רק "תובנות"...
     30/9/19 12:51:

   צטט: goodyear2016 2019-09-26 13:01:36

   יקרה שלי . כל העושר שלך נובע מהנפש המיוחדת שלך . מהיכולת לחוות רגשות בקשת צבעים רחבה . אין גבר נכון . תחיי את הרגע . את ההווה . את ההזדמנות היפייפיה ששלח לך ה' לחוות אהבה מחזקת ומטיבה . שתהייה לך ולאהובך שנה טובה ומאושרת ושנשמע ממך קול פעמונים "אִם-אֶשְׁכָּחֵךְ יְרוּשָׁלִָים-- תִּשְׁכַּח יְמִינִי. תִּדְבַּק-לְשׁוֹנִי, לְחִכִּי-- אִם-לֹא אֶזְכְּרֵכִי: אִם-לֹא אַעֲלֶה, אֶת-יְרוּשָׁלִַים-- עַל, רֹאשׁ שִׂמְחָתִי. מקודשת מקודשת מקודשת .


   תודה אהובה שלי, על דברייך הטובים והמחזקים

   זה בדיוק מה שניסיתי להגיד כאן - שאין דבר כזה גבר נכון. וחוץ מזה - לא אנחנו אלו שמנהלים כאן את העניינים וקובעים מה יקרה איתנו. אנו רק מנסים לעשות כמיטב יכולתנו.

   שתהיה גם לך שנה נפלאה, בריאה ושמחה.נשיקה
     28/9/19 00:34:
   החיים הם אכן מתנה יפה גם אם הם טומנים בחובם רגעי קושי ,שפל ומחלות ועוד מכשולים קשים ואני מאוד מאושרת בשבילך שיש לך אהבה טובה,בריאה ונכונה לך יקירה ומאחלת לכם שהאהבה הזו רק תתעצם ותתחזק ותמשיך להפרות אתכם גם בימים טובים וגם בימים קשים יותר, כי לגמרי מגיע לך...והכתיבה שלך כל כך מרגשת ובעיקר, כי היא אמיתית ונכתבת מה ♥...שנה טובה יקירה לך ולכל אוהבייך ♥
     27/9/19 20:51:

   *

    

   בלי למעשה להכיר אותך, רק מהכתיבה שלך, האמיתית העמוקה, יש לי אלייך המון אהבה וסימפטיה.

   שנה טובה יקרה, בריאה, שמחה, שתהיי מרוצה מעצמך.

   LA CORNEJA GLAMOUROSA // Нина Слугина

     27/9/19 08:00:
   יופי מהממת!! אהבה=בטחון! שנה טובה, שנת בריאות ואהבה ושמחה שתהיה לך.
     26/9/19 18:46:

   צטט: ירוןפז1 2019-09-25 22:54:46

   בתור מצביעת ביבי.... טוב, תני חיבוק... אבל כזה שלוחץ...:-)


   :-) חיבוק מאמי. (חחחחחחח וירטואלי. עד חצי המלכות.)
     26/9/19 18:42:

   צטט: shimenben 2019-09-25 22:28:41

   "יגעת ומצאת, תאמיני" כלומר, כשטוב לך אתה לא שואל למה טוב לי? כי זה מפריע לצמיחה, ובעיקר לפריחה. לגבי אהובך, העיתוי שלו מושלם- והעיתוי כאמור מעבר ל"נכון לא נכון"(~:


   שימי היקר, כמובן שאתה צודק, באופן כללי. השאלות והספקות שלי הם בבחינת הנכווה ברותחין נזהר בצוננים.
   אבל העיתוי אכן מושלם, וככל הנראה הוא המניע את הדברים. רוב תודות לך, ושנה נפלאה.
     26/9/19 16:16:

   את מרגשת ❤

     26/9/19 13:01:
   יקרה שלי . כל העושר שלך נובע מהנפש המיוחדת שלך . מהיכולת לחוות רגשות בקשת צבעים רחבה . אין גבר נכון . תחיי את הרגע . את ההווה . את ההזדמנות היפייפיה ששלח לך ה' לחוות אהבה מחזקת ומטיבה . שתהייה לך ולאהובך שנה טובה ומאושרת ושנשמע ממך קול פעמונים "אִם-אֶשְׁכָּחֵךְ יְרוּשָׁלִָים-- תִּשְׁכַּח יְמִינִי. תִּדְבַּק-לְשׁוֹנִי, לְחִכִּי-- אִם-לֹא אֶזְכְּרֵכִי: אִם-לֹא אַעֲלֶה, אֶת-יְרוּשָׁלִַים-- עַל, רֹאשׁ שִׂמְחָתִי. מקודשת מקודשת מקודשת .
     25/9/19 22:54:
   בתור מצביעת ביבי.... טוב, תני חיבוק... אבל כזה שלוחץ...:-)
     25/9/19 22:28:
   "יגעת ומצאת, תאמיני" כלומר, כשטוב לך אתה לא שואל למה טוב לי? כי זה מפריע לצמיחה, ובעיקר לפריחה. לגבי אהובך, העיתוי שלו מושלם- והעיתוי כאמור מעבר ל"נכון לא נכון"(~:

   ארכיון

   פרופיל

   דאגניט.
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין