כותרות TheMarker >
  ';

  אלי אלון עיתונות ישראלית

  באתר זה מוצגים מקצת מאמרים וכתבות פרי עטו של אלי אלון שפורסמו בעיתונות הישראלית

  אלי אלון החל כתיבתו העיתונאית בגיל 15 כשכתב במדור"חדשות לנוער" בעיתון "מעריב לנוער" לאחר שירותו הצבאי היה כתב עיתון "הארץ" פירסם מאות רבות של ידיעות ,כתבות ,ומאמרים בעיתונות הישראלית
  בשנים האחרונות כותב במספר אתרי אינטרנט חדשותיים.

  ארכיון

  סיפורו של בית הכנסת הגדול בנס-ציונה

  0 תגובות   יום חמישי, 26/9/19, 20:38
  ''

  בית הכנסת  בנס ציונה ספטמבר 2019 [צילום: אלי אלון]

   

  סיפורו של בית הכנסת הגדול בנס-ציונה

  בית הכנסת הגדול בנס-ציונה  קיים מזה 100  שנים ופעיל עד היום  בנוסף למקום תפילה היוה מרכז החיים הקהילתיים והחברתיים של המושבה בשנותיה הראשונות.באחרונה בוצעו בו עבודות שיפוצים ושימור נרחבות . 


  מאת:אלי אלון 

   


  ''

   

  רקע להקמת בית הכנסת 
  נס-ציונה נוסדה כידוע  ב-1883 על-ידי אנשי העלייה הראשונה, ובראשם ראובן לרר, חסיד חב"ד, איש תנועת "חיבת ציון", שהגיע באותה שנה מרוסיה להתיישב במקום עם משפחתו. אל לרר הצטרפו כעבור זמן קצר מספר משפחות שהקימו משקים, נחלות ועיבדו שדות ופרדסים. בשנת 1905 התאחדו חלקיה השונים, משקיה ונחלותיה של נס ציונה למושבה אחת. באותה שנה רכש ועד המושבה מערביי הסביבה שטח גבעה בת כ-20 דונם במרכז המושבה המשקיפה על בתי המושבה וייעד אותה להקמת מבני ציבור למושבה. לימים כונתה הגבעה בשם "גבעת האהבה". המבנה הציבורי הראשון שהוקם על הגבעה (1907) כלל שלושה חדרים במבנה קטן זה  "נדחסו" ,בית ספר של המושבה  בית ועד הקהילה ובית כנסת (כיום שוכן במקום בית הראשונים). כבר בשנותיה הראשונות של המושבה הועלה הצורך בהקמת בית ראוי והולם לבית כנסת חשוב לציין כי חלק ממיסדי נס ציונה ובראשם ראובן לרר היו דתיים או לפחות שומרי מסורת  ועד המושבה  מינה ועדה שתפקידה ללאסוף כספי תרומות לבית הכנסת ואף פורסמו מודעות בעיתונות של אז הקוראות לציבור לתרום להקמת בית הכנסת   ביוני 1912 הונחה אבן פינה לבית הכנסת בנוכחות הרב קוק, מנחם שינקין ואהרן אייזנברג ולאחר שנאספו לצורך הבנייה סך של 7,000 פרנק, תרומת התושבים, הוחל בבניית בית הכנסת. אולם בשל פרוץ מלחמת העולם הראשונה ולאחר שהכסף אזל והיה חוסר באמצעים כלכליים. הופסקה הבנייה מבלי שבניית בית הכנסת הושלמה. בינתיים התפילות המשיכו להתקיים בבית הספר העממי שעל הגבעה. נס-ציונה מנתה באותן שנים כמה עשרות משפחות בלבד.

   

   

  תמונה יכולה לכלול: ‏‏‏‏שמיים‏, ‏‏עץ‏, ‏צמח‏‏‏ ו‏פעילויות בחוץ‏‏‏

  חזית מזרחיתשל בית הכנסת הגדול בנס ציונה  2019 [צילום: אלי אלון]

   

  חנוכת בית הכנסת

   המבנה תוכנן על ידי האדריכל חיים טפר, כשבשלב הראשון נבנה בשנת 1912 בית העם כקומת הקרקע, שתוכננה מראש לשאת את מבנה בית הכנסת מעליה (גבוה מבתי המושבה).

  בשנת 1922,לאחר תום מלחמת העולם הראשונה, לא מעט ביוזמתו ודחיפתו של חיים טפר מראשוני נס-ציונה שהיה בנאי, קבלן בניין והיה מעורב בבניית בתי הכנסת במושבות ראשון לציון ורחובות, חודשה הקמת בית הכנסת הגדול בנס ציונה על ראש "גבעת האהבה".

  יצוין כי בניגוד למושבות אחרות שנעזרו בתרומותיו של הברון רוטשילד להקמת בית הכנסת, בית הכנסת בנס ציונה הוקם רובו ככולו מכספי התושבים. יתרה מזו, התושבים נרתמו באופן פיזי לסייע בהקמת בית הכנסת.מספרים כי גברים צעירים ואף קשישים וילדים התייצבו מדי יום באתר הבנייה והתנדבו לסייע לבנאים, נשאו לבנים וחומרי בניין, הכינו מלט ועוד. בשנת 1926, לאחר 14 שנים מאז הונחה אבן הפינה ולאחר הפסקות ועיכובים, נחנך בשעה טובה בית הכנסת ברב הדר ופאר, במעמד רבנים, ראשי הישוב וקהל תושבים.

  לא חלף זמן רב  מאז  פתיחתו ובית הכנסת הגדול הפך  למרכז החיים החברתיים והקהילתיים של המושבה נס ציונה. כאן התקיימו הבריתות, חגיגות עליה לתורה ובר מצווה וחתונות של בני המושבה וכאן התקיימו כאן האירועים החברתיים והלאומיים. מרחבת בית הכנסת יצאו הלוויותיהם של נפטרי המושבה. אדם בשם פינק שאביו היה נגר ואחראי לריהוט בית הכנסת מספר לי כי כילד הוא זוכר שבשעת ההלוויות הופסקו הלימודים בבית הספר שהיה צמוד לרחבת בית הכנסת.
   
  בית כנסת כבית ביטחון
  בשנות ה-20 וה-30 ואף בשנות ה-40 שימש בית הכנסת בנוסף לשימושיו הרגילים   "בית ביטחון". בשנת 1929 במהלך מאורעות תרפ"ט, בעת שפורעים ערבים הקיפו את נס ציונה, התבצרו תושבים בבית הכנסת שחלונותיו בוצרו בשקי חול.  מספרים כי מתחת לארון הקודש בבית הכנסת  הוטמן סליק נשק של "ההגנה". סליק זה לא נתגלה על-ידי הבריטים אבל בשלב מסוים שהיה חשש שייתפס הועבר למקום אחר.

  בבית הכנסת התנהלה התפילה בהברה אשכנזית, התפללו בו מיטב החזנים הנודעים: יוסלה רוזנלבט, גרשון סירוטה, הרשמן ואחרים. בשנת 1941 הוקמה במושבה בית כנסת נוסף לנוער, בו התפללו בהברה ספרדית.

  ''

  בית הכנסת צילום מצד מזרח 2004 [צילום  עמוס בן גרשום/לע"מ]

   

  מבנה בית הכנסת

   

   

  מבנה בית הכנסת הגדול עשיר בעיצוב החזיתות ומכיל אלמנטים מרהיבים ובהם: עיטורי טיח, משרביות (אלמנט סבכה) ופרטי נגרות ומסגרות עשירים. פנים בית הכנסת עשיר בפרטי נגרות, בציורי קיר ותקרה מעוגלת שהיתה עשויה מעץ במקור.בית הכנסת הוקם בסגנון האקלקטי. המבנה הוא מלבני כאשר חזיתותיו הדרומית והצפונית הן הארוכות ואילו חזיתותיו המערבית והמזרחית הן קצרות יותר. לבית הכנסת 12 חלונות גדולים כנגד 12 שבטי ישראל המתנשאים לגובה של יותר מ-3.5 מטרים שבחלקם העליון קשת מחודדת, שבה משולב מגן דוד (4 חלונות בכל אחת מ-שלוש חזיתותיו: המזרחית, הדרומית, הצפונית).


  הכניסה הראשית לבית הכנסת נמצאת בחזית המערבית.לפני בפתח דלת הכניסה הראשית ניצבים שני עמודים אגב  מוצבים שני עמודים אגב  על גג בית הכנסת חזיתות מעוטרות. מעל קשת הגג בחזית המזרחית של בית הכנסת ניצבת חנוכיית פלדה מרשימה. בחוברת שהוצאה מטעם המועצה לשימור אתרי מורשת לקראת חנוכת בית הכנסת המחודש, מספרים כי לקראת סיום בנית בית הכנסת עוד בשנות ה-20 הותקנה מעל גג בית הכנסת חנוכייה ו"עם חיבורה של נס ציונה לרשת החשמל בשנת 1930 הוארה החנוכייה על שמונת קניה ואורה הבוהק קרן למרחוק".

  חלל פנים בית הכנסת בנס ציונה הוא חלל אחד הכולל בתוכו את אולם התפילה המרכזי, ובקומת הגלריה ממוקמת עזרת הנשים. בימת בית הכנסת בנויה בצורת משושה, ומעוטרת בעיטורים שונים ובמרכזה דוכן תפילה ועליו פרוכת, חלקה התחתון עשוי בטון. הבמה מוקפת בגדר מסורגת.

  ארון הקודש ממוקם במרכזה של החזית המזרחית, מתנשא לגובה שישה מטרים. משני צדיו חלונות ומעליו צמד חלונות קטנים בצורת לוחות הברית. לצד החלונות הקטנים ציורי קיר. בית הכנסת מזכיר בצורתו כנסייה ויש בו שילוב של סגנון בניה אירופית עם בניה מזרחית מקומית ואלמנטים אוריינטליים.

  במהלך השנים עבר בית הכנסת שינוים ושינה פניו. כנראה, אי-שם בשנות ה-60 "הודבקה" לבית הכנסת תוספת בניה של מדרגות ושירותים. כשהוקם המבנה גגו היה דו שיפועי עשוי מרעפים, במרוצת השנים הוחלפו הרעפים ב...לוחות אסבסט. הקומה הראשונה נזנחה והפכה למחסן ובהמשך עברה לשכון בה מפקדת המשמר האזרחי העירוני.

  שימור ושיקום בית הכנסת

   

  בקיץ 2018, בשיתוף המועצה לשימור אתרי מורשת, משרד ירושלים ומורשת, עיריית נס ציונה וגורמים נוספים, הוחל בעבודות שיפוצים ושימור כשיעד השימור הוו שמירת  צביונו המקורי של בית הכנסת. העבודות נמשכו שנה והסתיימו באוגוסט 2019. על מלאכת תכנון השימור הופקד האדריכל נאור מימר.תיק התיעוד נערך על-ידי "ניצה סמוק-אדריכלים".

   

  במסגרת עבודות השימור הוסרה תוספת הבנייה המאוחרת בחזית המערבית (חזית הכניסה הראשית)ושוחזר בהתאם לצילומים היסטוריים גרם המדרגות המוליך לעזרת נשים שוחזרה חנוכיית הפלדה המקורית בחזית המזרחית של המבנה.

  בהתאם לצילומים היסטוריים, פורקה תקרת האלומיניום העליונה ושוחזרה תקרת לוחות העץ המקורית. במסגרת "עבודות השימור" בוצעו לא מעט עבודות שיפוצים ושיפורים  שאינם קשורים לשימור בין   שולבו התקנת מערכות מיזוג אוויר, כיבוי אש ותאורה, מערכות ניקוז מיים למניעת רטיבות ועוד.


  ''

  פנים בית הכנסת הגדול בנס ציונהלאחר השיפוצים .[אלי אלון]

   

  ציורי קיר

   

  את קירות ועמודיו הפנימיים של בית הכנסת עיטרו ציורי קיר פרי יצירתו של הצבע אמן דב קראוזה. קראוזה עלה מליטא בשנת 1925 וציורי הקיר שלו עיטרו רבים מבתי מייסדיי מושבות השפלה. בהמשך קירות בית הכנסת נצבעו בצבע כחול בהיר וכיסו את ציוריו המרשימים של קראוזה עד כי כמעט ונשכחו לגמרי.


  בשנת 1950 הוזמן הצייר צבי קמחי תושב נס ציונה לצייר מחדש את ארון הקודש ועל הקירות. ציורי הקיר החדשים של קמחי נשארו עד אמצע שנות ה-70. אז גם הם כוסו ונצבעו בלבן ונשכחו.

  בקיץ 2002 במהלך עבודות שיפוצים וצביעה בבית הכנסת נחשפו מתחת לשכבות הצבע ציוריו של קרואזה על-ידי שי פרקש, מומחה בעל שם לציורי קיר, והתברר כי חלקם נשתמרו במצב סביר על גבי שכבת הטיח הראשונה מיום הקמת בית הכנסת, במחצית שנות ה-20. בסיור שערכתי בבית הכנסת בימים אלה אני מבין כי ניתן לראות רק חלק מציורי הקיר שוחזרו וניתן לראותם. שאר הציורים המקוריים נותרו מוסתרים מתחת לשכבות הצבע.
  חנוכת בית הכנסת המחודש  
  ב-22 בספטמבר 2019 ברוב עם נערך ברחבת בית הכנסת טקס חגיגי של חנוכת בית הכנסת המחודש, בהשתתפות הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו, ראש עירית נס-ציונה שמואל בוקסר, עמרי שלמון מנכ"ל המועצה לשימור אתרי מורשת, תושבים, וצאצאי מתפללי בית הכנסת שהגיעו ממקומות שונים בארץ.

   


  :

  תאריך: 26/09/2019  |  עודכן: 26/09/2019אלי אלון

  ''

  חזית בית הכנסת בנס ציונה ספטמבר 2019

  סיפורו של בית הכנסת הגדול בנס-ציונהלא מכבר הסתיימו עבודות שימור בבית הכנסת הגדול בנס-ציונה '' בית כנסת זה, הוקם לפני כ-100 שנים ופעיל עד היום והיווה בנוסף למקום תפילה מרכז החיים הקהילתיים והחברתיים של המושבה בשנותיה הראשונותאלי אלון   |   לסיפור המלא

   

     דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   חדשות ומבזקים

   תגובות אחרונות