כותרות TheMarker >
  ';

  אלי אלון עיתונות ישראלית

  באתר זה מוצגים מקצת מאמרים וכתבות פרי עטו של אלי אלון שפורסמו בעיתונות הישראלית

  אלי אלון החל כתיבתו העיתונאית בגיל 15 כשכתב במדור"חדשות לנוער" בעיתון "מעריב לנוער" לאחר שירותו הצבאי היה כתב עיתון "הארץ" פירסם מאות רבות של ידיעות ,כתבות ,ומאמרים בעיתונות הישראלית
  בשנים האחרונות כותב במספר אתרי אינטרנט חדשותיים.

  ארכיון

  כך נרצח מפקד סיירת הצנחנים הנערץ

  0 תגובות   יום שני, 7/10/19, 15:29
  ''
   יאיר פלד - צילום :באדיבות האתר פני יגור  
   זוכרים את יאיר פלד - 60 שנה לנופלו 
  באמצע חודש ספטמבר נערך בקיבוץ יגור ערב לזכרו של בן הקיבוץ יאיר פלד ז,ל מפקד סיירת צנחנים שנרצח בידי בדואים לפני 60 שנה בעת שהוביל את פיקודיו ברמת הנגב .הקצין המוערך והנערץ על רבים שהכירו אותו השאיר מורשת יחודית של ערכי אהבת האדם והמולדת מימים שהארץ היתה טובה באבת והדבש זרם בעורקיה אך גם הדם בנחליה כמים נזל 

   

   מאת :אלי אלון 

   

   

  ''

  יאיר פלד ומשפחתו [צילום באדיבות אתר פני יגור]

  ילדותו ונערותו

  כבר בילדותו בלט יאיר: כתלמיד מצטיין, כריזמטי, יפה תואר.רבים בקיבוץ שבונולד  ניבאו לו עתיד מיוחד כמנהיג   אחד מתחביביו הגדולים היה לטייל ולסייר ברחבי הארץ ובפינותיה. כבר מגיל צעיר נהג לרכוב על אופניים למרחקים ארוכים ונחשב לסייר מעולה, היה מדריך נוער ביגור והרבה לארגן טיולים בנגב. הוא היה אלילם של בני הנוער במשק יגור שהעריצו אותו. כל מי שהכירו העיד שהיה בעל כושר ארגון יוצא דופן, צנוע, ומעל הכל - אנושי. דמות מופת. מספרת על יאיר בת כיתתו אילנה גלוברמן בורשטיין בתו של האלוף יהושע גלוברמן מראשי ההגנה: "יאיר היה איש מיוחד במינו, אהבת המורים, אהבת הילדים... אני כבר לא מדברת שהיה מלך הכיתה אי-אפשר היה להתעלם מהאישיות שלו".
  פלד  נולד ביגור בינואר שנת 1932, גדל והתחנך בקיבוץ. הוא היה בנם בכורם של פנחס (פיניה) ויפה (שיינדל) מראשוני הקיבוץ שהגיעו לקיבוץ בשנת 1931. אחריו נולדו: רוחק'ה, יהודה פלד, לימים מפקד עוצבה ותת-אלוף בצה"ל, נעמי, מנחם ובת הזקונים איה. הוריו של יאיר פיניה ושיינדל, שניהם ילדי העיר פינסק, נפגשו בתנועת "דרור-החלוץ" -  האב פיניה עלה בשנת 1929, ובעקבותיו בשנת 1931 עלתה רעייתו שיינדל.
   

  בנובמבר 1950 התגייס יאיר לנח"ל. היה חניך בקורס מ"כים ונבחר כחניך מצטיין, נשלח לקורס קצינים וגם כאן בלט. את שירותו הסדיר סיים כקצין בדרגת סג"ם. מפקדיו ניסו שוב ושוב לשכנעו להמשיך את שירותו הצבאי בקבע אולם הוא דחה בקשות אלה ושב לקיבוצו. במסגרת שירות מילואים יצא יאיר לקורס מפקדי פלוגות הוענקה לו דרגת סגן ומינוי למפקד פלוגה.
  ''
  יאיר פלד עם חברי מזכירות חטיבת בני הקיבוץ המאוחד.[צילום: אתר פני יגור]

   

  חטיבת הקיבוץ המאוחד"

   

  בסוף שנת 1951 הוקמה חטיבת בני הקיבוץ המאוחד שהייתה תנועת נוער שהוקמה על-ידי תנועת הקיבוץ המאוחד. עדה יגורי שהייתה בן מקימי החטיבה והכירה את יאיר היטב רצתה לצרף אותו עם שחרורו מצה"ל למזכירות החטיבה. היא סיפרה שישנו" בחור זהב טהור והיא עובדת עליו" יאיר צורף למזכירות החטיבה ומונה לרכזה.


  מספרת תמר שגיא, בת וחברת קיבוץ שפיים שהייתה באותן שנים אף היא חברת במזכירות חטיבת בני הקיבוץ המאוחד: "שנת 1953, עצרת בני הקיבוץ בשפיים זה עתה נסתיימה, ואני מוצאת את עצמי במזכירות החטיבה יחד עם עוד 4 בני י"ב: מוניקה מגבת, אורי מייזלס מגבעת ברנר, מיכאל ירובעם מבית השיטה, ודן שמעוני מאשדות. כולנו נבוכים, לא יודעים בעצם מה עלינו לעשות והנה הפציע אור - זהו יאיר בוגר הצבא והוא מתחיל מיד להסביר, לארגן, ללמד ולהדריך כל אחד ואחת מאיתנו, ואת כולנו כצוות.

  יאיר המנהיג, המדריך והחבר. מתגבשות מסגרות וצומחים מפעלים: סמינרים למדריכים, הדרכה במעברות, עזרה לישובים צעירים, מרוצים רגליים ועל גבי אופניים, עלון מודפס, וגולת הכותרת - טיולי השרשרת, כולם ברוח "יאירית". יאיר ניחן בכושר מנהיגות יוצא דופן (היום קוראים לזה כאריזמה), חשיבה יצירתית (היום אומרים חשיבה מחוץ לקופסה), ויכולת ביצוע כשהוא סוחף אחריו את כולנו". מספרת תמר שגיא.

  בתום פעילותו של יאיר בחטיבת "בני הקיבוץ המאוחד", שנמשכה קרוב לשנתיים, הוא חוזר ליגור.  ומקבל על עצמו את ריכוז חברת הילדים ויוצר כדרכו פעילות יוצאת דופן כמו למשל מירוצים, הדרכות בני נוער, טיולים לכל קצוות הארץ, הקמת משק חי של בית הספר, טיולי אופניים,  ועוד ועוד.הוא נמנה על יוזמי הקמת  מירוץ הכרמל -הקפת הר הכרמל שהיה בזמנו ממהמרוצים הגדולים בארץ אורכו מסלולו היה כ80 ק"מ.

   

  ''

  צילום באדיבות ארכיון יגור

   

  מפקד סיירת הצנחנים 


  אחרי 4 שנות פעילות ביגור ונישואים ב1954 למרים לוצ'ינסקי מקיבוץ אפיקים אותה הכיר עוד בשירותו בנח"ל,מגיעה פניה מהצבא לגייס את יאיר לסיירת הצנחנים כמפקדה יאיר היה מעוניין להתגייס. קודם לכן פנה יאיר למזכירות קיבוצו יגור וניסה לברר אם המזכירות תסכים לאשר גיוסו וזו השיבה לו בשלילה. סוכם לבקשת יאיר כי העניין יובא לדיון והחלטה באסיפת הקיבוץ. בקיבוץ פורץ ויכוח אידיאולוגי חריף. היו חברים לא מעטים שהתנגדו לגיוס וטענו כי יאיר הוא בעל יכולות גבוהות וכישורים רבים והקיבוץ זקוק להמשך שירותו בקיבוץ. חברים אחרים טענו כי חשוב לתרום למדינה והמדינה קודמת לקיבוץ ועל כן יש לאשר גיוסו.

  אל אסיפת הקיבוץ המתוחה מגיעים מח"ט הצנחנים מנחם אבירם וסגנו מוטה גור במטרה לשכנע את החברים להסכים לגיוסו של יאיר. האסיפה מקבלת בסופו של דבר החלטה לאשר גיוסו של יאיר אולם למשך שנה אחת. יאיר חוזר ומתגייס, בהסכמת הקיבוץ, כמפקד סיירת צנחנים בדרגת סרן. השנה היא 1958. יאיר מגיע לסיירת צנחנים ומנהיג שיטות שעד כה לא היו מקובלות בצבא.

  בהתחלה היה קשה מאוד ללוחמים הצעירים עם מפקד כמו יאיר שאינו מקל עליהם בדרישותיו. גיורא נגרי מעין חרוד, חייל פקודו של יאיר, מספר כי כשיאיר לא היה מרוצה מביצוע משימה כלשהי הוא נזף בהם ואמר "ילדי כיתה ז' ביגור עושים זאת טוב ממכם".

  הייתה זו תקופת הרגיעה היחסית שאחרי מבצע קדש. יאיר כמפקד הסיירת  ראה חשיבות  שיפור ושם דגש על שיפור יכולות הסיור והניידות של הסיירת . וכחלק מכך הוא הנהיג בסיירת מסעות אופניים, אופנועים וגמלים בשטח מדברי במטרה לשפר ניידות הלוחמים. 
  ביוזמת יאיר  ובעת שהיה מפקד הסיירת הצנחנם שהתאמנה באיזור הדרום  נסלל כביש הפטרולים לאורך גבול מצרים, ונפרצה דרך "מעלה היעלים", שחיברה לראשונה את רמת המדבר עם אזור סדום. לשם פריצת הדרך "גייס יאיר עשרות חניכי תנועת הנוערהמאוחד  " ובשלושה ימי עבודה מאומצים של עבודת כפיים נפרצה הדרך.

  ''

  מותו 

   

  ביום ב' 7 בספטמבר שנת 1959 יצא סרן יאיר פלד מפקד סיירת חטיבת הצנחנים עם חוליה מהסיירת לאימון ותרגיל ניווט באזור הר הנגב במהלך האימון יצא יאיר לבדו לתרגיל ניווט בדד באזור הר שגיא. בחצותו את ערוץ נחל סרפד כנראה בשעות שלפני הצהרים, הותקף מן המארב בירי כנראה על-ידי כנופיית מסתננים בדויים שפעלו בשליחות הצבא המצרי.

  התוקפים ירו ביאיר מטוח קצר של כמה עשרות מטרים והרגוהו. משאיבדו חייליו קשר עמו החלו מיד לחפש אחריו ואף דווח העניין למטה הצבא בבאר שבע. מספר אחד מחייליו משה שתיל: "סרקנו את השטח. חיפשנו אותו במשך כל הלילה. למחרת בבוקר גילה מטוס את גופתו בנחל הסרפד. גופתו הייתה מוטלת בערוץ ואדי בנחל  כשהיא מנוקבת במספר כדורים. מספר  באנו לשם, יאיר שכב ירוי עם הפנים לארץ ואני הרגשתי שתמה תקופה. לא עוד הצעדים הבטוחים השקטים שלו. האיש המופלא הזה נגמר".
   
  "היינו משפחה מאושרת"
  מבדיקה עלה כי הוא נורה בגבו ובחזהו מטווח קצר של כמה עשרות מטרים. הרוצחים נטלו את דרגותיו, מכשיר הקשר, רובה עוזי שהיה ברשותו משקפת ותיק מפות. גופתו הועברה במסוק לבית חולים בבאר שבע.
   

  עם היוודע דבר מותו של יאיר ירד אבל כבד על קיבוץ יגור. חייליו, חבריו, מכריו הרבים וכמובן בני משפחתו הוכו בהלם ובתדהמה ובצער רב מתקשים להאמין שיאיר שכה אהבו והעריצו כבר לא בחיים. כולם ציינו כי כי  מדובר באישיות יוצאת דופן. דמות מופת נערצת אהובה על-ידי כל מי שהכיר אותו. דמות של מנהיג בעל אומץ לב, חכמה, פיקחות, כושר אירגוני ויחס אנושי. התדהמה, האבל והצער היו גדולים.
   
  אלפים בהלוויתו 
  אלפים השתתפו בהלוויתו שנערכה בבית העלמין בקיבוץ יגור שלמרגלות הר הכרמל שיאיר אהב לטייל בו והכיר בו כל פינה. בין ההולכים אחר הארון יגאל אלון ובני מרשק (מהרשק) מראשי תנועת "הקיבוץ המאוחד". מותו של יאיר סוקר בהרחבה בעמודים ראשונים של העיתונים דאז. יאיר הותיר אחריו אישה מרים, לימים אשתו של איש "המוסד" רפי איתן, ובת, יעל, שנולדה אחרי מותו.

  כחודש אחרי נפילתו באוקטבר 1959 הוקם גלעד לזכרו ב"מעלה היעלים". דרך זו, שהוכשרה לאחר-מכן על-ידי חיל-ההנדסה, מקצרת את הדרך מבאר-שבע לאזור ים-המלח ועוברת בנוף מרהיב-עין בין צוקים מתנשאים על פני ים-המלח. אחרי שאביו הסיר את הלוט מעל "מעלה יאיר" אמר מפקד-יחידתו בין השאר: "כמפקד האציל יאיר מרוחו על סביבותיו - רוח של ענווה, מעשה, מסירות ואהבת-הזולת. על כולנו עלה באהבת-הארץ ובהכרתה".

  מספרת איה פלד-הדרי, אחותו של יאיר באתר "הקשר הבין דורי", שליד משרד החינוך: "היינו משפחה גדולה ומאושרת עד אותו יום בו באו נציגי הצבא ליגור, להודיע להורי ולכל חברי יגור, הקיבוץ שלנו, על מותו של יאיר. המכה הייתה נוראה. הורי נשאו את שברם וכאבם עד מותם והתקשו מאוד לשתף, לדבר על תהום צערם ועצרו את בכיים. יאיר היה כל כך מוערך ואהוב על בני הנוער והחברים ביגור, על חייליו וחניכיו שהרבו לספר בשבחו ובחרו לקרוא לילדיהם על שמו. להורי היה רצון שנכד שייוולד להם יקרא יאיר.

  מספרת איה פלד: 12 שנים חלפו ממותו של יאיר ונולד לנו בן מקסים וקראנו לו יאיר על שמו של אחי כמובן. אמי זכתה לחבק את יאיר התינוק אבל... אבי נפטר מהתקף לב פתאומי וקשה ביום בו נולד יאיר שלנו. האושר העצום שלנו ושלה היה אפוף באבל, בכאב ובגעגועים".

   

  "מספרים על יאיר" - ערב לזכרו

   במוצאי שבת, 14.9.2019, התקיים בחדר האוכל של קיבוץ יגור ערב "מספרים על יאיר פלד" לזכרו של יאיר פלד, במלאת 60 שנה לנופלו. בהשתתפות חברי יגור ובניה, משפחה, מקימי חטיבת בני הקיבוץ המאוחד וחברים מהצבא.


  את הערב הנחה וערך יאיר עוגן שאומר: "יאיר הפך לאגדה ואגדות לא נשכחות. על אגדות מספרים ומספרים כל הזמן".  הפיקה את המופע ספה סווטיצקי. בחלק האמנותי הופיעה הזמרת ענת עוגן בליווי אלכס רייצס.
  ''

  יאיר פלד כנער

  זוכרים את יאיר פלד - 60 שנה לנופלו יאיר פלד, בן קיבוץ יגור, רכז חטיבת בני הקיבוץ המאוחד וממפקדיה הראשונים של סיירת חטיבת הצנחנים, היה מפקד נערץ, איש ערכי דמות מופת ובעל יכולת יצירתיות ותעוזה והפך לאגדה עוד בחייו  |   לסיפור המלא 

  כתבות נוספות של כותב זה :

   

  ''

  שער הכניסה לבית הקברות הישן של עין חרוד בגדעונה

   

  סיפור בית הקברות הישן של עין חרוד בגדעונה 


    בית הקברות ההיסטורי הישן של עין חרוד בגדעונה נמצא כיום במצב עלוב ומוזנח למדי, הכיתוב על חלק מהקברים הולך ונמחק. ראויים חלוצי וראשוני העמק הקבורים במקום ליחס יותר מכבד. סיפורו של בית עלמין זה  |   לסיפור המלא

   

  ''

   

   סיפורו של יואב נחשון ממייסדיי "הגבעטרון" 


  ביוני 2015 הלך לעולמו יואב נחשון חבר קיבוץ גבע שהיה מסולני להקת הגבעטרון ומעמודי התווך של להקה זו במשך שנים רבות. סיפור חיו המרגש    |   לסיפור המלא
  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   חדשות ומבזקים

   תגובות אחרונות