כותרות TheMarker >
  ';

  אלי אלון עיתונות ישראלית

  באתר זה מוצגים מקצת מאמרים וכתבות פרי עטו של אלי אלון שפורסמו בעיתונות הישראלית

  אלי אלון החל כתיבתו העיתונאית בגיל 15 כשכתב במדור"חדשות לנוער" בעיתון "מעריב לנוער" לאחר שירותו הצבאי היה כתב עיתון "הארץ" פירסם מאות רבות של ידיעות ,כתבות ,ומאמרים בעיתונות הישראלית
  בשנים האחרונות כותב במספר אתרי אינטרנט חדשותיים.

  ארכיון

  הלך לעולמו המלחין והמורה למוסיקה ניסן כהן הב-רון

  0 תגובות   יום שלישי, 22/10/19, 15:24

   

  ''

   

  מת המלחין והמורה למוזיקה ניסן כהן -הברון 

  הלך לעולמו(20.10.19) המחבר המלחין, המעבד והמורה למוזיקה ניסן כהן הב-רון. ניסן חתום על כמה שירים שהפכו לקלסיקה בזמר הישראלי . בין שיריו: "מישוט בארץ" (יפה ירקוני), "במסילה לבאר שבע " ( הדודאים), "היושבת בגנים", (הרי בלפונטה) .  ניהל מועדוני זמר ושירה בציבור לאורך שנים והיה מורה נערץ על תלמידיו. בן 82 היה במותו .


  מאת :אלי אלון

  ניסן כהן הברון -פרקי חיו 


  ניסן כהן  נולד ב 15.6.1937 בפתח תקוה, למשפחת איכרים להוריו אביתר ומרים כהן. סבו שלום כהן היה ממקימי הישוב עין- חי ממייסדי התאחדות האיכרים.

  ניסן למד בבית הספר פיק"א בפתח תקוה . כבר מגיל צעיר בלט בנגינה ובשירה כסולן מקהלת בית הספר בניצוחו של המורה למוזיקה והמנצח שלמה קפלן.

  את שירותו הצבאי עשה בתזמורת חיל האוויר  כנגן אקורדיון בניצוחו של מנצח התזמורת האגדי אריך טייך .במקביל ללימודיו במדרשה למחנכים למוסיקה עבד עם הצמד הדודאים –בני אמדורסקי וישראל גוריון ועם צמד הפרברים הוא כתב הלחין עבורם  מספר שירים הנחה וליווה  אותם בתחילת דרכם לא יהיה זה מוגזם לומר כי ניסן היה שותף להקמתם של צמד הדודאים וולאחר מכן  הפרברים כן כתב ללהקת פיקוד מרכז ועבד תקופת מה עם להקה זו .

   

  ב1964נשא לאישה את ניצה צוקרמן ילידת תל אביב ומאז הם מתגוררים במושב ירקונה שליד הוד השרון . ניצה  בוגרת לימודי סיפרות באוניברסיטת בר אילן, עסקה שנים רבות  בהוראת סיפרות וחינוך בבתי ספר.

  ''

  ניסןכהן הב-רון  עם האקורדיון [צילום באדיבות המשפחה]

   

  משיריו של ניסן כהן הברון 

   

  הנה כמה מן השירים המוכרים של ניסן כהן הברון "משוט (מישוט)בארץ" (מילים ולחן ניסן כהן הברון, שרה יפה ירקוני), "במסילה לבאר שבע" (מילים דן אלמגור שרים הדודאים), "מה עוד" (מילים עודד אבישר, שרים חדוה ודוד ) "תרזה יפה" (מילים חיים נחמן  ביאליק, שרים הפרברים) "בסנדלייך" (מילים אברהם בן זאב, שרים הפרברים)

  בחלק משיריו שהלחין ניסן כהן הברון  הוא כתב גם את המילים: ובהם "כפר רדום" , "שיירת הרים" שמבצעים "הדודאים", "עלומים במחול" שמבצעת יפה ירקוני ו"שיר ההלך" שמבצעים "צמד הפרברים" ועוד.

  ניסן עיבד מוזיקלית כמה שירים ידועים : "הייתה צעירה בכינרת", "יקבי ראשון לציון" ("כשנמות יקברו אותנו")  . אחד מהשירים שתירגם היה השיר "מלח בודד". השיר הוקלט ב1957 על-ידי צדוק סביר והפך בזמנו ללהיט.

  שיר שהלחין ניסן  "היושבת בגנים" (מילים כאמור משיר השירים)זכה לביצועו המרגש של הזמר האמריקאי "הארי בלפונטה" .  רעייתו ניצה כותבת לי כי שירו "שלום חברים" מבוצע ע"י כת ה"מאקויה" ביפן ומושמע ברחבי העולם.

  ניסן כתב מוסיקה לתיאטרון הסמבטיון של ברלינסקי ובן זאב ומוסיקה מקורית למחזמר מקורי של תלמידי בית הספר "אליאנס" שבו שותפה הזמרת הידועה "יפה ירקוני" עם השיר "משוט בארץ" שהפך ללהיט.

   שניים משירים שהלחין ניסן כהן- הברון השתתפו בפסטיבל הזמר והפזמון של שנת 1967 שנערך במוצאי יום העצמאות  (15.5.67): האחד, "תרזה יפה" בוצע על ידי צמד הפרברים זכה במקום השלישי .שיר נוסף שהלחין הברון והשתתף בפסטיבל של שנה זו (1967)היה השיר "מה עוד" שביצעו חדוה ודוד ( מילים עודד אבישר).


  הנחיית מועדוני זמר ושירה בציבור

  תחום מרכזי בפעילותו של ניסן כהן הברון היה  הקמת והנחיית מועדוני זמר רבים בכל רחבי הארץ שזכו לקהל רב ופופולריות רבה, בהם שולבו אמנים וזמרים מהשורה הראשונה, מפעל שתרם רבות להפצת ואהבת הזמר העברי. בערבי הזמר  שאירגן היה ניסן מופיע בחלק הראשון של הערב עם שקופיות ושירה בציבור ובחלק השני היו מופיעים אמנים יידועי שם כמו שושנה דמארי, אריק לביא וכל האמנים הגדולים מאותה תקופה."

  אחד מן המוסדות הפעילים בתחום הזמר העברי שניסן היה שותף פעיל בהם היה "הקרן לתרבות אמריקה ישראל". במשך שנים ליווה את המלחין מרדכי זעירא, מן היוצרים החשובים והמשפיעים ביותר בארץ, כמו כן ליווה ועיבד כמה שירים לזמרת מרים אביגל.  כך גם התקרב לחבורת האש בראשותו של "סולימאן הגדול" ומשפחתו ולרקדני להקת "ענבל".

  תחום נוסף בפעילותו של ניסן כהן הברון :הפקת מופעי יובל ליישובים ותיקים בכל רחבי הארץ .במהלך ההפקה היה ניסן חוקר את תולדות היישוב ומעלה מופע אורקולי  שהיה קשור להיסטוריה של היישוב, בהפקות אלו בשיתוף תושבי המקום ארח שרים חברי כנסת ואף ראשי ממשלה שהיו שותפים להיסטוריה של אותו יישוב: בין השאר היה שותף בהפקת מופע מאה שנים למושבה "אילניה" (סג'רה) ,אירועי התאחדות האיכרים. אירועי יישוביי חרות ובית"ר, מופע בית קשת, בכור יישובי הפלמ"ח, מופע מושב הזורעים. מופע בית אריה ,מופע לציון חידוש ההתיישבות בכפר עציון. מופע 100 שנים לבת שלמה. מופע 100 שנים לבית הספר החקלאי בפרדס חנה ועוד. כל אחת מההפקות זכתה למוסיקה מקורית אשר נכתבה במיוחד לאירוע זה על ידי ניסן, כך גם התסריט שהתבסס על תחקיר מעמיק.


  מורה למוזיקה נערץ 

  במקביל לפעילותו המוסיקלית רבת ההיקף , כתיבת שירים וארגון ערבי-זמר,  שימש ניסן מורה למוזיקה בבתי ספר תיכוניים. מספרים כי היה מורה נערץ ומוערך .מספרים כי התלמידים שלו אהבו אותו אהבה רבה, הוא לימד בתיכונים בפתח תקוה  ושנים רבות הוא לימד בתיכון המשותף רמלה-לוד. 

   

  בשנת 2013 זכה בתעודת הוקרה כ"יקיר אקו"ם" על תרומתו לתרבות וליצירה הישראלית וכן בתעודת הוקרה נוספת על תרומתו החשובה לזמר העברי בשיריו, בעיבודיו ובטיפוח שירת הרבים בישראל (שירה בציבור).

  הותיר אחריו את רעייתו ניצה וארבעה ילדים . בתו היא המוזיקאית,הזמרת והיוצרת עדי כהן  הברון. 

  הלווייתו של ניסן כהן הברון  תתקיים ביום שלישי( 22.10.19) בשעה 14:00 במושב גני עם שליד הוד השרון.


  כתבה נוספת על ניסן כהן הברון:

   

  ''

  ניסן כהן הב-רון[צילום באדיבות המשפחה]

   

  מת המלחין והמורה למוזיקה ניסן כהן הב-רון הלך לעולמו (20.10.19) המחבר, המלחין, המעבד והמורה למוזיקה ניסן כהן הב-רון '' ניסן חתום על כמה שירים שהפכו לקלסיקה בזמר הישראלי '' בין שיריו: "מישוט בארץ" (יפה ירקוני), "במסילה לבאר שבע" ( הדודאים), "היושבת בגנים" (הרי בלפונטה) '' ניהל מועדוני זמר ושירה בציבור לאורך שנים והיה מורה נערץ על תלמידיו '' בן 82 היה במותואלי אלון   |   לסיפור המלא


   

   


  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   חדשות ומבזקים

   תגובות אחרונות