כותרות TheMarker >
  ';

  הגירוש מגן-עדן

  ידוע שעיקר האמונה היהודית נעוץ בקיום עולם הבא על כל הנגזר ממנו: גן-עדן, גהינום... מי שעושה מצוות, קונה לו לאחר 120 מקום טוב בגן-עדן, ואבוי למי שעושה רע ומה שמצפה לו בעולם הבא... מאידך, רואה האמונה היהודית בעולם הזה כפרוזדור, היינו כמעבר זמני שמשמש את האדם לתקן בו את מידותיו ולקנות בהם את חייו האמיתיים והנצחיים בעולם הבא.

  אם כן, "עולם הזה" הוא מרחב "החיים הזמניים" של האדם, "עולם הבא" הוא מרחב "החיים הנצחיים", כאשר "המוות" (הסתלקות האדם מהעולם הזה) מפריד בין שני העולמות. זו כאמור עיקר האמונה של הדת היהודית ושל עוד דתות; ומי שכופר בעיקרים האלה - כופר בעיקר.

  נכנסנו כבר למאה ה-21, ימי הביניים מאחורינו. הדמוקרטיה היא בשורת העידן המודרני והביאה עימה את חופש הדעה והאמונה: כל אדם באמונתו יחיה... כלומר זה לא ביג דיל לכפור היום בקיום אלוהים או בקיום עולם הבא; אף אחד לא יעלה את הכופר על מוקד, ואפילו קיימת האפשרות להיות נאור וכופר וכשר ויהודי למהדרין; בחר באחת הקומבינציות, כולן תקניות.

  דווקא בגין הפתיחות הזאת, עלה קרנו של מוטיב ההגיון ומילא את מקומה של "האמונה העיוורת": אני מאמין כי אמונותי נגזרת מההגיון. גם הכופר לא נותר חייב והטעים את דבריו בהגיון ובשכל הישר.

  פירצה נפרצה בדת היהודית - קוננו חכמינו את העת החדשה והתקוממו על פיתחון הפה שניתן לכופרים בשם ההגיון וגרורותיו... אולם גם עליהם לא פסחה הפתיחות, ומוטיב ההגיון חדר גם לחדרי חדריהם. הם נזכרו לפתע שעיקרי הדת היהודית מבוססים גם הם על ההגיון ועל השכל הישר, ואם כן מדוע להשאירם חבויים בתוך ארבע אמות האמונה העיוורת! הבה נוציא את מוטיב ההגיון אל אוויר העולם ונראה אותו לכול! שכל העולם יידע על מה מבוססת האמונה היהודית, וכל יהודי יידע מהי דתו ועל איזה בסיס היא עומדת. מהפירצה המבורכת הזו יצאו ביאורים ודרשות עם ניחוח שונה המסבירים איך למה ועל מה... מהפירצה הזאת יצאו הרבה רבנים והצליחו בעזרת הקוד החדש של ההגיון לחדור אל מודעות האנשים ולדבר אליהם בגובה העיניים... זהו מקור המספר העצום של החוזרים בתשובה דווקא בעידן הפתיחות זה.

  מהפירצה הזאת יצא גדול המחזירים בתשובה הרב אמנון יצחק, נפתחו תחנות רדיו דתיות, ועידן האינטרנט נפל בזמן... ההגיון והשכל הישר יצאו לאוויר העולם לאחר שנים של מסתור. האור הצפון בדת היהודית יצא לדרך.

  מהפירצה הזאת ביקשתי גם אני להשקיף על דתי היהודית, על דת אימי ואבי ודת ילדי. פתחתי את תורתי, את תורת אימי ואבי ורבותי, ועמדתי על ההגיון והשכל הישר פנים אל פנים; שם ראיתי עד כמה מאסה התורה במושג האמונה העיוורת, ועד כמה ביקשה להרחיקנו מנגררותיו.

  אבל ראיתי שם דבר אחר הרחוק שנות אור מהאמונה היהודית המקובלת שגדלתי עליה אני ואבי ומורי ורבותי. ראיתי בפרוש שגן-העדן הוא היקום שאנו חיים בתוכו, ולא צריך למות בשביל להכנס אליו; נהפוך, מי שנשאר מחוץ לשערי הגן קורס ומת. כלומר, גם בתעודת הפטירה של משה רבינו נכתב- "הנ"ל נפטר כי יצא משערי גן-עדן בכוחות עצמו ולא הצליח להחזיק מעמד מעל ל-120 שנה בחוץ". גם אבותינו אברהם יצחק ויעקב נפטרו מהעולם מאותה הסיבה, ואת תעודת הפטירה הציגה התורה לעיני כל באופן המפורט והברור ביותר, למען נראה ונלמד ונפנים...

  פתחתי את התורה וראיתי עד כמה התרחקה היהדות מעיקרי הדת היהודית, דורות על דורות... כה התרחקנו מתורת משה בן עמרם. כה כפרנו בעיקרי הדת הזאת, לאורך דורות ודורות... במאמר להלן אני עתיד להביא את נוסח העיקרים כפי שהופיעו בתורת משה, שהוחלפו בטיפשות ובמצח נחושה על ידינו.

  תגובות (0)

  נא להתחבר כדי להגיב

  התחברות או הרשמה   

  סדר התגובות :
  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  אין רשומות לתצוגה

  מלחמת מצווה או רשות

  0 תגובות   יום רביעי, 13/11/19, 18:58

  ישנה שאלה שכבר הפכה לשאלה מסורתית מעצבנת שמרוב שמשעממת איש לא מתעסק בה: למה איננו מגינים על עצמנו מפני החמאס והג'יהאד! איך זה מיליון ילדים לא הולכים לביה"ס ישנים לא ישנים במקוטע לא במיטתם, לילה ועוד לילה ועוד יום. והרי מדינת ישראל מספיק חזקה בשביל להגן על ילדיה ותושביה כנגד אויב שמבקש אשכרה את נפשם.

   

  זאת השאלה בגודלה הטבעי ולמעשה כולנו יודעים לענות עליה, זו אולי הסיבה שהפסקנו לשאול אותה כי אין מי שלא מכיר את התשובה, ולא רק הפוליטיקאים- גם אנחנו האזרחים עונים עליה באותו הגיון: כמובן ישראל יכולה להשיב אש אמיתית ולחסל במכה את כל קיני האויב ובמלחמה כמו במלחמה- אכפת לי איפה מסתתר האויב? שיסתתר מבחינתי בתוך בניין מגורים בשכונת מגורים או במפעל קוקה קולה שעובדים בו 500 אנשים; במלחמה צריך להכריע וזו מלחמת מנע והגנה כנגד תוקפנות האויב שיוזם את הטילים על ישראל, זו לא מלחמת רשות אני לא נלחם בשביל לכבוש את עזה, זה מזמן יצאתי ממנה ואין לי בה שום עניין, צריך להשיב מלחמת חורמה 'אמיתית' ולמגר את האויב זה למעשה ההיגיון המושלם.

   

  אבל, וכאן תמצית התשובה, למה לנו להתמודד עם תמונות של אלפי גופות פלסטינים מול כל העולם הידידותי והאנטישמי כאחד שיקום עלינו ויגנה ויוקיע ויחרים, והרי בסופו של יום אין לנו בעיה קיומית עם טילי עזה כי הממ"דים וכיפת ברזל עושים את העבודה ומספקים את ההגנה המלאה, כמעט ואין לנו שום הרוג בשום סיבוב מלבד פגיעות נקודתיות ברכוש שניתן לכל הדעות להכילם, ולמעשה הטילים העזתים הם לא יותר מכלבים נובחים כאשר השיירה האמיתית של ישראל עוברת ומתפתחת ופורחת וכבר הפכה למעצמת הייטק עולמית. האם כדאי לנו, איפא, להתעמת עם כל העולם ושכנתו, לסכן את שגשוג ישראל ולהעמיד את כלכלת ישראל על קרן הצבי בשביל נביחות כלבים בלתי מבויתים מעת לעת?

   

  על השאלה האחרונה עונה כל ישראלי בלאו מוחלט. גם נתניהו עונה בלאו מוחלט גם גנץ לפיד ובנט. אפילו תושבי הדרום הנפגעים הישירים מנביחות עזה עונים בסוד ליבם בלאו מוחלט כי מבחן התוצאה מוטל לנגד עינינו: ישראל מתפתחת ומשגשגת והעיקר אין אצלנו פגיעות בנפש, דווקא אצלם יש פה ושם שהידים בכל סיבוב. בסיבוב הנוכחי נמנו עד עתה 22 הרוגים- רובם אזרחים שישראל לא רצתה במותם ועשתה את הכל בשביל להימנע מפגיעתם, כולל אזהרות מוקדמות ונקישות בגג, אך מה לעשות וטעויות אנוש קורות ועליהם יש להצטער; זו גישת ישראל הרשמית והאזרחית.

   

  לא כדאי לצאת למלחמת חורמה נגד האויב העזתי ולהסתכן בחרם בינלאומי, זו הנוסחה הישראלית וכולנו תמימי דעים עימה. השאלה היא אחרת, האם הנוסחה הזאת עמדה באמת במבחן התוצאה? אני בא להגיד כאן את דעתי ולדעתי לא, בסופו של יום הנוסחה הזאת לא עמדה במבחן התוצאה, לא סיפקה את הסחורה ונזקיה רבים מנשוא, אמנה אותם באופן יבש כנהוג בשפה מתמטית:

   

  1. למרות עוצמתה של ישראל, איראן שאין לה שום אינטרסים בישראל ואפילו אין לה גבולות משותפים איתה מאיימת מסיבות שונות ומשונות להשמיד את ישראל. ויורשה לי להעמיד את הנוסחה הבאה למבחן: אילו ישראל עמדה על זכותה להגן על אזרחיה ופתחה במלחמת חורמה נגד העזתים ואלפי ההרוגים הצטופפו ברחובות בעזה- ספק אם איראן הייתה משחקת מלכתחילה עם מדינה משוגעת כזו שהקו האדום שלה הוא האיום על אזרחיה. אולי הייתה איראן מסתפקת באיום על סעודיה או על כל מדינות המפרץ אך היא הייתה חושבת פעמיים ושלוש וארבע לפני שהייתה פותחת את החזית הישירה בסוריה ולבנון נגד ישראל. במבחן התוצאה, היום, ישראל מאוימת גרעינית על-ידי איראן ובמקביל מתמודדת עם איום איראני קונבנציונלי ישיר מזירת סוריה ולבנון בצפון.


  2. אילו ישראל הייתה מתנהגת כמדינה נורמלית (משוגעת), מגינה על אזרחיה וריבונותה ומשיבה אש חיה כוללת כנגד האויב העזתי, ספק אם היה צורך צבאי בקיום נסראללה וארגונו על אדמת לבנון שכל ייעודו הוא להתנגד לישראל ולעשות לה את המוות, כי הרי היה ברור לכל כי ישראל תפיל את חיזבאללה על הקרשים ברגע קט.


  3. אילו ישראל הייתה מתנהגת כמדינה נורמלית העולם אכן היה מגנה אותה וישראל הייתה עומדת בפני אמברגו כלכלי שיכל להאט את התפתחותה, אבל העולם היה מכבד אותה; טבע האדם להזדהות עם הפועל במישרין וביושרה למען עקרונותיו. רוסיה ומנהיגה היו מכבדים יותר את ישראל התקיפה האמיתית מאשר ישראל המתגוננת והממזרתה.


  4. אין ספק כי תנועות אנטישמיות ואנטי-ישראליות היו מתרבות ופורחות בעולם, אבל ספק אם היה עובר על בדל מחשבתם לפתוח סניפים בארץ ולפעול נגד המדינה מתוכה. לקרן החדשה לישראל לא הייתה כתובת בארץ.


  5. ריבונות ישראל הייתה נשמרת והגאווה הלאומית הייתה מעולה. האזרח הישראלי היה גאה בהישגיו אף המועטים. על האקסיומה 'הישגים מהירים ללא כבוד מול הישגים איטיים עם כבוד'- היה עונה נכונה. כל אזרח ואזרח שכבודו הלאומי נשמר מכל משמר היה עומד בצד הנכון של האקסיומה.


  6. לחמאס ולג'יהאד לא היה קיום.


  7. כל ששת הנקודות לעיל מוצקות ועומדות אחת אחת במבחן התוצאה, ולדעתי גם זו השביעית בתוכן: הציפייה לשלום כולל היתה יותר סבירה מעכשיו.

   

  לסיכום, את השקט בעזה אנו קונים במזיד עדשים ומשלמים עליו מחיר לאומי יקר ערך. בצער וכאב מציין את זאת  .


   

   

  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   אלברט שבות
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין