כותרות TheMarker >
  ';

  אלי אלון עיתונות ישראלית

  באתר זה מוצגים מקצת מאמרים וכתבות פרי עטו של אלי אלון שפורסמו בעיתונות הישראלית

  אלי אלון החל כתיבתו העיתונאית בגיל 15 כשכתב במדור"חדשות לנוער" בעיתון "מעריב לנוער" לאחר שירותו הצבאי היה כתב עיתון "הארץ" פירסם מאות רבות של ידיעות ,כתבות ,ומאמרים בעיתונות הישראלית
  בשנים האחרונות כותב במספר אתרי אינטרנט חדשותיים.

  ארכיון

  סיפורו של בית ספר אלון יזרעאל

  0 תגובות   יום שישי , 22/11/19, 19:08

  ''

  חזית הכניסה לבית הספר אלון יזרעאל [צילום אלי אלון]

   סיפורו של  בית ספר אלון יזרעאל

  בימים אלה פשטו דחפורים על המבנה ההיסטורי של בית הספר אלון יזרעאל בעפולה, מראשוני בתי הספר בעיר והרסוהו עד היסוד. אלפי תלמידים עברו בשעריו לאורך למעלה מ-70 שנות קיומו. לפניכם סיפורו של בית הספר ההיסטורי.


  .מאת:אלי אלון

   

  ''

  חזית הכניסה לבית הספר אלון יזרעאל [צילום אלי אלון]

   

  רקע להקמת בית הספר

  העיר עפולה כידוע  נוסדה בשנת 1925 רוב משפחות המייסדים היו משפחות מסורתיות שהגיעו מפולין וזמן קצר לאחר יסודה נפתח בית ספר ראשון בעיר, היה זה בית ספר ממ"ד  דתי  "אוהל מאיר", אשר נקרא אז בית הספר "המזרחי". המשפחות החילוניות שהגיעו לעפולה מאוחר יותר, בקשו מקום לימוד לילדיהם שבו לא יצטרכו ללכת עם כיפה ולהתפלל, ובשנת 1926 נפתח בית ספר מחוזי בכפר ילדים שבגבעת המורה שם למדו ילדי עפולה יחד עם ילדים מיישובי הסביבה: מרחביה, תל עדשים , בלפוריה כפר יחזקאל ועוד. הילדים הגיעו מידי בוקר  מעפולה לבית הספר בגבעת המורה   על גבי עגלה עם סוס  חלקם הגיעו בכוחות עצמם לגבעת המורה,  מול בית חולים העמק שכן מחנה הלגיון הערבי אשר חייליו  לעיתים בשיתוף ערביי הסביבה  התנכלו לא פעם ליהודים שעברו במקום והיו  מקרים  שהחילים הירדנים וערביי הסביבה  התנכלו לעגלה עמוסת הילדים וזרקו עליהם אבנים.

  בשל קשיי ההגעה בימי גשמים וגם בשל   והחשש לשלומם של התלמידים. נפתחו עבור ילדיה הצעירים של תושבי עפולה תלמידי כיתות א' – ד' כיתות מיוחדות בבניין החדש של מועצת הפועלים בעפולה היכן שכיום שוכנת עירית עפולה ובמקומות נוספים  וזאת  כדי שלא יצטרכו לנסוע בדרך העולה לגבעת המורה שהפכה להיות מסוכנת  שאר ילדי עפולה  מכיתה ה' –יב' המשיכו ללמוד בכפר ילדים בגבעת המורה. 

  הקמת בית הספר החדש ב"שכונת הפועלים"

  בתחילת שנות ה-40 הוקמה בעפולה שכונת הפועלים. והוחלט להקים בשכונה בית ספר ראוי  .קק"ל בשיתוף מועצת עפולה הקצו שטח של כשישה דונם בשטח השכונה החדשה  לשם הקמתו . בקיץ 1945 נחנך בית הספר בטקס חגיגי במעמד קצין המחוז הבריטי ברגמן, שנשא דברי ברכה.

  בית הספר נקרא בשנותיו הראשונות "בית הספר המחוזי לילדי העובדים" או בשמו המקוצר "בית ספר המחוזי". למנהלו מונה אליעזר כגן .חלק ניכר מתלמידי העיר עפולה בכיתות ה-יב'  כולל אלה שלמדו בבית הספר בכפר ילדים בגבעת המורה עברו עתה ללמוד  לבית הספר החדש בשכונת הפועלים.  בית הספר התנהל לפחות בשנותיו הראשונות ברוח תנועת הפועלים - תנועת העבודה. למדו בו מלבד תושבי עפולה גם תלמידים מיישובי הסביבה ובהם: בלפוריה, מרחביה, תל עדשים, כפר יחזקאל, היוגב ועוד.

  על פי ארכיון  בית הספר יזרעאל שפרסם סקירה על תולדות בית הספר,  מבנה בית הספר ונבנה בשלבים . בתחילה היה בבית הספר אגף אחד, האגף המערבי,  המקום לא הספיק לכולם ולכן תלמידים למדו גם במבנים נוספים בעיר כגון בניין  מועצת הפועלים, בבניין הרכבת ואפילו בבתים פרטיים בשכונה.

  כעבור שנתיים ב1947 נבנה האגף הצפוני והיה בעל שתי קומות ולמבנה באגף המערבי נוספה קומה שנייה . אי שם בתחילת שנות ה-50 שונה שם בית הספר ונקרא "בית ספר יזרעאל". על שם עמק יזרעאל שבמרכזו שוכנת עפולה. לבית הספר מונה מנהל חדש שהיה מורה לחקלאות,שמאי  לויטס שמו. עם בואה של העלייה הגדולה בשנות ה – 50 והגידול המשמעותי במספר התלמידים נבנה האגף המזרחי על שתי קומותיו  . בשנים אלה הסתכם מספר התלמידים בקרוב ל800 תלמידים , מבני בית הספר לא יכלו להכיל את מספר התלמידים הגדול והתלמדים למדו בשתי משמרות בוקר ואחר הצהריים . כדי להקל על העומס הצפיפות  נבנו בחצר בית הספר  5 צריפים שוודים, בכל אחד היו שתי כיתות לימוד.. כמו בבתי ספר רבים באותה תקופה גם בבית ספר יזרעאל בעפולה פעלה גינת ירק בה גידלו התלמידים ירקות והיא שימשה לשיעורי חקלאות. הגינה שכנה מחוץ למתחם בית הספר כמה מאות מטרים מעבר לכביש  ההסתדרות .


   

  חדר האוכל –"מוסד חשוב בבית הספר"

  בשיחות עם תלמדים עולה מידי פעם השם   חדר האוכל כמוסד חשוב של בית הספר בהתחלה שכן בקומה שניה שניה בהמשך בנפרד צמוד לו פעל מטבח  , כמעט כל התלמידים בשנים הללו אכלו שם  ארוחת צהריים, התלמידים השתתפו בהכנת הארוחות ובתורניות. הגשה וניקיון. וזוכרים את חווית התורנות במטבח דווקא  כחוויה... מהנה. "אהבנו מאד את התורנות במטבח   מספרים לי כמה מבוגרי בית הספר ונזכרים במורה לתזונה חנה אלזה שהיתה בין האחראיות לחדר האוכל.

   

  .

  ''

       מאיר עטיה -מנהל מיתולוגי  [צילום מאתר ארכיון מוזיאון  הפלמח ]

   

  מאיר עטיה מנהל ומורה לחיים

  אחת הדמויות הבולטות בתולדות בית הספר הוא ללא ספק המנהל והמורה המיתולוגי מאיר עטיה.שכיהן כמנהל בית הספר במשך כ-30 שנה.עטיה  היה מה שקרוי "מורה לחיים" מנהל ומורה  איכפתי ומסור. מספרת בתו הדס עטיה פרידמן אף היא אשת חינוך :"אבא מלבד היותו מנהל היה מורה לתנ"ך לספרות ועוד  היה לו ידע רב בהיסטוריה, והיה לו ידע בלשון והיה לו ידע במחשבת ישראל ובהרבה תחומים. הוא מהמורים של פעם, איש אשכולות. אבי מאיר עטיה ,מספרת הדס הפך את בית הספר לא רק לבית ספר לחינוך אלא כמרכז תרבותי ,רוחני חברתי זה לא נגמר בשעה 1-2 אחר הצהרים, בית ספר היה מרכז פעילות לכל השכונה זה היה מאד חשוב אז כי היו אלה שנות העליה ממדינות ערב והתלמידים העולים מצאו בבית הספר  בית חם ,אבא שלי נתן לכל אחד בית חם הוא זכר כל שם ושם של תלמיד ,איזה תלמיד הוא היה, מי היו הוריו ואפילו מי היו אחיו גם אחרי הרבה שנים כשהוא פגש בתלמיד הוא ידע למקם את התלמיד ברצף המשפחתי .


  מאיר עטיה נולד ב-1925 בכפר תבור.  הוא למד בבית הספר היסודי במושבה יחד באותה כיתה  עם יגאל אלון.  בכיתה ח' עבר ללמוד  בבית ספר ביגור שם לימד באותה עת  אחיו  שלום עטיה שהיה מבוגר ממנו ב12 שנים . לאחר שסיים את בית הספר  ביגור ,עבר מאיר עטיה להכשרה בגניגר בפלמ"ח ומשם ב1946 היה ממקימי קיבוץ חצרים במסגרת עליית 11 הישובים בנגב  במוצאי יום כיפורים 1946   לאחר קום המדינה נשא לאשה את מרים ניצולת שואה שעלתה לארץ ב-1949.בשנת 1952 עבר להתגורר בעפולה. ב1957 מונה למנהל בית ספרי יזרעאל בשנת 1986 פרש  מאיר עטיה לגימלאות אולם המשיך ללמד מבוגרים , במקומו ומונה מנהל חדש יגאל מזור,  שניהל את בית הספר במשך 15 שנה, ואחריו מונתה עפרה גזית. 

   

  תלמידים מספרים

  בוגר בית הספר יוסי הררי(מחזור 1961) ,לימים  מאמן בקבוצות ליגת העל בכדורסל ובנבחרות הצעירות של ישראל ומי שעמד עמד בראש אגף הספורט של עירית עפולה במשך 30 שנה ,מספר: "בית הספר יזרעאל עבורי היה בית שני, היינו מגעים לבית הספר בשעה 8 בבוקר, לאחר מסדר בוקר הינו הולכים לכיתות, ומסיימים בסביבות 2 אחרי הצהרים  הייתי מגיע הביתה, זורק את הילקוט וחוזר למגרש הכדורסל בבית הספר ומשחק עם חברי לעיתים עד שעות הלילה עד שהיו מגרשים אותנו". הררי מציין לטובה את הפעילות החברתית הענפה שהייתה בבית הספר שמעוררת הרבה נוסטלגיה וזיכרונות כמו טיולים שנתיים וכדומה. "הצד החברתי היה מאוד חזק בבית הספר בתקופתי תקופתו של המנהל מאיר עטיה. . אני מבקש מיוסי הררי לציין שמות מורים ותלמידים ידועים שלמדו בבית הספר. הררי: "בכיתה שלי למדו תלמידים שהפכו לימים לאנשי אקדמיה בולטים ובהם יוסי ירום מנהל פקולטה באוניברסיטה ומינה רוזן מרצה באקדמיה. אחד המורים בבית הספר היה שמשון שחורי לימים ראש עיריית עפולה. מורים נוספים שאני זוכר הם אסתר לוסטיג, ציפורה גוטקביץ'.אולם  באופן אישי הטביע בי חותם יותר מכל, המורה לספורט עמוס פטר בנדק שהגיע מהונגריה לארץ ושיבצו אותו כמורה לספורט בבית הספר יזרעאל. רוב שיעורי הספורט שלו היו שיעורי כדורסל ומכאן נדבקתי בחיידק הכדורסל. 

  ''

   אבי חכם, בוגר מחזור 1971 ולימים  ומורה לחינוך גופני בעפולה ופרשן ספורט בעיתונות המקומית. אומר : "יש לי המון זיכרונות סנטימנטליים מבית הספר אני מבקש מאבי חכם לציין מורים שהוא זוכר מבית הספר. הוא מציין את המורה שלו עדינה פלק ממושב מרחביה, את המורה לחקלאות המיתולוגי עזרא וסרמן, את פסיה מנהלת המטבח, את המלחין והמורה למוזיקה לוי שער האגדי ואת המורה לחינוך גופני חיים צוריאנו ש"הדביק אותי בחיידק הספורט".

   


  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   חדשות ומבזקים

   תגובות אחרונות