כותרות TheMarker >
  ';

  אלי אלון עיתונות ישראלית

  באתר זה מוצגים מקצת מאמרים וכתבות פרי עטו של אלי אלון שפורסמו בעיתונות הישראלית

  אלי אלון החל כתיבתו העיתונאית בגיל 15 כשכתב במדור"חדשות לנוער" בעיתון "מעריב לנוער" לאחר שירותו הצבאי היה כתב עיתון "הארץ" פירסם מאות רבות של ידיעות ,כתבות ,ומאמרים בעיתונות הישראלית
  בשנים האחרונות כותב במספר אתרי אינטרנט חדשותיים.

  ארכיון

  הלך לעולמו רמי יבזורי-לוחם פלמ"ח וכדורסלן משמר העמק

  0 תגובות   יום שבת, 30/11/19, 17:26

  ''

  רמי יבזורי כקצין בצה"ל  איש ערכי [ צילום באדיבות המשפחה וארכיון משמר העמק]

   

  מת לוחם הפלמ"ח וכדורסלן משמר העמק רמי יבזורי  

  בסוף השבוע נפטר רמי (יהורם) יבזורי חבר קיבוץ משמר העמק ובעברו לוחם פלמ"ח וכדורסלן בקבוצת הפועל משמר העמק המיתולוגית . בן 90 היה במותו .על פי בקשתו ,גופתו נשרפה ואפרו פוזר בשדות משמר העמק "אותן אהב ועיבד במשך עשרות שנים".


  מאת:אלי אלון


  בקיבוץ משמר העמק הלך בסוף השבוע לעולמו חבר הקיבוץ רמי יבזורי, שהיה לוחם פלמ"ח, כדורסלן קבוצת הפועל משמר העמק . ראש המועצה האזורית מגידו איציק חולובסקי, ספד לו ברשומה ששיתף בדף הפייסבוק ,וכך כתב :"רמי יבזורי נפטר בסוף השבוע! רמי הלוחם, הפלח הכדורסלן ואיש המשפחה הנפלא! אדם מרשים, איש של ערכים, מוסר, יושר , דוגמה אישית , מצפן ומצפון! רמי ביקש שגופתו תישרף ואפרו יפוזר בשדות משמר העמק אותן עיבד במשך עשרות שנים! אמש יום שישי, 29.11.19 התקיים טקס יפה ומרגש לזכרו ליד המועדון לחבר במשמר העמק. דפנה גוברין סקרה את קורות חייו, בנו יריב הרשים בהספד מקיף, מדויק ושזור בהומור דק. עילם  דובש הנכד ריגש בהספד מקסים."

   

  ''
   משמר העמק 1938.הבנין הגדול ברקע הוא המוסד החינוכי שומריה. [צילום זולטן קלוגר לע"מ]

   

  סיפור חיו

  רמי (יהורם) יבזורי נולד ב-1930 בקיבוץ שפיים ,בנם של ז'ניה ויהודה יבזורי. בהיותו בן שנה עבר עם הוריו לקבוץ משמר העמק. אביו של רמי,יהודה( "לובקה" ) ייבזורי בן למשפחת יבזורכין המפוארת,  שלה שלוחות במשמר העמק, בתל-יוסף, באפיקים בקיבוץ גבע ועוד, היה אחיה של חברת הכנסת יהודית שמחונית ודודו של האלוף אסף שמחוני, והיה מראשוני הפלמ"ח. אימו של רמי,  זניה יוכבד הייתה בת משפחת לינקובסקי (לין)  אחותו  של המשורר עמנואל לין .רמי גדל והתחנך בקיבוץ משמר העמק  ונמנה עם חברי  קבוצת "אשל" .למד במוסד החינוכי  במשמר העמק. בהמשך והוא בן 18בלבד   היה רמי חבר בחי"ש המקומי בקיבוץ  והשתתף במלחמת העצמאות , בקרבות משמר העמק בהגנה על הקיבוץ מול כוחות קאוקג'י. לאחר מכן התגייס, למרות התנגדות הקיבוץ, עם ששה מחבריו בוגרי המוסד החינוכי, לפלוגת המשוריינים בגדוד התשיעי של הפלמ"ח בחטיבת הנגב. בתגובה הוא חבריו סולקו מהקיבוץ עד לברור הנושא. רמי וחבריו טענו כי אינם מוכנים לשבת בבית בשעה שאחרים נלחמים.


  לוחם פלמ"ח בחטיבת הנגב 

  רמי  השתתף כלוחם  בחטיבת הנגב , בכיבוש באר שבע, במבצע לוט לשחרור הדרך לסדום, בקרבות מבצע חורב - עוג'ה אל חפיר ושחרור מפרץ אילת. לאחר שחרורו חזר למשמר העמק .הוא עבד כרכז בענף מספוא במשך שנים לא מעט ,והצעיד ענף זה בקיבוץ  להישגים . במהלך השנים מילא בקיבוץ   תפקידים מרכזיים בענפי החקלאות, לרבות רכז משק. בשירות מילואים התקדם לדרגת רב-סרן והיה מפקד פלוגה בגדוד 9232 בחטיבה 343.

   

  כדורסלן בקבוצת הפועל משמר העמק 

  בשנות ה-50  רמי נמנה עם שחקני ההרכב הראשון  של קבוצת הכדורסל המיתולוגית הפועל משמר העמק   יחד עם אחיו אמיר יבזורי. רמי שיחק בחמישייה הראשונה בקבוצת הפועל  משמר העמק  במשך מספר עונות  ,עם דמויות כדורסל כמו אדם (פוטו)גורן, עמוס לין, יואש אזוב ועוד. הקבוצה שיחקה במשך 14 שנים  בליגה הלאומית שהייתה אז הליגה הבכירה. רמי החל לשחק כדורסל  עוד בתקופת לימודיו במוסד החינוכי במשמר העמק ושיחק בקבוצת הכדור סל של המוסד עוד בשנות ה40 .

  בעיתון 'על המשמר' מיום ג - 3 בספטמבר  1946  מופיעה ידיעה במדור הספורט של העיתון  ובה מדווח כי  ,"בשבת -31.8.1946  ביקרה במשמר העמק קבוצת הנוער של הפועל תל אביב וקיימה שם שני תחרויות (משחקי )ידידות.  במשחק הראשון ניצחה קבוצת המוסד החינוכי משמר העמק את נערי הפועל תל אביב  בתוצאה 39:23. בידיעה נאמר בן השאר :קבוצת המוסד החינוכי "ידועה כאגוז קשה לפיצוח משחקה פשוט בלי קומבינציות  יתרות אך יעיל ביותר. למרות שהופיעה הפעם ללא שניים מטובי חלוציה היושבים ברפיח ח.בורר ומ.ליכטנר היא הצליחה למעלה מהמשוער .הטוב בחלוציה, היה המרכזי רמי יבזורי אשר לכד לבדו כמחצית הסלים (19 נקודות) גם שני חבריו להתקפה אורי זינגר ורפי וסברג היו הפעם  שותפים מצוינים "(לניצחון) .במשחק השני לעיני כ-250 צופים ניצחו נערי הפועל תל אביב את נבחרת קיבוץ  משמר העמק בתוצאה 21:36.קבוצת משמר העמק נשאה אופי כמעט משפחתי 4 משחקניה הם ממשפחת לין  בנים לאחים ד.וב. לינקובסקי. שפט בהבנה אברהם זייף חבר הפועל תל אביב".


  ''

  רמי יבזורי בכנס מחזורים במוסד החינוכי משמר העמק 1956 [צילום ארכיון משמר העמק]

   

  שליח משמר העמק לעזרת קיבוץ נטור

  בסוף שנות ה-80 התנדב רמי יבזורי ,כשליח מטעם קיבוצו משמר העמק  לסייע לקיבוץ נטור בדרום רמת הגולן שהיה אז קיבוץ צעיר בהקמה  . רמי שימש מדריך גד"ש בקיבוץ ויחד עם איציק חולובסקי, כיום ראש מועצה אזורית מגידו ששימש כרכז קבוץ החדש נטור ,ונוספים  הובילו  את הפיתוח הכלכלי והמשקי של הקיבוץ.

  מספר איציק חולובסקי :"הידע הרב, הניסיון והמקצועיות של רמי תרמו רבות לפיתוח לפיתוח הכלכלי והמשקי של קיבוץ  נטור. בערב במועדון, אחרי יום העבודה, הרתחנו בפינג'אן קפה שחור עם הל ונהניתי יחד עם חברי מהסיפורים הנפלאים והמרתקים של רמי על קרבות משמר העמק וקרבות חטיבת הנגב בדרום".

  מספר עוד חולובסקי :  "הייתה לי הזכות הענקית להכיר את רמי והיו לי ללא הגזמה מאות שעות של שיחות איתו על מלחמות ישראל, על ערכי הקיבוץ, על פוליטיקה כלכלה חקלאות וספורט. עם מותו של  רמי אנו נפרדים מאדם גדול, מלח הארץ משכמו ומעלה שמשאיר אחריו מורשת אדירה וזיכרונות רבים ומרגשים".

  .

  סבם של הכדורסלנים דגן ורימון יבזורי 

   

  רמי  הותיר אחריו את רעייתו שרה  (שר'קה) לבית משפחת  צביאלי  בת קיבוץ נגבה, היה אב לארבעה : יריב, נמרוד, הגר ומירי. אחד מנכדיו הוא הכדורסלן דגן יבזורי ונכד נוסף, אחיו של דגן, הוא רימון יבזורי מאמן הכושר של נבחרת העתודה של ישראל בכדורסל, שזכתה לפני חודשים ספורים באליפות אירופה.

   

  ''

  קבוצת אשל קיבוץ משמר העמק  1945 [צילום ארכיון משמר העמק ]

  ''
  י

  רמי יבזורי  בצעירותו צילום אתר ארכיון הפלמ"ח 


  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   חדשות ומבזקים

   תגובות אחרונות