כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  כתבות

  מבחר הגיגים...

  תגובות (2)

  נא להתחבר כדי להגיב

  התחברות או הרשמה   

  סדר התגובות :
  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  RSS
    1/1/20 06:46:
  קהלת כתב פעם (ספר משלי - לא זוכר בעל פה את הפרק) " שלשה המה נפלאות ממני וארבעה לא ידעתיהם דרך הנשר בשמים. דרך נחש עלי צור. דרך אניה בלב ים ןדרך גבר בעלמה. אכן אהבה היא רגש הנוגד את ההיגיון
    8/12/19 11:38:
  איזו רשימה נהדרת שמהדהדת רגשות. אכן, שכשאוהבים יש את הקולות הקטנים שמושכים בהגיון.
  0

  לוגיקת התודעה ואנרכיה של אהבה

  2 תגובות   יום שבת, 7/12/19, 04:54

  בעולם  מערבי או שמה נאמר בעולם מתיימר, חונכנו על התאווה למידע ולעיצוב התודעה.
  אנשים מערביים, גם אם הם חיים במזרח התיכון בתוך גבולות צפופים ורועמים מאיום תמידי, נעים תמידית בין השאיפה למידע ולעיצוב התודעה.
  עיצוב התודעה הוא כלי שנרכש בכל קליק, בכל מפגש, בכל התכנסות כלשהי הן דידקטית והן במרקם האין סופי של האנושיות. 

   

  עיצוב התודעה הוא כלי שנרכש לעתים בערמה בעולם תקשורתי מסחרי. ועם זאת כולנו רוצים לעצב את תודעת קיומנו, כנדמה היינו כחפצים בעולם טכנולוגי, הרי הנראות והתודעה הנם כלים עוצמתיים במציאות פוסט מודרניסטית. 

   

  יש שיאמרו שהנראות היא הכלי הכי נרכש כיום, אך גם אם ביכולתנו לרכוש נראות בעולם קפיטליסטי, עדיין זה לשם עיצוב התודעה, עיצוב התודעה הפנימית ועיצוב התודעה החיצונית. 

   

  ובעולם של ,תדרים אין סופיים, הנע בכוח אינרציה של הקליק האקראי, התודעה חשובה והיא נמכרת ביוקר בכל מדף של קניינים באשר הם,. כמושגים חדשים כמו העצמה, אושר וחיים בראיים, המנטרות שמשווקות בכל ערוץ אפשרי. 

   

  כולם כיום למעשה רוצים לעצב את תודעתם, יש בזה כוח, בעולם רווי במידע, ורבים סבורים שמידע הוא כוח, גם אם הם צורכים מידע לא שמיש כלל , ומתמודדים עם הסיאוב בין עיצוב תודעה פרטנית לבין עיצוב תודעה מגמתית. 

  כך או כך, השאיפה היא לעצב תודעה לכדי אסתטיקה רגשית ולינארית. 

   

  אך מנגד מתקיימת האנרכיה של האהבה, מול תשוקתנו היהירה לעיצוב תודעה ושליטה. עדיין האהבה הנה השורש הפראי שבלתי ניתן לעצבו. כמובן, שיש אנשים שגם משווקים את אהבתם כמוצר אסתטי, כעיצוב תודעה, אך תמיד יתקיים לו הדיסוננס- הלוגיקה של התודעה , מול האנרכיה של אהבה. 

   

  ומהי אנרכית האהבה? הרגש הזה שמשתלט עלינו ומעורר בנו דחפים ראשוניים, לעתים סבוכים ולעתים לא ברורים ללא כל חוקיות ברורה, או לוגיקה של תודעה. 

  לרוב, אנשי הלוגיקה הברוכה ינסו לשלוט ברזי האהבה, כשהיא תציג בפניהם מראות לתודעתם, הם ינסו להטמיע היגיון ברגש הגואה בתוכם, כי הם עצבו היטב את תודעתם, והאהבה? האהבה סותרת כל קוו אסתטי שבחרו לאמץ בתודעתם. 

   

  הם יסערו לגלות שהם קנאים, הם יסערו לגלות שהם לא החלטיים, שיש דיסוננס בין חשיבתם לאנרכיה הזו שמשתוללת בתוכם, המבקשת את הראשוניות, את השורש הפראי, את האנרכיה של איבוד לוגיקה והתמסרות לדרכי הלב. 

   

  אקסיומה כזו מפחידה את רוב האנשים המערביים שמצחצחים מדי יום ביומו את נראותם ועיצוב תודעתם. כי הם מחפשים בתוך האהבה לוגיקה נהירה, והם אובדים במרחביה, אבודים בניסיון להשיג שליטה. 

   

  והשליטה באנרכיה של אהבה היא משימה כמעט בלתי אפשרית, כי זה למעשה מהות האהבה, אי סדר פראי ואין סוף רגשות על סך כל הגוונים. אנשים מצפים שזה יהיה פשוט כדרכי התודעה שמשילה הכול לסיבה ותוצאה, אך אין לינאריות באנרכיה של אהבה, היא חושפת בפנינו גם את ערוות שקרנו וגם את כל חולשתנו. 

   

  ובעולם מעוצם ומעצים אין מקום ל"חולשות" האהבה, אנחנו לא נזקקים, אנחנו אינדיבידואלים ומעצבי תודעה לתפישתנו. אך אין בכך חולשה, זה בהכרח  תפישה מערבית יהירה, יש בזה לשד טהור של קיומנו בעולם מסואב ממידע. . 

   

  כי לא נוכל לנהל חיים במחשבה שנהיה מעצמה לוגית, כי החיים חובים בתוכם גם חולשות ,וגם חוזקות, עליות וירידות ומצבי רוח משתנים ומשונים, מול טלטלת החיים, שלרוב הרי אין בהם היגיון.

  כמובן שניתן להטיל עוגנים בשגרה, אך עדיין אין בטחון בדבר, החיים והמוות תמיד הרי היו בלתי נהירים. 

   

  ובדרכנו בעולם זה רבים אובדים בדיסוננס הזה בין לוגיקת התודעה לבין אנרכית האהבה, גם רבים יזנחו אהבות שיצרו בהם סדרי עולם שונים, אהבות שטלטלו את תודעתם, גם אם לנצח יערגו לחופש החיות שהרגישו בכנפי האהבה. 

   

  והרז  גלום בהתמסרות לאנרכית האהבה, כי שם, מגלים אין ספור תודעות, לא נרכשות, תודעות מקוריות, על המהווים הראשוניים והטהורים ביותר.  האהבה למעשה מנקה את כל הפילטרים הרשתיים, וגורמת לך למצוא בתוך כל האנרכיה הזו מעיין נפלא של תובנות. אך עם זאת התובנות עדיין יהיו תליות בכוח אינרצית החיים ולפיכך גם הן יהיו לעתים אנרכיסטיות . 

   

  ונכון, זה קשה להניח את כל כלי התודעה שרכשנו בעמל רב, ולהתמסר לאנרכיה של אהבה, אך זה הדבר היחיד הטהור והזך שתוכל  לרכוש בעולם מתועש גולמי ותודעתי. 

   

  הציפייה ללוגיקה, היא אבסורדית מטבעה, וזה שלא ניתן להכניס מוטיבים לוגיים לאהבה לשם תיעולה, אך צריך גם לדעת שאין לוגיקה באהבה, ולהניח לתודעה היהירה, להתמסר לתחושת החופש בחיותה, ללא חוקים ללא כלי ליטוש תודעתיים.

   

  ואולי זה החופש המוחלט שנוכל לבקש לעצמנו בעולם שמקדש נראות ותודעה, פשוט לפשוט את כל מחלצות יהירותנו ולהתמסר לחיות באהבה.. 

  להשתחרר מסיסמאות תודעתיות כגון הכלה ואסתטיקה. אהוביכם אינם צריכים להכיל אתכם, אתם לא בקבוקים מתועשים, הם צריכים להבין ולאהוב אתכם, אך גם הם לעתים לא יכילו אתכם, כשאהבה תסער בביתכם. 

   

  כמו כן, לגבי אסתטיקה, דרישה תמוהה בעולם מתועש מפילטרים, אהבה אינה עוד כלי לעיצוב התודעה, אהבה אינה מוצר אסתטי גם אם חפצנו כקניינים במוצר שיעשיר את אסתטיקת קיומנו.

   

  כך הרי אנו נשאבים בסחף עיצוב התודעה ובעולם שמקדש את נראותו ותודעתו.
  למעשה בסחף התודעה, אנו מאבדים את טבור החיים - האהבה, ונבהלים מהדיסוננס שזה מעורר בנו בכל פעם מחדש. 

   

  אך למעשה, זהו האתגר כיום: לוגיקת התודעה, לבין אנרכית האהבה, והאתגר הוא עצום,

  בעוד שדעתנו מוסחת תמידית לעיצוב ושליטה הן של התודעה והן של הנראות. 

   

  ושייקספיר  כדרכו ניסח זאת בפשטות - "אתה לא אוהב בגלל, אתה אוהב למרות.", וזו הלוגיקה של אנרכית האהבה.
  ומי שהבין את הרז הגלום באמירתו יחיה בשלום עם הדיסוננס בתודעתו. 

  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   נטלי חסין
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין