כותרות TheMarker >
  ';

  פוסטים אחרונים

  ארכיון

  תגובות (0)

  נא להתחבר כדי להגיב

  התחברות או הרשמה   

  סדר התגובות :
  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  אין רשומות לתצוגה

  0

  שינוי כיוון

  0 תגובות   יום שלישי, 10/12/19, 11:14

  ''

  המחר הבלתי נודע

  קטע

  המועצה לענייני החוץ של האיחוד האירופי התכנסה לישיבת דחופה, כאשר שני נושאים עומדים בסדר יומה; הנושא העיקרי הוא ההפרה החמורה של הסכם הגרעין על ידי הרפובליקה האיסלאמית של איראן, ההצעה של נשיא הנציבות האירופית הכרה גורפת של האיחוד האירופי במדינת פלסטין כנושא הדיון המשני.

  פתח את הישיבה נשיא הנציבות האירופית מר יונקר.

  רק בחודש שעבר עמדנו להיענות לדרישתו של נשיא צרפת, להעניק לרפובליקה האיסלאמית של איראן חמישה עשר מיליארד יורו; על מנת לסייע להם להתגבר על הסנקציות שהוטלו עליהם על ידי הממשל בוושינגטון. המטרה הייתה כמובן להחזיר את שלטונות טהרן לתנאי הסכם הגרעין, אשר הם רק איימו לבטל את התחייבויותיהם להסכם באופן סופי באותו הזמן. אלא שכעת מסתבר שהם לא הסתפקו באיומים והם אכן הפרו את תנאי ההסכם... והם הגבירו את העשרת האורניום על מנת להשיג את היכולת לייצר נשק גרעיני.’ הוא השתתק לכמה שניות בודדות, לגם מעט מים ומיד המשיך בדבריו.

  קשה מאוד להניח שיש לנו סיכוי כלשהו לשכנע אותם לחדול מהתוכניות המסוכנות שלהם...’

  הם עושים הכל כדי שהאמריקאים יזמנו אותם לשיחות משא ומתן.’ קטעה את דבריו נשיאת המועצה לענייני חוץ, הסניורה מוגריני.

  אני סבור גבירתי הנשיאה שאת טועה, הם כבר חצו את הרוביקון...’ השיב לה נשיא הנציבות האירופית בהרמת קול נרגזת.

  נכון מאוד,’ השמיעו כמה מחברי המועצה את הזדהותם עם הדובר, ואחד אף הוסיף דעה נחרצת: ‘הם אינם מעוניינים יותר בשיחות כלשהן על תוכניותיהם, ואף אינם מסתירים את כוונותיהם להגיע לייצור נשק גרעיני; הם סבורים כי זו זכותם, מאחר ולשכנתם ממזרח ארסנל של נשק גרעיני, ואף למדינת ישראל יש ארסנל של פצצות גרעיניות, אז מדוע שאומות העולם יכפו להימנע מהשגת נשק גרעיני? האם יש למי מאתנו תשובה לטיעון המוצדק הזה?’ תהה בקול חבר המועצה הלוכסנבורגי.

  אני מניח שרוב חברי המועצה יסכימו עמי כי אין כל סיכוי שאיראן תחזור לתנאי הסכם הגרעין משנת 2015.’

  אז אנחנו אמורים לעשות?’ נשמעו כמה קולות האחד שהעלה את השאלה, וכמה מחברי המועצה שחזרו כהד על שאלתו.

  הייתה הצעה שגם אנו נטיל סנקציות על הרפובליקה האיסלאמית, נוכח ההתגרות לא רק בארצות הברית אלא גם בנו… מאידך היו תלונות רבות של פקחי האו"ם על מניעת ביקורי פיקוח באתרים חשודים, ותקלות שכאלה אירעו עוד בשנת 2015 מיד לאחר החתימה על הסכם הגרעין… אבל מאחר והמצב באיראן קטסטרופלי, הסנקציות מעיקות על כלכלתם על אף הסיוע של רוסיה, המהומות בעירק וגם בלבנון כנגד הפיכת שתי המדינות הללו לוואסליות של שלטון האייתולות; המהומות בכל ערי הרפובליקה האיסלאמית כנגד שלטון העריצות הפנאטי, המאיים להשתלט על הסהר הפורה כולו ושולח זרועות טרור בכל רחבי העולם כלומר גם במדינות האיחוד…’

  הם עלולים לעבור לפעולות איבה במסווה של בנות בריתם, כפי שהם תקפו את בארות הנפט בסעודיה; ויורשה לי להוסיף כי לא רק ירדן, וישראל מאויימות אלא גם אנו מאחר ולא נענינו להעניק להם את הסיוע הפיננסי שהם דרשו באמצעות שר החוץ שלהם.’ העיר נשיא המועצה ליחסי חוץ, תוך שהוא קוטע את דבריו של נשיא נציבות האיחוד האירופי.

  האיום הזה נידון על ידי צוות מומחים מיוחד של האיחוד בחשאי אומנם, ומסקנתם הייתה שהאיומים של טהרן נועדו לאלץ את האמריקאים להסיר את הסנקציות, כדי שטהרן תסכים להיכנס למשא ומתן עימם.’

  ומי יתקע לנו כף שהם לא יתחילו להשתולל מדי פעם, תוך טענה שלא ידיהם במעל?’ חזר ושאל נשיאת המועצה ליחסי חוץ, בעוד רבים מבין חברי המועצה מהנהנים ואף קוראים "הסכת ושמע", גם היו מי שהוסיפו כי לא ניתן להתעלם מהאיום הזה.

  אין לנו כל אפשרות להבטיח שהאיום הזה לא יתממש, ולכן אני מציע שנתייעץ עם וושינגטון כיצד לפתור את הדילמה הזו; מאידך המומחים שלנו טוענים שלרפובליקה האיסלאמית אין כל עניין להגיע להסלמה, ובמידה והם יחזרו על התקיפה המסווית על אחת ממדינות האזור האמריקאים להערכת המומחים ישימו קץ לשלטון האייתולות.’

  אז אתה סבור אם כך שעלינו לשבת על הגדר, ולא לעשות דבר...’ העיר נשיא נציבות האיחוד האירופי, ודומיה השתררה באולם הדיונים.

  מה באשר לנושא הדיון המשני?’ קטע את הדומיה נשיא הנציבות.

  נציג לוכסנבורג העלה הצעה להכיר במדינה פלשתינית, אולם מוטב שנדחה לפי שעה את הדיון בנושא הסבוך הזה, ונקדיש את העת הנוכחית לדון עם וושינגטון על הצעדים שיבטיחו את ביטחון מדינות האיחוד, מפני תקיפה שתדורג כטעות או לא ניתן יהיה לדעת מי יזם אותה.’

   

  דרג את התוכן: