כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  הגירוש מגן-עדן

  ידוע שעיקר האמונה היהודית נעוץ בקיום עולם הבא על כל הנגזר ממנו: גן-עדן, גהינום... מי שעושה מצוות, קונה לו לאחר 120 מקום טוב בגן-עדן, ואבוי למי שעושה רע ומה שמצפה לו בעולם הבא... מאידך, רואה האמונה היהודית בעולם הזה כפרוזדור, היינו כמעבר זמני שמשמש את האדם לתקן בו את מידותיו ולקנות בהם את חייו האמיתיים והנצחיים בעולם הבא.

  אם כן, "עולם הזה" הוא מרחב "החיים הזמניים" של האדם, "עולם הבא" הוא מרחב "החיים הנצחיים", כאשר "המוות" (הסתלקות האדם מהעולם הזה) מפריד בין שני העולמות. זו כאמור עיקר האמונה של הדת היהודית ושל עוד דתות; ומי שכופר בעיקרים האלה - כופר בעיקר.

  נכנסנו כבר למאה ה-21, ימי הביניים מאחורינו. הדמוקרטיה היא בשורת העידן המודרני והביאה עימה את חופש הדעה והאמונה: כל אדם באמונתו יחיה... כלומר זה לא ביג דיל לכפור היום בקיום אלוהים או בקיום עולם הבא; אף אחד לא יעלה את הכופר על מוקד, ואפילו קיימת האפשרות להיות נאור וכופר וכשר ויהודי למהדרין; בחר באחת הקומבינציות, כולן תקניות.

  דווקא בגין הפתיחות הזאת, עלה קרנו של מוטיב ההגיון ומילא את מקומה של "האמונה העיוורת": אני מאמין כי אמונותי נגזרת מההגיון. גם הכופר לא נותר חייב והטעים את דבריו בהגיון ובשכל הישר.

  פירצה נפרצה בדת היהודית - קוננו חכמינו את העת החדשה והתקוממו על פיתחון הפה שניתן לכופרים בשם ההגיון וגרורותיו... אולם גם עליהם לא פסחה הפתיחות, ומוטיב ההגיון חדר גם לחדרי חדריהם. הם נזכרו לפתע שעיקרי הדת היהודית מבוססים גם הם על ההגיון ועל השכל הישר, ואם כן מדוע להשאירם חבויים בתוך ארבע אמות האמונה העיוורת! הבה נוציא את מוטיב ההגיון אל אוויר העולם ונראה אותו לכול! שכל העולם יידע על מה מבוססת האמונה היהודית, וכל יהודי יידע מהי דתו ועל איזה בסיס היא עומדת. מהפירצה המבורכת הזו יצאו ביאורים ודרשות עם ניחוח שונה המסבירים איך למה ועל מה... מהפירצה הזאת יצאו הרבה רבנים והצליחו בעזרת הקוד החדש של ההגיון לחדור אל מודעות האנשים ולדבר אליהם בגובה העיניים... זהו מקור המספר העצום של החוזרים בתשובה דווקא בעידן הפתיחות זה.

  מהפירצה הזאת יצא גדול המחזירים בתשובה הרב אמנון יצחק, נפתחו תחנות רדיו דתיות, ועידן האינטרנט נפל בזמן... ההגיון והשכל הישר יצאו לאוויר העולם לאחר שנים של מסתור. האור הצפון בדת היהודית יצא לדרך.

  מהפירצה הזאת ביקשתי גם אני להשקיף על דתי היהודית, על דת אימי ואבי ודת ילדי. פתחתי את תורתי, את תורת אימי ואבי ורבותי, ועמדתי על ההגיון והשכל הישר פנים אל פנים; שם ראיתי עד כמה מאסה התורה במושג האמונה העיוורת, ועד כמה ביקשה להרחיקנו מנגררותיו.

  אבל ראיתי שם דבר אחר הרחוק שנות אור מהאמונה היהודית המקובלת שגדלתי עליה אני ואבי ומורי ורבותי. ראיתי בפרוש שגן-העדן הוא היקום שאנו חיים בתוכו, ולא צריך למות בשביל להכנס אליו; נהפוך, מי שנשאר מחוץ לשערי הגן קורס ומת. כלומר, גם בתעודת הפטירה של משה רבינו נכתב- "הנ"ל נפטר כי יצא משערי גן-עדן בכוחות עצמו ולא הצליח להחזיק מעמד מעל ל-120 שנה בחוץ". גם אבותינו אברהם יצחק ויעקב נפטרו מהעולם מאותה הסיבה, ואת תעודת הפטירה הציגה התורה לעיני כל באופן המפורט והברור ביותר, למען נראה ונלמד ונפנים...

  פתחתי את התורה וראיתי עד כמה התרחקה היהדות מעיקרי הדת היהודית, דורות על דורות... כה התרחקנו מתורת משה בן עמרם. כה כפרנו בעיקרי הדת הזאת, לאורך דורות ודורות... במאמר להלן אני עתיד להביא את נוסח העיקרים כפי שהופיעו בתורת משה, שהוחלפו בטיפשות ובמצח נחושה על ידינו.

  תגובות (0)

  נא להתחבר כדי להגיב

  התחברות או הרשמה   

  סדר התגובות :
  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  אין רשומות לתצוגה

  סוג של חלום

  0 תגובות   יום חמישי, 13/2/20, 19:27

  La imagen puede contener: nube y cielo

   

   

  שיום יבוא וכל ערביי ישראל המזדהים עם אחיהם ברמאללה עזה וקוראים להקמת מדינה פלסטינית שיתקבצו יחד עם אחיהם תחת אותה המדינה.

  שיום יבוא וכל השמאל הנאור המזדהה עם סבל אחיו העזתים והרמאללתים וקולו כבר צרוד מרוב צעקות ותחינות בדחילו ורחימו להקמת מדינה פלסטינית לאחיו המדוכאים – שיעבור לגור לצד אחיו במדינה הפלסטינית בשביל לתרום להם מניסיונו מכספו ובעיקר להראות להם את עוז הזדהותו. סוג של חלום.

  חלומי הרטוב שיום יבוא וערביי המשולש האמיצים יסבירו אחת ולתמיד את האבסורד הפשוט: בכל הזדמנות יוצאים ומפגינים נגד הכיבוש, זועקים ממעמקי לבם "בדם ואש נפדה את פלסטין", זורקים על הכוחות תבערות ואבנים ונלחמים כתף אל כתף לצד אחיהם שבמרחק יריקה מהם המבקשים עצמאות ומדינה. ובד בבד אותם ערביי המשולש האמיצים זועקים מרה נגד סיפוחם למדינת פלסטין של אחיהם. יש מצב שיסבירו ביום מן הימים את האבסורד הזה ויגשימו את חלומי?

   

  הוא החלום לערביי יפו עזי הנפש השוכנים במרחק יריקה מאבולעפיה. נגיד נגיד יום בהיר אחד חולדאי יקום על רגל שמאל, יחתוך חתיכה מיפו ממנה יעשה גשר לעזה ויבקש לספח אותה לאחיו אהוביו במדינת פלסטין הצעירה שרק קמה. או אז יזדעק הזועק: מדוע אתם ערביי יפו הנועזים זועקים מרה נגד סיפוחכם? ואני אענה למזדעק בחלום: חכה חכה הם תכף יסבירו לנו. חלום מתוק.

   

  וכידוע גם לשמאל הישראלי חלום עסיסי שמכוחו נלחם על עמדותיו ומייצג הלכה למעשה את האני מאמין שלו: להיפרד אחת ולתמיד מהפלסטינים בשטחים הכבושים למען לחיות במדינה יהודית ניטו בלי אף פלסטיני שיפגום באינטימיות שלו עם היהדות. וכאן מתחיל החלום שלי: לראות את השמאל האינטימי היהודי חי באחווה ורעות לצד אחיו היהודי גם זה העומד במרחק יריקה על דוכנו ומציע לו לקשור תפילין. גם זה חלום.

  ואם בחלום עסקינן בואו נשחרר את הנצרה ונחלום. שנצפה ביונית לוי על מרקע הטלוויזיה הפלסטינית משדרת בשפה העברית לרגל שחרור פלסטין ולידה דפנה ליאל החייל הגיבור וחברים מפרשנים את גודל הרגע לו חיכו שנים.

  אולי לסיום קצת ריאליזם. מדינת ישראל היא חלום. אני נולדתי בסוריה וחוויתי את החלום הזה. מי היה מאמין שבחלום שכזה יופיעו דמויות כדפנה ליאל כאמנון אברמוביץ או כתמר זנדברג.. אנשים מרכזיים בחיינו שמסבירים בעברית קולחת ומעלים על נס את מבקשי רעתנו. מי היה מאמין שהחלום הזה יכלול רדיפת יהודים על-ידי יהודים באשמת יישוב הארץ. מי היה מאמין שהחלום, חלומנו, יהפוך על ידינו במו ידינו לסיוט.

   

  ובעצם למה לא, כל חיינו נלחמנו אחד בשני.

  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   אלברט שבות
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין