כותרות TheMarker >
  ';

  אלי אלון עיתונות ישראלית

  באתר זה מוצגים מקצת מאמרים וכתבות פרי עטו של אלי אלון שפורסמו בעיתונות הישראלית

  אלי אלון החל כתיבתו העיתונאית בגיל 15 כשכתב במדור"חדשות לנוער" בעיתון "מעריב לנוער" לאחר שירותו הצבאי היה כתב עיתון "הארץ" פירסם מאות רבות של ידיעות ,כתבות ,ומאמרים בעיתונות הישראלית
  בשנים האחרונות כותב במספר אתרי אינטרנט חדשותיים.

  ארכיון

  סיפורו של איש החינוך הרב משה רוזה

  0 תגובות   יום שני, 17/2/20, 13:32
   
  ''
      הרב משה רוזה [צילום: באדיבותהמשפחה ]
  סיפורו של איש החינוך הרב משה רוזה

   

  השנה תמלאנה 50 שנה למותו של הרב משה רוזה שהיה מאנשי החינוך הבולטים בבני ברק '' הוא היה מורה ומנהל בבית ספר "מעלות" בעיר ובהמשך ייסד וניהל את בית ספר היוקרתי "סגולה" בני ברק '' בן 59 היה במותו '' נכדו הוא העיתונאי והסטיריקן חנוך דאום


  מאת: אלי אלון

   

  הרב משה רוזה נולד בשנת 1912 בשצוצין, עיירה קטנה בפולין, לשמואל יוסף ולטויבה רוזה. בתו של הרב משה רוזה, רות פוגל, מספרת לי כי היו לאביה משה רוזה שלושה אחים ושתי אחיות: ברל, לאה חיה לייבל, ומלכיאל הוריו נספו בשואה. האחים ברל ולייבל היגרו לקנדה, לאה נישאה ועברה לאוסטרליה, אחותו חייה עלתה לארץ ואח נוסף שלו מלכיאל נפל כחייל במלחמת העולם השנייה.


  מורה ומנהל בית ספר מעלות בבני ברק

   

  הרב משה רוזה למד בישיבת לומזה בפולין ועלה לארץ לבדו ב-1936 לערך, באמצעות סרטיפיקט (אשרת עליה) שקיבל כבחור ישיבה. בשנותיו הראשונות בארץ עבד בעבודות שונות ואחר כך עבר לעסוק בחינוך ולימד בבית ספר תלמוד תורה.

  בתחילת שנות ה-40 בהיותו בן 28 לערך נשא לאשה את דבורה לבית שדלצקי, בוגרת סמינר בית יעקב. תחילה התגוררו בתל אביב באזור רחוב שינקין. כאן נולד ב-1944 בנם בכורם יעקב, לימים הרב יעקב רוזה חבר מועצת הרבנות הראשית.

  כעבור מספר שנים עברה המשפחה להתגורר בשיכון "הפועל המזרחי" (שיכון ד') שדרות כפר עציון בבני ברק. הרב משה רוזה עבד תחילה כמורה בבית ספר ממלכתי דתי מעלות בני ברק ובהמשך כיהן כמנהלו.

  מייסד בית ספר "סגולה" ומנהלו הראשון

  בתחילת שנות ה-60 יסד את בית הספר הממלכתי דתי תורני  לבנים "סגולה" והיה מנהלו הראשון. בית ספר סגולה החל פעילותו בתחילת שנות ה-60 ככיתה תורנית בבית ספר "מעלות" בבני ברק וכעבור כשנתיים עבר למבנה חדש בן שתי קומות ברחוב השומר (כיום רחוב אהרונוביץ) בבני ברק, מול מפעל "אסם" לשעבר ובצמוד למגרש הכדורגל "אליצור".


  בית הספר תורני "סגולה" נחשב לאחד מבתי הספר הדתיים היוקרתיים בגוש-דן. עם בוגריו נמנים דמויות ידועות כמו הרב ד"ר בני לאו, חבר הכנסת לשעבר נחום לנגנטל, אחיו הרב שמואל טל, איש העסקים מוטי זיסר, האלוף יאיר נוה (אז נקרא יאיר מנהיים), דב אייכנוולד מנכ"ל הוצאת ידיעות אחרונות, ובמאי והמחזאי חגי לובר ועוד דמויות המחזיקים בתפקידי מפתח בחברה הישראלית.

  את הצלחתו של בית הספר ושמו הטוב יש לזקוף לזכות מייסד ומנהל בית הספר הרב משה רוזה שהיה אישיות כריזמטית ומוערכת.

  .איש חינוך משכמו ומעלה"

   מספר עליו תלמידו בבית ספר מעלות יוסי שליט (שולץ): "הרב רוזה ניהל את בית הספר "מעלות" ביד רמה ובזרוע נטויה. קולו היה רועם. כשהיה נכנס לכתה היה מושלך הס מיידי. הופעתו הייתה מרשימה ומעוררת כבוד.תנוך אוזני הימנית הייתה חביבה על הרב רוז'ה זצ"ל שהיה מושך בה כאשר רצה להביע את חוסר שביעות רצונו ממעשי השובבות שלי בחצר בית הספר ובכתה. שיעורי הגמרא שלו היו מעניינים מאד. דאג לקרב אותנו, התלמידים, לפלפולי חכמי התלמוד בסוגיות השונות. דמותו ושיעורי התלמוד שלימד אותנו יישארו חרוטים בליבנו לעד".


  בתו של הרב משה רוזה רות פוגל מספרת כי אביה נהג להוציא עבור התלמידים חוברות ודפי הסבר כמו למשל, ברכון עם דיני ברכת המזון ועוד. בנוסף הוציא חוברת מידות בו חישב ותירגם מידות כמות מקראיות לימינו כמו למשל מהי כמות של לוג וכיוצא באלה.

  מוסיפה רות פוגל: "אבא היה דקדקן בלשון ואיש חינוך משכמו ומעלה. איש משפחה. היו לו הרבה תלמידים והייתה לו השפעה על תלמידיו. עד היום מספרים לנו תלמידים שלו עד כמה הוא השפיע עליהם".

  במהלך שנת הלימודים תשל"א (29.10.1970). בעת שכיהן כמנהל בית הספר סגולה נפטר הרב משה רוזה ללא עת והוא בן 59 בלבד. אבל כבד והלם ירד על בית ספר סגולה, מוריו ותלמידיו ועל מכריו ומוקיריו הרבים, עם היודע דבר מותו.

  הרב משה רוזה הובא למנוחות בבית העלמין סגולה בפתח תקוה בחלקת תלמידי ישיבת לומזה. הוא קבור ליד הרב יחיאל מרדכי גורדון ראש הישיבה שלו שהיה מראשי ישיבת לומזה עוד שזו פעלה בעיר לומזה בפולין ועלה בהמשך לארץ.

  על מצבת קברו של הרב משה רוזה נחקק "הרביץ תורה ברבים והעמיד תלמידים הרבה. רודף צדקה וחסד בתורת ה' חפצו. נפטר כ"ט תשרי תשל"א בשנת נ"ט לחייו תנצב"ה.
  ''
  מצבת קברו של הרב משה רוזה.[צילום: באדיבות יוסי שליט]

   

   משפחתו והנצחתו

   

  רעייתו של הרב משה רוזה, דבורה מינדל רוזה בת שמואל אליעזר שדלצקי חניכת סמינר בית יעקב  הייתה אף היא אשת חינוך  ולימדה  בבית ספר הממ"ד שאר ישוב בשיכון ה' בבני ברק. מורה מוערכת .היא נפטרה בכ"א  בטבת תשמה  1985 והובאה למנוחות בבית העלמין סגולה בפ"ת  בנו של הרב משה רוזה  הרב יעקב רוזה הוא  חבר מועצת הרבנות הראשית היה ראש הישיבה התיכונית אדר"ת בבת ים.כיום רב ראשי של בת ים ,ורבה של החברה קדישא וחבר מועצת הרבנות הראשית.

  בתם של משה ודבורה רוזה, רחל דאום אשת חינוך אף ,היא הייתה נשואה לרב יחזקאל דאום ז"ל שהיה הרב של הישוב רמת מגשימים והרב של חברת "תנובה. בנם של יחזקאל ורחל דאום הוא העיתונאי והסטיריקן הידוע חנוך דאום.

  בנות נוספת של הרב משה ודבורה רוזה הן: טובה פליקס הנשואה לרב מנחם פליקס שהיה מראשי המתנחלים וגרה באלון מורה.בתם  עופרה פליקס נכדתו של הרב משה רוזהנרצחה מירי בצומת חלמיש בדרך למסיבה משפחתית ה’ בשבט תשנ”ה (6.1.1995)בת 19 במותה רות פוגל אשת חינוך בגמלאות.

  בתו של הרב רוזה רות  פוגל מספרת לי כי המשפחה מתכננת להוציא ביום השנה ה-50 למותו של אבי המשפחה הרב משה רוזה ז"ל, מעין חוברת לזכרו שתכלול דברים לזכרו ,כתבים שפירסם ועוד. ראוי גם שעיריית בני ברק תנציח בקריאת רחוב או מוסד חינוכי את זכרו של הרב משה רוזה כראוי לאיש שהיה מאושיות החינוך בעיר..

  תאריך: 17/02/2020  |  עודכן: 17/02/2020אלי אלון

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   חדשות ומבזקים

   תגובות אחרונות