כותרות TheMarker >
  ';

  שמות והסיפורים מאחוריהם

  שמות מתארים לא פעם דרמה שארעה לפני שמקבל השם נולד/ה. שמות מיוחדים וחריגים מספרים סיפור. למשל אותה נס-יה שפגשתי במזכירות קיבוץ היתה נס עבור הוריה מאחר וכמעט לא נולדה. את החווייה שלהם חרטו בשמה לנצח. אספתי הרבה סיפורי שמות ואני מעונין לשמוע על עוד וללקט אותם לידיעת המתענינים באותם דרמות קטנות שקדמו לשמותיהם ושל אחרים. איני מתחייב לשמור את כולם ולי הזכות לערוך אותם בתאום עם השולח/ת. מקווה שנהנה כולנו מהבלוג

  0

  הגות בתדרי שקט - תערוכת עבודות של דניאלה בורכרד

  0 תגובות   יום שני, 2/3/20, 20:11

   

  באולם הביניים אשר בגלריה המרכזית בעין הוד מוצגת תערוכת עבודות של דניאלה בורכרד.  האמנית, ילידת חיפה ותושבת עין הוד מזה שנים התגוררה עם משפחתה באנגליה עד גיל הגיוס ואז  עלתה לארץ לשירותה  הצבאי. מגיל צעיר האמנות משכה אותה ובה השתלמה  ואף עסקה בה כמורה לאמנות.

  ההתנסות של דניאל הקיפה עבדות בקרמיקה, אמייל, והשתתפות בירידים. הרבה מפעילותה הייתה קשורה בהידוק קשרים עם אמנים מחו"ל.  בשנותיה האחרונות בעין הוד החלה להתמקד בחוויית הרגע והשקט המכילים הרבה מעבר לרעש הפעילות הציבורית ההומה וטורפת את רגעי ההכלה   שהם החוויה המכוננת אותם האמנית מתעדת כסייסמוגרף אנושי.

  ''

  מביתה הצופה לעבר חוף הים ומפרץ עתלית ומפינת הסטודיו שטופת השמש היא מעבירה את רגעי השקט המכיל זכרונות, ריגושים והרבה השלמה ופיוס, זאת בנגוד לאופייה הוורבלי הסוער. השקט הוא המקום בו מורגשת התנודה הקלה ביותר, בו נשמעים הצלילים העלומים ונסתרים, כפי שמי אגם שקט מגיבים לתנודת הרוח הבלתי מורגשת. תלמי ריגוש אלה מתועדים בנופי הדמיון שהיא יצרה בהשאלה מנופי הסביבה והטביעה בהם את ההתבוננות האינסופית שלה ביש חסר הגבולות

  ''
  .

   

  העבודות נחוות כמדיטציה שהיא מגיעה אליה ושם שופכת את הגותה אל הבד.  ציורי הנוף מאופיינים בנקיון של צבע וקווים, הטבע הוא רק תפאורה ולא  ריאליסטי. אין בציוריה בעלי חיים ובני אדם, ויש מיעוט בתים. חווית הנוף הפנימי היא הנושא. קווים וצבעים בין אם ישרים או מעוגלים נותנים לנוף צביון מאולף וממושטר אך רך. הנוף הקרוב מהווה מסגרת, והנוף מרוחק מהווה משאלת לב. באמצעות ההרמוניה ואיזון הצבעים האמנית חווה ומתחברת לעצמה ולקטעי השלווה שנדחקו לפינת השיכחה במהלך הזמן. תחושת האינסוף והימצאותה לבד אופפת את העבודות בהן הצופה ימצא עצמו מביט מרחוק כאילו מתוך חלון של מצפה אל עבר מרחבים שדמיונה שירטט.


  ''

  ההשפעות של דניאלה נבעו בחו"ל ומסגנונות קלסיים. היא זכתה בנעוריה בפרס עיתון ה"אובזרבר" לאמנים צעירים בבריטניה 1956, והשתתפה בתערוכה מטעם העיתון. לימודיה כללו בין היתר את סיום החוג לאמנות יצירה ותולדותיה באוניברסיטת חיפה 1973 כתואר ראשון ואת החוג ללימודי מגדר לזלי קולג' 2000 בתואר שני. החל משנת 1973 היא משתתפת בתערוכות קבוצתיות ויחיד בכל הארץ ובגלריות שונות. דניאלה מציירת באקריליק רב שכבתי, הנוף הינו מופשט כריאליזם פנטסטי ובפורמט רחב, תוך שימוש בצבעים חמים להשגת אפקט של עומק נושק לאופק אינסופי.


  התערוכה הנוכחית הינה סיכום סגנונות וחוויות של אמנית ותיקה שאינה חדלה ליצור. לצופה מובטחת חווית טבע קסום וחידתי האומר בצבע את יופיו ושתיקתו. בסמוך מתקיימות תערוכות קבע המשלימות את חווית הביקור.

   

  צילם וערך יואל אמת. yoelemet@bezeqint.net

  ©  כל הזכויות שמורות


   

  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   יואלאמת
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין