כותרות TheMarker >
  ';

  האם ניתן לאתר בקיעים בזוגיות או להעריך סיכויי הצלחה-במבט דרך מודל ניהול על פי ערכים

  ניהול על פי ערכים תשוקתיים/רגשיים, אתיים, כלכליים-גלובס-הספריה (2007)- שמעון דולן-סלבדור גרסיה-אבישי לנדאו.
  איך יוצרים תרבות של כיף וחדווה בתוך הארגון ?
  איך משמרים את הלהט והתשוקה ?
  איך מזהים היכן ולמה זה לא עובד ?
  אני מזמין לחלוק איתי את הנושא החשוב : מנהלים בארגונים, מטפלים, פסיכולוגיים, זוגות, בודדים

  ארכיון

  כל כך מדויק-אמנון אברמוביץ-הנאום שלא יינאם

  0 תגובות   יום ראשון, 8/3/20, 13:49

  אמנון אברמוביץ'

  המוסף לשבת • 05.03.2020

  הנאום שלא יינאם

   

  ספק רב אם יהיה לנו בעתיד הנראה לעין ראש ממשלה בעל עוצמה אינטלקטואלית כשל נתניהו. משכיל באמת, לא אגרן של עטיפות ספרים ולא אספן של ציטוטים מספרי ציטטות, בקיא בהוויית העולם, רב־תחומי, מילולי ורהוט להפליא. ומה שבעיניי נחשב, חוש הומור. בספר הפתגמים והמכתמים של חנניה רייכמן, שאהבנו בילדותנו, כתוב: "חוש הומור ושכל הם קרובים/ לכן אנשים נעלבים/ כשמעיזים להם לאמור/ שאין להם חוש הומור". לביבי יש הומור. הוא שאל פעם מישהו: מה דעתך על שר מסוים בליכוד? לא גיבשתי עליו דעה, השיב הנשאל, אבל אני חושד באנשים עם ג'ל על השיער. ואני חושד באנשים עם שיער, אמר ביבי.

   

  לאחר שנבחר ב־2009 רצה שאבוא לעבוד איתו לפי מודל של דובר הבית הלבן. הוא התכוון ללכת למהלך מדיני דרמטי ורצה מישהו שידברר אותו ואת המדיניות המתוכננת. בשתי פגישות (ב־7.5.2009 וב־6.8.2009) ובשיחות טלפון קווי ביניהן, אמרתי לו שאין על מה לדבר, זה נון־סטרטר. לאחר שנואש ממני, שאל לדעתי על עיתונאים אחרים, כולם שמאלנים: רזי ברקאי, גדי סוקניק ודודו גלבוע. בנימין, אמרתי לו, שלושתם ידידים שלי ושלושתם מעולים, אך תרד מהרעיון – אתה לא נשיא ארצות־הברית, אתה ראש ממשלה קואליציונית, למה לך לייצר אצלך אגן ניקוז עבור מי השופכין של שרי מפלגתך שאינך סובל ושרים ממפלגות אחרות שלא בחרת. אתה צודק! אמר, וירד מהרעיון.

   

  לו היה הדבר בידי, הייתי מעניק לו היום הסדר טיעון. הסדר חומל כמו אחות רחמנייה ונדיב כמו רוטשילד. בלי יום אחד מאסר בפועל, ומה שחשוב יותר אצל המשפחה הזו, בלי אף שקל קנס. אבל בתנאי שייתן לי לכתוב לו את נאום הפרישה. כך, על אחריותי בלבד, היה הנאום נשמע:

   

  אזרחי ישראל, זו פעם ראשונה בחיי שאני מדבר אליכם דברי אמת. דברים היוצאים מהלב ולא מהמקלדת שנועדו להיכנס ללב ולא לפרוטוקול. זהו לילה של וידוי ענק. שלוש פעמים בתוך פחות משנה כשלתי בהרכבת ממשלה. הפכתי את הלימון ללימונדה ואת הלימונדה לחומץ.

   

  אני בא מבית טוב, תרבותי, אוהב ישראל, איבדתי אח, אני עצמי נפצעתי פעמיים או חמש פעמים, אני לא סגור על הגרסה המדויקת. בשליחותי הציבורית חפצתי לשרת אתכם ואת המולדת, אך משהו השתבש בדרך. התקשורת נוהגת ללגלג על אשתי האהובה ולקנטר את בני. כולנו גדושי צרות אישיות, אך איש מכם לא חי בתנאים הקשים שבהם אני חי, אחד מול שניים, כל הזמן מול גוש חוסם. מצוקת חיי בילבלה אותי. שכחתי שהמדינה קודמת למשפחה, ושהממלכתיות חשובה מהמפלגה, מ"הבייס", מונח שאני ייבאתי ארצה. גם על איסוף חומר שחור נגד יריבים פוליטיים יש לי זכות ראשונים.

   

  אל תחשבו שאני טועה בבני אדם. כמו כולנו, גם אני אוהב את החנופה ובז לחנפים, מברך על הליקוק וסולד מלקקנים. לא אגלה הערב את דעתי על מירי רגב ומיקי זוהר. זוכרים את דני דנון שאיגף אותי מימין? כשהעפתי אותו לאו"ם, הורדתי אותו לרצפה והחתמתי אותו על התחייבות לייצג את חזון שתי המדינות שלי. מנפתלי בנט עשיתי שר ביטחון ובדיחה גם יחד. שרי הליכוד הם חומר נזיל. שרה ואני יודעים בדיוק מה הם ונשותיהם מלחשים עליה ועליי. גדעון סער הוא הגבר היחיד שם. אני יודע להעריך אומץ ותעוזה גם כשהם מופנים נגדי.

   

  × × ×

   

  אני משוכנע בכל ליבי, שלא נוכל לאורך שנים לשלוט על הפלסטינים בלי שננתץ את מדינתנו היהודית והדמוקרטית. דעתי האמיתית, בגדול, לא שונה בהרבה מזו של רבין, פרס, שרון, ברק ואולמרט. הגנרלים אצלנו, דיכטר, גלנט ועוזי דיין, שמאלנים יותר מאלה של כחול לבן. הם למדו ממני לזייף ימניות לצורכי קריירה. מיצחק שמיר למדתי, שמי שלא יוצא למלחמה מצד אחד, ולא נגרר להסכם מדיני מצד שני, מחזיק מעמד הרבה שנים. אך לא למדתי משמיר ממלכתיות ואחריות לאומית. פעמיים התחייב שמיר ללכת עם הקיצוניים מימין והעדיף את מפלגת העבודה.

   

  אזרחי ישראל, על חולשתי אני מתוודה. בכל פעם שהגעתי לצומת שבו היה עליי לבחור בין האינטרס הפרטי לציבורי, יאיר ושרה חטפו מידיי את ההגה. הגעתי להסכם פנטסטי עם נציבות האו"ם לפליטים, ויאיר הפך אותו. לו דבקנו בהסכם, אלפי פליטים מדרום תל־אביב היו היום באוסטרליה ובקנדה, ובתוך שנים אחדות כמעט כולם לא היו כאן. מאז הביטול לא עזב אפילו אחד. ההחלטות בעניין מתווה הכותל, חוק הגיור, התשלום בדם עבור גלעד שליט, התשלומים בדמים לפוליטיקה החרדית – נבעו כולן משיקולים פוליטיים קצרי טווח.

   

  את תוכנית המאה של טראמפ שיווקתי ברהיטות כפי ששיווקתי בצעירותי רהיטים. שניים־שלושה עיתונאים שמאלנים עלו על הבלוף: לא סיפוח ולא בקרוב, לא חילופי שטחים סמליים מצידנו ולא חד־צדדיות. טראמפ ואני שלחנו במקביל שליחים חשאיים לכל ראשי מדינות ערב להסביר שזה לצורכי בחירות, שלי בחודש מארס ושלו בסוף השנה. לטראמפ הייתה פליטת פה שכמעט החריבה את ההצגה, "בלי הפלסטינים אין תוכנית".

   

  אני מואשם בהסתה נגד ערביי ישראל. אין ולא היה ראש ממשלה כמוני ששיתף איתם פעולה פוליטית סמויה ונתן להם תמיכה כלכלית גלויה. אבל לצורכי פוליטיקה אכן הסתתי נגדם בכל כוחי. העיתונאי נחום ברנע ציטט פעם דברים שאמרתי למשה כחלון: אני יודע להביא את המזרחים כי אני יודע את מי הם שונאים – את הערבים. אפרופו מזרחים, מזל שיריביי הפוליטיים, אוסף של גלמים, לא משתמשים בדברים שאני ורעייתי אמרנו על מזרחים. אילו ידעו יריבינו לעשות זאת – השם ישמור ויציל.

   

  מערכת המשפט הייתה תמיד בבת עיני. קביעתו של מנחם בגין המנוח, שהחוק והמשפט יהיו שליטים גם על השליטים, מקובלת עליי. קרובתי, שושנה נתניהו שתאריך ימים, שהייתה שופטת בעליון, היא מוקד גאווה במשפחתנו. זאת ועוד, מערכות האכיפה הסירו מדרכי להנהגה את קצב, איציק מרדכי, אולמרט, סילבן שלום ואחרים. את חטאי המתוכנן אזכיר היום: זממתי לפרק את מערכות האכיפה כדי לעכב לעד את שלושת תיקיי הפליליים ולבלום את הרביעי. מאחר שלא קיבלתי 61 מנדטים, ומאחר שאני מוחזק כאדם חכם ומרחיק ראות, וביום בהיר רואים מבלפור את מעשיהו, החלטתי ללכת להסדר טיעון.

   

  אזרחים יקרים, ההיסטוריה העניקה לנו הזדמנות שלישית ואחרונה להקים כאן בית לאומי. חייבים לאמץ מדיניות שתבטיח שמדינתנו לא תהפוך לדו־לאומית, לטפח את היחסים בין יהודים ללא יהודים, לשמור מכל משמר על מערכות החוק, להתפייס ולהתאחד. אומר זאת בשיא גילוי הלב ובביקורת עצמית נדירה: לאחר שאני, ביבי, הולך – צריך לוודא שהביביזם לא יישאר.

   

  אמנון אברמוביץ' הוא עיתונאי חברת החדשות

   


  פרסום ראשון: 05.03.20 , 17:18

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   פרופיל

   אבישי ל.
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   avishailandau

   avishailandau

   avishailandau

   avishailandau

   avishailandau

   avishailandau

   avishailandau

   avishailandau