כותרות TheMarker >
  ';

  חוק ו/אי סדר

  מר קלקלה

  1 תגובות   יום רביעי, 25/3/20, 20:55

  מזה שנים, שאני גם לא מעסיק עובדים. אני עובד עם שותפים לעניינים מסוימים ולמטרות מוגבלות ולמזלי, יש לי כאלה. למזלי, אני בעל משפחה, למזלי, אשתי שכירה שעדיין לא פוטרה. למזלי, הילדים שלי, עדיין גרים בבית אבל בגרו כבר. אף אחד לא חייב לי שום דבר ואני, למרות שלא אחת אני מרגיש אחרת, חייב מעט יחסית, לאחרים. זו היתה הבחירה שלי. בחרתי להתפתח בכיוונים אחרים ולא רק בניהול המשרד שלי ושוב, זו היתה הבחירה שלי ואני אחראי לתוצאותיה ולמרות כל אלה, הפעם, יש לי טענות משלי, טרוניות פרטיות, קטנות, תלונות שלי, מהבית, מהעסק, לא דברים גדולים, לא אשר להרכב הממשלה או בשאלה מי יהיה יושב ראש הכנסת, או איך פוסקים שופטי בית המשפט העליון. יש לי טענות קטנות כאלה, על ענייני דיומא.

   

  וכל זאת למה? כי מדינת ישראל מטפלת במה שהיא קוראת לו משבר שלא היה כמוהו מזה מאה שנה, באקמול. מר כלכלה, מתגלה כמר קלקלה. כחסר יכולת לנהל משבר כזה בעת הזו ושיא של ממש בחוסר הפוטנציה שלו מתגלה נוכח טיפולו בעסקים הקטנים. אימפוטנציה בימי קורונה  ואפילו יותר מאשר בימים רגילים.

   

  ולמה אני מכוון? ובכן, גם בימים רגילים, בעלי עסקים קטנים, לא זכאים לדמי אבטלה. אין להם שום ערובה לפנסיה מכל סוג שהוא. הם לא יכולים לקחת ימי חופשה בשכר והם עומדים לבד מול הרשויות וזו אינה התמודדות קלה מדי. בה בעת, זו בעיה שלהם, שלנו. זו הבחירה שלנו ועליהם וגם עלי, לחיות איתה.

   

  אבל עכשיו, הצטרפה דרישה חדשה. דורשים מאתנו, הלכה למעשה, צעד אחר צעד, יום אחרי יום ותקנה אחר תקנה, לסגור את דלתות העסק. לא די שנצייד לקוחות בכפפות או במסכות, לא די שנחתים אותם על התחייבות שהם בריאים, נמדוד להם חום או שנקפיד לשמור על מרחק של שני מטר, דורשים מאתנו ממש, לסגור את החנות, את המשרד, את הדוכן. כופים עלינו,  מכח תקנות לשעת חירום, לסגור את העסק וזאת, למען רווחת הכלל. להישאר בבית. מי שיכול הם אומרים, יעבוד מהבית. ובכן, אי אפשר וזו לא אותה עבודה.

   

   ואדגיש, כל הצווים שהוצאו על ידי ממשלת ישראל להגבלת תפוצת הנגיף, מזיקים לעסקים הקטנים ביותר. למי ששכר חנות בקניון ולמי שיש לו מסעדה בכפר, לבעלי סוכנויות ביטוח ובודאי לסוכני נסיעות ולמרות זאת, בניגוד למעסיקים אחרים, אנחנו, בעלי העסקים הקטנים, לא יכולים לצאת לחל"ת וגם איננו רוצים בזה. אנחנו רוצים משהו אחר. את מה שמגיע לנו, מה שמובן מאליו, שיש לתת לנו.

   

  כי טיבה של הוצאת עובד לחופשה ללא תשלום ממקום העבודה שלו היא אחת. נטל פרנסת אותו עובד, יוטל על המדינה ולא על המעסיק שלו. זה לא משנה מי המעסיק. אם זו בעלת חנות צילום, נגרית או בעל רשת אופנה. המעסיק לא ישא עוד בהוצאות העובד שלו. המדינה תישא בהן. כלל הציבור.

  אבל לנו, לבעלי העסקים הקטנים, אין את הפריבילגיה הזו.  המדינה תסגור לנו את העסק אבל היא לא תשא בשכר שלנו, ואם לא נביא לחם הביתה, לא יהיה לחם. זה עד כדי כך פשוט. איש לא ישלם את הארנונה של העסק שלי כשאשב בבית, איש לא יתמודד עם בעל הבית שלי שימשיך לדרוש דמי שכירות, ובחלוף זעם הקורונה, והוא יחלוף, יהיה עלי לשוב לעבודה כאילו לא קרה שום דבר, ולהתמודד עם כל אלה.

   

  אז בימים כתיקונם, ככה זה. למדנו לחיות עם זה. אבל אלה לא ימים כתיקונם. אלה ימים אחרים. ומה עושה המדינה? ממשיכה בשלה. אין ניהול כלכלי, רק דברי שבח ריקים לעצמו מפי מר קלקלה שמציע לנו להזמין הרבה הרבה טישו ולהשמין בבית והבטחות סרק. חמור מכך, אפילו  נעשה ההיפך וזה כאילו בכוונת מכוון, הורסים את המשק ובראש ובראשונה, את העסקים הקטנים משל היו קורבן שאין ברירה אלא להקריב על מזבח הקורונה.

   במקום שמר כלכלה יעודד מעסיקים לשלוח עובדים הביתה כאילו שיש מי שישלם לו על "החופשה", היה עליו לעודד אנשים לשמור על העובדים שלהם. במקום להבטיח "מענק" לעצמאים כאילו עושים לנו טובה, היה עליו להעמיד קרן שתנאיה ברורים. זה לא נעשה וברור כבר שמדובר בלא יותר מזריית חול לעיניים, ברור גם, שלא יימצא הכסף לשלם על הטירוף הזה.

   

  והדברים חמורים במיוחד, כי לא במענק מדובר. מדובר בתשלום שיש לשלם. רוצים שנסגור את הדלתות? שנעבוד מהבית? הציעו חלופה או שלמו על זה. לא רוצים לשלם? עודדו אותנו להמשיך ולהפעיל את המשק. עודדו אנשים לצרוך שירותים מרחוק, בתשלום, לא בחינם, לא על חשבון הברון כי לא כל בעל עסק הוא ברון. ממש לא. שיתכבדו השרים, המנכ"לים, גם השופטים, לעודד אנשים לקנות מהסופר השכונתי, מהירקן. עודדו אותם להתנתק מהכבלים ומהאח הגדול ולקנות ספרים דיגיטליים דוקא בחנויות פרטיות. להדפיס את תמונות הילדים מהבידוד בחנות הצילום השכונתית וכיוצא בכל אלה. נראה את הממשלה עושה את זה, נראה את מר כלכלה שיכול לנהל מדינה גם כשיש נגדו שלושה כתבי אישום, חושב מחוץ לקופסא הארורה של הפתרונות הקלים של צווים לשעת חירום ואיומים ומתאמץ לשם שינוי לשמור על גחלת השוק הפרטי, נראה אותו. סגירת והגבלת עסקים קטנים ללא פיצוי, היא פגיעה אנושה בזכויות יסוד!! פגיעה מסויימת היא הכרחית ובימים כאלה היא יכולה להיות ממשית אבל עדיין, היא חייבת להיות מידתית והיא גם מזכה בפיצוי. יתכבדו רשויות המדינה, שגם בימים כתיקונם לא עושות דבר לטובת עסקים קטנים, לעשות סוף סוף משהו, כשהן מונעות מהם באחת, את עצם האפשרות להתפרנס.

   

  כבר כשהתחיל הסיפור הזה, הובטח "מענק" לעצמאים. זה עוד לא קרה. תנאי הזכאות של המענק הזה הם בגדר מידע סודי וחסוי, חוץ משמועות שספק אם יש בהן טיפה של אמת, אנחנו יכולים רק להסתמך על ניסיון העבר וניסיון העבר הזה מעיד, שלא נקבל דבר. זה מה שהיה וזה מה שיהיה. כלומר, תהיה אפליקציה, נגיש בקשות, אבל לא נקבל דבר ולא כך זה צריך להיות. ממש לא. אפילו להיפך. ואם אכן זה לא יקרה, יהיה הרבה יותר גרוע. כי אחרי שכל זה ייגמר, חלק מאתנו, יצליחו להתגבר. חלק ישובו לנהל את עסקיהם. אותו חלק, אם ידרוש את הפיצוי האמיתי שמגיע לו מהמדינה, מדינה שלא נערכה במאומה למה שהיה צפוי מדינה שהוזהרה שוב ושוב שמשבר כלכלי נוסף בדרך, שהמשיכה להזניח את מערכות הבריאות והרווחה שלה, המשיכה לבזבז את תקציב הביטחון על פנסיות לבכירים, המשיכה לתת עדיפות למגזרים לא יצרניים, גם הוא, בכל זאת, לא יקבל דבר. במקום זאת, הוא יישלח לריב עם שאר העסקים על הפירורים וברור לאן זה יוביל למלחמת כל בכל ומזה, איש לא ירוויח, פרט לנוכלים הרגילים..

  אז נכון שזה "רק" כסף, נכון שהבריאות חשובה יותר ובכל זאת, זה לא צריך לבוא על חשבונם של עצמאים עובדים שרוצים להמשיך לעבוד. לכן, אני מציע משהו אחר. אציע כי נוכח כל אלה, המדינה, לשם שינוי, תשלם גם לנו. זה יישמע נורא מכוער אבל יש לשלם לעצמאים עבור השירות הזה של סגירת דלתות העסק שלנו וזאת בראש ובראשונה, בשל מה שיידרש מאתנו, כשיהיה עלינו לפתוח את הדלתות מחדש.

   

  זה -  צו השעה.

   

  בעז ברזלי, עו"ד

  דרג את התוכן:

   תגובות (1)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     25/3/20 21:54:
   אין שום מענק, סוג של הלוואת גישור לא מומלצת. כבעל עסק קטן מזדהה עם המציאות שאתה מציג כאן.

   ארכיון

   פרופיל

   boazlaw
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין