כותרות TheMarker >
  ';

  עו"ד בירושלים

  אתר מאמרים משפטיים בנושאים משפטיים להעשרת הידע המשפטי. אין לראות במאמרים ייעוץ משפטי ואין להתבסס על המאמרים בכל צורה. בכל מקרה בטרם נקיטת הליך או אי נקיטת הליך, יש לפנות לעורך דין לשם קבלת ייעוץ משפטי לפי המקרה. המאמרים מעודכנים ליום כתיבתם בלבד.

  על מנת להתגרש יש צורך לשכנע את בית הדין כי קיימת עילת גירושין

  0 תגובות   יום חמישי, 2/4/20, 20:02

  מאמר מאת עורך דין גירושין בירושלים - עו”ד אברהם זאדה הרפז.

  לבית הדין הרבני ישנה סמכות ייחודית לדיון בענייני גירושין של יהודים.

  זאת לעומת ענייני פירוק הרכוש, ענייני משמורת, ענייני מזונות אישה ומזונות ילדים - נושאים אשר בהם ישנה סמכות מקבילה לדיון גם לבית המשפחה וגם לבית הדין הרבני.

   

  לעיתים בני הזוג ממהרים להגיש את תביעותיהם בהתאם לעצות שהם מקבלים הנושא מירוץ הסמכויות - אולם בעניין הגירושין עצמם (מתן גט וקבלת גט), לביה”ד הרבני הוקנתה סמכות ייחודית לדון בענייני גירושין. 


  מה קורה כאשר שני בני הזוג מעוניינים להתגרש? במקרה זה העניין הינו פשוט למדי, אם כי אף כאן, יהיו הדיינים בביה”ד מעוניינים לדעת כי קיים קרע שאינו ניתן לאיחוי וכי ישנה עילה מוצדקת לפירוק הנישואין, שכן לא די בהעלאת טענות לא מהותיות – אשר עליהן ניתן לגשר באמצעות ניסיונות נוספים לשלום בית.

  הבעיה העיקרית בנושא הגט מתחילה כאשר אחד מבני הזוג מסרב להתגרש – במקרה זה, על בן הזוג המעוניין בגירושין להוכיח כי קיימת עילת גירושין, וטענות שאינן מבוססות לא יועילו במקרה זה.


  מהן עילות הגירושין?
  ישנן עילות אובייקטיביות אשר אינן קשורות לאשם של בן הזוג השני וביניהם ניתן למנות עילות כגון: מצב בריאותי, גופני או נפשי – הימנו סובל אחד מבני הזוג אשר אינו מאפשר קשר נישואין תקין או את המשך שושלתו של אותו אדם, ובניהם ניתן למנות סיבות כגון: מום אשר אינו מאפשר קיום יחסי אישות, עקרות של אחד מבני הזוג, אין אונות (אימפוטנציה) וכו’.

  בצד השני, קיימות עילות נוספות אשר אינן אובייקטיביות אלא קשורות באשם בן הזוג. בין סיבות אלו ניתן למנות עילות כגון: סירוב לקיום יחסי אישות, בגידה של אחד מבני הזוג, הכשלה ביודעין של צד את הצד השני מלקיים את מצוות הדת היהודית (כגון הכנת מזון שאינו כשר), התנהגות אלימה מתמדת, התמכרויות למיניהן כגון התמכרות לסמים או לטיפה המרה וכו’.

   

  איך עושים שימוש יעיל בעילות הגירושין בעת הגשת תביעת הגירושין?

  ריבוי עילות: על מנת שאם עילה אחת לא תתקבל על ידי בית הדין הרבני, יש לכלול מספר עילות כדי שתבואנה במקום אלו שלא התקבלו.

  ביסוס הטענה: יש להשתמש בעילות גירושין מבוססות מספיק, שאותן ניתן להוכיח ויהיה קשה לסתור אותן שכן אם תיסתר אותה עילה, הדבר יגרע מאמינותו של הצד הטוען את העילה בפני הרבנים. בנוסף, על מנת לבסס את אותה עילות תביעה יש להשתמש באישורים או במסמכים או באמצעים אחרים ובלב שהושגו בדרך חוקית.

  טענות סותרות: יש להיזהר מהעלאת עילות סותרות שכן, אם ייטען כי הגבר בוגד עם נשים אחרות, הדבר לא יעלה בקנה אחד עם העילה כי הגבר מחוסר כוח גברא (אימפוטנט).

  זהירות: אם המדובר באישה, לא יהיה זה נבון להעלות טענות לגבי בגידתה היא, על מנת שבעלה יגרשה – שכן הדבר יכול לפגוע ביכולתה להינשא לאותו אדם עמו בגדה.

  בכל אופן רצוי, עד כמה שניתן הדבר שלא לפגוע בצד השני יתר על המידה ומעל הצורך, שכן הדבר יכול להגביר את להבות הסכסוך ואף להחריף את הטינה הקיימת בין הצדדים בלאו הכי ולדבר תהיינה השלכות אף בעת ניסיון לכל פשרה והשלכות לגבי הקשר העתידי בין הצדדים אשר חיוני במקרה בו ישנם לבני הזוג ילדים.

  בכל מקרה אם אתם תושבי ירושלים או מרכז הארץ - רצוי להתייעץ עם עורך דין דיני משפחה בירושלים לשם קבלת הסבר מפורט יותר המתאים לכל מקרה באופן אישי. הכותב הנו עורך דין משפחה בירושלים העוסק בגירושין, צוואות, ירושות, וכן בכל התחום האזרחי. ניתן לבקר באתר עורך הדין ולקרוא מאמרים בנושאים שונים.

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   תגובות אחרונות

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל

   עו"ד הרפז
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין