כותרות TheMarker >
  ';

  מ-קלקלה ל-כלכלה: עולם גלובלי-אינטגרלי דורש כלכלה חדשה

  העולם הגלובלי והמקושר מתנהל תחת חוקיות טבעית וברורה, הקושרת אותנו יחד בתלות הדדית מוחלטת. אבל המערכת הכלכלית-חברתית אינה מתאימה ואף מנוגדת ליחסים המתבקשים בינינו באותה סירה אחת בה כולנו נמצאים.

  מקצוע הכלכלה נותר אנכרוניסטי וקפא על שמריו, בעוד העולם וגם האדם השתנו והתפתחו. השיטה כולה עומדת בפני אתגרים נוכחיים ועתידיים שאין לה מולם תשובות מוצלחות.

  אפשר וצריך לחיות אחרת, וזה בהישג ידנו.
  איך? בזה בדיוק עוסק בלוג זה.

  0

  אם הוירוס היה יכול לדבר.....

  0 תגובות   יום שישי , 3/4/20, 18:02

  מהי הדרך הקלה להיפטר מוירוס הקורונה ומנזקיו?

   

  למשבר הנוכחי יש סיבה ומטרה

  יותר ויותר אנשים מתחילים להפנים שמשבר הקורונה הוא יותר ממשבר אפידמיולוגי וכתוצאה ממנו גם משבר כלכלי-פיננסי, אלא שהוא מספק לנו אפשרות לבחון את אורח חיינו, את השגרה הישנה שלנו שאליה משום מה מרביתנו משתוקקים לחזור, ואת סדרי העדיפויות שלנו בחיים. כולנו עסוקים בקצת פרספקרטיבה ובירורים טובים, ואלו כשלעצמם תהליכים רצויים והכרחיים. חבל רק שלא הצלחנו להגיע אליהם בעצמנו אלא מתוך כפייה, סוג של תמרור עצור מיוחד, הפסקה אחת גדולה של כולנו מכל מה שהיה קודם, וזמן פנוי לשקול מה לפנינו. שמעתי היום איש חכם שאמר שמי ששקוע בעבר נחשב כמת, ושעלינו להיות שקועים רק בהווה וביהיה. אז עם הפנים קדימה, בואו נבחן לרגע את מצבנו.

   


  ככל שנבין שקורונה וירוס הוא סוג של מבחן שהטבע, כמו אותו מנגנון יד נעלמה החביב כל כך על הכלכלנים,  שולח לנו כדי שנגיב עליו נכון, על כל פרט ופרט, בזה נתקן את המציאות, ואז נצליח. יש סיבה ומטרה למה שקורה עם כולנו עכשיו, ורצוי שנקלוט את המסר ואת מה שאנחנו צריכים לעשות בתגובה. ראשית שנכיר כולנו שזה מגיע לנו מכוח הטבע. הוא שולח לנו את זה. המערכת הכללית, האינטגרלית של הטבע מגיבה כלפינו בצורה כזאת, מפני שאנחנו לא נמצאים עם המערכת הזאת באיזון, כדי לאזן אותנו בכוח. זה מה שקורה.

   

  איזון בינינו ועם הטבע

  כי אין ספק שיצאנו מאיזון, גם באורח החיים הפרטי של כל אחד מאיתנו, אבל גם כמדינה, כחבל ארץ, כאנושות. זה נכון לגבי המערכת האקולוגית ששיבשנו עד כדי כך שלו היינו ממשיכים עוד קצת היינו גורמים לאסונות טבע דרמטיים ובלתי הפיכים. גרטה מעבירה לנו את המסר הזה בצורה חכמה ונוקבת. זה נכון גם לגבי תרבות הצריכה והצמיחה הכלכלית שהפכו לחזות הכל, למזבח החדש שאליו כולנו משתחווים. זה נכון גם לגבי בחירות אינדיבידואליות של כל אחד מאיתנו לגבי האיזון שבין עבודה-בית-משפחה-הורות-זוגיות, וגם לגבי היחס שלנו אחד לזולתו ולחברה בכללה. איכשהו זה נראה לנו נורמלי שאנחנו חיים איש איש ב-ד' אמותיו, ושזה בסדר להתנהל לפי הכלל של אם אין אני לי, מי לי. זה כבר לא הקפיטליזם הקלאסי שדוגל בכלל: שלי שלי ושלך שלך. זה הפך מזמן מקפיטליזם לקניבליזם שמתנהל על פי מלחמה אכזרית, דרוויניזם כלכלי חברתי, לפי הכלל: שלי שלי, ושלך שלי.

  בנסיבות כאלו, ברור לחלוטין למה אנחנו מתקיימים במנטליות של חטוף כפי יכולתך. הרי אין לנו ברירה, נכון? הרי כך בנוי העולם. אז זהו, שזה בדיוק מה שהוציא אותנו לחלוטין מאיזון עם הטבע האחד שמנסה להגיד לנו שאולי העולם הישן אכן היה בנוי כך, אבל זה החדש שלפנינו הוא הפוך ממנו לחלוטין, טוב בהרבה ממנו עבור כולנו, כאיש אחד. צריך ואפשר לחיות אחרת.


   

  מה הטבע באמצעות וירוס הקורונה מנסה להגיד לנו?

  לכן המזיק הזה, הוירוס הזה, מה הוא אומר לנו? אתם הגעתם לצורה אינטגרלית, אתם כבר התחברתם ביניכם באגו שלכם סביב כדור הארץ. גלובליזציה קוראים לזה, כפר קטן אחד, אתם כבר אנושות אחת. יפה מאוד, אבל עכשיו אני מתחיל לגלות לכם באותה צורה לכולכם, כמו לאחד, כמו לגוף אחד, אני מראה לכם שאתם לא בסדר, כדי שתתחילו עכשיו לאט לאט להתרפא.

  עכשיו אתם צריכים לחשוב איך אתם מגיבים לווירוס הזה. הוא מגיע לכל האנושות, לכל כדור הארץ, איך אתם מגיבים? אתם צריכים להגיב יחד. תתחברו ביניכם, תעשו ביניכם פעולות חיבור משותפות למיניהן, תתחילו לשנות מערכות של המדינות, בכל מדינה ומדינה. תשנו גם את הקשר בין המדינות, גם את מארג הקשרים בתוך החברה שלכם. תעשו מעצמכם גוש אחד, גוף אחד. ואז אני אסתלק מכם לגמרי. אחרת לא.

   

   

  Or else  ....

  אם כולנו יחד, מעל כל ההבדלים, לא נגיב נכון לאולטימטום הזה שמציב בפנינו הוירוס, הוא יבוא בכל מיני צורות האחרות שלו, מודיפיקציות כאלו ואחרות, חכמות יותר מכל חיסונים ותרופות שנספיק להמציא ולגלות.  הטבע לא יניח לנו אלא אומר לנו: אני אמשיך ללחוץ עליכם, במתכונת זו או אחרת, עד שאחייב אתכם להיות כולם כחברה אחת שנמצאת בהשלמה הדדית, בחיבור הדדי, ביחס יפה זה לזה. אני אלחץ עליכם בכל מיני וירוסים, בכל מיני אמצעים אחרים, כך שאתם תהיו מחויבים להגיע לחיבור ביניכם ולחיבור איתי.

  הפור נפל, הבחירה שלנו היא רק לגבי הדרך להגיע אל המטרה

  הדרך הזו נקראת "בעיתו", בזמנו. אבל בטרם נצעד בה חשוב שנבין שיש דרך אחרת, רצויה יותר, מהירה יותר, קלה יותר, היא נקראת דרך אחישנה. אנחנו נמצאים עכשיו כולנו יחד מול צומת T, וכדאי שנבחר יחד את הדרך הנכונה והרצויה.

   

  איך הדברים נראים וייראו בדרך בעיתו אנחנו כבר מבינים. היא כרוכה בסבל רב וייסורים. זו לא הדרך הרצויה. להבדיל, אם נקשיב לטבע ונבין בעצמנו עם מי יש לנו עסק, יש באפשרותנו אפשרות, הזדמנות, הזמנה ממש לבחור בדרך אחישנה. אז נתחיל ליצור קשר בינינו, לחבר את עצמנו, ולחנך את עצמנו לאנושות אחת. סך הכול זה מה שאנחנו צריכים לעשות. ואז לא רק שהוירוס ייעלם באותה מהירות שבא, אלא נצעד לקראת עולם חדש, מציאות חדשה, יפה, בה אנחנו מאוזנים גם בינינו לבין עצמנו, ברמה הפרטית והלאומית, וגם עם הטבע וכדור הארץ.

   

  מכאן נשאר לנו לבצע פעולה אחת בלבד. לספר על הבחירה הזו שלנו לכל מי שאיננו מודע אליה, להעביר ולהפיץ את המסר לכל מי שאפשר בכל אמצעי שניתן להשתמש בו. זה מה שצריך לעשות כל אחד ואחד.  ובמשך היום לשפוך את הדברים האלה לכל האנושות. בכך נסייע לה וגם לעצמנו. עד כמה שאלו מאיתנו שרואים את התמונה הכללית יתגייסו לקדם את האנושות, כך אנו נקדם את עצמנו. ככה זה כשכולנו חלקים מגוף אחד.

   

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל

   ישראלזיו
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין