כותרות TheMarker >
  ';

  הבלוג של יצחק שויגר

  0

  סדר אלקטרוני

  0 תגובות   יום שבת, 4/4/20, 10:37

   לקראת כל  ראש חודש ניסן עת שכליל החורש הלבן היפהפה שהעירייה שתלה על המדרכה בפתח ביתי פורח בצבעי לבן והריח המשכר של צמחי הגינה פורחים בגינתי אם הגנן לא שכח לשתול אותם במועד כפי שהוא שוכח מדי פעם ועד שאשתי לא מזכירה לו זה לא קורה.  אז באווירה הקסומה הזאת מתחיל הוויכוח המסורתי בו מנסים לשחזר אצל מי יהיה הסדר. שהרי יש במלה "סדר" משמעות עמוקה. לא סתם מכנים אותו כך. תנסה להסביר לגוי את המשמעות של המילה. "אורדר" באנגלית או  "אורדנונג"  ביקית. זה פשוט לא מובן. מה, מסתדרים בשורה ? מה, הכול בסדר במשפחה? כולם מדברים עם כולם . כל הילדים מדברים אחד עם השני וגם עם ההורים. מה נפלתם על השכל?  המשמעות העמוקה לדעת חז"ל היא אצל מי תיעשה ותתקיים הארוחה הפרובלמטית הזאת.  ואז מנסים לשחזר היכן היינו בשנה שעברה. חלקנו לא זוכר ואצל מי החלטנו שזה יהיה בשנה הבאה. בינתיים נוספו או נגרעו מוזמנים אפשריים, אם בשל פטירה רחמנא ליצלן, או סכסוך ירושה מה שמובן, או סתם מריבה על כסף או כבוד. אז הזמן הזה של הפריחה היפה בגינה מוקדש כולו לבירורים. ומשנקבע העניין מתחילים לרכוש את כמויות המזון האסטרונומיות ולהוציא את ההגדות מהארונות, לנקות את האבק, לחפש כיפות ושאר הכנות. ואז מתחילים להכין את הארוחה  שאילו עיקריה. צריך להכין כמויות עצומות של אוכל. גם צריך להציע גפילטע פיש, אותן קציצות הדג המסורתיות שבלעדיהן אין תחושה של חג. שהרי אי אפשר בלי  טעמן התפל המתקתק שמנסים להסוות אותו בחזרת חריפה, שגורם לאוכל לדמעות של תקווה בעיניים שהדג ירד לקיבה ללא התקהלות בוושט. גם, וכנגדן וכדי לרצות את הצד המזרחי שיש כיום בכל משפחה פולנית מעמיסים גם חריימה עם תיבול מולטי עדתי שיתאים כמו שלט אוניברסלי לאורח הלא אשכנזי שישב ליד השולחן. ואחר כך כמובן מפליאים אישה ואיש  כמיטב הדמיון היד והקיבה להעמיס כמויות אוכל לא הגיוניות שסהדי במרומים שאיני מבין איך אדם מן הישוב יכול אחר כך גם לקרוא את שארית ההגדה. יש כמובן מנהגים שונים. חלק קוראים את ההגדה המשמימה במהירות עד האוכל ואז מסלקים את ההגדה עד לפסח הבא יש כמובן כאילו שקוראים בדבקות את כל הספר ומפליאים בשירים עד צאת הנשמה. כך נהגנו בילדותי אבל הימים האילו רחוקים ממני.

  השנה בצוק הקורונה יש התפתחות חדשה. הממשלה הוציאה הוראות שמותר רק לקיים את הסדר המשפחתי המורחב רק באופן אלקטרוני. כבר ראיתי שבעיתונות התחילו לספר כל מני סיפורי סיפורים על המשמעות של חג הפסח ועל האבדן של האינטימיות של הארוחה המסורתית הזאת. אני רוצה לשפוך אור רק על אספקט אחד .כמו כל הקשישים גם אני עשיתי חזרה כללית עם ילדי הצעירים על פגישה אינטרנטית באמצעות ה"זום" אותה תכנה מופלאה שמשכנת את כל המשתתפים בחלונות על המסך הקטן של המחשב. כל נכד שפעם הייתי מחבק ממשש ומריח הופך לתמונה קטנה. אבל אמר לי חבר. אנחנו יותר מתוחכמים. אנחנו רואים הכול בטלוויזיה. אז כל נכד נראה קצת יותר טוב ואפשר גם להבחין מי זה מי. זה ברור שזה יותר טוב.  אז לאחר שקיבלתי יעוץ טכני פתחתי את הטלוויזיה החכמה שיש לי בבית שהיא ללא ספק חכמה ממני וניסיתי כמו שהסבירו לי. ראשית חכמה תתחבר לגוגל. קלי קלות. שעה ארוכה לחצתי על כל הכפתורים של השלט ולאחר משא ומתן ארוך עם החכמה הזאת הצלחתי להגיע לגוגל. זאת הייתה הרפתקה לא קלה. ואז הצלחתי גם לבקש ממנה, מהטלוויזיה החכמה שלי, תפתחי בבקשה את הזום. לחצתי על הכפתור המתאים ו....כלום.  בחרדה הסתכלתי כיצד החכמה הזאת משנה את טבעה ודורשת ממני באמצעות הגוגל הבוגדני הזה את הסיסמא. סיסמא של מי? אני שואל מה אנחנו בתקופת המחתרות? אנחנו משחקים במחבואים או בא"ש לילה בצופים? אחרי שמצאתי את הזום ואז כשהמניאק ביקש ממני הזדהות וסיסמא נשברתי.  ולאחר שלא הצלחתי הוא גם התקשר אלי לטלפון הנייד שלי באופן עצמאי וגם שם הוא דרש להגיד לו "כן" אם התקשרתי והזדהיתי בשמחה כן ואמרתי לו וזה לא עזר. וככה, אבל וכועס  סגרתי בבוז את החכמה הזאת. אני כבר לא אשתף אותה בסדר האלקטרוני אני אראה לה מי פה בעל הבית.

  אני מקווה שהעניין הזה של סיסמאות יצא מחיינו. אני מחזיק בעשרות סיסמאות. כל חיי מסובבים בראשי עשרות סיסמאות. אתה מתקשר לבנק "תן סיסמא". אתה כותב, אומרים לך לשנות. אתה ממציא משהו שתוכל לשחזר ואז אומרים לך שזה כבר היה ואי אפשר לעשות שימוש חוזר באותה סיסמא . וכך זה בכל דבר כיסי מלאים בפתקים שבהם יש סיסמאות משוחזרות ואני זוכר כבר איזה סיסמא ששייכת למה. אולי זאת משמעות של הסדר. חג החירות מהסיסמאות? סיסמא אחת לכול. בגלל הקורונה ימ"ש אתה כל היום מבלה עם המחשב הטלוויזיה החכמה המגעילה שלי והטלפון שהפכו לבני המשפחה שלנו ביחוד כשאנו בבידוד  ואפילו לא יכולים לשאול איזה נכד מה עושים כי אי אפשר לזכור את הסיסמא של ה"פייס טיים" שבו אוכל להראות לנכד את המסך של המחשב שאינני מצליח להניע בשל כך ששכחתי את הסיסמא. אבל יש אולי תקווה.  אני צופה שהממשלה תיכנס לפשיטת רגל עם ההבטחות של ביבי לתשלום כסף לנתינים. יש סכנה שהוא ינסה בפעם הראשונה בקריירה שלו, גם לקיים, את מה שהוא מבטיח ואז לא יהיה לו מספיק כסף. אז מה הוא יעשה ? פשוט מאוד. הרי הוא הבטיח שכל התשלומים יעשו ישר לחשבון הבנק של הנתינים נכון? אז מה יותר פשוט מאשר לדרוש סיסמא. מה פתאום שישלמו ללא זיהוי ודאי? ברור שלא. ואז 90 אחוז מהנתינים שמקבלים קצבת זיקנה, לא יוכלו לקבל את הכסף או בגלל שהם שכחו את הסיסמא או בגלל שלא יבינו מה רוצים מהם. ככה יחסכו את הכסף עד שיגיע הסט הבא של מכונות ההנשמה שהמוסד גנב בדרכים אפילות כמו שהם השוויצו בתחקיר "עובדה,"  ששודר השבוע. אז מה יעשו? תהיה מחאת המונים. הישראלים יכולים לקבל כל תכתיב דיקטטורי. לא אכפת להם מי ישלוט בכנסת וכמה כסף תעלה הממשלה ההזויה שלו אבל אם לא יתנו לו את קצבת הרש הם יתקוממו ויצעקו. ואז הממשלה תפנה לאחת מחברות ההייטק שהרי אנחנו מדינת הייטק לא? ותחייב אותם לבטל את כלל הסיסמאות ולהנהיג סיסמא קולית אחת. אם אלדין היה יכול לפני מאות שנים לקרוא בקולו הדקיק "שאזם היפתח" ואז נפתחו לו אוצרות המטמון שבמערה. אז גם אנחנו יכולים. אז נקרא בקול לתוכנת הבנק בקולנו הסדוק ." הנה זה אני" והיא תזהה אותנו. וכך נקבל את "קיצבת הרש" ישר לחשבוננו. פשוט לא? ואז אם נרצה תוכל גם להשתמש בחסדיה של החכמה הזאת לסדרות וסרטים ושאר מטעמים אבל לא לארוחת חג.

  ולכן שנהיה בריאים ונחזיק מעמד בבידוד המחורבן הזה ובשנה הבאה, נשב על המרפסת, נריח שוב את פרחי כליל החורש ושאר הצמחים, שהגנן יזכור לשתול ונחליט כבר  בתחילת החודש אצל מי תהיה הארוחה המוטרפת והאהובה הזאת. חג שמח והרבה בריאות.    

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   תגובות אחרונות

   ארכיון

   תגיות

   פרופיל

   יצחקשויגר
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין