כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  ד"ר אמנון טיל: אז ועכשיו

  הבלוג יעסוק בנושאים המעניינים אותי: התרבות הדיגיטלית, אמנות לסוגיה השונים, טקסטים, היסטוריה ופרה-היסטורה, תנ\"ך בראיה היסטורית, טיולים בארץ ובעולם, מדע וטכנולוגיה, כלכלה ירוקה ונוסטלגיה.

  לעיתים בעקבות רשימות שאכתוב עשויים להווצר תחומי עיניין חדשים, לכן אינני מגביל את עצמי רק לנושאים שהוזכרו לעיל.

  ארכיון

  תגובות (3)

  נא להתחבר כדי להגיב

  התחברות או הרשמה   

  סדר התגובות :
  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  RSS
    9/4/20 09:00:

  צטט: עצבן 2020-04-09 07:48:34

  משפחת סלונים הייתה אחת המשפחות המרכזיות בחברון. אליעזר דן סלונים (בנו של הרב הראשי של חברון) ניהל את הבנק בעיר, והיה חבר מועצת העיר (מטעם היהודים). לכן היה לו קשר טוב עם ערביי העיר. כשפרצו מאורעות תרפ"ט, רבים מיהודי העיר ניסו לתפוס מחסה בביתו, גם כי האמינו בקשריו עם הערבים, וגם משום שזה היה הבית היחידי המצויד באקדח.

  כ-24 מקרבנות חברון מצאו את מותם בבית סלונים.

  * אפרופו הישוב היהודי בחברון - מדי שנה עורכים בקריית ארבע (התנחלות הסמוכה לחברון) אזכרה לנפטרי תרפ"ט, במעמד של אחד מצאצאי נפטרי חברון. אם מעניין אותך אוכל להעביר לך את שמו של המארגן.
    9/4/20 08:58:
  לעצבן שלום! חסכת לי חלק קטן מכתיבתי על הטבח בחברון.סבי מנחם שמואל סלונים ז"ל, היה מנהל בנק אפ"ק בחברון לפני אליעזר דן סלונים. רק כאשר הוא עזב לירושלים עם בנו יצחק סלונים וחמשת בנותיו בינהם אמי בתיה סלונים ז"ל, התמנה אליעזר דן סלונים למנהל בנק אפ"ק בחברון. כדי לקצר: במקום בו אני גר הכרתי לפני מספר שנים את רות סלונים, אלמנתו של שלמה סלונים ז"ל, אותו "אוד מוצל מאש" שעליו סיפרתי בהרצאותי בארץ ובעולם בנושא מדינת ישראל ומה קדם לה. עכשיו אשלב את מה שכתבת בינתיים ואח"כ אוסיף על כך עוד אינפורמציה רבה.
    9/4/20 07:48:
  משפחת סלונים הייתה אחת המשפחות המרכזיות בחשבון. אליעזר דן סלונים (בנו של הרב הראשי של חברון) ניהל את הבנק בעיר, והיה חבר מועצת העיר (מטעם היהודים). לכן היה לו קשר טוב עם ערביי העיר. כשפרצו מאורעות תרפ"ט, רבים מיהודי העיר ניסו לתפוס מחסה בביתו, גם כי האמינו בקשריו עם הערבים, וגם משום שזה היה הבית היחידי המצויד באקדח. כ-24 מקרבנות חברון מצאו את מותם בבית סלונים. * אפרופו הישוב היהודי בחברון - מדי שנה עורכים בקריית ארבע (התנחלות הסמוכה לחברון) אזכרה לנפטרי תרפ"ט, במעמד של אחד מצאצאי נפטרי חברון. אם מעניין אותך אוכל להעביר לך את שמו של המארגן.

  הישוב היהודי בחברון ואירועי הטבח בחברון ב1929

  3 תגובות   יום חמישי, 9/4/20, 06:43

  הישוב היהודי בחברון אירועי הטבח בחברון ב1929

  דר' אמנון טיל

  amnont@walla.com

  =====

  נתונים

  --

  הישוב היהודי החל בחברון מהתקופה המקראית עד סוף תקופת בית שני. לאחר מכן היו בו כ20 משפחות יהודיות לאורך הדורות. אנשי חב"ד הגיעו לחברון בשנת 1820.

  ב1929 חיו בחברון כ700 יהודים בקרב 17 אלף ערבים. בשנה זו נרצחו ב"מאורעות תרפ"ט" 67 יהודים ועשרות נפצעו והישוב היהודי פונה ע"י הבריטים לירושלם.

  ---

  במלחמת ששת הימים נכבשה חברון ללא קרב. משנת 1968 חודש הישוב היהודי בחברון וב2016 היו בחברון כ750 יהודים ועוד 250 תלמידי ישיבה שחלקם מחו"ל היושבים בין 215 אלף ערבים.

  --

  היהודים מוגנים ע"י 300 חיילים וכן אנשי מג"ב ומשטרה רבים וכן מאז הטבח במערת המכפלה  של ברוך גולדשטיין ב1994 יושב גם כוח משקיפים בין לאומי שם.

  ---

  הישוב היהודי הזה קיים על שטח של כ20 אחוז משטח חברון בעוד שערביי העיר גרים על יתר השטח בעקבות הסכמי Y.

  --

  תקריות אלימות

  --

  בטבח בחברון ב1929 נרצחו 67 איש נפצעו קשה 44 איש ו21 איש נפצעו קל. היו שם מספר מקרים בהם הסתתרו משפחות יהודיות ע"י משפחות ערביות.

  --

  ב2/5/1980 נרצחו 6 יהודים ונפצעו 16 בהתקפה על מתפללים יהודיים סמוך לבית הדסה.

  --

  ב1994 רצח ברוך גולשטיין רופא יהודי 29 מתפללים מוסלמים ופצע 100 מתפללים מוסלמים במערת המכפלה. רבין שקל אז את םנוי מתנחלי חברון מחשש לנקמת דם.

  ב2001 נרצחה התינוקת שלהבת פס ע"י צלף חברוני בתל רומדה היכן שהייתה חברון המקראית.

  --

  תקריות אלימות מתרחשות בין הצדדים מדי פעם בפעם וכן תפיסת בתים שונים ע"י המתנחלים שמחלקם הם פונו.

  ====

  --

  הקשר האישי שלי לחברון

  --

  אמי בתיה סלונים ז"ל ילידת חברון. משפחת סלונים יושבת בחברון דורות רבים מ1820 ואילך, וגם על כך ארחיב בהמשך.

  --

  הרצח בחברון, בין היתר, הוא של משפחת סלונים, שמספר חבריה נרצחו ב"מאורעות תרפ"ט" 1929. על הטבח בחברון ארחיב בקרוב וכמובן על בני משפחתנו שנרצחו בטבח זה.

  --

  מי מבני המשפחה ניצל ומי נרצח?

   

  הנה תוספת שהקדים אותי קורא דמרקר הקרוי "עצבן": "

  --

  צטט: עצבן 

  --

  "משפחת סלונים הייתה אחת המשפחות המרכזיות בחברון. אליעזר דן סלונים (בנו של הרב הראשי של חברון) ניהל את הבנק בעיר, והיה חבר מועצת העיר (מטעם היהודים). לכן היה לו קשר טוב עם ערביי העיר.
  ''
  אליעזר דן סלונים ז"ל.
  ---
  כשפרצו מאורעות תרפ"ט, רבים מיהודי העיר ניסו לתפוס מחסה בביתו, גם כי האמינו בקשריו עם הערבים, וגם משום שזה היה הבית היחידי המצויד באקדח. כ-24 מקרבנות חברון מצאו את מותם בבית סלונים".

  -------

  למשפחה יש עד היום בית בחברון בשם "בית שנאורסון". כיום התיישבו בבית זה שש משפחות גדולות של מתנחלים.

  ----------

  --

  יש להוסיף שהמהומות החלו בירושלים, ואח"כ התפרצו במקומות שונים בארץ, בגלל מחיצה בין נשים וגברים, שקבוצת חרדים הניחו שליד הכותל. אנשי ההגנה דברו עם אליעזר דן סלונים, ראש קהילת יהודי חברון, ואמרו שישלחו מספר אנשי ההגנה להגן על יהודי חברון. אליעזר דן סלונים התנגד, כי חשש שדווקא בואם של חברי ההגנה עלול לגרום למהומות, וכי היחסים בין יהודי  חברון לערביי העיר היה טוב. 

   

  לביתו של אליעזר דן סלונים באו כ70 איש ושם ארע הטבח העיקרי של יהודי חברון. לאליעזר דן סלונים היה אקדח והוא ירה באוויר אולם הפורעים ירו עליו ולקחו ממנו את האקדח. הם רצחו אותו ואת אשתו, וכן כ24 איש בבית זה ועוד אנסו מספר נשים וקצצו את זרועות הידים או את הרגלים של מספר אנשים שם.

  --

  התינוק שלמה סלונים ז"ל, "אוד מוצל מאש", ששכב מתחת לערמת גוויות וניצל כעבור שעתיים לאחר שיהודים שבאו שמעו את בכיו! הם הצילו אותו והביאו אותו לירושלים ושם אומץ ע"י קרובי משפחתו. בגיל 10 קראתי את סיפורו של שלמה סלונים, וסיפרתי עליו בהרצאותי בארץ ובחו"ל.

  ---

  כאשר סיפרתי על כך במכללת תלפיות בת"א בה לימדתי למעלה מ20 שנה, שמע מנהל המכללה, הרב דוב שחור את הסיפור. הוא אמר לי ששלמה סלונים חי והוא מנהל בבנק לאומי. מסתבר שבנעוריו היה במחתרת אצ"ל.

  ------

  שלמה סלונים ז"ל נפטר לפני מספר חודשים. אלמנתו של שלמה סלונים ז"ל גרה בשכנות אלי, ואנו התיידדנו ונפגשים ומשוחחים הרבה, הן על קורות חיי ברחבי העולם, ומשפחת סלונים ברחבי העולם, והן על חייה וחיי שלמה סלונים ז"ל.

  --

  התמונה היא של התינוק שלמה סלונים ז"ל, "אוד מוצל מאש", ששכב תחת ערמת גוויות, וכאשר הניצולים מהטבח באו לבית אליעזר דן סלונים ז"ל, הם שמעו את בכיו של התינוק והצילו אותו. שימו לב לחתך בצד שמאל של ראשו של שלמה סלונים.

  --

  החתך הוא מסכיני הטובחים, ואח"כ ישנה תמונה מפורסמת בו חבשו את ראשו של שלמה סלונים בתחבושת, כדי להפסיק את זרימת הדם מהצד השמאלי של המצח. כמו כל שורדי הרצח בחברון, הובא שלמה סלונים הצעיר והיתום לירושלים.

  ---

  תמונות של שלמה סלונים ז"ל.

  ---

  התינוק שלמה סלונים עם דודתו במאורעות תרפ''


   

  כאשר ב2016 עברתי לגור ברעננה, לאחר 29 שנים שבמגדיאל, הוד השרון, שאלתי בקבלה אם ישנו מי שהוא ממשפחת סלונים. אנשי הקבלה ענו לי שישנה אשה בשם רות סלונים, שפגשתי אותה אז, ואנו ידידים עד היום.
  ---
  חוץ מהקרבה המשפחתית, דרך אמי, בתיה סלונים ז"ל, ילידת חברון. מתברר שרות סלונים היא אשתו של שלמה סלונים ז"ל, הילד ששרד מתחת לערימת גוויות בטבח בחברון ב1929.
  --
  תמונה חסרה.
  ---
  למעלה רות סלונים ובנה.
  --

  תיאור השתלשלות המאורעות באתר משפחת קסטל
  --
  ---
  אורי קציר"הירגו ביהודים!", בבלוג "אפלטון".
  ---
  בטבח נטבחו אביו אליעזר דן סלונים ז"ל, אמו, ועוד אנשים משפחת סלונים. אחותו רבקה סלונים (לימים רבקה בורג אשתו של יוסף בורג ממנהיג המפד"ל, ואמו של אברהם בורג, יו"ר כנסת ישראל לשעבר), ניצלה בזכות הערבי, בעל הבית שלהם, שיצא אל הפורעים ואמר: "אם אתם רוצים להרוג את היהודים שבביתי, תצטרכו להרוג קודם אותי". 
  -----
  הפורעים החלו לפגוע בו ומצעקותיו הגיעו הבריטים והפורעים נסו על נפשם. כך ניצלה רבקה סלונים שפונתה יחד עם אחיה לירושלים, כמו כל אנשי הישוב היהודי בחברון בעקבות הטבח.
  ---
  מאוחר יותר החל שלמה סלונים ז"ל, ה"אוד מוצל מאש" להצטרף למחתרת שלחמה בבריטים ומאוחר יותר לבנק לאומי. אביו, אליעזר דן סלונים ז"ל, היה מנה"ל בנק אפ"ק בחברון שלימים יהפך להיות בנק לאומי. מעניין שמגיל 10 קראתי את סיפורו של שלמה סלונים וסיפרתי עליו בהרצאותי בארץ ובעולם.
  --

  ---

  תוצאות חיפוש

  --

  תוצאות חלקיות ברשת אינטרנט

  --

  שלמה סלונים, תינוק ניצול תרפ"ט נפטר היום.

  --

  שלמה סלונים‚ ניצול טבח תרפ"ט‚ בראיון ל'ארץ ישראל שלנו':

  --

  ---

  שלמה סלונים ז"ל - התינוק שניצל מפרעות תרפ"ט הלך לעולמו

  --

  הלך לעולמו שלמה סלונים, ניצול הפרעות מחברון | הישוב היהודי בחברון

  ----


  ===

  תם ולא נשלם...

  ===

   


  דרג את התוכן: