כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  אתיקה אזרחית

  תכני הבלוג: דמוקרטיה, אתיקה, חברה, חינוך, היסטוריה, ערכים וספרות יפה

  0

  ילדי הקורונה השקופים

  0 תגובות   יום ראשון, 19/4/20, 09:06

   

  בשישי בערב שידר ערוץ  12, כתבה מושקעת שסיקרה מספר משפחות בהתמודדותן עם  הילדים בימי הקורונה. כתבה שעוררה בי מחשבות רבות, בעיקר על פלח האוכלוסייה שלא יוצג בכתבה.


  מה חשבו להם שם בערוץ 12?  התיעוד כולו סבב סביב משפחות יפות בבתים פרטיים בדירות מעוצבות, עם מגרות בלתי נגמרות של חטיפים ומקרר מלא במזון, עם מסכי ענק חכמים ומחשבים בכל חדר ולכל ילד.


  הכתבה התעלמה בסקירתה, מחלק נכבד של ילדי ישראל לא רק מאלה שמוגדרים כפריפריה החברתית, אלא גם מאלה שהשתייכו עד לא מזמן למעמד הביניים ( שבעקבות ההיערכות למלחמה בנגיף הקורונה הוריהם פוטרו מתפקידיהם או שעסקיהם הקטנים נסגרו וקרסו). אלה שאין להם מחשבים במקרה הטוב ( כי זה מותרות). ובמקרה הרע, הם מייחלים עם בני ביתם שיביאו לפתח דלתם תרומת חבילות מזון בסיסי כי הכסף הולך ואוזל. הוריהם לא יכולים לשלם שכר דירה או משכנתא והם עלולים לאבד גם את קורת הגג שלהם.


  הילדים הללו יתקשו להיכנס הבוקר לשיגרת הלימודים בזום, מהטעם הפשוט שאין בביתם אינטרנט ( עולה כסף),  לחלקם הגדול אין מחשבים. פרויקט מחשב לכל תלמיד שהוביל נתניהו ב-1996 לא יושם עדיין לכלל ילדי ישראל ( את המחשבים מממנים ומספקים הג'וינט, פילנטרופים, חברות הייטק ועוד). על פי נתוני הלישכה המרכזית לסטטיסטיקה ל- 168,000 משקי בית אין כלל מחשב. בחישוב פשוט המתייחס ל-3 ילדים בכל משק בית, כחצי מיליון ילדים לא ישתלבו היום בלמידה מרחוק. מאות אלפי ילדים שחוק חינוך חובה לא חל עליהם בימי קורונה.


  יש כמיליון מובטלים מתוכם בחרו לתעד את אלה שעובדים מהבית או מבוססים מספיק, שאחרי הקורונה יצליחו לעמוד על הרגליים ולשקם את חייהם. לעומתם יהיו רבים אחרים שיאבדו הכול. לא על כל אחת מהמשפחות יודעות רשויות הרווחה, על המצוקות שלהם, על הכעסים, הדיכאון, הייאוש, חוסר הסובלנות והאלימות בדירות הצפופות של אלה שאיבדו את פרנסתם ועתידם. והילדים הללו? הם משלמים את המחיר. צופים אולי בטלוויזיה ורואים כמה אמפתיה יש לכולנו לילדים שמעסיקים את עצמם במשחקי פרונטייר יקרים כשנמאס להם מפעילויות יצירה ובישול.


  אנו רוכשים היום תוצרת הארץ ומעודדים בתי מסחר וחקלאים להמשיך לייצר כדי שלא יקרסו. עד כמה אנחנו יודעים מה קורה בשוליים החברתיים שלנו שהתרחבו בימים אלה עד מאוד? מי דואג להם? איך החברה שלנו תראה בעוד מספר שבועות? הפערים גדלים מאוד והילדים השקופים של החברה הישראלית הופכים בימי הבידוד והסגר להיות לשקופים עוד יותר.

  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   זהבהחן
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין