כותרות TheMarker >
  ';

  נאמני תורה ועבודה

  תנועת "נאמני תורה ועבודה" היא תנועה ציונית-דתית המבקשת להחזיר את הציונות הדתית לשורשיה.
  מגמתה לחזק את ערכי "תורה ועבודה", ולפעול לשילוב התורה עם המדע, עם חזון הציונות, ועם החיים המודרניים.
  התנועה שואפת לחזק את השתלבותה של החברה הדתית בחברה הכללית בישראל, למען קידום הסובלנות, השוויון, והצדק, ולמען עיצוב אופייה היהודי-הדמוקרטי של החברה הישראלית.
  התנועה פועלת מתוך מחויבות להלכה, ליצירת תרבות דתית פתוחה, המעודדת שיח הלכתי אמיץ שמתמודד עם אתגרי הזמן.

  תגובות (0)

  נא להתחבר כדי להגיב

  התחברות או הרשמה   

  סדר התגובות :
  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  אין רשומות לתצוגה

  0

  מכתב פתוח מהרב ד"ר רונן לוביץ' על רקע סערת הממזרות:

  0 תגובות   יום שלישי, 5/5/20, 15:07

  מכתב פתוח מהרב ד"ר רונן לוביץ' על רקע סערת הממזרות:
  מאז הערב האחרון של חול המועד פסח רבקה אשתי מותקפת ברשתות החברתיות בנאצות ובהכפשות בוטות וכן באיומים, שהמקלדת שלי ממאנת להעלות על הכתב. רבקה ואני ומשפחתנו עוברים ימים קשים מנשוא, ולילות ללא שינה, ואנו מודים לכל אותם נשים וגברים שעמדו לצדנו בדברי חיזוק ועידוד. במהלך סוף השבוע התברר לי שרבים אינם מצויים במדמנת הרשתות הללו, ואינם מודעים לנושא. לפיכך אני רואה לנכון לתמצת ולהבהיר כמה נקודות בעניין זה:
  א. על מה יצא הקצף? ביום ראשון שעבר רבקה העבירה שיחה בזום במסגרת "מרכז צדק לנשים" על מדרש שכתבה לפני שנים, ואשר פורסם בספר 'דרשוני', חלק שני. הכותרת שניתנה לשיחה היתה: "האם משה רבנו היה ממזר?" כותרת זו נחשבת כחורגת מהטעם הטוב לאנשים רבים בציבור הדתי, אולם השיחה המדוברת נועדה לציבור שרגיל לשפה פתוחה ולעתים חופשית מאוד בענייני יהדות. כל השותפים לשיח הזה יודעים היטב שאין כל דיון בגדולתו ובמעמדו של משה רבנו, וכמובן כל בר בי רב דחד יומא יודע שלא היה איסור ממזרות לפני מתן תורה. הדיון שמדרשה מעורר, וכך גם השיחה, לא התמקדו בדמותו של משה רבנו, אלא בסוגיה אנושית כואבת מאוד, שאנשים ונשים רבים החיים בתוכנו סובלים ממנה כל חייהם, סוגיית הממזרות. אשתי נחשפה לנושא כאוב זה על מורכבותו הרבה לפני שנים רבות, והיא התעמקה בהיבטיו השונים לפני ולפנים, בד בבד עם עיסוקה בבעיית העגונות ומסורבות הגט. היא השקיעה שנים מחייה כדי לעזור לאותם רבים הסובלים, ואני ממליץ מאוד לקרוא את ספרה "מסוף העולם ועד סופו" העוסק בכך, ובנושאים משיקים אחרים.
  ב. הרב עמיחי אליהו, מנכ"ל ארגון רבני קהילות, נכנס לחדר שאינו מתאים לו בסגנון וברעיונות רק על מנת להוציא החוצה את מיטב הכפשותיו. הוא העתיק את הכותרת, הוסיף לה משפטי גנאי ונאצות מחרחרות ריב ומדון, ופרסם זאת בתפוצת נאט"ו. אם אכן כותרת השיעור פוגעת ברגשותיהם של אנשים, הוא האדם שאחראי לפגיעה זו באותה הפצה זדונית. הפצה זו והאמירות שהנ"ל כתב על רבקה הביאו לכך שהמוני אנשים, שאין להם מושג כלל במה מדובר, החלו להשתלח ברבקה בכל הכלים והמילים העומדים לרשותם. ההמון הזועם מוסיף כל העת עוד ועוד קיסמים למדורה, עוד ועוד נאצות חסרות קשר ופשר לסערה, וכמה וכמה מהפורעים אף מוסיפים לשונות של איום לדבריהם. מיותר לציין שכמעט איש מהמגיבים הרבים לא התייחס לגופם של דברים, וזאת משום שאיש מהם אף אינו יודע במה דברים אמורים. הם פשוט ראו כותרת בתוספת אמירות גנאי, והחלו לתקוף באלימות מילולית בוטה, ומבלי לבחול במילות נאצה.
  ג. ראוי להדגיש שאין זו הפעם הראשונה שאותו רב עוקב אחרי דבריה של אשתי, ותוקף אותה בפומבי, וכי מדובר באדם אותו לא פגשנו מעולם, ואין לנו דבר אתו. מיותר לציין שאילו רצה היה מסיר את הנאצות החמורות מדף הפייסבוק שלו, אלא שהוא כנראה מחכך ידיו בהנאה מאותו רפש המושלך לעברינו.
  ד. שני גורמים הניעו אותי לשתף כאן את הדברים:
  1. חשוב שתכירו את דמותו הדורסנית של אותו רב שכל מי שאינו מתיישר לפי תפיסותיו עלול למצוא עצמו על כוונת הכפשותיו.
  2. חשוב שחברי ייחשפו לנושא המהותי והכואב: בעיית הממזרות בישראל. לא חייבים לקבל את הפתרונות שרבקה מציעה, אבל חשוב להכיר את הבעיה הקשה והמורכבת הזו, ולהיות מודעים לסוגי הסבל ולהשלכות השונות של בעיה זו. שתי הבעיות הללו: בעיית הדורסנות ובעיית הממזרות - לא תיעלמנה אם ניאלם, לא תיפתרנה אם נעצום עיננו. נקווה שבימים אלה בהם אנו נזכרים ומזכירים את תלמידי רבי עקיבא שלא נהגו כבוד זה בזה, נשכיל לתקן את תרבות המחלוקת בציונות הדתית וליישם את הכלל הגדול בתורה כפי הגדרת רבי עקיבא: "ואהבת לרעך כמוך".
  (נכתב ביום א', כ"ה ניסן תש"ף, 19.4.20)
  ''
  ''
  ''
  275שלומי פרלמוטר, Yishai Ofran ו273 נוספים
  64 תגובות
  18 שיתופים
  ''לייק
  תגובה
  ''
  שתפי
   

  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל