כותרות TheMarker >
  ';

  asklaw - שאלות ותשובות בדיני משפחה וגירושין

  צו הרחקה - כל מה שרציתם לדעת וכל מה שחשוב לדעת

  0 תגובות   יום שלישי, 12/5/20, 16:05

  כאשר אדם מן היישוב חש כי חייו בסכנה מיידית וממשית, אזי מלבד הגשת תלונה במשטרת ישראל, יוכל אותו אדם לפנות לערכאה משפטית, לקבלת סעד מיידי להגנה על עצמו מפגיעה או איום שיופנו אליו. מדובר בצו הרחקה שיינתן על ידי שופט, אם תוגשנה בקשה ואסמכתאות נלוות.

  בנסיבות מסוימות, כאשר המאיים הינו קרוב משפחה, קיים צו ספציפי הנוגע לאותו תא משפחתי, שהוא צו הגנה. על שני הצווים הללו, על ההבדלים ביניהם וכיצד ניתן להגיש בקשה להוצאת צווים אלה, נדון במאמר זה. נסביר מהו צו הרחקה, ומה חשוב לדעת על צו הרחקה. כמו כן, נבקש להבהיר כי מאמר זה מובא לנוחיותכם/ן, קוראים/ות יקרים/ות ואין לראותו כתחליף לייעוץ עם עורך דין לענייני משפחה. 

  מהו צו הרחקה: 
  צו הרחקה הינו צו הניתן על ידי בית משפט, המצווה על הרחקת אדם המאיים על אחר ומניעת כל קשר ביניהם. מדובר בצו שיפוטי המחייב את הצדדים. כל הפרה של צו זה, תוכל להוביל לאכיפה משטרתית, היות ומדובר בעבירה פלילית. 

  צו הרחקה יינתן לתקופה קצובה ומטרתו למנוע מפגש או איום על הקורבן. הסמכות למתן צו זה, הינה בחוק מניעת הטרדה מאיימת, תשס"ב–2001 (להלן: "חוק למניעת הטרדה מאיימת"). חוק זה מאפשר להוציא צו כנגד אדם שאינו בן משפחה, המהווה מטרד. תוקפו של צו הרחקה מכוח חוק למניעת הטרדה מאיימת, הוא לחצי שנה (זאת בשונה מצו ההגנה, המותאם לנסיבות וקצוב לשלושה חודשים בלבד). בנוסף לתקופה האמורה, בסמכות בית המשפט להורות על הארכת הצו, ובמקרים חריגים, עד לתקופה של שנתיים בסך הכל. 

  מהו צו הגנה:
  צו הגנה דומה בתכליתו לצו הרחקה, אך במקרה זה משמש כצו ספציפי למקרים בתוך המשפחה. צו זה, בשונה מצו הרחקה, ניתן בהתאם לסמכות החוק למניעת אלימות במשפחה, תשנ"א–1991 (להלן: "החוק למניעת אלימות במשפחה"). החוק האמור נועד להגן על קורבנות של מצבי אלימות בתא המשפחתי, כסעד מיידי, לרוב כהגנה כלפי אלימות נגד נשים, אשר חוות אלימות מצד הבעל. 

  כמו כן, הצו מיועד למצבי אלימות בין הורים לילדיהם. צו זה ניתן גם הוא על ידי בית המשפט, במקרים שבהם מקבל הצו, שהוא בן משפחה של מבקש הצו,  נהג כלפי הקורבן באלימות, או ביצע בו עבירת מין, או כלא אותו שלא כדין, או כאשר קיים חשש שמקבל הצו עשוי לנהוג באלימות כלפי מבקש הצו וקיים חשש ממשי לחיי המאוים, שאינו יכול להמשיך ולנהל את חייו בצורה שגרתית. צו הרחקה מכוח החוק למניעת אלימות במשפחה, יהיה בתוקף לשלושה חודשים.  

  ככלל, יוכל בית המשפט להאריך את תקופת הצו עד חצי שנה – וזאת בהתאם לנסיבות. דוגמא לכך היא מצב שבו יינתן צו הרחקה לאדם, מדירה שבבעלותו, משום שבן משפחתו אשר מאוים על ידו, הגיש צו הגנה כנגדו.  

  הגשת בקשה לצו הרחקה:
  בעת פחד וחשש ממשי לחיי אדם, יש לפנות בבקשה למתן צו הרחקה, לבית משפט השלום או לבית משפט לענייני משפחה – אם מדובר בצו הגנה. בהגשת הבקשה יש להוכיח כי יש חשש ממשי, וזאת על בסיס ראיות ו/או מקרים קודמים. לדוגמא: פגיעה קודמת, הגשת תלונה למשטרת ישראל, מסמכים רפואיים, חוות דעת מאנשי רווחה, עדויות ועוד. אם מדובר במקרה שאכן עומד בקריטריונים ובהוכחת המאוימות, בית המשפט יורה על מתן הצו, במעמד של שופט אחד שיבחן את הבקשה.  נבהיר כי הצד השני, המאיים, רשאי לערער על מתן הצו. ערעור על הצו, יוגש לבית המשפט המחוזי, גם כאשר מדובר בצו הרחקה וגם כאשר מדובר בצו הגנה. 

  לסיכום: 
  צו הרחקה נועד להוות סעד מיידי בעת איום או פגיעה באדם. את הבקשה לצו, יש להגיש לבית המשפט ולכן מומלץ לערב עורך דין ולהתייעץ עמו. כמו כן, בהתאם לנסיבות, עורך דין יוכל לנתח את המקרה ולדעת האם מדובר בצו הרחקה או הגנה. אם התקבל נגדך צו הרחקה, יש לקיימו. במקביל, אם הצו התקבל בשל תלונת שווא, אזי על מנת להכיר את הזכויות והחובות בגין צו כזה, יש להיעזר בעורך דין.

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   תגובות אחרונות

   ארכיון

   פרופיל

   יוחאימור0
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין