כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  המלצה מקצועית כדאי לבחור מרכז גמילה פרטי מסמים

  בשנים האחרונות צצו והופיעו מרכזי גמילה פרטיים לגמילה מסמים, אלכוהול והימורים. כמומחה אני נשאל פעמים רבות על ידי משפחות וחברים כיצד ניתן לבחור מרכז גמילה פרטי? ולפי אלו משתנים תעשה הבדיקה לטיב מקצועיותו ל מרכז הגמילה?

  אפרט במאמר זה את המשתנים החשובים לבחירת מרכז הגמילה:

  1. מקצועיות- חשוב שנדע מי הן הדמויות המנהלות את מרכז הגמילה ומה היא ההכשרה שלהם בתחום ההתמכרויות לסמים, אלכוהול וטיפול במהמרים. ישנם מרכזים הנראים פסטורלים ומעוצבים בחן, מידה היכולה להטעות את המשתנים החשובים לבדיקה. אני ממליץ להורים ולבני המשפחה לשאול, לבקש ולראות מה היא ההסמכה המקצועית של מנהלי המרכז, של הדמויות הטיפוליות בו, תעודות המקצוע של הפסכיאטר, הפסיכולוגים והעובדים הסוציאלים. לא כל אדם המכריז על עצמו מנהל מרכז טיפולי, מבין לעומקן את בעיות ההתמכרות של המגיעים לטיפול בו. ישנם אנשי עסקים שפתחו מרכזי גמילה, אנשי מקצועות פרה רפואיים, אנשים עם לב רחב וחשיבה של תרומה למען החברה. אבל חשוב לדעת, בעיות ההתמכרות לסמים, אלכוהול והימורים, הינן בעיות מורכבות ביותר, בעיות רפואיות, נירופזיולוגיות, נפשיות ומערכתיות-משפחתיות. לא כל אדם בעל כוונות טובות, מוכשר לטפל בבעיות מורכבות ורגישות אלו.

  2. מומחיות- כפי שלא כל רופא משפחה מוכשר לטפל בבעיות לב, או אלרגיה, או עיניים, ועל פי רוב רופא המשפחה הוא הדמות הממינת ומאבחנת את ראשוניות הבעיה ממנה סובל החולה ואחר כך מפנה את הפצינט למומחה בתחום הנדרש. כך בתחום ההתמכרויות. ישנם רופאים פסכיאטרים שהוכשרו לטפל בבעיות התמכרות, ישנם עובדים סוציאלים שעבדו והוכשרו לטפל במכורים, ישנם אנשי צוות שרכשו מיומנות יחודית לטיפול במכורים ולייעץ לבני משפחתם. חשוב שנדע לבחור את אנשי המקצוע המיומנים ביותר לטפל בבעית ההתמכרות של בן משפחתנו.

  3. אוירת המרכז- לאוירת המרכז משתנה רב ערך. ישנם מרכזים גדולים, המאכלסים עשרות מטופלים. מרכזים הנמצאים במבני רפואה או ציבור ישנים שאינם בנויים לרווחת הפונים. וישנם מרכזי טיפול אינטימיים, משפחתיים באוירה השוררת בם. נתונים אלו אפשר להרגיש עם הכניסה למרכז הטיפול, רצוי ומומלץ לשוחח עם המטופלים במרכז. שיחה קצרה על טיב יחס הצוות לפונים, על שעות הפעילות המקצועית במקום, על סוגי המזון הניתנים בו ועל ההגינה הכללית במבנה. ישנם מרכזים בהם יבלוט מיד חוסר המעש של הפונים, ביטול זמן וחוסר עשיה. אוירה מנוכרת ומרוחקת, חשש לשתף או לספר. ולהבדיל יהיו מרכזים אחרים שיפתחו בפני האורח את דלתות המרכז, יאפשרו לאדם המתלבט לשוחח עם דייריו, לשאול שאלות החשובות להם ולבן משפחתם. חשוב להקדיש זמן לבדיקה זאת.

  4. תכני טיפול- תכני הטיפול הם מדד לא קל לאבחון והכרות. אבל חשוב לדעת כי לתכני הטיפול המועברים במרכז הגמילה, משקל רב ערך להצלחת תהליך הגמילה והטיפול ההמשכי של בן המשפחה. חשוב לברר את סדר היום של מרכז הגמילה, לשאול כמה שעות משעות היום מוקדשות לטיפול קבוצתי, לטיפול פרטני, מה הן טכניקות הטיפול המופעלות במרכז הטיפולי. לבדוק שאלות אלו לעומק. לא כל מרכז המציג בעל חיים בתחומיו אכן מוכשר ומיומן לטפל בעזרת בעלי חיים, לא כל מרכז המציג מתחמי גינה וירק, אכן בנה תוכנית טיפולית המשלבת תרפיה בעזרת גינון וצמחיה. על בני המשפחה לברר האם ישנה גישה חופשית לאינטרנט, או לסמארטפונים ולמחשבים הנידים. חשוב שאמצעים טכנולוגים אלו ישמרו במשרד המרכז והגישה אליהם תתאפשר בשעות מדודות ומותאמות לטיפול. בואו לא נשכח שדרך אמצעי הגלישה כיום, אפשר להמשיך לנהל פשיעה בחוץ, להמר, לקנות סמים או לפתור סכסוכים. מרכז הטיפול נוצר להגן על הפונה ולהרחיקו מתחומי עיסוקיו והתמכרויותיו בעבר.

  5. עלויות- לעלויות ישנה משמעות לא מבוטלת על ההחלטה היכן נשכן ולאן נשלח את בן משפחתנו לטיפול. אולם ישנו מחיר המציג כיסוי מוצלח יותר של ההשקעה הכספית העצומה, וישנו מחיר שלא יציג שינוי או ריפוי של בן המשפחה מבעיית ההתמכרות. כולנו מכירים את הקלישאה שהזול הוא העולה ביוקר. גם כשאנחנו הולכים לטפל בשן הסובלת מדלקת שורש חמורה, נעדיף רופא מומחה וטיפול מקצועי שיקל על כאבנו לשנים ארוכות. כך חשוב שנדע לבחור מקום, שגם אם עלותו הכספית כבדה, תוצאות הטיפול בו יאפשרו לנו לדעת שלא זרקנו את כספנו לשווא.

  תגובות (1)

  נא להתחבר כדי להגיב

  התחברות או הרשמה   

  סדר התגובות :
  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  RSS
    25/5/20 00:20:
  נושא מאוד חשוב שתפס מימדים ענקיים מדור לדור ועצוב שכך, שאפו על פועלך

  כשצעירים בשימוש בגראס או אלכוהול חיים לידנו ביקום מקביל

  1 תגובות   יום ראשון, 24/5/20, 22:30

  כיועץ אני מתבונן, בדור הצעיר ובהתנהגותו תחת השפעת עישון גראס ושתית אלכוהול. 

  כמטפל בתחום ההתמכרויות כ-30 שנה, אני יודע שאני כותב בעיקר להורים.

  אתם הם בדרך כלל מחוללי השינוי הראשוניים.

  ונכון הוא שלאורך השנים אני דן לא פעם עם קולגות שלי במצב הדור הצעיר, לא כמוכיח בשער, אבל כן בהרבה דאגות.

   

  אבהיר את עצמי. לא תמיד אומר שכל משתמש בגראס או אלכוהול עושה כאן שימוש לרעה. יש מדרגות שונות לשימוש.

  אבל, וכאן ההבדל הרחב, במהלך שנות עבודתי,  ראיתי, שאלי מגיעים אותם מאות ואלפים שהשימוש שלהם בגראס ואלכוהול יצא מידי שליטתם ורצונם.

  מצד אחד עמדו לפני הצעירים שקפצו כמה מדרגות מעבר לרצונם ההתחלתי.

  ומהצד השני של החוויה חיו המשפחות שראו את מצוקתם והם היו אילו שהפנו את יקיריהם לטיפולי.

   

  אז בואו לרגע ונחשוב יחדיו, ממה נובעים הפערים.

  הרי עולמנו מורכב בדרך כלל ממחשבותינו, הרגשתנו, והתנהגויותינו. נכון?

  ואנו המבוגרים יותר, נעיד שבחיינו התמודדנו. התמודדנו בעולם ובהנאותיו, בחוויותיו, בקשיו ובתסכוליו ללא שתית אלכוהול או עישון גראס. 

  הלא כך?

   

  אז מדוע צעירים כה רבים  שותים אלכוהול? ומעשנים גראס.?

  כדי להרגיש אחרת? כדי לברוח ממציאות מעיקה?

  כדי להקל על עומס, לחץ, אכזבות, תסכולים ? אלו בטוח שאלות שאתם שואלים את עצמכם 

  ומהצד השני רבים מהצעירים יספרו לי אחר כך בקליניקה  דבר פשטני.

  שהשתייה והעישונים התחילו בחברת חבריהם, כנורמה, כהוי כרצון לשכוח קצת מהצרות.

  אבל בשלב מסוים האלכוהול והגראס השתלטו  על רצונם, על שליטתם, על יכולת החלטתם באיזו מדרגת שימוש יישארו.

   

  וההורים. מה הם מדווחים? הם מדווחים לי על בנם או בתם חיים ביקום מקביל.

  בעולם הזורם לידם ובתוכם אבל בעולם שהוא לא העולם שלנו. 

  הצעירם מתחילים ארוחה בשתיית אלכוהול, לידנו.  אחר כך יושבים לידנו ומגלגלים סיגריית גראס.

  ואז בשלב מסוים הדיבור כבר אחר, הצחוקים, ההתמקדות , העניין והמעשים משתנים. 

  והנה, אחרי שדברנו על מחשבות, רגשות והתנהגות. הפערים גדלים.

  החודשים חולפים, השנים חולפות והפערים גדלים.


  בשלב זה מגיעה התפכחות של ההורים, הכיוון של בניהם אבד. המוטיבציה פחתה, בור עמוק נפער.

  מוכר לכם?

  אם כן אני לרשותכם. לייעץ, להדריך, לכוון וגם כדי לסייע לכם לבנות עם ילדיכם, מטרות חדשות לחייהם. 

   

   

   

  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   עמירפירני
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין