כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  הגירוש מגן-עדן

  ידוע שעיקר האמונה היהודית נעוץ בקיום עולם הבא על כל הנגזר ממנו: גן-עדן, גהינום... מי שעושה מצוות, קונה לו לאחר 120 מקום טוב בגן-עדן, ואבוי למי שעושה רע ומה שמצפה לו בעולם הבא... מאידך, רואה האמונה היהודית בעולם הזה כפרוזדור, היינו כמעבר זמני שמשמש את האדם לתקן בו את מידותיו ולקנות בהם את חייו האמיתיים והנצחיים בעולם הבא.

  אם כן, "עולם הזה" הוא מרחב "החיים הזמניים" של האדם, "עולם הבא" הוא מרחב "החיים הנצחיים", כאשר "המוות" (הסתלקות האדם מהעולם הזה) מפריד בין שני העולמות. זו כאמור עיקר האמונה של הדת היהודית ושל עוד דתות; ומי שכופר בעיקרים האלה - כופר בעיקר.

  נכנסנו כבר למאה ה-21, ימי הביניים מאחורינו. הדמוקרטיה היא בשורת העידן המודרני והביאה עימה את חופש הדעה והאמונה: כל אדם באמונתו יחיה... כלומר זה לא ביג דיל לכפור היום בקיום אלוהים או בקיום עולם הבא; אף אחד לא יעלה את הכופר על מוקד, ואפילו קיימת האפשרות להיות נאור וכופר וכשר ויהודי למהדרין; בחר באחת הקומבינציות, כולן תקניות.

  דווקא בגין הפתיחות הזאת, עלה קרנו של מוטיב ההגיון ומילא את מקומה של "האמונה העיוורת": אני מאמין כי אמונותי נגזרת מההגיון. גם הכופר לא נותר חייב והטעים את דבריו בהגיון ובשכל הישר.

  פירצה נפרצה בדת היהודית - קוננו חכמינו את העת החדשה והתקוממו על פיתחון הפה שניתן לכופרים בשם ההגיון וגרורותיו... אולם גם עליהם לא פסחה הפתיחות, ומוטיב ההגיון חדר גם לחדרי חדריהם. הם נזכרו לפתע שעיקרי הדת היהודית מבוססים גם הם על ההגיון ועל השכל הישר, ואם כן מדוע להשאירם חבויים בתוך ארבע אמות האמונה העיוורת! הבה נוציא את מוטיב ההגיון אל אוויר העולם ונראה אותו לכול! שכל העולם יידע על מה מבוססת האמונה היהודית, וכל יהודי יידע מהי דתו ועל איזה בסיס היא עומדת. מהפירצה המבורכת הזו יצאו ביאורים ודרשות עם ניחוח שונה המסבירים איך למה ועל מה... מהפירצה הזאת יצאו הרבה רבנים והצליחו בעזרת הקוד החדש של ההגיון לחדור אל מודעות האנשים ולדבר אליהם בגובה העיניים... זהו מקור המספר העצום של החוזרים בתשובה דווקא בעידן הפתיחות זה.

  מהפירצה הזאת יצא גדול המחזירים בתשובה הרב אמנון יצחק, נפתחו תחנות רדיו דתיות, ועידן האינטרנט נפל בזמן... ההגיון והשכל הישר יצאו לאוויר העולם לאחר שנים של מסתור. האור הצפון בדת היהודית יצא לדרך.

  מהפירצה הזאת ביקשתי גם אני להשקיף על דתי היהודית, על דת אימי ואבי ודת ילדי. פתחתי את תורתי, את תורת אימי ואבי ורבותי, ועמדתי על ההגיון והשכל הישר פנים אל פנים; שם ראיתי עד כמה מאסה התורה במושג האמונה העיוורת, ועד כמה ביקשה להרחיקנו מנגררותיו.

  אבל ראיתי שם דבר אחר הרחוק שנות אור מהאמונה היהודית המקובלת שגדלתי עליה אני ואבי ומורי ורבותי. ראיתי בפרוש שגן-העדן הוא היקום שאנו חיים בתוכו, ולא צריך למות בשביל להכנס אליו; נהפוך, מי שנשאר מחוץ לשערי הגן קורס ומת. כלומר, גם בתעודת הפטירה של משה רבינו נכתב- "הנ"ל נפטר כי יצא משערי גן-עדן בכוחות עצמו ולא הצליח להחזיק מעמד מעל ל-120 שנה בחוץ". גם אבותינו אברהם יצחק ויעקב נפטרו מהעולם מאותה הסיבה, ואת תעודת הפטירה הציגה התורה לעיני כל באופן המפורט והברור ביותר, למען נראה ונלמד ונפנים...

  פתחתי את התורה וראיתי עד כמה התרחקה היהדות מעיקרי הדת היהודית, דורות על דורות... כה התרחקנו מתורת משה בן עמרם. כה כפרנו בעיקרי הדת הזאת, לאורך דורות ודורות... במאמר להלן אני עתיד להביא את נוסח העיקרים כפי שהופיעו בתורת משה, שהוחלפו בטיפשות ובמצח נחושה על ידינו.

  תגובות (0)

  נא להתחבר כדי להגיב

  התחברות או הרשמה   

  סדר התגובות :
  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  אין רשומות לתצוגה

  יהודי חלב בעיני החלבים

  0 תגובות   יום שישי , 26/6/20, 15:25

              حلب الشهباء..التي لن تفنى و لن تموت ❣ Aleppo ❣

  חלב עיר יפה

                                                    -          -          -

   

  לפני כמה שבועות היכרתי בפייס אתר יפה בערבית ושמו 'חלב הישנה'. כשבעים אלף חלבים מכל העולם התאגדו יחד בקבוצה הזאת בשביל לדבר על חלב שהייתה, על מאכליה על מנהגיה ולהעלות את הניב המיוחד שלה שאין כמוהו בכל העולם הערבי. גם המֶשַלים החלבים תפסו מקום בקבוצה, בשביל חלבי כמוני שיצא אתמול מחלב, טוב כמעט אתמול תחילת שנות השמונים – זה גן העדן של הנוסטלגיה. התחברתי מיד לקבוצה השתתפתי בהרבה נושאים שצדו את עיני.

   

  עד שבשבוע שעבר עלה לי רעיון ושיתפתי בו את מנהל הקבוצה. התיידדתי למעשה עם המנהל והתכתבנו הרבה בפרטי, ראש פתוח, מוזיקאי ידוע בעולם הערבי, מי שמכיר את הזמרת הלבנונית פיירוז- הוא היה חלק מהלהקה שלה, מנגן מחונן על כינור וגם עו"ד במקצועו, תושב לונדון היגר מחלב לפני כמה שנים.

   

  ניסחתי פוסט קצר בערבית שאומר בתרגום חופשי:

   

  "תוכן הפוסט שבידיכם אינו פוליטי כי אם חברתי גרידא. הייתי רוצה לציין בעצם כי אין בכוונתי להיכנס לנושאים פוליטיים; הנושא שלנו חלבי.

  ובכן כותב השורות חלבי, יליד חלב 1961, הבית שלנו היה ב-'קסטה אל-חג'ירין'. היו לי בחלב הרבה ידידים מוסלמים ונוצרים בעצם מכל הדתות, היינו יוצאים יחד, משחקים כדורגל בשכונה ועד עכשיו זוכר אותם לטובה וגאה בידידות שרקמנו.

  מה דעתכם על יהודי חלב? היה למי ממכם שכן ידיד או לקוח יהודי? מה אומר לכם באופן כללי המונח 'יהודי חלב'? אם באמתחתכם זכרונות מסוימים מהם".

   

  דווקא היו מספר תגובות חיוביות בהתחלה ואפילו מצאתי מישהו שהחנות שלו היתה מול הבית שנולדתי בו. היו כמה שהזכירו את שני הרופאים היהודיים שהיו בחלב והיה אחד שהפתיע אותי כשהזכיר את הגזבר של בית הכנסת שלנו חלפון נפתלי אבו יוסף זכרונו לברכה שהיה מוכר את העליות לתורה. אבל בסך הכל הייתה שנאה. הרוב המכריע מהתגובות שבתוך שעות הגיעו מעל לשלוש מאות. שנאה תהומית וכן בלתי מובנת. אלה לא החלבים שעזבתי בחלב למרות שגם אז היתה שנאה אבל לא בקנה מידה כזה. הטענה המקורית הייתה שאני מנסה להתחבב עליהם ולהתיידד איתם בשביל לגייס אותם למוסד. היו מי שביקשו להחזיר אותי בתשובה אל חיק האסלאם. המלחמה הארורה בסוריה שינתה מאוד את הנפשות הפועלות והקצינה אותם, זאת המסקנה שלי מהשיח הקצר איתם.

   

  אם אלה הערבים של היום – אין עם מי לדבר.

   

  לקוראי הערבית זה תוכן הפוסט המקורי בערבית:

   

  آمل جداً أن يوافق مديرو الجروب على نشر هذا المنشور. المضمون ليس سياسياً بل اجتماعياً محضاً. نيتي أيضاً في محتوى المنشور ليست سياسية بل اجتماعية او بالأحرى موضوع حلبي.

  محسوبكم يهودي خلق في حلب مواليد ١٩٦١ كان بيتنا في قسطل الحجيرين. من بين أفراد عائلتي ، أنا بصوره خاصة كان عندي كتير أصحاب مسلمين ومن كل الأديان كنت أتنزه معهم ونلعب سويةً في الحاره وحتى الآن أعتز بصداقتي لهم.

  إش رأيكم يا جماعه بيهود حلب، هل كان عندكم جار صاحب زبون او صديق حلبي من الطائفه اليهوديه؟ بصورة عامة ماذا يعني لكم المفهوم "يهود حلب"؟ عندكن ذكريات خاصة عنون؟

   

  הערה אישית: אפשר לבקר אותי לאחר סגירת האתר הזה בכתובת הזו:

   

  https://albertshabot.blogspot.com/

   

   

  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   אלברט שבות
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין