כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  FTTH Israel

  FTTH Israel - סיב אופטי לכל בית ועסק בישראל

  הסיבים האופטיים משנים את חיינו: הם יאפשרו לנו להתחבר לטלויזיה היי דפינישין , ערוצי קול,מידע ותקשורת דיגיטלית ברוחב פס של מאות מגה-ביט. נוכל ללמוד ולעבוד מהבית - לגור במצפה רמון ולהרגיש בתל-אביב.

  ארכיון

  כיבוי הלפיד האולימפי יביא לתבערה?

  7 תגובות   יום שישי , 21/3/08, 11:09

   פני סין לאן? ומה יקרה יום אחרי שהמשלחות תתפזרנה והלפיד האולימפי יכבה. האם אנו בדרך לתבערה עולמית?

   

   ראשית צריך להבין שהנתונים הכלכליים בסין אינם דומים לאלו שבמערב וכך גם הבקרה והפיקוח. לפני כעשר שנים הייתי שותף לפרויקט סיני ענק של מחשוב בקרת סחר החוץ  הסיני שנקרא "גשר הזהב". הסינים לא ידעו לפקח על נתוני היצוא והיבוא שלהם והתחילו למחשב את תחנות הכניסה והיציאה. גם הבנקאות הסינית נמצאת מאחור כמו גם השימוש בכרטיסי אשראי, בורסה ומכשירים פיננסיים 

  , מה שאולי מונע מהם להכנס לתגובת שרשרת, כמו שמתרחשת כעת בארה"ב.

   

  הצמיחה בסין חשובה בעיקר על מנת לשמור על שקט פנימי. כשהצמיחה הממוצעת היא 10% לשנה, עדיין יש צמיחה באזורים החקלאיים והעניים וזה מה ששומר על האחדות הסינית. האטה בצמיחה תביא לזעזועים פנימיים בסין ולחוסר יציבות פנימית ולכן השפעתה היא יותר פנימה מאשר החוצה, כפי שגם המאמר באקונומיסט מצביע עליו. (המאמר והתמונה באדיבותו של איתמר).

  Mary Dell Lucas and Getty Images

  סין בגלל אופי המשטר והגודל, יכולה לספוג תנודות גדולות בזכות השוק הפנימי הענק וחוסר שכלול פיננסי, שבמקרה של משבר יש לו יתרונות.

   

  משבר כלכלי גדול מאוד שיביא לזעזועים פנימיים, יכול להשפיע על השלטון ולייצר תופעות ומהלכים פוליטיים, כלכלים ומדיניים בלתי צפויים כמו למשל, כיבוש טיוואן ומי יודע מה עוד..

   

  חוסר היכולות לבקר תהליכים כלכליים מניע חלק מהשמרנות הסינית בתחום המטבע. נראה שמכיוון שהסינים לא יספו את המטבע שלהם בזמן וזה כנראה היה נוח לאמריקאים, בכדי לשמר רמת חיים גבוהה, השוק התחיל לפחת את הדולר, וכעת זה  יצא משליטה של הפד וממשלת ארה"ב.  לזה הוסיפו מדיניות אשראי מופקרת בארה"ב והנדסה פיננסית הרסנית (שאולי נועדה להשכיח מהציבור האמריקאי את מחדלי מלחמת עיראק) והנה הגענו עד הלום למשבר גלובלי.

   

  אם הבנקים בארה"ב לא היו נכנסים לקשיים, אז ניתן היה לעצור את התהליך על ידי העלאת ריבית ומדיניות מרסנת. אבל מכיוון שהסינים קיבעו את המטבע שלהם אז העלאת ריבית היתה מחזקת את הדולר ומביאה לייסוף נוסף. הממשל האמריקאי והפד החליטו כנראה כי הבעיה העיקרית כרגע זה הצלת המערכת הפיננסית ולכן הם ממשיכים בהורדת ריבית ובהזרמת אשראי.  לאן זה יוביל, איך זה ישפיע על האינפלציה והאם סין תמשוך יתרות מטבע?  אלו כנראה בעיות שהם החליטו לדחות לסוף השנה .

   

  הסינים מוגבלים כעת בגלל האולימפיאדה, למרות שיתכן ויש מזימות לקלקל להם גם אותה(המהומות בטיבט). התמיכה הגורפת שמעניקה רוסיה לסין במאבק בטיבטים וההתנגדות המשותפת של רוסיה וסין לעצמאות קוסובו מצביעים על הבריתות הצפויות. רוסיה שתמיד שאפה לים חם במזרח וסין שמשוועת לחמרי גלם, עשויים לדחות לזמן מה את היריבות ההיסטורית ביניהן . ארה"ב ואירופה יצטרכו לחזור לימי "תכנית מרשל" אם הם אינם מעונינים להימחץ בידי כוחות הברית החדשה. ומה על ישראל הקטנה? האם נשמור על מקום טוב באמצע?

   

   אחרי האולימפיאדה יצטרכו המעצמות לשבת על המדוכה, או שמי יודע  איזה מהומה תתחיל לאחר כיבוי הלפיד האולימפי?

   

   

  דרג את התוכן: