כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  שווי שוק

  קטעים נבחרים מהטור שווי שוק אותו אני כותב ב\"הארץ\" משנת 94' וב-TheMarker משנת 2000.

  0

  המצב נורא, צריך לפעול. אבל אני הלכתי

  0 תגובות   יום שישי , 11/4/08, 10:45

   

   

  הבכיר באוצר לא בחל במלים, לא היסס, ותקף חזיתית במסגרת מה שכתב TheMarker כינה "ראיון לוחמני". וכך הוא אמר: צריך לקצץ אלפי אנשי קבע, לשלוח הביתה לא פחות מרבע מעובדי משרד הביטחון, הצבא מסתיר מאתנו מידע, הם התחייבו לממשלה להגיש תוכנית התייעלות והם לא עושים זאת, יש כפילויות רבות בהשקעות עתק במוסד ובשב"כ...

   

  ובקיצור, דברים כדורבנות שכל משלם מסים בישראל רוצה לדעת כיום: שפקידי האוצר לא מצטיינים רק בחיתוך קצבאות של קשישים ונכים, ולא רק בחיסול מעונות יום - הם גם יוצאים למלחמה בבור השומן הגדול ביותר במדינה: תקציב משרד הביטחון, שתפח השנה לסכום מדהים של 51.3 מיליארד שקל.

   

  מסר כזה הוא כמובן מעודד במיוחד, שהרי בשנים האחרונות מתחזקת והולכת אצל קורא המדורים הכלכליים ההרגשה שמשרד האוצר הוא תקיף, חזק והישגי כשהוא עומד מול גורמים חלשים - זקנים, חולים ומובטלים - אבל רכרוכי, לא נחוש ובעיקר לא מצטיין במיוחד במאבקים עם גורמים חזקים המוברגים עמוק לתוך מוקדי הכוח במדינה.

   

  והנה הפקיד דנן לא חושש מלתקוף חזיתית את הלובי החזק ביותר במשק, את הפרה קדושה שמעטיניה יונקים עשרות אלפים מהאנשים המבוססים ביותר בישראל.

   

  אבל רגע, יש עוד פרט קטן, כמעט נשכח. מה זה בכלל הראיון הזה? לרגל מה החליט אותו בכיר להתראיין: האם זה לקראת הדיונים על תקציב 2009? האם הוא מתחיל בארטילריה תקשורתית לפני שהוא יוצא לקרב בממשלה ובכנסת?

   

  לא. לא בדיוק. למעשה קצת להפך: זה בכלל ראיון פרידה. הוא עוזב את משרד האוצר, הוא בדרך לג'וב טוב בחברה ממשלתית. הוא הולך להיות מנהל הכספים של חברת החשמל.

   

  ברכותינו שלוחות מכאן להראל בלינדה, לשעבר הממונה על תקציב הביטחון באוצר והחל מהחודש הבא מנהל הכספים של חברת החשמל.

   

  איזו חברת החשמל? כמובן חברת החשמל הממומנת על-ידי משלם המסים וחשבון החשמל של הישראלי. חברת החשמל שמשרד האוצר מנסה ללא שום הצלחה לבצע בה רפורמות כבר 20 שנה; חברת חשמל שהדבר העיקרי שבו עסוקים מנהליה הבכירים הוא במלחמות במשרדי הממשלה ובמשרד האוצר וברגולטורים שמנסים להכניס בה תחרות.

   

  טוב, עכשיו הזמן להיכנס לארכיון. יודעים מה? יותר טוב - ניכנס ישר לגוגל ניוז, האתר שמרכז את הארכיונים של רוב העיתונים בישראל.

   

  נקליד את צירוף המלים "הראל בלינדה, צריך לקצץ, אלפי אנשי קבע, רבע מעובדי משרד הביטחון, מערכת הביטחון, מסתירה נתונים". עכשיו נקיש Enter, ואופס... יש תשובה: "החיפוש שלך - הראל בלינדה, צריך לקצץ, אלפי אנשי קבע, רבע מעובדי משרד הביטחון, מערכת הביטחון מסתירה נתונים - לא תאם אף מסמך".

   

  מתברר שזאת הפעם הראשונה שבה בלינדה משתמש בצירוף כה קטלני של ביטויים בראיון עיתונאי. אם ננסה צירופים יותר רגועים, נמצא כמה וכמה כתבות עם ציטוטים של בלינדה. אבל, כמה מאכזב, מתברר שראיון הפרידה הוא הפעם הראשונה שבלינדה כה תקיף ונחרץ ביחס למערכת הביטחון. עד היום הוא היה קצת יותר עגול בראיונות המועטים שהוא נתן לתקשורת.

   

  מתי בלינדה מחליט להכות בתופי הטם-טם ולצאת בהכרזות לוחמניות במיוחד כלפי מערכת הביטחון? מתי הוא מספר למשלמי המסים שכל הכותרות שמכרו לנו בשנה שעברה על התייעלות בצבא הן בלוף, כי צה"ל לא מתכוון בכלל להתייחס אליהן?

   

  כמובן - ביום שבו כל זה כבר מאחוריו; הוא בחברת החשמל - ואת המאבק עם משרד הביטחון הוא משאיר ליורשו בתפקיד.

   

  ועכשיו גילוי נאות: הראל בלינדה הוא פקיד אוצר מצוין. כך התרשמתי לפני שנתיים, כשהוא ניאות להיפגש אתי לצורך שיחת רקע על תקציב מערכת הביטחון. חכם, נחמד, הגון, שולט בפרטים וחדור רצון טוב - כמו רוב נערי האוצר.

   

  אבל הפגישה עם בלינדה הותירה בי הרגשה רעה ומאכזבת; בין השורות המסר מהשיחה היה ברור: אנחנו יודעים שמיליארדים מבוזבזים, שהמערכת מנופחת, שחלק גדול מהפרויקטים הם מגלומניים ולא נחוצים - אבל אנחנו לא יכולים לעשות כלום. ככה זה במדינה שלנו: הצבא יותר חזק מהאוצר.

   

  כשמשרד האוצר יוצא לבצע רפורמות במשק, למשל בקצבאות הזקנה, לעולם לא תשמע מאנשי האוצר טקסטים כאלה: הם מסמנים יעד וכובשים אותו.

   

  אבל כשיש דיון על ההוצאה התקציבית הגדולה ביותר (למעט ריבית) של משלם המסים - אווירת תבוסנות אוחזת בכל הפקידים - מהשר, דרך מנהל אגף התקציבים ועד אחרון הרפרנטים - כולל החשב של משרד הביטחון, זה שאמור לדווח לחשב הכללי באוצר אבל ברגע שהוא מגיע למשרד הביטחון הוא עובר טירונות עד שהוא מאולף ומבוית כנדרש.

   

  מערכת הביטחון וראשיה הם אלופי הלובי, הספין והפעלת הלחצים על משרד האוצר, ראש הממשלה והכנסת. זה קל: יש להם לוביסטים - גנרלים בדימוס או גורמים שפרנסתם קשורה במישרין או בעקיפין במערכת הענקית - בכל מקום שבו מתקבלות החלטות חשובות במדינת ישראל.

   

  מעקב אחר התפתחות תקציב הביטחון ב-30 השנים האחרונות מגלה תופעה מדהימה: אין שום קשר בין האיומים הצבאיים על ישראל לבין תקציב הביטחון, ולעתים נדמה שהקשר הוא אפילו הפוך. הקיצוץ הגדול ביותר בתקציב הושג לפני חמש שנים - דווקא בימי האינתיפאדה הקשים, שבהם מילואימניקים נטבחו בשטחים שוב ושוב בהיעדר אמצעי מיגון מינימליים.

   

  מדוע אז חתכו בתקציב הביטחון? מסיבה פשוטה: כי אז לא היתה ברירה - המשק עמד על סף פשיטת רגל, לקשישים חתכו, למובטלים ניסרו, לאומללים לקחו - ולא היתה ברירה אלא לגעת גם בפרות הקדושות. בגרף אפשר לראות את הסימפטום הבולט ביותר למה שקורה במערכת הביטחון: בתוך 20 שנה גדלו ההוצאות במזומן של משלם המסים הישראלי על מימון פנסיה לאנשי מערכת הביטחון פי 5.

   

  איזה עוד סעיף תקציבי גדל בתקופה הזאת בשיעור כזה במונחים ריאליים? חינוך? רווחה? בריאות? הצחקתם אותנו.

   

  בחודשים האחרונים התפשטה בעיתונות בישראל אופנה של "חברתיות" בקרב פרשנים וחברי כנסת. בין השאר מתחרים הכותבים והמחוקקים זה בזה בהצעות להגדלת תקציבי הרווחה והבריאות. הגדלת תקציבי הרווחה נדרשת - אבל מאין יבוא הכסף? כאן משתתקים "החברתיים", שהרי ברוב בורות השומן בסקטור הציבורי שולטים ועדי העובדים החזקים. עם אלה אף-אחד לא רוצה להתעסק.

   

  בשנה שעברה התיישב במשרד האוצר מנהל אגף תקציבים חדש. בחור מוכשר ושד משחת הוא רם בלינקוב, אבל התכונה הבולטת ביותר שלו היא הלוחמנות והקרביות שלו. בלינקוב הוא לא איש של פשרות, אלא של מלחמות. לוחמנות היא לא הדרך הטובה להביא להישגים במערכת מורכבת כמו משרד האוצר ותקציב הממשלה: בפוליטיקה הכל מבוסס על בניית קואליציות מורכבות ועדינות.

   

  אבל במקרה של מערכת הביטחון - אחרי עשרות קרבות שבהם ניגפו אנשי האוצר, אפשר כבר לקבוע כי השיטה הנוכחית מביאה אפס תוצאות. דרושה כנראה תורת לחימה חדשה. אולי בלינקוב יביא אותה. אם בלינקוב יצליח לכפות התייעלות אמיתית, מדידה, על מערכת הביטחון - הוא יהיה ראש אגף התקציבים הראשון זה שנים ארוכות שהטביע חותם אמיתי על המשק הישראלי.

   

   

   

   

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   תגיות

   פרופיל

   רולניק
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין