כותרות TheMarker >
  ';

  משגיח כשרות

  בלוג שעוסק בדברים שמעניינים אותי ומעסיקים אותי, שזה אומר חילונים וחרדים, ישראליות, כנסת, זכויות אדם ודמוקרטיה (איור: עמוס בידרמן, הארץ)

  0

  זה באנג, לא אגרטל

  22 תגובות   יום שני, 14/4/08, 07:17

   

      Bongs. Lots of bongs. צילום: Krypto. מתוך: flickr

   

   

  ועדת חוקה של הכנסת החלה לדון ב"חוק הבאנגים", שיאסור יבוא סחר וצריכה של מכשירים להכנת סם הפתעה חברי הכנסת ניסו להבין איך מבדילים בין באנג לאגרטל או למבחנה הפתעה אנשי הפרקליטות התריעו על הקלות הבילתי נסבלת של רכישת הבאנג וציינו שאפשר לקבל קבלה הפתעה נציג עלה ירוק הזהיר שאם יחסמו לנוער את הבאנגים הם יעברו לגז מזגנים

   

  איך מגדירים באנג? ביום שלישי שעבר החלה ועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת להכין לקריאה שניה ושלישית את חוק הבאנגים או בשמו המשפטי "הצעת חוק לתיקון פקודת הסמים המסוכנים (מס' 8) (כלים להכנת סם מסוכן או לצריכתו)". החוק, אם יעבור, לא יאסור רק על יבוא, יצוא, סחר ושימוש של באנגים, אלא על מסחר ושימוש בכל "כלי המשמש להכנת סם מסוכן או לצריכתו". ההבדל הוא שהבאנגים בשלב זה הם הכלי היחיד שהחוק נוקב בשמו מפורשות כמכשיר לייצור סמים. אם למשל המשטרה תתפוס צ'ילומים היא תצטרך להוכיח בבית משפט שזה מכשיר שיעודו העיקרי הוא יצור וצריכה של סמים. בדברי ההסבר לחוק מוצע "שלא להגדיר את המושג באנג, שכן מדובר בכלי שיכול ללבוש ולפשוט צורות שונות כדי למלא את מטרתו. מסיבה זו גם אין טעם להדגימו על ידי ציור, שכן ניתן בנקל לשנות את עיצובו של פרט זה או אחר בציור".

                      get_higher - enjoing Bong in Koh Tao. צילום: Retinafunk. מתוך: flickr

   

  ילדי הפרחים. בהעדרו של יו"ר הועדה מנחם בן ששון (קדימה) ניהל את הישיבה ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו), שהוא עו"ד פלילי במקצועו. רותם כל הזמן תהה איך אפשר להוכיח שבאנג הוא באמת באנג ולא אגרטל. "נניח", אמר "שקניתי את הבאנג כי בליל הסדר אני מתכוון להתמש בסמים, אבל תפסתם את זה עם פרחים", שאל. אתי כהנא מפרקליטות המדינה טענה שלא יקרה שום אסון אם יהיה אסור לאענשים להשתמש בבאנגים בתור אגרטלים, "כמו שאתה לא רשאי להחזיק מריחואנה".

  מכשיר להכנת קוניאק. רותם החליף אסוציאציה וציין ש"במעבדה באוניברסיטה העיברית היו לנו אלף כאלה", כלומר שהבאנג דומה למבחנה. הוא טען גם שהבאנג מזכיר מכשיר להכנת קוניאק. רותם הביע חשש שאם יאסרו על מכירת באנגים, יתחילו הפיצוציות למכור אותם בתוך אריזות שעליהם יהיה כתוב "מכשיר להכנת קוניאק". לכולם גם היה גם ברור שאם אפשר יהיה לקנות באנגים מוכנים הנערים ייצרו באנגים מבקבוקי מים מינרלים. "מחר", אמר רותם לאנשי הפרקליטות, "תציעו לבטל את חוק המחזור כי אנשים מוציאים בקבוקים מהמיכלים למחזור ועושים מהם באנגים".

      Coke, Fanta, Bong, Loo Roll. צילום: Jessica Rabbit's Flickr's . מתוך: flickr

   

  בראש חוצות. מה נזכרו בבאנגים? בדברי ההסבר לחוק נאמר ש"מכירת ויבוא הבאנגים הפכה למכת מדינה. כלי עישון מסוג זה נמכרים בקיוסקים ובמכולות הסמוכים לסתי ספר ולמקומות אחרים שבהם נוהגים בני נוער להמצא ומיובאים למדינת ישראל בכמויות לא מבוטלות". עוו"ד דרורה נחמני רוט ממחלקת יעוץ וחקיקה במשרד המשפטים טענה ש"זו אחת המדינות הבודדות שלא אוסרים את הבאנגים. אנשים קונים באנגים כמתנה לחבר". המפקחת על מניעת עישון סמים ואלכוהול במשרד החינוך גליה שחם אמרה ש"ילדים היום לא כל כך בטוחים אם גראס הוא סם או לא. החנויות מעודדות את התופעה בראש חוצות. אני חושבת שחוקים שמגדירים מותר ואסור לילדים מאד יכולים לעזור".

  עישון חלק וקריר. לא רק בפיצוציות. חיפוש מהיר באינטרנט מגלה אתר בעיברית שבו מוצגים כ-70 סוגי באנגים פלוס חלקי חילוף ואביזרים. כמו קומקומים, יש באנגים עם בסיס נשלף. יש לא מעט באנגים לקרח "לעישון חלק וקריר". המחירים מתחילים מכמה עשרות שקלים אבל יכולים להגיע עד 400 שקל ורבים מהבאנגים באמת נראים כמונ אגרטלים שעוצבו בטעם רע במיוחד.

                       צילום: PhotoDu.de. מתוך: flickr 

  באנג עם קבלה. "זו תופעה שהסדר הציבורי לא יכול לסבול", אמרה עו"ד כהנא מהפרקליטות "של תעשיה שלמה של יצרנים יבואנים וסוחרים שעשושים רווחים סמביב להפרת חוק" . היא סיפרה שיש ברשותה קבלה על ריכשת באנג בתשעה שקל (באנג זול מפסלטיק). בתשובה לשאלה אם קנתה את הבאנג בעצמה ענתה שהיא שומרת על זכות השתיקה. הבאנג אגב מקשט היום אדן של חלון בפרקליטות. לדבריה, "אנחנו מנסים להעביר מסר ברור: אסור ליבא וליצא כלים שמשמשים ליצור סמים אסור להשתמש בהם".  

  הוכחה חותכת. גם החוק הקיים מאפשר להעמיד לדין על החזקת מכשירים להכנת סם ולא רק העמיד לדין אלא לשלוח את הבעלים לעשרים שנה מאסר (אם עסק בייצור המוני) או לשלוש שנים (צריכה עצמית). אלא שהשופטים מסרבים להרשיע על עבירה זו אם לא נמצאו שרידי סם על המכשירים. עו"ד נחמני רוט ציינה שבפרשת חסן למשל טען הנאשם שהמאזניים שנמצאו אצלו נועדו לקישוט. זאת, למרות שהחזיק אותן מוחבאות בקופסה של סבון. בית המשפט בכל זאת זיכה אותו. 

  לא רק באנגים. מתברר שגם היום המשטרה פושטת על פיצוציות, בין היתר בגלל החשד שהן מוכרות לא רק באנגים אלא גם את הסמים. נציג של היחידה המרכזית של משטרת תל אביב דיווח על 72 פשיטות כאלו. "אין חפצי נוי בפיצוציות", קבע קצין המשטרה. "הכל להכנת ושימוש סמים. לתת לפיצוציות לשמור באנג זה כמו לתת לחתול לשמור על השמנת". הוא ציין שבעוד שאפשר לסגור פיצוציה שנתפסת מוכרת אלכוהול לקטינים, החוק אינו מאפשר לסגור פיצוציה בשל מכירת סמים, "מקסימום לעצור את המוכר". 

  אין יצוג לצעירים. זו היתה ישיבת פגרה דלת משתתפים (רוב הדוברים היו אורחים, לא חברי כנסת). מלבד רותם, חבר הכנסת היחיד שהגיע לישיבה היה עו"ד אברהם מיכאלי מש"ס. באנגים הם בעיקר עניין של צעירים חילונים. אבל השניים הם עורכי דין דתיים ומבוגרים. הגיל הוא אחד הדברים העיקריים שמעוותים את יצוגיות הכנסת. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה קרוב ל-30% מבעלי זכות הבחירה הם בני 18-29. אבל רק חבר כנסת אחד (אלכס מילר מישראל ביתנו) היה בן פחות מ-30 כשנבחרה הכנסת לפני שנתיים. בינתיים גם הוא החליף קידומת. מצד שני, כמעט כל חברי הכנסת בני ה-30 פלוס בכנסת הם ימניים ושמרנים וחלקם דתיים, כך שיכול להיות שבעניין של סובלנות לסמים קלים הגיל לא קובע הרבה. 

  עוברים לגז מזגנים. מי שהתנגד נחרצות להצעת החוק הוא מייסד "עלה ירוק" בועז וכטל. הוא שאל מה יבוא אחרי הבאנגים, האם יעצרו מי שיתפס עם ניירות גללגול ג'וינטים, או מי שיחשד בהנחת חתיכת חשיש על נרגילה? וכטל גם הביע חשש שהמשטרה תכנס לבתים לערוך חיפושים אחרי באנגים, כמו שהיא מחפשת היום חשיש ומריחואנה. וכטל ציין שבאנגים זה אמצעיי של נערים. מבוגרים יותר מעדיפים ג'וינטים. הוא הזהיר מפני פרדוכס האכיפה, כלומר מכך שחסימת הגישה לבאנגים תגרום לנערים לעבור להתמכרויות מסוכנות יותר מנקודת מבטו כמו אלכוהול או גז מזגנים. עו"ד קארין מרידור מהסנגוריה הציבורית הזהירה שאם מכירת באנגים תהפוך ללא חוקית היא תהפוך לתחום עיסוק של הפשע המאורגן. מרידור ציינה גם ששעור השימוש בסמים בישראל נמוך יחסית. רותם שאל אם היא מציעה לעודד את הצריכה.

  פוסט חדש נוסף בבלוג: אין רחוב ליקותיאלי

  silan@haaretz.co.il

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (22)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     25/5/08 13:35:

    

   צטט: אורי.... 2008-04-20 17:32:41

   נו ?. מה ?. גמרנו עם הקסמים.

   מי שבחר באינפוטנטים שלא יתלונן על התוצאות.

   אני לא מצליח לחשוב על שום תוצאה בבחירות שהיתה מונעת את העברת החוק הזה (חוץ מהאפשרות שעלה ירוק ולא הגימלאים היו מקבלים שבעה מנדטים)

     20/4/08 17:32:

   נו ?. מה ?. גמרנו עם הקסמים.

   מי שבחר באינפוטנטים שלא יתלונן על התוצאות.

     17/4/08 11:14:

   מריחואנה אינו סם מסוכן.

   אלכוהול לדוגמא הוא הרבה יותר מסוכן.

   רק בגלל מדיניות ארהב הוא נאסר לשימוש (הן בארץ שהיא גרורה ידועה והן בחו"ל).

   עדיף שמשרד המשפטים יתעסק עם פשעים ופושעים אמיתיים ויעזוב את מי שרוצה להנות קצת לנפשו.

     14/4/08 15:41:

    

   צטט: shahar ilan 2008-04-14 13:01:26

    

   צטט: לי-את 2008-04-14 10:19:36

   חבל, כי חלק מהם אפשר למחזר...

   חייבת לחזור כשתגיע סחורה,

   יש לי אחד ירוק בול בשבילך (מיותר לציין תרתי משמע נכון?)

    

   הצבע משפיע על ההרגשה?

   חד משמעי!

     14/4/08 14:22:

   פקודת הסמים המסוכנים קובעת כי -
   "לא יהיו ברשותו של אדם כלים המשמשים להכנת סם מסוכן או לצריכתו, שלא בהיתר".

    

   ברגע שלכלי מסוים תיתכנה מספר פונקציות, כל עוד לא הוכח שנעשה שימוש במכשיר לצורך שימוש בסם, לא ניתן להרשיע אדם על סמך סעיף זה.

   וטוב שכך.

   באותה מידה גם לא יוכל אדם להחזיק מזרק בביתו (חולה סכרת) או ניירות גלגול (אני מגלגל את הסיגריות שלי בעצמי - מטבק חוקי למהדרין).

    

   מדובר בסעיף חוק שלא ניתן לאכיפה, לבדו. זה סעיף חוק קלאסי למקרים בהם תופסים איזה אומלל עם כמה פירורי חשיש אז אפשר לדחוף לו גם החזקת כלים לצורך צריכת סמים.

   אבל הם חייבים להוכיח שהכלי שימש כבר לצריכת הסם.

    

   זה לא עניין של נוחות ,אלא עניין של שינוי מהותי בחוק.

    

   טכנית, הם לא יצליחו להגדיר מה זה באנג ומה ההבדל בינו לבין נרגילה, ולמה האחד מותר והשני אסור (ותנוח דעתך, כי ברגע שיאסרו על באנגים ויתירו נרגילות, יתמלאו מדפי הפיצוציות בנרגילות "מקוצרות" ושאר ירקות).

    

   הגיע הזמן שיתעסקו בעבירות אמיתיות הנקניקים.

     14/4/08 14:09:

    

   צטט: יוחנן המדביר 2008-04-14 10:46:56

   מה שאותי מטריד זה שני דברים -

   ראשית, מה לפרקליטות ולקביעת נורמות פליליות? אם מכירת באנגים אינה אסור כיום על פי חוק, מה לה לפרקליטות כי תלין על מוכרי פיצוציות המוכרים באנגים? הפיצוציות גם מלאות בסיגריות ובאלכוהול. שני הסמים הללו לא בדיוק ידועים כמוסיפי בריאות.

   בעצם החוק אוסר על מכשירים להכנסת סמים גם היום. רק הפרלקיטות טוענת שההוכחות הנדרשות ממנה (הוכחות להכנת סמים בפועל) הן כמעוט בילתי אפשריות. היא רוצה חוק שיאפשר לה לטעון שאם זה נראה כמו באנג ונמכר כבאנג, אפשר להרשיע על החזקת באנג.
     14/4/08 13:56:
   חכמים, הם לא
     14/4/08 13:42:

   בפעם האחרונה שאני הייתי באנגליה (לפני 6 שנים) מכרו באנגים. לא יודע אם זה היה חוקי, אבל מכרו.

    

     14/4/08 13:40:

   השאלה היא איך הם פתרו את שאלת 'מהו בנג'. אם בארה"ב אסור למכור בנגים, והחוק עובד, סימן שאפשר למצוא פתרון לשאלה הזו.

   (כל זה לא אומר, כמובן, שאני חושב שזה רעיון טוב) 

     14/4/08 13:04:

    

   צטט: דרומי 2008-04-14 11:37:46

   מעניין מה באמת קורה בעולם הגדול - האמנם רק בישראל מותר למכור באנגים.

   (אני מניח שהם לא התכוונו להודו, שם כידוע לכולם בכל קיוסק תיירותי שמכבד את עצמו יש מדף בנגים עם דגל ישראל לידו) 

   הסקירה ההשוואתית שבידי כוללת את ארצות הברית, קנדה ואנגליה. זה יהיה מוזר אם יתברר למשל שבהולנד אסור

     14/4/08 13:01:

    

   צטט: לי-את 2008-04-14 10:19:36

   חבל, כי חלק מהם אפשר למחזר...

   חייבת לחזור כשתגיע סחורה,

   יש לי אחד ירוק בול בשבילך (מיותר לציין תרתי משמע נכון?)

    

   הצבע משפיע על ההרגשה?

     14/4/08 11:37:

   מעניין מה באמת קורה בעולם הגדול - האמנם רק בישראל מותר למכור באנגים.

   (אני מניח שהם לא התכוונו להודו, שם כידוע לכולם בכל קיוסק תיירותי שמכבד את עצמו יש מדף בנגים עם דגל ישראל לידו) 

     14/4/08 10:59:
   החוק כולל גם באנגים אורגנים או באנגי חופש?
     14/4/08 10:46:

   מה שאותי מטריד זה שני דברים -

   ראשית, מה לפרקליטות ולקביעת נורמות פליליות? אם מכירת באנגים אינה אסור כיום על פי חוק, מה לה לפרקליטות כי תלין על מוכרי פיצוציות המוכרים באנגים? הפיצוציות גם מלאות בסיגריות ובאלכוהול. שני הסמים הללו לא בדיוק ידועים כמוסיפי בריאות.

    

   עצם העובדה שהפרקליטות תוחבת את אפה הארוך (המשומן והמלא ב"שחורים") למקום לא-לה מלמד על מידת ההפרדה בין הרשויות בארץ. איפה פרידמן שיצעק על אקטיביזים של פקידי ציבור?

    

   והדבר השני שמטריד אותי הוא בועז וכטל. ואם נדייק עלה ירוק.

   הבנאדם הזה וחבריו ל"מפלגה" מצאו את הדרך להתפרנס, ככל הנראה, מהכשלונות שלהם בריצה לכנסת.

   הם בד"כ מקבלים אחוז אחד מקולות הבוחרים. זה מספיק כדי לתת להם סכום נאה. הם כמובן לא משלמים למתנדבים וההוצאות שלהם יחסית זניחות, כך שהם חיים לא רע בסה"כ (וכטל סנדק ואוהד שם טוב, הכלבלב החדש שהם הציבו בראשות המפלגה).

   מישהו צריך להוציא את עניין הלגלזיציה מהידיים שלהם, או לכל הפחות לחשוף את ערוותם בפני הציבור שחושב שהמפלגה הזו באמת מעוניינת להגיע לאנשהו.

   קבלי בוף

   צטט: המלך שטות שנח המון 2008-04-14 10:32:54

   יש בעיית סמים? למה נראה לי שהפושעים והנוכלים הכי גדולים לא עישנו באנג מימיהם.

   שיוציאו חוקים האפסים- הבאנג הכי טוב הוא במילא משמפו פלקס וצינורית השקייה.

   פשוט לא להאמין לטימטום

   מאין יבוא משיחנו משוח בשמן ג'ראס לבנוני (נוצרי)

    

   יש בעיית סמים? למה נראה לי שהפושעים והנוכלים הכי גדולים לא עישנו באנג מימיהם.

   שיוציאו חוקים האפסים- הבאנג הכי טוב הוא במילא משמפו פלקס וצינורית השקייה.

   פשוט לא להאמין לטימטום

   מאין יבוא משיחנו משוח בשמן ג'ראס לבנוני (נוצרי)

     14/4/08 10:19:

   חבל, כי חלק מהם אפשר למחזר...

   חייבת לחזור כשתגיע סחורה,

   יש לי אחד ירוק בול בשבילך (מיותר לציין תרתי משמע נכון?)

    

     14/4/08 10:19:

    

   צטט: אורה לב-רון 2008-04-14 09:44:31

   הבאנגים מכת מדינה? מוכרים אותם בראש חוצות?

   תראו מה קורה עם המצות!

   צודקת. חייבים לגמול את האנשים שמתמכרים למצות. אגב הכי מסוכן זה המצבריי, ואף אחד לא עושה שום דבר בעניין. אחר כך באים בטענות לנוער

     14/4/08 09:47:

   אי אפשר לטפל גם בבעית הסמים באמצעות השיטה הישראלית הותיקה של הזזת הקו האדום?

   נניח, לא סופרים בסטטיסטיקה את מי שמשתמש בבאנג ירוק. זה הצליח בהורדת מספר המובטלים, למה שלא יעבוד על משתמשי הסמים?

     14/4/08 09:44:

   הבאנגים מכת מדינה? מוכרים אותם בראש חוצות?

   תראו מה קורה עם המצות!

     14/4/08 09:23:

    

   צטט: אן 2008-04-14 08:26:37

    

   באנג וגמרנו !

    

   זוהי בהחלט דרך החשיבה של חברי הכנסת, שלהרוג את הכלי המושחת תביא לחיסול העישון אצל בני הנוער.

   התחכמות יפה.

   מלבד זה הייתי צריך לציין שזו הצעת חוק ממשלתית, כלומר חברי הכנסת בסך הכל מחליטים אם לאשר או לא את מה שמשרד המשפטים הניח לפניהם. אני לא חושב שבמשרד המשפטים מישהו חושב שהוא ימגר משהו. הרעיון הוא שרמיסת החוק היום היא כל כך בוטה, עד שנדמה לי שהמסר של המשרד הוא: לפחות אל תבאנגו מהמקפצה

     14/4/08 08:26:

    

   באנג וגמרנו !

    

   זוהי בהחלט דרך החשיבה של חברי הכנסת, שלהרוג את הכלי המושחת תביא לחיסול העישון אצל בני הנוער.

    

   בהחלט קשה לי להסתובב בפארקים וברחובות, בכיכרות העיר ובגינות הציבוריות ולראות את הצעירים שהחליפו את מדורת השבט במעגל עישון בנגים ונרגילות.

    

   נציג "עלה ירוק" הכן צודק שללא נרגילות ובנגים הנוער יעבור לשבת מסביב למזגנים בבתים ציבוריים ובמוסדות חינוך .

    

   הטיפול בנושא הוא הרבה יותר שורשי ועמוק ומצריך חשיבה יצירתית -טיפולית .

    

    

    

    

   פרופיל

   Shahar Ilan
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   פיד RSS

   ארכיון