כותרות TheMarker >
  ';

  Media Radar

  הבלוג הזה עוסק במיגוון נושאים שקשורים רובם ככולם לאינטרנט - עם התייחסות ספציפית לנושאי מדיה. חלק מהעניינים יהיו קשורים לזירה הישראלית וחלקם לזירה הבינלאומית, בעיקר בארה\"ב

  0

  בעיית מדידה - או בעיית מודל עסקי?

  1 תגובות   יום שבת, 16/12/06, 20:09

  אלה היו הכותרות: MySpace הדיחה את יאהו והפכה למובילת האינטרנט.

  מה? איך? למה?

  ביום שני שיגר ללקוחותיו בנק ההשקעות הבינלאומי UBS עבודת מחקר חדשה. בעבודה נכתב שעל פי נתוני חברת מדידת האינטרנט ComScore, מספר הדפים הנצפים של קבוצת אתרי האינטרנט של פוקס (Fox Interactive Media) - החברה האם של MySpace, בנובמבר היה לראשונה גבוה מזה של יאהו - 38.7 מיליארד לעומת 38.1 מיליארד (ComScore עצמה לא פרסמה את הנתונים האלה).

  הנתונים האלה גרמו למבול של ניתוחים של אנשי מקצוע  - וכמובן בלוגרים (1, 2, 3, 4, 5).

  הביקורת העיקרית על המסקנה הגורפת היתה שהמדד הטוב יותר, או לכל הפחות המקובל ביותר, למדידת עוצמתו של מותג אינטרנט אינו דפים נצפים כי אם מבקרים ייחודיים, כלומר מספר האנשים השונים המבקרים באתר מסוים.

  אבל הביקורות החשובות יותר נגעו לשיטות מדידת תנועת הגולשים לאור השימוש ההולך וגובר בטכנולוגיות אינטרנט חדשות.

   

  יש שלוש דרכים עיקריות למדוד תנועה של גולשים באינטרנט:

  1. Hits - מספר הפעמים שבהם קובץ נשלח בהצלחה לגולש מסוים.

  בהיררכיית מדדי תנועת הגולשים - המדד הזה ממוקם במקום הנמוך ביותר. הסיבה היא שבכל דף אינטרנט יכולות להיות משובצות כמויות שונות של קבצים - והשיבוץ הזה משפיע על ה-Hits.

  לדוגמה, הגשה של דף אינטרנט שבו משובצות 20 תמונות תסתכם ב-21 Hits לכל הפחות - 20 עבור כל תמונה ועוד אחד עבור הדף עצמו. מכאן ברור שהמדד הזה יוצר הטיה ברורה לכיוונם של דפים מרובי קבצים.

  מה שעוד מחליש את תקפותו של המדד הזה הוא העובדה שאין בהכרח קשר בין מספר ה-Hits לאיכות תכני האתר, לאיכות הממשק או להצלחתו הכלכלית.

  אם אתר מסוים מתגאה במספר ה-Hits שלו, אפשר בהחלט לראות בכך עדות לחוסר המקצועיות של בעליו או לכך שהם מסתירים נתונים חשובים יותר.

  2. דפים נצפים (Page Views) - מספר הפעמים שבהם דפים שלמים נצפו על ידי גולשים.

  כמות הדפים הנצפים מחסלת אמנם את ההטיה הקשה של Hits, אבל עדיין מכילה הטיות רבות.

  סיבה אחת היא שאתרים, אפילו באותו ענף, יכולים להיות שונים זה מזה בהיררכיית הדפים שלהם ולכן גם בכמות הדפים הנצפים, שכן בעוד שאתר אחד יכול להגיש לגולש מידע רב במספר מועט של עמודים שונים - אתר "שטוח"; אתר אחר יכול לפזר את המידע הזה במספר רב של עמודים - אתר שבו יש צורך "לחפור" כדי להגיע למידע. ייתכן בהחלט שהגולשים יעדיפו דווקא את האתר ה"שטוח" ושהוא יהיה המצליח יותר.

  סיבה אחרת היא השימוש הגובר והולך בטכנולוגיית AJAX בתכנון דפי אינטרנט.

  אחת המטרות העיקריות שלשמה אתרים משתמשים ב-AJAX היא העובדה שניתן לרכז באמצעותה כמות גדולה מאוד של מידע בעמוד אחד ולעדכנו בצורה אוטמטית ורציפה, כלומר ללא צורך לרענן את העמוד.

  הטכנולוגיה הזו נפוצה מאוד באתרי אינטרנט שמאפשרים להציג תכנים מתעדכנים ממיגוון גדול של מקורות שונים, כמו לדוגמא Live.com של מיקרוסופט או My Walla.

  אתרים מהסוג הזה גם מייתרים את הצורך לבקר באתרים שונים כדי לקבל את המידע, מה שלא רק מקטין את כמות הדפים הנצפים, כי אם גם את מספר האתרים השונים שבהם הגולש צריך לבקר כדי לקבל את התכנים שמעניינים אותו.

  ואכן, מחברי הדו"ח של UBS סייגו את נתוני הדפים הנצפים והדגישו שהשינוי בדירוג של יאהו נבע משימוש נרחב יותר של יאהו ב-AJAX - לדוגמה בשירות הדואר שלה, שלפני השימוש ב-AJAX ייצר כמות גדולה יותר של דפים נצפים. מנתחים אחרים הצביעו גם הם על הנקודה הזו.

  3. מבקרים ייחודיים (Unique Visitors) - מספר הגולשים השונים שביקרו באתר מסוים.

  זהו המדד המקובל ביותר למדידת תנועה באתרי אינטרנט, ולו רק מכיוון שאין בו את ההטיות של שני המדדים הקודמים ומכיוון שאינטואיטיווית הוא קל יותר להבנה.

  אבל הוא לא חף מבעיות. מכיוון שרוב אתרי האינטרנט אינם סגורים למשתמשים רשומים בלבד, אין דרך ממשית אחת לספור את מספר הגולשים השונים הפוקדים אותם.

  השיטה שבה משתמשים כדי להתמודד את הבעיה הזו מתבססת בעיקר על כתובות ה-IP של הגולשים - רצף מספרים (ארבע סדרות מופרדות בנקודה, שבכל אחת מהן עד שלוש ספרות) אקראי וייחודי שניתן לכל גולש על ידי ספקית האינטרנט שלו.

  הבעיה היא שאם גולש מסוים מתנתק מהאינטרנט, בחיבור הבא שלו הוא יקבל כתובת IP חדשה, כך שאם בשני המקרים יגיע לאותו אתר, הוא עשוי להיספר פעמיים, כאילו היה שני גולשים שונים.

  פיתרון אפשרי לבעיה הזו הוא להשתיל "קוקי" (קובץ מידע מזערי) במחשבו של הגולש, אלא שגם כאן עלולה להתעורר בעיה, שכן אם הוא הגדיר את הדפדפן שלו כך שימנע שתילת קוקיז או שימחק אותם - מערכת המדידה תתקשה לתת נתונים מדויקים.

  מכל מקום, מספר המבקרים הייחודיים של יאהו גבוה בהרבה מזה של Fox Interactive Media, גם בתוך ארה"ב - וגם בעולם.

   

  התכנים מתפזרים

  השימוש ב-AJAX אינו האתגר היחיד שניצב בפני שיטות המדידה המסורתיות.

  בשנתיים האחרונות האינטרנט עובר שינוי עמוק, שאחד הביטויים שלו הוא הירידה היחסית בחשיבות של אתרי אינטרנט כמקום שבו צורכים תוכן - ועלייה בחשיבות היחסית של התכנים עצמם.

  אחת הטכנולוגיות העיקריות המניעות את השינוי הזה היא RSS, המאפשרת לגולשים לצרוך תכנים שמיוצרים על ידי אתרים מסוימים - באתרים אחרים. לדוגמה, TheMarker מייצר באופן קבוע קבצי RSS לכל המדורים שלו, מה שמאפשר לגולשים לצפות בהם במקומות אחרים, כמו למשל ב-Live.com - מבלי שיצטרכו כלל להגיע ל-TheMarker.

  דוגמאות לטכנולוגיות נוספות שמאפשרות "נדידה" של תכנים הן Embedding ("שיבוץ", לדוגמה ב-YouTube) ו-IFrame (לדוגמה ה-Badges של Yahoo Finance).

  אם המגמות האלה נשמעות לכם כמו Web 2.0 - זה נכון. ואם שיטות המדידה הרגילות - Hits, דפים נצפים ומבקרים ייחודיים - הן גרסה 1.0 של מדידת אינטרנט, אזי מה שנדרש עכשיו הוא גרסה 2.0.

  ייתכן שהשיטה החדשה תצטרך לתת משקל גבוה יותר למדד ותיק מאוד: כמות הזמן שגולשים מבלים בכל אתר. יישומים רבים של AJAX יביאו בוודאי לירידה חדה בכמות הדפים הנצפים ולעלייה בכמות הזמן שהגולשים מבלים בדפים מסוימים.

  הבעיה היא כמובן שיש אתרים שאינם משתמשים בהכרח ב-AJAX, אבל בכל זאת כמות הזמן שגולשים מבלים בהם היא גדולה - לדוגמה אתרי מוסיקה. באתרי מוסיקה אין אפילו משמעות לדפים הצפים, כי מה שמופעל בהם אינו העיניים כי אם האוזניים.

  בדיקת כמות הזמן לא יכולה אם כן לתת מענה שלם לבעיה ולכן צריך שיטה אחרת.

  מה צריכים להיות הקריטריונים של שיטת המדידה החדשה?

  הראשון הוא שהוא צריך להביא בחשבון את השינויים בטכנולוגיות ובצורת הצריכה של הגולשים - בעיקר הירידה במשמעות הדפים הנצפים והירידה בחשיבותם של האתרים השונים כיעדי צריכת תכניהם.

  הקריטריון השני לא פחות חשוב: שיטה שניתן ליישמה וכזו שתוצע על ידי כמה גופים שונים, כלומר שתהיה תחרות. התחרות תבטיח לא רק מחירים טובים יותר לצרכני המידע שייוצרו כי אם גם את התפתחותה המתמדת והתאמתה לשינויים הטכנולוגיים והשינויים באופן הצריכה של תכנים על ידי גולשים.

  הקריטריון השלישי ואולי החשוב ביותר הוא שהשיטה הזו צריכה לתת כלי סביר לניבוי סיכויי ההצלחה העסקית של האתרים. זאת הסיבה לכך שבשיטה הקיימת, מספר המבקרים הייחודיים הוא המדד המקובל.

  וזה אולי המסר החשוב ביותר. בעצם לא מדובר באתגר של מדידה כי אם באתגר עסקי: השינויים הטכנולוגיים באינטרנט ובאופי צריכת התכנים יביאו לשינויים במודלים העסקיים של אתרים רבים.

  מה ש-Web 1.0 עשה למודלים העסקיים של הכלכלה המסורתית הוא מה ש-Web 2.0 עושה עכשיו למודלים העסקיים של Web 1.0. ושיטת המדידה החדשה צריכה לבטא את זה.

  דרג את התוכן:

   תגובות (1)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     17/12/06 18:08:

   מרתק.

   התסבוכת שנוצרה דורשת פתרון טכנולוגי מוחץ - קילר אפליקיישן איכותי שיוכל לספק בצורה מפולחת ומדוייקת את כל שיטות המדידה. בהתקבל כל הנתונים הכלי הזה צריך לתת "ציון" מוחלט שמשקלל את כל הנתונים ומדרג את רמת החשיפה של האתר ואיכותה.

   המפרסמים והפרסומאים ירוצו אחרי מי שימציא כלי רציני כזה שיוכיח אמינות ודיוק.

   מישהו אמר רעיון לסטארטאפ?

    

   אבו4 - מוצא מה שהקפה שכח

   ארכיון

   פרופיל

   natlipson
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין