כותרות TheMarker >
  ';

  הברזייה

  כל טיפות האושר, התסכול, הכיף, העצוב, הפנינות, האהבה והאופטימיות מתנקזים כאן, למקום הזה שבו אני יכול לכתוב בו בחופשיות.

  מקווה שכמו שהכתיבה ההרגשות יוצאים לחופשי, כך הם ימצאו את דרכם אליכם - בהרבה הרבה חום.

  קריאה מהנה.

  איך סטודנטים חוסכים?

  17 תגובות   יום שני, 5/5/08, 02:41

  ככה!

  שרית עמר, בעלת הבלוג "2 האגורות שלי", הרימה כפפה לגבי טיפים לחסכון עבור סטודנטים.

  אם לדייק, היא הרימה שתי כפפות אחת פה ואחת פה , כפפה לכל יד.

  מכיוון שכבר הרבה זמן אני מעוניין לכתוב על נושא המעניין את כל הסטודנטים באשר הם, נושא שבגללו הם יוצאים לשביתות, מגיעים לאוניברסיטה בחיפוש אחר עתיד טוב יותר, נושא שמהווה את לב ליבו של עניין הסטודנטים - הבחורות, ותמיד נדמה לי שזה יהיה לא ראוי, אני נאלץ להגיב ולכתוב על הנושא הכספי. כי שרית ביקשה יפה, וגם כי כסף מביא בחורות, כידוע, מה שמתקשר לעניין הראשון.

   

  סטודנטים, מעצם היותם תלמידים שצריכים לשלם עבור לא מעט הוצאות, ולרוב - בכוחות עצמם, מנסים לחסוך איפה שאפשר. נאבקים בחיפוש אחר הסופר הזול ביותר, במציאת הדירה-הכי-קרובה-לאוניברסיטה-ועדיין-עולה-כלום-כסף, ואיפה יש את המבצע המשתלם ביותר לכל דבר שהם עלולים לצרוך אפילו בטעות.

  אחרי ארבע שנים באקדמיה האפרפרה והסוחטת, אספתי לא מעט טיפים, רעיונות, ודרכים לחסוך. את חלקם למדתי מותיקים ממני ואת חלקם האחר למדתי על בשרי. מקווה שתפיקו את המירב מהרעיונות - לרוב הם נוגעים לא רק לסטודנטים.

   

  מגורים

  סטודנטים שהוריהם לא גרים בקרבת האוניברסיטה בה הם לומדים, יאלצו לשכור דירה או מעונות במשך תקופת הלימודים שלהם. זוהי אחת ההוצאות הכי משמעותיות בחיי הסטודנט המצוי, לפעמים היא מגיעה מעבר לשכר לימוד...

   

  - מעונות, לרוב, הם המגורים הכי זולים בנמצא. האוניברסיטה מספקת מעונות על פי סטנדרטים שהיא מכתיבה, במידה ונמצאתם זכאים תשלמו עבור חדר פשוט החל מ 500 שקלים. בדרך כלל המעונות הם לעשרה חודשים בלבד, אם כי השביתות האחרונות עשו את שלהן ולפעמים תקופת המגורים בהן נמשכת יותר. במעונות לא משלמים בדרך כלל חשבונות כגון ארנונה ומים, ולרוב גם לא חשבון גז. חשבון החשמל מסובסד באוניברסיטאות מסוימות.

   

  - אם החלטתם לדלג על אופציית המעונות ולשכור דירה עם חדר משלכם - התמקחו על המחיר. רוב המשכירים היום לא מעוניינים להצמיד את שכר הדירה לדולר, ונוקבים בשקלים. הגרועים שבהם קובעים שער דולר, וקובעים סעיף בחוזה, שבמקרה של עלייה של הדולר תהיו חייבים לשלם להם את ההפרש, אך במקרה ההפוך - לא תקבלו כלום. זהו אחד הסעיפים הכי לא הוגנים שיש, וסטודנטים רבים מתפתים לחתום על החוזה למרות הכל.

  - ובכלל, לגבי דירות - סקר שוק, וזה טיפ שהולך לחזור עוד הרבה בהמשך הפוסט. ישנם דירות עם תשתיות גרועות שעולות המון, מתוך ידיעה של המשכירים שהקרבה לאוניברסיטה עושה את שלה. לפעמים כדאי להתפשר על דירה מרוחקת יותר, עם תנאים טובים יותר.

  מנסיון שלי, אני גר בדירה שהיא אמנם במרחק של 20 דקות הליכה מהקמפוס, אבל במחיר שחברים שלי משלמים על דירה במרחק של 5 דקות עם קירות מתקלפים ורצפה שסביר להניח שישו דרך עליה (ואני עוד לא מדבר על האינסטלציה הנמתפוצצת), אני מקבל דירה ענקית ומרווחת בסביבה שקטה, עם ועד שדואג לתיקון תקלות ונקיון, ואפילו בריכה, חדר כושר וסאונה לדיירי הבניינים.

   

  - ועוד מילה אחת אחרונה לגבי דירות - סבלנות שווה כסף. מחירי הדירות יורדים בתחילת שנת הלימודים, המשכירים לחוצים, ואת ההיצע צריך לסגור. זה מגיע להפרשים של מאה שקלים בחודש, לפעמים.

   

  תחבורה

  סטודנטים שבחרו לא לשכור דירה, ובכלל סטודנטים באשר הם שצריכים להתנייד על בסיס קבוע - לילד הפר"ח, ליום עיום בקמפוס מסוים, למקום ההתנדבות לבית וכו' - ישתמשו די הרבה בתחבורה ציבורית. אין הרבה מה להרחיב לגבי תחבורה ציבורית - לסטודנטים יש הנחות כמעט בכל חברת תחבורה ציבורית, וכדאי לנצל את ההנחות הללו בשילוב כרטיסיות מתאימות (בדקו מה מתאים לכם בהתאם לתכיפות הנסיעות) החסכון יכול להגיע למאות שקלים בשנה. 

   

  אוכל

  כן, אפילו אנחנו, הסטודנטים, צריכים לאכול. כשל אקדמי מובהק אמנם, אבל זה מה שיש ועם זה ננצח.

  - פה יש טיפ שכדאי לזכור ואולי יורחב עליו בהמשך, כי מגיע לו פוסט משלו - אין דבר כזה "הסופר הכי זול". כבר פגשתי סופרים שמחירי המוצרים הבסיסיים בהם היו זולים לחלוטין, אבל כשמגיעים למחלקת הקפה, הבשר או הירקות - המוצרים גבוהים פי כמה מסופרים אחרים. וכן, כתבתי "פי כמה". בקניה גדולה הההפרש יצטבר לעשרות שקלים. עשו סקר שוק, אמנם לא עבור מוצר מוצר, אלא על מחלקות מוצרים, ועשו את הקניות בהתאם.

  - מכולות שקרובות למעונות ומגורי סטודנטים מודעות למצוקת התכנון הלקוי שלנו. עוד אין קורס אקדמי בנושא, אבל אם אנחנו לא מתכננים קניות גדולות פעם בכמה זמן, אנחנו נעשה הרבה קניות קטנות. המחירים במכולות הקטנות יקרים להחריד. תשמרו את המכולות למוצרים הבסיסיים - לחם, חלב ומלבורו לייט.

  - וכמובן, שאנחנו גולשים לטיפ שנובע מהטיפ הקודם - תכננו את הקניות שלכם ביעילות, ועשו קניות גדולות פעם בתקופה. אם הסופר הזול נמצא קצת רחוק - תאמו נסיעה משותפת עם השותפים (שורה של מחקרים אמפיריים מצאה שגם השותפים צריכים לאכול). קחו אפילו מונית, אם הפרשי המחירים מצדיקים זאת.

  - אה, ותכינו אוכל בבית. גם כישור לחיים שחשוב לדעת, גם פחות שמן, וגם חסכון ענק של כסף.

   

  חשבונות

  לכולנו יש מספר חשבונות אותם צריך לשלם - חשמל, מים-ארנונה, גז ושכר דירה, ולפעמים גם ועד בית.

  - למרות שאנחנו יודעים שהחשבונות האלה באים במועדים קבועים, לרוב - אנחנו מתעלמים מהם, במקום לשים כסף בסכום קבוע בצד. וכך קורה, ששכר דירה של שלושה חודשים יורד בבת אחת מיד לאחר שקיבלנו את המשכורת, וביחד איתו גם חשבון חשמל או מים, שמשאירים אותנו עם סכום כסף שמספיק בדיוק ל 20 מנות חמות. זוהי טעות שנפוצה לא רק בקרב סטודנטים, אלא אצל כמעט כולם. תכנון לקוי, כבר אמרנו?

  שימו כסף בצד כל חודש בהתאם לחשבון החודשי שאתם אמורים לקבל. חשבונות ארנונה ומים משוערים חלקו ל-2. כך שביום פקודה - תהיו מוכנים עם כסף זמין.

  - חשמל זה החשבון שתמיד הכי מפתיע. הארנונה קבועה פחות או יותר, כך גם המים והגז. אבל החשמל - חשבון מיוחד, יודע להכפיל את עצמו אפילו פי שלושה בחודשי החורף.

  תחסכו בחשמל, זה לא כל כך קשה. תתקלחו בשעות החמות של היום, תדליקו פחות מזגן, כבו אורות, תשתמשו בגז בכיריים במקום בחשמל, ושאר הטיפים שאתם מכירים. הם עוזרים.

   

  תקשורת

  כבלים, אינטרנט, סלולרי - כולנו משתמשים בהם. בתחילת השנה בדרך כלל מגיעים לאוניברסיטה נציגי החברות הנ"ל, ולרוב יש להם מבצעים מאוד משתלמים. חכו לתקופה הזאת, וגם אז - אל תתפתו לכל מבצע, ועשו סקר שוק.

  - בכל מה שקשור לסלולרי - בידקו איזו תוכנית מתאימה לכם. לא ברפרוף, אלא בעיון מעמיק. תבדקו מה התעריפים בחברות השונות, ותוציאו תדפיסים רלוונטים עבורכם (שיחות וזמניהן, וגם חשבוניות של החודשים האחרונים). לאחר שניתחתם את הנתונים, קבלו הצעות מחיר.

  זה טיפ שנשמע פשטני להחריד, אבל אני מכיר רק עוד אחד שעושה אותו מלבדי, באותה פנאטיות.

  חושבים שזה מיותר? תחשבו שוב. במשך יותר משנתיים התרגלתי לתרום מהמשכורת החודשית שלי יותר מ400 שקל עבור חברת הסלולר. לא עשיתי שום דבר חריג - שיחות לחברים, לחברה, למשפחה, סמסים. ואפילו בלי להתפרע.

  לאחר ששלושת החברות נתנו לי את הצעתם בהתאם לנתונים שאספו עליי, התברר לי בבדיקה ששנים מההצעות אמנם נשמעות מצוינות, אבל בהם אשלם יותר. כן, ישבתי וחישבתי, הכפלתי וסידרתי נתונים בExcel.

  לבסוף התמקחתי שוב ושוב (תלמדו לעשות את זה!), בחרתי הצעה, והיום אני גאה לומר שאני לא משלם יותר מ120 שקלים בחודש. אגב, כמות השיחות והסמסים שלי לא השתנתה בכלל. חסכון של יותר מ250 שקלים, עבור כל חודש(!).

  השקעה של שלוש שעות בבדיקת החשבוניות שלי, השתלמה לי הרבה יותר. זה שווה את זה. 

   

  ספרי לימוד ועזרי לימוד

  רוב הסטודנטים מרגישים שהם חייבים לקנות את הספרים שבסילבוס, כדי שיצליחו בשיעורים. לרוב, החומר שמעבר לשיעור מיותר, אבל אם לא - אז הספרים האלה ממתינים לכם בספרייה. אם לא בספרייה, אז אצל מישהו שלמד את זה לפניכם ומעוניין למכור בחצי מחיר, ואם לא אז אולי בהסדר כלשהו של האגודה.

  אצלנו, באניברסיטת בן גוריון, יש "ספריית השאלה". משלמים עשירית ממחיר הספר, ומקבלים אותו בהשאלה למשך שלושה חודשים עד תום הסימסטר. רווחי לאגודה, ובעיקר - לסטודנטים.

  חפשו ירידי ספרים שמתקיימים בתחילת השנה או אצל בוגרים שסיימו זה עתה את לימודיהם ומעוניינים להיפטר ממטען לוואי בדרך לדירה החדשה.

  - עזרי לימוד בזול אפשר למצוא בחנות באוניברסיטה (דיונון, אקדמון, אופיס דיפו והשאר). ככל התרשמותי, מבצעי תחילת שנה לא אטרקטיבים במיוחד עבור חומרי הלימוד הקטנים - עטים, דפדפות ושכאלה. אפשר לקנות אותם כל השנה, והם זמינים לכם במרחק קצר.

  - תיקים, אם כבר, כדאי לקנות בתחילת השנה. יש מבצעים לא רעים בכלל, אבל כדאי לחכות מעט - לפעמים תיק זהו השי שאגודת הסטודנטים מחלקת לסטודנטים הנרשמים אליה.

  - לסטודנטים יש נטייה להשתגע עם קניות תחילת השנה - 7 עטים, שתי חבילות מחקים, עפרונות עם עשרים חבילות שפיצים ועוד. אין סיבה ממשית לעשות את זה, כאמור. שלא לדבר על זה שבסוף ממילא מצלמים הכל מהחבר'ה של שורה ראשונה.

   

  אלו הטיפים שלי להפעם.

  תיהנו ותחסכו, בהצלחה!

  דרג את התוכן:

   תגובות (17)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     22/11/10 17:24:
   יש דרכים לחסוך בעלויות התקשורת. את כלל השיחות מהטלפון בבית לעשות באמצעות סקייפ. ההתקשרות דרך התוכנה היא חינמית בין משתמשי סקייפ ובהבדל של מאות אחוזי חסכון בהוצאת שיחות לקווים ביתיים/נייחים (טלפון אלחוטי ייעודי למחשב עולה כמה עשרות שקלים).
     17/5/08 21:54:

   תודה על הטיפים שנמסרו בנדיבות אמיתית.

   חסכת לי הוצאות על ספרים

   שבוע נעים 

     16/5/08 18:27:

   תודה לאל על שווקי היד השניה. אם הייתי צריכה לקנות במחיר מלא את כל הדיסקים והספרים שרכשתי בשנה האחרונה הייתי צריכה למכור כליה, או את תומתי. רגע, את תומתי כבר מכרתי. טוב, בקיצור, יצאתי בזול. צוחק

     7/5/08 11:03:

    גיל, מעולה.

   אני חושב שיש להרבה סטודנטים מה ללמוד ממך בנושא הזה.

   צטט: gil kerbs 2008-05-06 17:15:20

   דבר ראשון - אני כותב . ומארגן במיוחד ראיונות שמעניינים אותי אישית.

   דבר שני - אני מנסה לפתח קשרים או מיומנויות שיעזרו לי לעשות כסף בעתיד.

   דבר שלישי - אני מנסה לחשוב תמיד לא על "אין לי כסף" אלא על "איך יהיה לי יותר כסף כדי לעמוד בצרכים שלי" - ואז מנסה להגיע עם פיתרון. חלק מהפעמים זה חסכון. פעמים אחרות מגיע רעיון לאיך לעשות עוד כסף...

    

   אני בכלל מאמין שזו השאלה שצריכה לבוא על הפרק -

   לא "איך אני חוסך"

   אלא "איך אני מגדיל את כמות הכסף הפנויה ביד" -

   זה נותן לך יותר חופש למצוא פתרונות.

    

    

   צטט: ארז פרץ 2008-05-06 12:25:40

    

   צטט: gil kerbs 2008-05-05 18:26:04

   סאחה על ההשקעה.

   הכי חשוב בעיני זה לא להכנס למנטליות חסכנית , אלא להסתכל על הכל בהגיון.

   אין הרי הגיון לנסוע חצי שעה לסופר זול יותר אם רק הנסיעה עולה לך כמו החסכון או יותר.

   אני יודע שזה נשמע טריויאלי , אבל תתפלא לשמוע שיש אנשים שעושים את זה , כי הם לא מנסים אפילו לעשות את המתמטיקה.

    

   ועוד משהו קטן שאני למדתי.

   לפעמים עדיף לבזבז עוד כמה שקלים בחודש (לא מאות !) כדי לא להפנות כל המשאבים המנטאליים לחסכנות .

   לפעמים עדיף להשקיע את הזמן הזה במחשבה על "איך אני עושה יותר כסף" מאשר -

   "איך אני חוסך יותר" . לרוב החסכון של קופונים של 10 שקלים בחודש בסופר לא שווה את ההשקעה , אבל אם תחשוב בהגיון תמיד תמצא משהו טוב לעשות בזמן הזה שיתן לך יותר כסף - עכשיו או בטווח הארוך ...

    

   :-)

   מבין אותך מאוד, גיל. אתה מדבר פה על פעולות שנגזר מהם גם חינוך פיננסי, וזה משהו שהוא באמת שווה פוסט נפרד, ביחד עם עוד פוסט על איך לחיות טוב בהשקעה קטנה.

    

   מה אתה עושה שנותן לך עוד כסף?

    

    

    

    

     6/5/08 17:15:

   דבר ראשון - אני כותב . ומארגן במיוחד ראיונות שמעניינים אותי אישית.

   דבר שני - אני מנסה לפתח קשרים או מיומנויות שיעזרו לי לעשות כסף בעתיד.

   דבר שלישי - אני מנסה לחשוב תמיד לא על "אין לי כסף" אלא על "איך יהיה לי יותר כסף כדי לעמוד בצרכים שלי" - ואז מנסה להגיע עם פיתרון. חלק מהפעמים זה חסכון. פעמים אחרות מגיע רעיון לאיך לעשות עוד כסף...

    

   אני בכלל מאמין שזו השאלה שצריכה לבוא על הפרק -

   לא "איך אני חוסך"

   אלא "איך אני מגדיל את כמות הכסף הפנויה ביד" -

   זה נותן לך יותר חופש למצוא פתרונות.

    

    

   צטט: ארז פרץ 2008-05-06 12:25:40

    

   צטט: gil kerbs 2008-05-05 18:26:04

   סאחה על ההשקעה.

   הכי חשוב בעיני זה לא להכנס למנטליות חסכנית , אלא להסתכל על הכל בהגיון.

   אין הרי הגיון לנסוע חצי שעה לסופר זול יותר אם רק הנסיעה עולה לך כמו החסכון או יותר.

   אני יודע שזה נשמע טריויאלי , אבל תתפלא לשמוע שיש אנשים שעושים את זה , כי הם לא מנסים אפילו לעשות את המתמטיקה.

    

   ועוד משהו קטן שאני למדתי.

   לפעמים עדיף לבזבז עוד כמה שקלים בחודש (לא מאות !) כדי לא להפנות כל המשאבים המנטאליים לחסכנות .

   לפעמים עדיף להשקיע את הזמן הזה במחשבה על "איך אני עושה יותר כסף" מאשר -

   "איך אני חוסך יותר" . לרוב החסכון של קופונים של 10 שקלים בחודש בסופר לא שווה את ההשקעה , אבל אם תחשוב בהגיון תמיד תמצא משהו טוב לעשות בזמן הזה שיתן לך יותר כסף - עכשיו או בטווח הארוך ...

    

   :-)

   מבין אותך מאוד, גיל. אתה מדבר פה על פעולות שנגזר מהם גם חינוך פיננסי, וזה משהו שהוא באמת שווה פוסט נפרד, ביחד עם עוד פוסט על איך לחיות טוב בהשקעה קטנה.

    

   מה אתה עושה שנותן לך עוד כסף?

    

    

    

     6/5/08 12:26:

    

   צטט: taya1 2008-05-06 08:18:51

   יש פה הרבה טיפים שטובים לכולנו לא רק לסטודנטים !

   תודה טלי,

   הקווים הכלליים והראייה נשמרים תמיד, לא משנה איפה אתה נמצא.

     6/5/08 12:25:

    

   צטט: gil kerbs 2008-05-05 18:26:04

   סאחה על ההשקעה.

   הכי חשוב בעיני זה לא להכנס למנטליות חסכנית , אלא להסתכל על הכל בהגיון.

   אין הרי הגיון לנסוע חצי שעה לסופר זול יותר אם רק הנסיעה עולה לך כמו החסכון או יותר.

   אני יודע שזה נשמע טריויאלי , אבל תתפלא לשמוע שיש אנשים שעושים את זה , כי הם לא מנסים אפילו לעשות את המתמטיקה.

    

   ועוד משהו קטן שאני למדתי.

   לפעמים עדיף לבזבז עוד כמה שקלים בחודש (לא מאות !) כדי לא להפנות כל המשאבים המנטאליים לחסכנות .

   לפעמים עדיף להשקיע את הזמן הזה במחשבה על "איך אני עושה יותר כסף" מאשר -

   "איך אני חוסך יותר" . לרוב החסכון של קופונים של 10 שקלים בחודש בסופר לא שווה את ההשקעה , אבל אם תחשוב בהגיון תמיד תמצא משהו טוב לעשות בזמן הזה שיתן לך יותר כסף - עכשיו או בטווח הארוך ...

    

   :-)

   מבין אותך מאוד, גיל. אתה מדבר פה על פעולות שנגזר מהם גם חינוך פיננסי, וזה משהו שהוא באמת שווה פוסט נפרד, ביחד עם עוד פוסט על איך לחיות טוב בהשקעה קטנה.

    

   מה אתה עושה שנותן לך עוד כסף?

    

    

     6/5/08 08:18:
   יש פה הרבה טיפים שטובים לכולנו לא רק לסטודנטים !
     5/5/08 18:26:

   סאחה על ההשקעה.

   הכי חשוב בעיני זה לא להכנס למנטליות חסכנית , אלא להסתכל על הכל בהגיון.

   אין הרי הגיון לנסוע חצי שעה לסופר זול יותר אם רק הנסיעה עולה לך כמו החסכון או יותר.

   אני יודע שזה נשמע טריויאלי , אבל תתפלא לשמוע שיש אנשים שעושים את זה , כי הם לא מנסים אפילו לעשות את המתמטיקה.

    

   ועוד משהו קטן שאני למדתי.

   לפעמים עדיף לבזבז עוד כמה שקלים בחודש (לא מאות !) כדי לא להפנות כל המשאבים המנטאליים לחסכנות .

   לפעמים עדיף להשקיע את הזמן הזה במחשבה על "איך אני עושה יותר כסף" מאשר -

   "איך אני חוסך יותר" . לרוב החסכון של קופונים של 10 שקלים בחודש בסופר לא שווה את ההשקעה , אבל אם תחשוב בהגיון תמיד תמצא משהו טוב לעשות בזמן הזה שיתן לך יותר כסף - עכשיו או בטווח הארוך ...

    

   :-)

     5/5/08 14:49:

    

   צטט: דרור האס 2008-05-05 14:43:39

   הבעיה עם נסיון שהוא תמיד מגיע באיחור...מתלבט

    אתה צודק, איש יקר, ועדיין - זה נסיון שאנחנו יכולים לקחת לחיים.

   תכנון ראוי, קניות גדולות, לקנות רק מה שצריך, בתקופת הסטודנטיאליות זה מסתכם בכמה אלפים אולי, אבל בשאר החיים - נו, תעשה חישוב לבד, למדת מימון מחייך

     5/5/08 14:43:
   הבעיה עם נסיון שהוא תמיד מגיע באיחור...מתלבט
     5/5/08 14:39:

    

   צטט: שרית ע 2008-05-05 09:24:43

   נו, נראה לי שחסכת לכולם את הפוסטים שלהם לשון

   מעולה.

    התאחדנו, כי רצינו לעשות לך עבודה קלה... מחייך

     5/5/08 14:39:

    

   צטט: תמי ליבנה 2008-05-05 08:08:51

    

   יופי של טיפים.

    

    

   שבוע טוב.

    

   תמי.

    תודה על התגובה, תמי. שבוע מצוין!

     5/5/08 14:39:

    

   צטט: process 2008-05-05 07:52:47

   כשהייתי סטודנט נחסכו ממני חשבונות האינטרנט והסלולר... :)

    

   כן, אבל במקום זה באו הוצאות על גביעי אשל ויונות דואר, לא?  קורץ

     5/5/08 09:24:

   נו, נראה לי שחסכת לכולם את הפוסטים שלהם לשון

   מעולה.

     5/5/08 08:08:

    

   יופי של טיפים.

    

    

   שבוע טוב.

    

   תמי.

     5/5/08 07:52:
   כשהייתי סטודנט נחסכו ממני חשבונות האינטרנט והסלולר... :)

   ארכיון

   תגיות

   פרופיל

   ארז פרץ
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין