כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  האם בעיית "מחשב לכל ילד" נפתרה?

  2 תגובות   יום שני, 5/5/08, 17:38

  לאחרונה התפרסם מחקר של הפורום הכלכלי העולמי, לפיו ישראל נמצאת במקום הראשון בעולם עם 7 מחשבים לכל 100 נפשות. זהו אכן אות כבוד לאוכלוסיית המדינה שרואה במחשב כלי בסיסי שנדרש לכל בית, ורוכשת במשאביה העצמיים מחשבים.  

  כבכל סטטיסטיקה, גם במקרה זה הממוצע אינו מלמד רבות על המציאות.  לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ב- 50% ממשקי הבית של שלושת העשירונים התחתונים אין מחשב, ול- 70% אין חיבור לאינטרנט. לעומת זאת, בשלושת העשירונים העליונים ל- 20% ממשקי הבית אין מחשב, ול- 25% אין חיבור לאינטרנט. זה אומר שבשלושת העשירונים התחתונים ישנם 300,000 משקי בית, בהם למעלה ממיליון ילדים שאין להם מחשב בבית.חלק גדול ממשפחות אלה נמנות על עולי אתיופיה, חרדים ובני מיעוטים. 

  אין חולק על כך שאי ידיעת שימוש במחשב במאה הנוכחית משולה לאנאלפביתיות של המאה הקודמת, ולכן למיליון ילדים בישראל מתפתחת בעיה של "פער דיגיטלי" שתלך ותחריף עם השנים, מה שיהפוך אותם ל"אנאלפביתים" של העשור הבא.  

  חלק מפתרון הבעיה הוא מחשוב כיתות בבתי הספר. לדאבוננו, בבתי ספר רבים מוקצות בממוצע רק כשעתיים שבועיות לתלמיד בכיתת מחשבים, מה שתורם רק במעט לצמצום הפער. מציאות זו מדגישה את הצורך בפעילות לצמצום הפער הדיגיטלי מחוץ לכותלי בתי הספר. ניתן לעשות זאת בשתי דרכים שונות ומשלימות. האחת - התקנת מחשבים במרכזים חברתיים, והשנייה - התקנת מחשבים אישיים בבתי ילדים.ההבדל המהותי בין שתי הגישות הוא, שמחשב המותקן במרכז קהילתי משרת רק חלק מן הילדים, וגם לאלה מוקצה זמן הפעלה מוגבל, והשימוש במחשב מצומצם ליישומים שהותקנו בו מראש. היתרון הוא שניתן להגיע כך למספר רב של ילדים, ולתת בכך מנה נוספת של נגישות למחשב. עד כה, פעילויות בכיוון זה שנעשו במרכזי להב"ה הממשלתיים זכו להצלחה מוגבלת.  

  מחשב המותקן בבית הילד זמין לשימוש ככל שנזקקים לו, זמין לכל בני המשפחה, ומקנה למשתמש בו מיומנויות של טיפול עצמי במחשב, לרבות התקנת תוכנה, חומרה ותיקונים בסיסיים של חומרה ותוכנה. למחשב בבית יש גם תפקיד חברתי כמלכד את המשפחה ,ואם זהו מחשב חדיש המצויד בתוכנות חדשות, הוא גם מהווה "יהלום שבכתר" - מקור לגאווה במשפחות מעוטות יכולת שלא זכו מעולם לראות מוצר חדיש בבתיהן. דהיינו, פעולת "הזריעה" עם מתן המחשב הראשון מביאה תוצאות. יש לנו בפרויקט מחשב לכל ילד דוגמאות לילדים ממשפחות שקיבלו מחשב לפני שתים עשרה שנה, והיום לומדים באקדמיה או עוסקים בהיי-טק. 

  מפעילות של 13 שנה בפרויקט "מחשב לכל ילד", למדנו ש- 90% מהמשפחות שקיבלו מאיתנו מחשב  וכן חיבור לאינטרנט, רוכשות מכספן מחשב חדש כאשר הוא מתיישן, ומחדשות את המנוי לאינטרנט כאשר השירות שלנו מסתיים. כלומר, חלוקת מחשבים למשפחות שלא רכשו מחשב מכספן גורמת לכך שלאחר שבני הבית נחשפים לשימוש בו הם אינם יכולים בלעדיו, ובעקבות כך משנים את סדרי העדיפויות שלהם ומשקיעים ברכישה של מחשב חדש.  

  לנו, קבוצת אנשי עסקים שהקימה את פרויקט "מחשב לכל ילד" לפני 13 שנה, היה ברור כבר אז שללא טיפול בפער הדיגיטלי, יגרום פער זה לפצצה חברתית. מהסיבות שהוזכרו החלטנו להתמקד בחלוקת מחשבים חדישים בבתי הילדים. מחקרים בארץ ובעולם מלמדים כי שכבת הגיל הפורייה ביותר לקליטה ולשימוש בידע הינה  זו של תלמידי ביה"ס היסודי, לכן החלטנו לבחור בקבוצת גיל זו.

  "מחשב לכל ילד" הינו הפרויקט יחיד הפועל בבתי הילדים, מדריך אותם בשימוש במחשב ובאינטרנט, מספק להם הדרכה, מגוון של תוכנות, גישה לאינטרנט, וגם התקנה ושירות טכני בבית הילד במשך שלוש שנים.  עד כה חילקנו 27,000 מחשבים ב- 140 יישובים. משאבי הפרויקט מגיעים מתורמים, מהממשלה ומהשלטון המקומי. פנינו בקריאה לראשי ערים ומועצות מקומיות ברחבי הארץ להשתתף איתנו במימון הפרויקט, והופתענו מהתגובה הנלהבת והנכונות להשתתף במימון. זה מובן כשראש עיר מתלהב מבניית בניין ציבור או פארק, מכיוון שכולם רואים את התוצאה. אבל את המחשב שאנו מחלקים לא רואים בפרהסיה, ולכן העובדה שבכל שנה יש לנו בקשות ללמעלה מ- 10,000 מחשבים מעשרות ראשי ישובים; מורה על הנכונות שיש בשלטון המקומי לצורך להילחם בתופעת הפער הדיגיטלי. רוב תקציב הפרויקט מגויס מתורמים, ומשרד ראש הממשלה שפרש את חסותו על הפעילות משתתף גם הוא במימון הפרויקט. עד כה הושקעו בפרויקט כ- 200 מיליון ₪.  

  בעיית הפער הדיגיטלי ניתנת לפתרון קל יותר מאשר בעיות אחרות. מחיר המחשבים יורד משנה לשנה, ויותר משפחות יכולות להרשות לעצמן לרכוש אותם, כך שחלוקה מהירה ומסיבית של 100,000 מחשבים למשפחות מעוטות יכולת יכולה לצמצם את מימדי הבעיה למינימום, ולהבטיח שלא יהיו בישראל ילדים הסובלים מאנאלפביתיות דיגיטלית.

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (2)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     4/9/08 15:28:


   כמרצה במסלול ייחודי של יוצאי אתיופיה המוכשרים להוראה (במכללת "אחווה" ), 'זכיתי' לראות, ולצערי, עדיין קורה, שלסטודנטים אין מחשבים בבתים. גם אם יש הרי שברגע שמתקלקל נוצרת בעייה נוספת של תחזוקה. הילדים רבים על השימוש בו (רבים מהסטודנטים שלי הינם הורים ליותר מילד אחד), ולא פעם אמר לי סטודנט כי נאלץ להמתין עד שילדיו יסיימו עם המחשב, על מנת שיוכל להשתמש בו.

   המכללה פתרה בעיות רבות ע"י השאלת מחשבים ניידים, אך אלה מתיישנים, וקשה למלא את רצון כולם.

   אני זוכרת רגע של אושר שלי כשראיתי בחנות אם אתיופית ובנה רוכשים מחשב חדש הבייתה.

   בברכה

   אילת

     5/5/08 17:53:

   אנחנו ממש ממש לא בעשירון העליון או אפילו האמצעי.

   אנחנו 4 נפשות עם 4 מחשבים וכמובן חיבור לנט.

   סטטיסטיקות הינן בעייתיות בשל הריבוד באוכלוסיה שלנו. כמו כן, ההבדלים שביןהדתות השונות, החינוך לכלכלה נכונה-על מה "להוציא" את הכסף.

   גם אם הפרויקט ימשיך לא בטוח כי כולם יוכלו לממן חיבור לנט.

   בקיצור הכל בעיתי וקשה לקבל כאורים ותומים.

   ארכיון

   פרופיל

   אריה סקופ
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין