כותרות TheMarker >
  ';

  מיומנו של אמביוולנט

  רשימות, השקפות, חוויות מגוונות

  0

  אינטרנט - לא טוב ולא רע

  82 תגובות   יום שישי , 23/5/08, 19:33

  בתגובה לפוסט של מיא על רוע באינטרנט,  http://cafe.themarker.com/view.php?t=445067 אני ממחזר כאן פוסט ישן שלי, בשינויים מסוימים. 

  מספר שותי קפה העלו את השאלה, מהם יחסים וירטואלים, והאם ניתן לגלוש מהבלוגוספירה אל הממשי. חלקם אף העלו רעיונות שונים אודות אופי והתנהגות המשתמש.  

  המחקרים מורים כי גם אלה התולים באינטרנט ניכור ורוע, והן אלה החולמים על אוטופיות דמוקרטיות רוויות חמלה טועים.

  אז הנה השני גרוש שלי. 

   אינטרנט:  טוב או רע ?

  ישנן שתי אסכולות סותרות אודות השלכות השימוש באינטרנט. האסכולה הדיס-אוטופיסטית, בעלת התפיסה השלילית, גורסת כי קשרים ברשת האינטרנט הנם רדודים, לא אישיים ולעיתים אף עוינים.

   מנגד, האסכולה האוטופיסטית, סבורה כי תקשורת מסוג זה מעשירה קשרים בין אישיים, מייצרת רשתות חברתיות גדולות, ועוזרת להיווצרותן של קהילות חדשות , ממשל מקוון ודמוקרטיה ישירה.  
   

  תומכי האסכולה האוטופיסטית סבורים כי האינטרנט נתפס כאמצעי המטפח חברתיות, מספק תמיכה, מידע והרגשת שייכות. לטענת החוקרים, בתקשורת מתווכת מחשב ישנה אפשרות להיווצרות מבנים חברתיים וקהילתיים שוויוניים יותר. בנוסף, הם רואים באינטרנט כלי שיביא להגברת ההשתתפות האזרחית בפעולות ממשל ולגידול בפעולה משותפת של אזרחים.

  מנגד, סבורים הדיס-אוטופים,  שככל שאחוז המשתמשים באינטרנט גדל, כך גדלה הדאגה לגבי ההשפעות החברתיות השליליות שלו, כבידוד חברתי, ניתוק יחסים עם המשפחה והחברים, התמכרות   וירידה במעורבות החברתית ובהשתתפות האזרחית. מחקרי האסכולה הפסימית נערכו בעיקר בסוף שנות התשעים, בעת שהאינטרנט שימש לרוב את בני המעמד הגבוה ובעלי רמת השכלה גבוהה. מאז, השימוש באינטרנט התרחב לתמהיל רחב יותר של רמות הכנסה, קבוצות גיל ורמות השכלה.    בנוסף, חלק ניכר מהמחקרים נערכו בשיטות פגומות.   רוב אנשי האסכולה הזאת חזרו בהם.

  אינטרנט והתנהגות אנטי-חברתית

  המחקר ההיסטורי  מתעד פדופיליה, פורנורפיה והונאה  מקדמא דנא.  שותפי חוקר האינטרנט והקרימינולוג גוסטבו מש כבר הראה במחקריו השונים שישנה הגזמה רבה המידת החשיפה לפורנוגרפיה באינטרנט. חלק ניכר מההתנהגות ברשתות חברתיות דווקא מעודד התנהגות "חיובית", עקב עקרון ההדדיות.  כמעט בכל רשת שתכני הגולשים מדורגים, אנשים :"מחזירים תגמול".  קרה לי שכיכבתי פוסט בקפה, ופתאום המכוכב כיכב איזה פוסט שלי, בתגובה.  מחקר ארוך של  טרוור פינץ'  מאוניברסיטת קורנל מצא חוקיות דומה באתרי מוסיקת גולשים.

  יש התולים דווקא בטכנולוגיה מאפשרת התקשרות את האשמה בחוסר החמלה, בניכור, ובחוסר הסולידאריות המאפיין חברות בעלות משטר קפיטליסטי דורסני. זוהי טעות לוגית והיסטורית: התפתחות הרשת מקבילה להתפתחויות אחרות בחברה בת זמננו, ואופיה נגזר מטיב החברה בו היא שזורה.  

  טכנולוגית המרשתת מאפשרת שמירת קשר בין אנשים מגוונים,  הנחלקים לרשתות משנה על פי צרכיהם והטעמים שלהם.   בדרך כלל, קשר מוביל לתוצאות חיוביות, למרות שגם אני הייתי קורבן לאלימות ולהונאה במרשתת, בדיוק כפי שיכולתי להיות קרבן בכביש או על המדרכה.

    לעיתונים בעלי אתרי "תוכן גולשים" יש יכולת מסוימת לשלוט על רמת הדיון ועל האנונימיות שמאחוריה עומד בריון וירטואלי.  

   אינטרנט ופוליטיקה:

  בהכללה גסה, המחקרים (כולל שלי) מורים, שהמשתמשים באינטרנט נוטים להיות מעורבים יותר פוליטית, קשורים יותר למקום מגוריהם, ובעלי תודעה אזרחית גבוהה יותר. המחקר מצא שהשימוש באינטרנט מגביר את מעורבותם הפוליטית בקהילה, גם בארץ.  קבוצות שונות אימצו את האינטרנט כערוץ מבע עיקרי, וחלקן נמנים עם קבוצות שהדמוקרטיה או אהבת הזר אינה נר לרגליהן.  קיימים ארגוני מחאה שקשה לדעת כיצד היו מתארגנים כיום ללא פעילות וירטואלית.   יש הרבה טוב והרבה רוע באינטרנט.  

  פער דיגיטאלי

  האינטרנט איננו מנותק משאר מימדי החברה.  קיים "פער דיגיטאלי" בין שכבות אוכלוסין ובין מדינות בנגישות לרשת , בכמות השימוש בה ובאופן השימוש.  כמו ברוב האמצעים החדשניים, פער זה מוסבר על ידי שוני בהשכלה, בהתמצאות המחשב והמידיה ("אוריינות דיגיטאלית"), פערי הכנסה ועיסוק.  חלוצים הקולטים חידושי תקשורת נוטים להיות  צעירים, עשירים, נמנים עם קבוצת  הרוב, משכילים וגברים. עדויות מורות שפער זה ילך ויתרחב, פרט לפער המגדרי, שכמעט נעלם בארצות המערב.  בקרב בני נוער ישראלים, הפער המיגדרי נעלם לחלוטין בשנת 2004.   יחד עם זאת, נשים וגברים נבדלים במטרות השימוש ובאופן השימוש.  כאמור, האינטרנט אינו יוצא דופן  משאר הזירות החברתיות.  

  האם יש קשר בין יחסים וירטואלים לממשיים ?

  למחקר בארץ ובעולם תשובה כפולה:  עבור חלק מהאנשים, השימוש באינטרנט הוא חלק משאר הקשרים (רוב השימוש ברשת הוא עדיין אימייל).  אנחנו מתקשרים עם אנשים -- בעיקר הקרובים לנו -- באינטרנט, בסלולארי ופנים אל פנים.  ישנם אנשים מוחצנים, הפעילים חברתית גם פנים אל פנים,  ואשר מרחיבים את הקשרים שלהם דרך הרשת.  עבור חלק אחר מהאנשים, הפעילות הוירטואלית מפצה על חסך בקשר פנים אל פנים.  

  מה מנבא את הקשר בין רשתות וירטואליות ל"ממשיות"  ההקשר של ההתקשרות, מטרת ההתקשרות (משחק אסטרטגיה, תמיכה רגשית, מידע, דייטינג), חוזק הקשר, שיוך קבוצתי (קבוצת תמיכה לחולי איידס יפגשו רק אנונימית ברשת),  הגיל (אצל בני נוער וסטודנטים בארץ ובקנדה כמעט כל הקשרים הם מקומיים, למרות שהקנדים נוסעים מאות קילומטרים מהוריהם), קווי אישיות, והמרחק הגיאוגרפי. בנוסף, קשר שלא מטפחים אותו דועך.  יש נטייה לקשרים חזקים (תדירות גבוהה, אמון, הדדיות, מחויבות, זמן היכרות ממושך)  לגלוש ליחסי פנים אל פנים ולתקשר בכל ערוצי התקשורת, גם בקרב בני נוער ישראלים. אולם ברור הוא, שרוב ה"חברים" שאדם מוצא ברשת יוגדרו כ"קשרים חלשים".  

   האי-מייל הוא עדיין הפעילות הנפוצה ביותר ברשת. כתיבת הבלוג איננה הפעילות הנפוצה ביותר לרשת הוירטואלית, אולם היא מיוחדת לה:  היא מעניקה " אפקט זר", כמו שיחה אינטימית ברכבת עם נוסע אלמוני, שעל פיו אדם בוחר את מידת חשיפתו ואת זהותו הוירטואלית, יחד עם אפשרות ליחסי גומלין של תמיכה רגשית.  בבלוג נוצרת קהילה זמנית סביב הפוסט, ומשתתפים נוטים לדבר זה מול זה. אני חושב שרק במקרים ספורים (כמו במפגשי קהילת הספרים או הניסיונות לארגן מסיבה לקפה) , היחסים יגלשו ליחסי פנים אל פנים של קפה ממשי. מה גם, שהקפה הוא רשת של בעלי מטרת מגוונות (ולעתים מרובות) של מחפשי עסקים ועבודה, היכרויות, כתיבה, והרחבת המעגל החברתי.

  עניין נוסף, הוא שהמדיום הווירטואלי מחמיץ רמזים חברתיים, ותקשורת עלולה להיתפס אצל מקבל המסר באופן אחר מזה שאליו התכוון משדר המסר. בעקר אם המדובר בעניין מורכב או רגיש.  למדיום נטייה להפחית את מורכבות המסר.  זאת, בניגוד לתקשורת פנים מול פנים, המלווה ברמזים כמו טון דיבור, שפת גוף והבעות פנים, או שיחות טלפון שבהן ניתן לעמוד על נימת הקול הדובר. על כן, חוסר טקט ועוינות נתפסים ברמה גבוהה יותר במסרים וירטואליים.

   ראו הוזהרתם !

  יחד עם זאת, אנו מכירים לא מעט זוגות שהכירו באינטרנט ועסקים שהתחברו דרך המרשתת, פעולות שההסתברות להן ממילא איננה גבוהה גם ביחסי פנים אל פנים.

  ראו גם "האלגברה של היחסים"

  http://cafe.themarker.com/view.php?t=288696         

  דרג את התוכן:

   תגובות (81)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     26/7/09 16:55:

   מגיבה מאוחר, אבל
   תודה על המאמר...

   נזהרת, ש"החור השחור"

   לא ישאף אותי פנימה.

     8/10/08 12:39:


   מוצאת את רשימתך מענינת ומעשירה. לא גיבשתי דעה בין האסכולה האוטופיסטית לבין הדיס-אוטופיסטית; כבכל תחום - יש כאן טוב כמו גם רע; ומאחר ואדם תאב חיים אנוכי, הרי שמנסה להמנע מלהשאב לכאן (לרשת) על אף הנושאים המגוונים והאנשים המרתקים שמגלה, שמא אתמכר לוירטואלי ואפסיד את ה'חיבוק' האמיתי שבחוץ; עושה הפסקות יזומות ועדיין לומדת....; אבל אין ספק שלמדיום יש נטיה חזקה להפחית את מורכבות המסר.

   חיוך (באלו - הריגשונים - כבר למדתי להשתמש)

     7/10/08 12:24:

   צטט: שיקשקשוק 2008-10-07 09:44:32

   פוסט מצויין.

   כתוב בצורה מעניינת ומעלה המון שאלות ותהיות.

   אני בכל מקרה חושבת שבכל דבר יש טוב ורע. שחור ולבן. צריך למצוא את הבלאנס.

   גמר חתימה טובה

   דנה.

    

    תודה

   הבלאנס בחיים תמיד חשוב, הכל ענין של פרופורציות.

   זו חוכמה בורגנית עתיקה מאז אריסטו והרמב"ם.  

    

     7/10/08 09:44:

   פוסט מצויין.

   כתוב בצורה מעניינת ומעלה המון שאלות ותהיות.

   אני בכל מקרה חושבת שבכל דבר יש טוב ורע. שחור ולבן. צריך למצוא את הבלאנס.

   גמר חתימה טובה

   דנה.

    

     25/9/08 05:53:

   ראשית, שולח לך *

   עמותת כמוך מליצת יושר לאינטרנט !!!!

    

   כולם שמעו או נחשפו למידע כלשהו על לפחות אחת מכ-40,000  עמותות שנולדו במדינתנו המתפתחת.
   רוב העמותות - מלכ"רים אינן למטרות רווח אך יחד עם זאת משתמשות במשאבים כספיים לתפעולן במטרה לממש את המטרות  לשמן נוסדו.

    

   אני גאה לספר ולהצהיר בקול - לעמותת כמוך אין משאבים כספיים והיא דוחה על הסף כל הצעה למתן תרומות כספיות.
   מן הסתם , בהעדר מוחלט של משאבים כספיים קיים קושי לכאורה ,לתפעל ארגון שלא משנה מה גודלו דרוש לו בדרך כלל משאב כספי על מנת לתפעלו. 

   עמותת כמוך יישמה בפועל בהצלחה, את הרעיון שכל הפעילות התפעולית הלוגיסטית בכל תחומי הפעילות - יהיו באמצעות אתר האינטרנט של העמותה.
   כל פעילות שמבוצעת ע"י הון אנושי עבור העמותה -מבוצעת על בסיס התנדבותי  בלבד.
   (נכון אתר העמותה ותחזוקתו הינם בחסות אתר התחביב הפרטי של מיסד ויו"ר עמותת כמוך - עבדכם הנאמן , כמובן בהתנדבות )
   .

   ואסיים כנהוג לסיים בכל בית קפה וגם בדהמרקר...

   חשבון בבקשה > אז מה היה לנו פה> אינטרנט , אינטרנט ועוד הרבה אינטרנט
   את הטיפ אני משאיר לכם בקטגורית "טיפים ישראלים" באתר התחביב www.tricks4u.com
   ואת התשלום לארוח מהנה זה באתר עמותת כמוך www.kamocha.org

   את ברכת השנה טובה לך כותב פוסט זה למשפחתך ולכל אורחיך אני מגיש בפוסט שלי כאן

   http://cafe.themarker.com/view.php?t=632534

   דוד

     21/8/08 10:32:


   קראתי בעיתון ישן משפט יפה של יאיר לפיד.

   אחרי ש"באינטרנט הרבה מאמינים שהיהודים תיכננו להשתלט על העולם, ושהשואה הארמנית היא פרי תכנית של יהודים..."

   "כל מטורף באינטרנט הוא לגיטימי".


   מעניין. *

   האפשרויות הרבות לתקשורת וירטואלית

   מצריכים תשומת לב  ובדיקה, במיוחד בכל מה שקשור לילדנו.

   [ישנם מחקרים המוכיחים, ששימוש נכון בפונקציות המחשב

   יכולים לפתח חשיבה -[ההתייחסות היא לאפשרויות המגולמים

    במחשב ככלי לפיתוח חשיבה].

     30/7/08 23:44:

   אני נמצא ברשת האינטרנט מ1996

   ולמרות שאני כמובן מכיר הרבה צדדים חיוביים של רשת האינטרנט,

    

   הרי לשם כתיבת ספרי "מהפכות המידע" 

    http://cafe.themarker.com/view.php?t=503513

    

   אספתי הרבה חומר על:

    

   הצד האפל של רשת האינטרנט

   http://web.beitberl.ac.il/~amnon.till/ldark.htm

   בברכה אמנון

     27/7/08 23:30:

   שום דבר אינו רע או טוב

    

     27/7/08 22:26:

   צטט: ציירת/אמנית 2008-07-22 18:31:34


   ש נקודה שנדמה לי שלא התייחת אליה בפער הדיגיטלי.

   במקרים של גילאים שונים, הפער נעלם או כמעט נעלם. דרך האינטרנט משוחחים עם אנשים צעירים/מבוגרים יותר. לפעמים בפער של דור או יותר. דבר שלא אופיני למפגשים לא וירטואלים.

    

   אשית, אני שמחה לדווח כי נפגשתי פנים אל פנים עם רוב אלו שהתכתבתי אתם, דרך פורומים שונים. וחלקם הפכו לחברי הטובים. חברים שבאים הביתה או נפגשים במקומות אחרים. העיקר שנפגשים.

   עד כמה שנחמד להתכתב, אין תחליף למפגש.

    המחקר מורה שהפערים הגילאיים הצטמצמו אך לחלוטין לא נעלמו. 

    

     22/7/08 20:58:

   צטט: geeee 2008-06-27 12:27:03

    

   צטט: אישון 2008-05-25 18:57:04

   לי האינטרנט טוב. ידע,מוזיקה, תקשורת. וואב 2 איז גוד אינאף Pour moi

    

   בסופו של דבר זהו עוד כלי בארגז הכלים .

   וכאן בקפה הכרתי ויצרתי קשרים  עם אנשים גם בעולם הממשי.

   חזרתי לכאן שנית, מה קרה לקצב העלאת הפוסטים, אילן? :)

   ואני מסכימה עם אישון שלנו, בדיוק ככה גם לי, עוד כלי, אם כי במידה רבה שואב אותי ואת זמני, אך גם ממלא ומנחם ומעשיר

   הקצב ירד...מאחד לשבועיים לאחד לשישה שבועות...

    

    

     22/7/08 18:31:


   ש נקודה שנדמה לי שלא התייחת אליה בפער הדיגיטלי.

   במקרים של גילאים שונים, הפער נעלם או כמעט נעלם. דרך האינטרנט משוחחים עם אנשים צעירים/מבוגרים יותר. לפעמים בפער של דור או יותר.  דבר שלא אופיני למפגשים לא וירטואלים.

    

   אשית, אני שמחה לדווח  כי נפגשתי פנים אל פנים עם רוב אלו שהתכתבתי אתם, דרך פורומים שונים. וחלקם הפכו לחברי הטובים. חברים שבאים הביתה או נפגשים במקומות אחרים. העיקר שנפגשים.

    עד כמה שנחמד להתכתב, אין תחליף למפגש.

     11/7/08 14:40:

   התגית "רוע" קצת מפריעה לי,

   מאחר ואני מסכימה עם המסקנה שהאינטרנט אינו שונה משאר הזירות החברתיות.

   ויש בו הכל, מכל וכל. רשת של אפשרויות. כמו בחיים, הוא מה אנחנו בוחרים למצוא בו,

   איך שאנחנו בוחרים להסתכל עליו.

   אני חושבת שכך זה היה תמיד, עם הופעת טכנולוגיה חדשה (חשמל, טלפון, מחשב אישי, טלפון סלולרי)

   הופיעו גם המתנגדים, יראי החידושים, ובכך אין כל חידוש...

    


   חזרתי *
     6/7/08 21:38:


   ועל שכזה נאמר:  "כן, אבל..."

    

   גם אני הייתי פעם אופטימית והאמנתי שהסרת הגבולות היא רק לטובה

    

   ולא חשבתי שהסרת הגבולות היא גם על הרוע

    

   כי האנונימיות ברשת מאפשרת רוע מזוקק ומכוער, שכשאנו נתקלים בו אנחנו חסרי אונים

    

   אפשר להתעלם

    

   אפשר להגיב

    

   אבל לפעמים הפגיעה מותירה אותך חסרת אנרגיה

    

    

    

   אז נכון שהרשת היא רק כלי

   אבל לפעמים השימוש בכלי הזה מרושע עד מאד (מומלץ לקרוא את דבריה מאירי העיניים של פניה עוז-זלצברגר)

    

    

    

    

    

   ומזה לא ממש כדאי להתעלם

    


   כלי מתוחכם ועדין כלי. מושקע. אחזור לככב.
     27/6/08 12:27:

    

   צטט: אישון 2008-05-25 18:57:04

   לי האינטרנט טוב. ידע,מוזיקה, תקשורת. וואב 2 איז גוד אינאף Pour moi

    

   בסופו של דבר זהו עוד כלי בארגז הכלים .

   וכאן בקפה הכרתי ויצרתי קשרים  עם אנשים גם בעולם הממשי.

   חזרתי לכאן שנית, מה קרה לקצב העלאת הפוסטים, אילן? :)

   ואני מסכימה עם אישון שלנו, בדיוק ככה גם לי, עוד כלי, אם כי במידה רבה שואב אותי ואת זמני, אך גם ממלא ומנחם ומעשיר

     25/6/08 09:44:

   טוב -- חייב להגיב -- בעולם שלי האינטרנט הוא כלי אלטרנטיבי למוצרי הקומיוניקציה שלנו (מוצר תחליפי ממושגי הכלכלה) כלומר ערוץ תקשורת --

   אני לא מאמין גדול בעולם וירטואלי שכן גם בעולם הוירטואלי יש ממש, שכן אנחנו לא חיים בפיצול אישיות קליני ולכן יש את הצורך הממשי לחבר בין העולמות וליצור קשר ממשי.

    

   בנוסף ניתר לראות בהמון קהילות וירטואליות את הצורך של המימוש על ידי יצירת מפגשים שונים בעולם הפיזי.

    

   בנוסף חלק ניקר מהקשרים הפיזיים שלנו בעידן של היום ממומשים על ידי תקשורת וירטואלית כי היי "אין לנו זמן"

    

   בנושא הפער -- אז נכון שקיים פער אבל הוא לא ממשי היום לפחות "במרכז" שכן לכולנו היום יש את היכולת הבסיסית, למרות זאת פער כהגדרה תמיד קיים כי "הכל יחסי" אזי ניתן תמיד לאפיין פער כלשהו -- השאלה אם הפער יוצר ואו גורר פער נוסף בתחומים נוספים ?

    ....

    

   ניתן להניח כי יש פערים בשימושיות של הרשת למשל - כמה מבצעים פעולות כלכליות ברשת

    

   לפני שבוע נגשתי לבנק שלי ופגשתי את הפקידה שפתחה  את חשבון הבנק הראשון שלי לפני כ 20 שנה -- דברנו בלה בלה בלה ... אבל משפט המפתח שלה היה "אני יודעת שאני לא רואה אותך בבנק כי אתה מדור האינטרנט..."

   אני מניח כי זו דוגמה קלאסית לפער וכן היא צודקת

    

    

    

    

    

    

    

     23/6/08 12:52:

    

   צטט: קנולר 2008-06-22 16:12:23

   מרתק.

   תודה !

     22/6/08 16:12:

   מרתק.

     20/6/08 20:17:
   תודה. אתה האיש..:)
     20/6/08 18:40:
   אני חושבת שכל דבר שלוקחים בפורפורציות בסופו של דבר הוא בסדר
   האינטרנט גם .
     20/6/08 16:45:

   תודה על הפוסט !

   גם אני מאמינה שהאינטרנט הוא רק פלטפורמה, צינור. אממה - צינור חדש. וכמו כל טכנולוגיה חדשה, לוקח זמן להבין ולהפנים אותה - מה אפשר לעשות, מה כדאי לא לעשות, ומהם כללי המשחק.

   בסופו של דבר מאחורי הטכנולוגיה עומדים אנשים ומעשים של אנשים וכמו בכל סיטואציה אחרת - עם או בלי טכנולוגיה, אותם אנשים הם אלה שצריכים לקחת את האחריות על מעשיהם.

   שבת שלום :-)

   אורית.

     20/6/08 16:04:

   איזה אילן זה...

   חכם כשד ...דולה משם ופועה כאן...

   אני אומרת-

   כל דבר אותו עושים -

   משקף אותנו.

   אם אני צינית דרך הרשת -

   אני צינית במציאות

   אם אני חביבה ברשת

   אני חביבה במציאות

   וכו...

    

     18/6/08 15:09:
   עוד מימי אריסטו והרמב"ם, השכילה הבורגנות לדעת שמינון היא המפתח..
     17/6/08 22:18:

   פוסט ממצא, וכנ"ל התגובות.....

   אוסיף רק מילה אחת, שהיא מילת המפתח בכל תחום: המינון

   אם נדע לשמור על המינון הנכון והמאוזן בכל מעשה (כולל האינטרנט והניקשר ממנו) - נוכל לחיות, לחוות, להשכיל, לרגש, להתרגש וכו'.....

   הרשימה שלך מעניינת מאוד אילן, מזכירה לי נושא שהעברתי פעם בכיתה בשיעור חיבור

   "האינטרנט המצאת המאה-או פצצה מתקתקת"

   הנושא נידון בעקבות הרצח של הנער אופיר רחום שיצר קשר עם מחבלת ושילם בחייו. וגם  בעקבות חופש הפעולה של פדופילים המפתים ילדים וילדות דרך המסנג'ר. דיון שהעלה מחד את המצאת המאה ומאידך את הסיכון הקיים בו. אין טוב בלי רע.* תודה

     14/6/08 20:35:

   פוסט שיטתי ומקיף

   למדתי  תודה

   האינטרנט זו פלטפורמה ענקית חובקת כל או המון

   איך משתמשים בה? מה אנשים כאלו או אחרים יוצרים בה .

   זה כמו כל פלטפורמה בחיים.

   סיכונים וסכנות יש בכל עשייה וחשוב מאוד לנהל אותם, לא תמיד ניתן

   אז כחלופה לחנך, לאמן, לעודד , להזהיר, להדגים

    

   ומעניין אם ניתן באמצעות חשיבה חדשנית לפתח עזרים וכלים לטיפול וניהול אותם סיכונים שאיתורם, ניטורם, ניהולם  הוא כמעט בלתי אפשרי.

   תודה רבה על היריעה הרחבה שפרשת כאן

   היא גם דרך לתובנות שיוצרות אפשרויות חדשות להתמודדות.

     8/6/08 08:32:

    

   צטט: אבליןברבר 2008-06-08 08:29:02

   אילן שלום, לא מזמן הצטרפתי לשותי הקפה, והמאמר שהבאת הינו הראשון שקראתי, האם מקרי הדבר, אולי ?

   מקרי לגמרי

     8/6/08 08:29:

   אילן שלום, לא מזמן הצטרפתי לשותי הקפה, והמאמר שהבאת הינו הראשון שקראתי, האם מקרי הדבר, אולי ?

   קראתי ואין לי מה להוסיף עליו, אלא את חוויותי האישיות עם האינטרנט.  למעט העשרת השכל, הבינה והדעת, הביא לי האינטרנט חברים רבים המהווים היום חלק ניכר מחיי החברתיים.

   תודה, אבלין

     25/5/08 19:43:

    

   מאמר מעולה

    

   *

     25/5/08 19:38:

    

   צטט: מר רשתות 2008-05-24 22:25:04

    

   צטט: shabat shalom 2008-05-24 22:10:39

   השכלתי.

   לאינטרנט יש מאפיינים חיוביים ושליליים.

   יש תופעה נוספת באינטרנט: בגלל חופש הכניסה אליו מקבלים גורמים איזוטריים משקל ומימדים שמסיטים כל דיון חברתי חשוב ובעל משמעות לרוב החברה, לדיון לוהט בנושא קיצוני הנוגע לקבוצת כמה יחידים.

   בעיתונות המקובלת (עם כל הביקורת שיש לי עליה) יש בה שסתומי אחריות. בדהמרקר קפה, שאני אוהב לשוטט בו, גיליתי מספר מדהים של שארלטנים, המדווחים על דברים שלא היו ולא נבראו ומחייבים על ידי כך קבוצות שלמות של אנשים לדון במשהו ביזארי לחלוטין.

   אכן כל אחד, אולי, יכול להיות עיתונאי. על העיתונאי יש מערכת של כללי זהירות

   באינטרנט - כל דאלים - גבר.

   ניתן לפקח באופן מלא או חלקי על תוכן גולשים, וישנם אתרים העושים זאת בפועל.

   לדעתי, ואתה קצת מגזים במידת האחריות והתבונה של העיתונאי הנפוץ. ההבדלים בין סוגי המדיה יטושטשו בעתיד, לטוב ולרע.

   עד עתה, אני חושב שלא הגזמתי במידת האחריות הניכפית על העיתונאי (לפחות מצד העורך שלו) דבר שלא קיים עד עתה באינטרנט.

   והביזריות?

     25/5/08 18:57:

    

   צטט: מר רשתות 2008-05-24 22:13:31

   למעשה, ניתן למצוא הסבר תיאולוגי לרוע של האינטרנט:

   World Wide Web=

   www=

   וי וו וו

   או בגימטריה

   666=

   אנטיכריסטוס=

   הרוע בנוצרית. .

    

   לרגע חשבתי שדניאל רייש הגיע...

    

   לי האינטרנט טוב. ידע,מוזיקה, תקשורת. וואב 2 איז גוד אינאף Pour moi

    

   בסופו של דבר זהו עוד כלי בארגז הכלים .

   וכאן בקפה הכרתי ויצרתי קשרים  עם אנשים גם בעולם הממשי.

    

     25/5/08 11:22:

    

   צטט: סנטו רוחו 2008-05-25 00:52:04

   נראה לי שאין מקום לשאלה אם האינטרנט הוא טוב או רע. הוא הרי עובדה קיימת ולכן הנושא הרלבנטי היחיד הוא לאתר את סכנותיו ולהתמודד עימן. מבחינתי האינטרנט הוא כמו מכונית, הרי לא ניתן להעלות על הדעת שבגלל זיהום האוויר וההרוגים בתאונות נחזור להשתמש בכרכרות. כמו שנאבקים בזיהוםעל ידי מנועים משופרים ודלק נקי יותר (או אנרגיה חלופית) וכמו שנלחמים בתאונות באמצעות שיפור התשתיות (אני לא מדבר על הארץ...) ככה צריך להתמודד עם הבעיות הנובעות מהשימוש באינטרנט.

    

   מסכים.  גם תאונות הדרכים בארץ נובעות במידה רבה מגורמים חברתיים (על פי מחקר מעולה  של ד"ר רוני פקטור מהטכניון), למרות שגם לתשתית הטכנולוגית יש תפקיד.

     25/5/08 00:52:
   נראה לי שאין מקום לשאלה אם האינטרנט הוא טוב או רע. הוא הרי עובדה קיימת ולכן הנושא הרלבנטי היחיד הוא לאתר את סכנותיו ולהתמודד עימן. מבחינתי האינטרנט הוא כמו מכונית, הרי לא ניתן להעלות על הדעת שבגלל זיהום האוויר וההרוגים בתאונות נחזור להשתמש בכרכרות. כמו שנאבקים בזיהוםעל ידי מנועים משופרים ודלק נקי יותר (או אנרגיה חלופית) וכמו שנלחמים בתאונות באמצעות שיפור התשתיות (אני לא מדבר על הארץ...) ככה צריך להתמודד עם הבעיות הנובעות מהשימוש באינטרנט.
     24/5/08 22:25:

    

   צטט: shabat shalom 2008-05-24 22:10:39

   השכלתי.

   לאינטרנט יש מאפיינים חיוביים ושליליים.

   יש תופעה נוספת באינטרנט: בגלל חופש הכניסה אליו מקבלים גורמים איזוטריים משקל ומימדים שמסיטים כל דיון חברתי חשוב ובעל משמעות לרוב החברה, לדיון לוהט בנושא קיצוני הנוגע לקבוצת כמה יחידים.

   בעיתונות המקובלת (עם כל הביקורת שיש לי עליה) יש בה שסתומי אחריות. בדהמרקר קפה, שאני אוהב לשוטט בו, גיליתי מספר מדהים של שארלטנים, המדווחים על דברים שלא היו ולא נבראו ומחייבים על ידי כך קבוצות שלמות של אנשים לדון במשהו ביזארי לחלוטין.

   אכן כל אחד, אולי, יכול להיות עיתונאי. על העיתונאי יש מערכת של כללי זהירות

   באינטרנט - כל דאלים - גבר.

   ניתן לפקח באופן מלא או חלקי על תוכן גולשים, וישנם אתרים העושים זאת בפועל.

   לדעתי, ואתה קצת מגזים במידת האחריות והתבונה של העיתונאי הנפוץ. ההבדלים בין סוגי המדיה יטושטשו בעתיד, לטוב ולרע.

     24/5/08 22:13:

   למעשה, ניתן למצוא הסבר תיאולוגי לרוע של האינטרנט:

   World Wide Web=

   www=

   וי וו וו

   או בגימטריה

   666=

   אנטיכריסטוס=

   הרוע בנוצרית. .

    

     24/5/08 22:10:

   השכלתי.

   לאינטרנט יש מאפיינים חיוביים ושליליים.

   יש תופעה נוספת באינטרנט: בגלל חופש הכניסה אליו מקבלים גורמים איזוטריים משקל ומימדים שמסיטים כל דיון חברתי חשוב ובעל משמעות לרוב החברה, לדיון לוהט בנושא קיצוני הנוגע לקבוצת כמה יחידים.

   בעיתונות המקובלת (עם כל הביקורת שיש לי עליה) יש בה שסתומי אחריות. בדהמרקר קפה, שאני אוהב לשוטט בו, גיליתי מספר מדהים של שארלטנים, המדווחים על דברים שלא היו ולא נבראו ומחייבים על ידי כך קבוצות שלמות של אנשים לדון במשהו ביזארי לחלוטין.

   אכן כל אחד, אולי, יכול להיות עיתונאי. על העיתונאי יש מערכת של כללי זהירות

   באינטרנט - כל דאלים - גבר.

     24/5/08 21:38:

   הבאת פוסט מקיף המעלה

   את כל השאלות שאנו מתחבטים בהן

   בנושא האינטרנט.

    

   הצגת הצד החיובי השלילי בהרחבה והנמקה.

    

   ואופיה נגזר מטיב החברה בו היא שזורה.  

   תודה שהבאת

   פוסט הדורש השקעה

   כיככתי מקווה שיש לי

   תודה אפרת

     24/5/08 19:34:

   פעם כתבת על קירוב הלבבות שיקרה באינטרנט.

   עניתי בפוסט משלי, בין הראשונים שכתבתי, ששום דבר לא יקרה.

    

   האינטרנט הוא עוד כלי.

    

   אגב, אותם המחקרים שנעשו על האינטרנט והשפעות חברתיות כביכול, נעשו גם על הוידאו כשהפך למסחרי.

    

   גם אז ניבאו שהאדם לא יצא, לא יתחבר ויתחפר בביתו.

    

   אנחנו בני אדם חיות חברתיות. אנחנו חייבים  אינטראקציה עם בני אדם אחרים.

    

   אני שמח שהתחברנו.

   אגב, הצורה של הפוסט האחרון שלי היא בהשפעתך הישירה. מאד התרשמתי מהפוסט ההוא, בין הראשונים שקראתי בקפה. תמיד רציתי  להרים פוסט עם תמונות ועם קישורים.

   התחלתי עם תמונות. נראה מה נעשה עם קישורים.

     24/5/08 17:48:

   אכן פוסט מרתק.

    

   כמו לכל דבר, גם לאינטרנט יש את ההיבטים החיוביים והשליליים שלו. השאלה היא כיצד האדם מסנן את הדברים אליהם הוא נחשף.

   כמורה, האינטרנט עבורי הוא כלי נהדר. אך כאשר אני שומעת מה הצעירים עושים עימו בחדרי הצ'אטים - אני מתמלאת חלחלה ופחד.

   כאישה (טרום עידן האופנן) הכרתי לא מעט דרך האינטרנט, וכמו בכל היכרות היה צורך לברור את המוץ.

    

   תודה על הדיון

     24/5/08 17:31:

   פוסט מקיף ומעמיק. נהניתי לקרוא. כמו תמיד (כמעט), מסקנות המחקרים אינן מפתיעות. יכולה להעיד על נכונות חלק מהן מתוך התנסות אישית.

   כוכב מגיע גם מגיע (ולא מפני שאתה קודם נתת לי :-))

     24/5/08 14:05:

    

   צטט: לולה של היום 2008-05-24 12:49:42

   פה אתה טועה ובגדול.

   אני לא צריכה את האינטרנט כדי להכיר.

   אני מלאת מחזרים בכל מקום

   ורומניה מלאת ישראלים טובים מלומדים וגבוהים איך שאני אוהבת.

   העניין מגיע בחוסר הזמן שלי.וכל מה שנמצא וממלא את האופק  שלי הוא כרגע עבודה רבה

   ואין לי ממש את הזמן הפנוי לפגישות לסרטים ולחיזורים מפה עד הודעה חדשה.

   כתיבה יוצרת זה אצלי מאז ומתמיד

   כולל חוג בספרות תואר ראשון באוניברסיטה.

   וכן אני רומניה גאה,מאד!

   לולה מור

    

   אין לי ספק,  אך האינטרנט מאפשר הגדלת החשיפה מעבר לים ומנסיוני גם קבלת היזון חוזר מהיר של קוראים ומעגל הכתיבה עצמו.

    

     24/5/08 12:49:

   פה אתה טועה ובגדול.

   אני לא צריכה את האינטרנט כדי להכיר.

   אני מלאת מחזרים בכל מקום

   ורומניה מלאת ישראלים טובים מלומדים וגבוהים איך שאני אוהבת.

   העניין מגיע בחוסר הזמן שלי.וכל מה שנמצא וממלא את האופק  שלי הוא כרגע עבודה רבה

   ואין לי ממש את הזמן הפנוי לפגישות לסרטים ולחיזורים מפה עד הודעה חדשה.

   כתיבה יוצרת זה אצלי מאז ומתמיד

   כולל חוג בספרות תואר ראשון באוניברסיטה.

   וכן אני רומניה גאה,מאד!

   לולה מור

    

   צטט: מר רשתות 2008-05-24 12:36:42

    

   צטט: לולה של היום 2008-05-24 12:10:51

   אין שום שאלה.

   אפשר להשאיר את הוירטואליה כמו שהיא ולחיות אותה.

   שזה יוצא החוצה יש סיכון גדול שהקסם יעלם ואז אגלה שאת מי שרציתי ואהבתי אותו מאחורי המסך

   כולו פקטיביות אחת גדולה

   ושקרים ודפקטים.

   כבר קרה שזה מה שהיה בשטח.

   דיון מרתק פתחת פה אילן.

    

   אכן הוירטואליה זה דבר סוחף אל הלא נודע.

    

   לולה מור

   רומניה

   כל רומן (בעקר עם רומניה...קורץ) יכול להסחף אל הלא נודע.

   בלי האינטרנט, הרומנים שלך היו מצטמצמים לגברים רומנים בלבד (וגם שם חווית אכזבה, לא ? )

   לדעתי, ללא האינטרנט לא היית מוצאת מזור ושחרור בכתיבה באותה עוצמה.

    

     24/5/08 12:36:

    

   צטט: לולה של היום 2008-05-24 12:10:51

   אין שום שאלה.

   אפשר להשאיר את הוירטואליה כמו שהיא ולחיות אותה.

   שזה יוצא החוצה יש סיכון גדול שהקסם יעלם ואז אגלה שאת מי שרציתי ואהבתי אותו מאחורי המסך

   כולו פקטיביות אחת גדולה

   ושקרים ודפקטים.

   כבר קרה שזה מה שהיה בשטח.

   דיון מרתק פתחת פה אילן.

    

   אכן הוירטואליה זה דבר סוחף אל הלא נודע.

    

   לולה מור

   רומניה

   כל רומן (בעקר עם רומניה...קורץ) יכול להסחף אל הלא נודע.

   בלי האינטרנט, הרומנים שלך היו מצטמצמים לגברים רומנים בלבד (וגם שם חווית אכזבה, לא ? )

   לדעתי, ללא האינטרנט לא היית מוצאת מזור ושחרור בכתיבה באותה עוצמה.

     24/5/08 12:33:

    

   צטט: לי אור 2008-05-24 10:53:07

    הפעילות הוירטואלית מפצה על חסך בקשר פנים אל פנים.   "....

   אסור שזה יקרה.

    

   ללא האינטרנט, סוג מסוים של אנשים היה נשאר עם החסך בלבד. ישנן קבוצות מיעוט אן אינטרס צר (הומוסכסואלים נרדפים, חולים, ישישים, מתנגדי המשטר בסין, חשוכי ילדים ומרכיבי רמיקסים למוסיקה אלקטרונית שלא היו יוצרים קהילה ללא האינטרנט))

     24/5/08 12:24:

    

   צטט: irmi amir 2008-05-24 12:02:50

   אי אפשר לעצור את הקידמה (כלומר, אפשר, אבל רובנו לא רוצים). זה כמו לשאול האם המצאת הטלפון יצרה ריחוק בין אנשים שהחלו להסתפק בשיחת טלפון במקום מפגש פנים אל פנים. שיחת טלפון יכולה לרגש ולהעמיק - ולפעמים היא גם בריחה, וזה בסדר. השאלה הגדולה, מה יבוא אחרי האינטרנט הנוכחי, שיגרום לנו, אולי, להתגעגע אליו.

   אבל הטלפון איפשר גם מגע שוטף בין רחוקים גיאוגרפית, וקיום שיחות עסקיות בין ארגונים.

   אילן (חבר לשעבר של "גדי").

     24/5/08 12:10:

   אין שום שאלה.

   אפשר להשאיר את הוירטואליה כמו שהיא ולחיות אותה.

   שזה יוצא החוצה יש סיכון גדול שהקסם יעלם ואז אגלה שאת מי שרציתי ואהבתי אותו מאחורי המסך

   כולו פקטיביות אחת גדולה

   ושקרים ודפקטים.

   כבר קרה שזה מה שהיה בשטח.

   דיון מרתק פתחת פה אילן.

    

   אכן הוירטואליה זה דבר סוחף אל הלא נודע.

    

   לולה מור

   רומניה

   אי אפשר לעצור את הקידמה (כלומר, אפשר, אבל רובנו לא רוצים). זה כמו לשאול האם המצאת הטלפון יצרה ריחוק בין אנשים שהחלו להסתפק בשיחת טלפון במקום מפגש פנים אל פנים. שיחת טלפון יכולה לרגש ולהעמיק - ולפעמים היא גם בריחה, וזה בסדר. השאלה הגדולה, מה יבוא אחרי האינטרנט הנוכחי, שיגרום לנו, אולי, להתגעגע אליו.
     24/5/08 11:21:

   כיכבתי שוב את הפוסט המעניין.

   אני מאוווווווד אוהבת את האינטרנט.

   אני כבר מעל ל-11 שנים באינטרנט

   וכל פעם מוצאת בו היבט חדש, תחום חדש, נושא חדש.

   מבחינתי האינטרנט הוא חלק מחיי היום יום, מחיי העבודה, מהחיים החברתיים ועוד.

   פשוט חלק מהחיים.

   אני לא מבדילה בין "החיים" ל"חיים הוירטואליים".

   ממש כשם שאיני מבחינה בין "החיים" לבין "חיים עם טלפון" או "חיים עם TV" וכו'.

   כל אלו שדיברו על ניכור וכו' (וכפי שכתבת, חלקם חזרו בהם) ביטאו בכך שמרנות ופחד מהחדש עבורם, טכנופוביה.

   אני אוהבת את האינטרנט!!!

    

     24/5/08 11:04:

    

   צטט: shargilm 2008-05-24 09:39:08

   היי אילן

   הנושא מרתק אותי, ולכן שלחתי כוכב

   אבל איכשהו כל ההתייחסות לנושא עדיין נראית לי שטחית באופן יחסי

   זה כל כך הרבה יותר עמוק ומורכב.

   אם האינטרנט הוא חלק אינהרנטי בחיים שלנו, אז זה רק עוד מדיום.

   והמילה 'מעבר' מחיים וירטואלים לממשיים פנים -אל-פנים היא מכאנית.

   האם אנחנו אומרים 'גלישה' משיחות יטלפון לשיחה פנים-אל-פנים?

   הטלפון הוא כבר מזמן חלק בלתי נפרד מהתקשורת שלנו עם מעגל המכרים והחברים

   וכך יהיה האינטרנט, אם הוא עדיין לא

   פשוט עוד מדיום לשמירה על התקשורת בקשרים שלנו

    

   ואולי זה בעצם מביא אותי לחלוקה בין קשרים רופפים לחברויות אמיתיות.

   עבור חברויות אמיתיות האינטרנט הוא עוד פלטפורמה, וגם עוד נפח 

    

   בעוד שכשמדובר בקשרים רופפים האינטרנט משמר קשרים שבאופן אחר היו נעלמים כליל

   או מאפשר יצירת קשרים חדשים, שכאלו. הרחבת מעגל ההיכרויות ממקום שלא היה סיכוי שנכיר ב'דרכים' המקובלות.

    

   טוב, בכל מקרה, שוב תודה על הפוסט

   מעורר מחשבה

   שתף אותנו עוד!

    

   מה שכן, האינטרנט

   מסכים לדבריך; יחד עם זאת, יש באינטרנט מאפיינים טכנולוגיים המכפילים נטיות חברתיות, ומבחינה זאת מיא צודקת בפוסט שלה. אלא ש"הכפלת" התכונות עלולה להיות ל"רעה" (כמו הטוקבקים האנונימיים האלימים בתכני גולשים בלתי מבוקרים), ועשויה להיות ל"טובה" (כמו מעשה גיוס להפגנה פוליטית או למעשה חסד, או מציאת חברים ומידע).

    

     24/5/08 10:53:

    הפעילות הוירטואלית מפצה על חסך בקשר פנים אל פנים.   "....

   אסור שזה יקרה.

    

     24/5/08 10:51:

    

   צטט: מיא 2008-05-24 09:26:15

   היי, אתה יודע מה דעתי על העניין. חאינטרנט חדר לבועתי הקטנה והמוגנת ופתח דלת להמוני אנשים, כמה מהם טובים ונפלאים והשאר - שלא ברא השטן. בסך הכל אני מעדיפה בהרבה חיבוק אמיתי על וירטואלי.

   כולנו מעדיפים חיבוקים ממשיים, אבל כפי שלמדנו להגן על עצמנו מטמטום טלביזיוני והטרדות טלפוניות, אני משער שבמקום לזרוק את המכשירים לים, אני משער שנוכל לשפוך את מי האמבטיה בלי התינוק. האינטרנט והסלולרי יתלכדו בקרוב, ואז המגננות שלנו ישתכללו.

     24/5/08 10:34:

   שמחה שמיחזרת את הפוסט,

    מעניין ומחכים .

     24/5/08 09:39:

   היי אילן

   הנושא מרתק אותי, ולכן שלחתי כוכב

   אבל איכשהו כל ההתייחסות לנושא עדיין נראית לי שטחית באופן יחסי

   זה כל כך הרבה יותר עמוק ומורכב.

   אם האינטרנט הוא חלק אינהרנטי בחיים שלנו, אז זה רק עוד מדיום.

   והמילה 'מעבר' מחיים וירטואלים לממשיים פנים -אל-פנים היא מכאנית.

   האם אנחנו אומרים 'גלישה' משיחות יטלפון לשיחה פנים-אל-פנים?

   הטלפון הוא כבר מזמן חלק בלתי נפרד מהתקשורת שלנו עם מעגל המכרים והחברים

   וכך יהיה האינטרנט, אם הוא עדיין לא

   פשוט עוד מדיום לשמירה על התקשורת בקשרים שלנו

    

   ואולי זה בעצם מביא אותי לחלוקה בין קשרים רופפים לחברויות אמיתיות.

   עבור חברויות אמיתיות האינטרנט הוא עוד פלטפורמה, וגם עוד נפח 

    

   בעוד שכשמדובר בקשרים רופפים האינטרנט משמר קשרים שבאופן אחר היו נעלמים כליל

   או מאפשר יצירת קשרים חדשים, שכאלו. הרחבת מעגל ההיכרויות ממקום שלא היה סיכוי שנכיר ב'דרכים' המקובלות.

    

   טוב, בכל מקרה, שוב תודה על הפוסט

   מעורר מחשבה

   שתף אותנו עוד!

    

   מה שכן, האינטרנט

     24/5/08 09:26:
   היי, אתה יודע מה דעתי על העניין. חאינטרנט חדר לבועתי הקטנה והמוגנת ופתח דלת להמוני אנשים, כמה מהם טובים ונפלאים והשאר - שלא ברא השטן. בסך הכל אני מעדיפה בהרבה חיבוק אמיתי על וירטואלי.
     24/5/08 09:16:

   יש דברים שאני מעדיפה לא לחקור אותם או לפרק אותם, וזה קשרים חברתיים, אני נוטה לצמוח דרך כל מפגש באשר הוא, אני מאוד אוהבת את החלפת האנרגייה שמתקיימת בניהול בלוג, אינני מרגישה שום הבדל בין החרים הוירטואלים לבין הממשיים. אני שוחה בטבעיות בשתי המסגרות, ומתמסרת בלי חשבון על פי אמות המידה שמתאימים לי.

   לשמחתי ניחנתי ביכולת להרגיש לטוב ולרע, כשממדובר במסר אישי.

   בעולם אינטנסיבי כשל היום הוירטואליות היא חלק נדרש, וכשחוצים אותו לחברות ממשית זה בדרך כלל עם אדם שבוודאי היה חובר אליך גם מחוץ למחשב אך מפאת המרחק הגיאוגרפי, או פער הגילאים הסיכוי לפגוש בו בגילגול הנוכחי הוא זעום..

    

     24/5/08 09:02:

    

   צטט: אלומית ישי 2008-05-24 00:32:09

   פוסט מצויין.  אפרופו משל השיחה ברכבת, אתה מן הסתם יודע שבניגוד לישראל וארה"ב, בשוויץ זרים לא מסתחבקים בנסיעה ובטח לא מפתחים שיחה אינטימית מחייך  

   חשבתי בשווייץ הדמויות שנוסעות בחשמלית הם לא אנשים אלא כספומטים..

     24/5/08 08:45:
   תודה על הניתוח אילן
     24/5/08 07:53:

   החכמתי ותודה.

     24/5/08 06:43:

   אילן, תודה.

   דיון חשוב.

     24/5/08 02:46:
   יופי של פוסט,
   ואיזה מזל שנפל לידי בדיוק ברגע של פנאי :)
   תודה, אילן.
     24/5/08 01:12:
   אילן תודה - גם למדתי וגם אני אתחיל להזהר...
     24/5/08 01:11:

   יקירי, מאמר נפלא! טוב שהחזרת אותו ואני עוד אשוב אליו וגם אשלח לילדי

   כל המשפחה בקפה!

     24/5/08 00:32:
   פוסט מצויין.  אפרופו משל השיחה ברכבת, אתה מן הסתם יודע שבניגוד לישראל וארה"ב, בשוויץ זרים לא מסתחבקים בנסיעה ובטח לא מפתחים שיחה אינטימית מחייך  
     23/5/08 22:46:

   פושט מעניין וחכם

   כיכבתי

   ואני רק יכול לומר

   שהיום רוב חברי האמיתים באמת

   הם אנשים שמצאתי בעולם הוירטואלי

   ואלה אנשים שאין סיכוי כנראה שהייתי פוגש בעולם האמיתי

   אז כן האינטרנט זה טוב

   אבל מצד שני

   ההיצע האדיר כל כך של היכרויות חדשות שהאינטרנט מאפשר

   נוטה באמת לרדד את הקשרים בין אנשים

   יש לי הרבה נסיון

   אני בעולם הזה כבר חמש עשרה שנים

     23/5/08 22:13:
   שלום מר רשתות ,  ובכן במה אני יכולה לתרום לך עוד , כדי להעשיר את הפוסט שנגע כמעט בכל היבט אפשרי .  איפה יכולת פעם בעת ובעונה אחת להיות עם כל החברים יחד , לעבור במהירות הבזק לכותרות החדשות , ואם עייפת מהשטויות אתה עובר לאתר המשחקים , ובין לבין מנהל את חשבון הבנק שלך , שולח דואר , ועוצר "לקפה" באתר שכעת אני משיבה לך . ואילולא האינטרנט מי בכלל היה מכיר אותך ? :))) ואם להיות כנה איתך עד הסוף , רוב חוג מכריי וחבריי הינם מהמדייה הוירטואלית . שכמובן הקשר עם חלקם מעבר למסך , ואני מצאתי ועדיין מוצאת בו יתרונות שחוסכים הרבה זמן , בניגוד לעבר , בכל הקשור לאינפורמצייה ונגישות לנושאים שכמעט אין דבר שהאינטרנט דילג עליו . חסר רק כספומט כדי להעביר באיזה "חריץ" שיוציא לך מזומנים למקרה הצורך .
   זהו ידידי סיימתי את הנאום שלי , שבת שלום  :)))) 
     23/5/08 22:11:

   המחקרים מעניינים, אני נוטה לראות את הפן החיובי..

    

     23/5/08 21:28:

    

   צטט: שמוליק מרחב 2008-05-23 19:57:18

   מאד מעניין וחשוב.

    

   (אתה קורא לאינטרנט "מרשתת"?).

    

    זה לא אני, זו האקדמיה ללשון עברית.  לדעתי, תרגום מוצלח, כיוון שרשתות חברתיות אינן רק וירטואליות, ולתורת הרשתות היסטוריה בת כ-80  שנה.

    

    

   "מנקודת מבטי, הרווח גדול עשרות מונים על המחיר - כך שבעיניי האינטרנט הוא מתנה גדולה לי ולעולם.יחד עם זאת, חשוב לזכור את הסכנות ולנהל את הסיכונים. " 

    

   מסכים.

    

     23/5/08 20:46:

   זוכרת את הפוסט הזה !

    

   מעולה !

     23/5/08 20:22:

   למר רשתות,

   פוסט מעניין ללא ספק,

   עכשיו כשאני כבר ותיקה ב"קפה" , דיבר אלי.

   קצת אינפורמציה מעבר -

   גם אני השתתפתי במפגש "קפה" אצל אורית גפני - שהציגה את תמונותיה בביתה, כך שה"קפה" גלש מעבר לוירטואלי,

   וגם קצת רכילות מה"קפה" לגבי זוג שנרקם כאן ראה "מסעותי על אופניים" - אורית ואיתמר האופנןמחייך

   *

   שבת שלום,

   שושי

     23/5/08 20:18:

   אם נפגשנו כאן אז זה טוב ליהודים....

    

   ועוד פרספקטיבה על הנושא

   בפוסט שהעלתי לפני מספר חודשים:

   האם איבדנו את זה... 

     23/5/08 20:14:

   קראתי בשקיקה.

   כמי שגרה בהולנד, יצא לי לחשוב הרבה על האינטרנט ואיך זה תרם לחיי.

   אסכם ואומר, שלולא האינטרנט, לא יודעת אם הייתי מחזיקה מעמד כאן מעל חורף אחד.

   מבחינתי, היכולת לתקשר דרך המדיום הזה, להרגיש שייכות דרך השתתפות בקהילה חברתית, להכיר אנשים ולנהל דיאלוג בשפה העברית, מבחינתי זה הצלת נפשות.

   תודה על המאמר.

   מרתק.

     23/5/08 20:13:

    

   צטט: just_tsili 2008-05-23 20:05:07

   תודה על הפוסט המעניין.

   אני רק חייבת שאלה אם תוכל לענות עליה. בין הרשתות החברתיות, קמו להם אתרי אינטרנט בהם כותבים אזרחים מן השורה. הראשון קם בקוריאה. בארץ יש אחד כזה שפועל לפי המודל הקוריאני, www.scoop.co.il , מה עמדתך לגבי עשית חדשות על ידי אזרחים שאינם נושאים תעודת עיתונאי?

   תעודת עיתונאי היא הרשאה מטעם משרד ממשלתי להכנס לאירועים מסוימים.  להבדיל מתעודת בוגר אוניברסיטה או רופא.

   מנסיוני, כל אחד יכול להיות עיתונאי (או יועץ ארגוני, או מנחה רוחני), וחבל שכך...

   לעצם הענין, האינטרנט מקדים לעתים את העתונות המסורתית בסקופים חשובים של אירועים חדשותיים..  יש בכך יותר ברכה מקללה.

     23/5/08 20:05:

   ד"ר אילן תלמוד.

    

   פוסט מעולה, לדעתי כל גולש/ת ימצאו את חלקם בתוך חלק מהפוסט המורכב.

    

   בראיון בעיתון הארץ טענתי שהאינטרנט הוא המהפיכה החברתית של המאה העשרים ואחת.

    

   "אם כל העניים בישראל היו מחוברים לאינטרנט, כבר היתה כאן מהפכה", אומר ג'קי אדרי מדימונה. בשנת 2003, עוד לפני שהנסיבות הפכו אותו לאחד הפעילים החברתיים הראשונים בישראל שהשתמשו ברשת ככלי למאבק, הוא יזם את הקמתו של האתר דימונה-נט. "חילחלה בי התודעה שיש חשיבות לאינטרנט כדי לגשר בין אנשים וליצור תקשורת", הוא מסביר. "

    "נגישות לאינטרנט זו המלחמה הבאה שלי", הוא אומר. "המהפכה החברתית של המאה ה-21 זה האינטרנט, שמאפשר לאנשים עניים, חסרי השכלה, להשמיע צעקה ולהעביר מסר. כשיודעים להשתמש בו באופן אמיץ, אינטרנט זה נשק קטלני".

   תודה.

     23/5/08 20:05:

   תודה על הפוסט המעניין.

   אני רק חייבת שאלה אם תוכל לענות עליה. בין הרשתות החברתיות, קמו להם אתרי אינטרנט בהם כותבים אזרחים מן השורה. הראשון קם בקוריאה. בארץ יש אחד כזה שפועל לפי המודל הקוריאני, www.scoop.co.il , מה עמדתך לגבי עשית חדשות על ידי אזרחים שאינם נושאים תעודת עיתונאי?

     23/5/08 20:03:

    

   צטט: רן שף 2008-05-23 19:52:43

   ואו מעשיר מאוד

   תודה

   אבל חסר רוטב. לא ? קורץ

     23/5/08 19:57:

   מאד מעניין וחשוב.

    

   אני, בנטייתי, אופטימיסט, לכן נוטה לראות בעיקר את החיובי שבאינטרנט (את קורא לאינטרנט "מרשתת"?). הרשת העשירה מאד את יחסיי עם אנשים מהעולם הממשי, בעיקר בזכות המייל כמובן. דרך הרשת למדתי המון דברים שלא הייתי לומד אחרת, נעשיתי מעורב ואכפתי מנושאים שלא הייתי מתעניין בהם אחרת, הכרתי אנשים מעניינים ויצרתי קשרים מועילים ראשוניים (בעיקר דרך הקפה), והגדלתי משמעותית את החשיפה אלי וליצירותיי השונות (מאמרים וצילומים דרך האתר שלי ודרך הקפה).

    

   אני משוכנע שיש צדדים שליליים ומסוכנים לרשת. עבורי הסכנה הגדולה ביותר היא התמכרות. למזלי לא רומיתי או נוצלתי לרעה ברשת (לפחות לא שאני יודע על כך..). אני אולי חושף את עצמי בגילוי לב מוגזם וללא אנונימיות וזה עלול להתנקם בי בעתיד.

    

   מנקודת מבטי, הרווח גדול עשרות מונים על המחיר - כך שבעיניי האינטרנט הוא מתנה גדולה לי ולעולם.

    

   יחד עם זאת, חשוב לזכור את הסכנות ולנהל את הסיכונים. תודה על ההבהרה המפורטת.

     23/5/08 19:57:

    

    

   תודה. מרתק.

   מעניין בלדעת מה אחוז הפוסטים העוסק בשאלות על המדיום. יש כבר תחום כזה, מטא-אינטרנט?

     23/5/08 19:54:

   מר רשתות היקר

   כוכב על שהבאת את הפוסט שנית *

     23/5/08 19:52:

   ואו מעשיר מאוד

   תודה

   ארכיון

   תגיות

   פרופיל

   פרופ' רשתות
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין