כותרות TheMarker >
  ';

  אכפת לי

  נושאים ציבוריים מרגיזים הניתנים לשינוי.
  נושאים שאם נפעל יחד לשנותם - נוכל להצליח.
  התשובה: ככה זה, אינה מתקבלת.
  נשתדל להעלות נושאים אלו לאור ואולי נשפר במעט את הסביבה שאנו חיים בה.

  ארכיון

  הרפורמה בקרנות הפנסיה והחוסכ/ת המבולבל/ת

  1 תגובות   יום חמישי, 29/5/08, 19:39

  הרפורמה בשוק ההון ותיקון מספר 3 בנושא קרנות הפנסיה, הביאו עמן גל של פרסומות המופנות לשכירים או לעצמאיים, הזמנות לייעוץ, הדרכות ועוד.(ראה מאמרה של אתי אפללו בדה מרקר מיום 29.5.08)
  בטור זה איננו מתיימרים לייעץ או להמליץ לכם על קרן הפנסיה המתאימה לכל אחד ואחת.

  זוהי באמת עבודתו של יועץ הפנסיה המקצועי.

  בטרם תלכו ליועץ, אנו נמליץ לכם על שלוש נקודות,  שיעזרו לכם לדעת במה לא לבחור.

   

  נקודה ראשונה, תשואת הקרן חשובה, אך לא במקום הראשון.

  הסיבה לכך היא שנתוני התשואה בלבד אינם מספיקים לקבלת החלטה גורלית לעתידכם.

  נתוני תשואה, הם נתוני עבר וראינו קרנות שהיו במקום ראשון בשנה מסוימת, אך הפסידו תשואה שנתית שלמה בחודש אחד בשנה שלאחריה.
  לכן, בחסכון ארוך טווח, יש לשים לב למדדים משולבים, הלוקחים בחשבון תשואה + סיכון.
  בחיים בכלל ובשוק ההון בפרט, אין ארוחות חינם. הגדלת התשואה קשורה בהגדלת הסיכון ומי שטוען שאצלו זה לא עובד כך, צריך להוכיח זאת לאורך זמן ולא בתקופה קצרה שלשנה אחת או אף  מספר שנים. (וורן באפט עדיין לא פתח קרן פנסיה בארץ וגם בארה"ב, הוא היוצא מן הכלל המעיד על הכלל)

  העדיפו קרנות מצטיינות במדדים משולבים של תשואה +סיכון.

   

  נקודה שניה, היא דמי הניהול שגובה הקרן ממבוטחיה. בניגוד לתשואת העבר המייצגת תקווה בלבד לעתיד, דמי הניהול שגובה ממך הקרן הם ודאיים וממשיים גם בעתיד. עלות של 1% לשנה, מצטברת ל-10% בעשר שנים  ול-20% (ללא חישובי ריבית דריבית)בעשרים שנה, תקופות רלבנטיות לחסכון ארוך טווח. בחסכון לפנסיה יש לכן חשיבות רבה גם לשברי אחוזים.
  יש גם לוודא בהסכם כתוב, שהקרן לא תעלה את דמי הניהול שהיא גובה ממך, ללא הסכמתך המפורשת, במהלך תקופת הקשר ביניכם.

  זיכרו: לא הוכח הקשר בין גובה דמי הניהול והצלחת הקרן.

   

  נקודה שלישית, מרכזית לדעתי , היא בדיקה מעשית, למי מחויבת הקרן,  האם בראש מעייניה החוסך הקטן, או בעל השליטה בגוף המנהל את הקרן במישרין או בעקיפין.
  נוכחנו בשנים האחרונות בהתנהגות מופקרת של בעלי שליטה בחברות ציבוריות המושכים הון עתק מן החברות, בצורות שונות של שכר, מענקים ותנאים נלווים, ללא ריסון של רשות ני"ע והממונים על שוק ההון והביטוח באוצר.
  לא נכנס כאן לפרטים,(למי שמתעניין ראהמאמרי בנושא: למי הצביעה קרן הפנסיה שלך),  אך חשוב לדעת כי המנגנון המאפשר ומכשיר משיכות אלו, קשור במישרין  באישורן הפעיל, או המנעותן, של רוב קרנות הנאמנות וקרנות הפנסיה, בהצבעות השונות המאשרות משיכות מופקרות אלו של כספי החוסכים.

  משיכות אלו נוגעות לכל אחד ואחת מכם.
  המשמעות המעשית הפשוטה של משיכות אלו, היא גביה נוספת של דמי ניהול בלתי מוגבלים, מתוך כספי הפנסיה של החוסכים, המושקעים במניות של החברות השונות ע"י הקרן שבה בחרו.
  אל תקנו הבטחות או סיפורים. בנושא זה ישנם נתונים, גם אם לא קלים להשגה, אנו מציעים לכם התרחקו מקרנות המאפשרות זליגת כספכם לבעלי השליטה.
  כשרות לציבור, אנו מצרפים שוב כדוגמה, את רשימת קרנות הנאמנות שהצביעו לאחרונה בעד מענקים לבעל השליטה בחברה לישראל.
  עד שהממונה על שוק ההון באוצר יואיל לדאוג לפרסום דומה של קרנות הפנסיה, אנו מניחים באופן סביר, שמנהלי הקרנות מצביעים באופן זהה גם בקרנות הפנסיה .

  להלן דרך הצבעתן של קרנות הנאמנות:  בעד (המענק לבעל השליטה): הראל -רקאנטי, גאון, מגדל, מנורה -מבטחים, ילין -לפידות, פסגות, מודלים, פרפקט, אלומות, אפריקה, אי.בי.אי., כלל פיננסים, אריגאטו, כוון, ישיר, מיטב, אלטשולר שחם, סיגמא, פריזמה, אקסלנס –נשואה.

  נגד (המענק ולטובת המשקיעים שלהם): אנליסט, תשואות, יובנק, רמקו, איפקס, תמיר –פישמן, הראל –פיא, דש, מרכנתיל, אדמונד דה רוטשילד, איילון, מילניום.

  העדיפו קרנות שנאמנותן היא לחוסכים ולא לבעלי ההון.

  דרג את התוכן:

   תגובות (1)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     13/6/08 11:26:

   פוסט חשוב מאוד, המאיר פינה אפלה, שרוב הציבור אינו מודע לה כלל.

    

   כאילו לא די בכך שהאוליגרכים מתחמקים משתלום מסים וסוחטים מהמדינה הטבות ומענקים שונים ומשונים, הרי שהם גם חומסים את כספי הציבור הרחב, המושקע בבורסה דרך קרנות הפנסיה, קרנות ההשתלמות וכו'.

    

   טוב שיש אנשים כמוך, שעוקבים ומדווחים לנו, מה אלה שהפקדנו (ואולי נכון יותר לומר: הפקרנו?)  את עתידנו, עושים עם הכסף שנועד לפנסיה שלנו.

   פרופיל

   הרשימות שלי