כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  יונתן לרנר

  מה עושים עם הארגון הזה?

  3 תגובות   יום שני, 9/6/08, 15:55

  מה הייתם עושים לו הייתם נבחרים לעמוד בראש ארגון שלהלן כמה ממאפייניו העיקריים:

   
  • ארגון צעיר יחסית שזכה להישגים משמעותיים בעיקר בזכות תפיסת העולם, האינטליגנציה והיוזמה של מרבית חבריו בשלבי הקמתו הראשונים.

  • סביבת הפעולה שלו אלימה במיוחד ומחייבת השקעת מאמצים מיוחדים שיבטיחו את המשך קיום הארגון.

  • בארגון פועלות כמה קבוצות משנה שכל אחת מהן מנסה להשליט את דעתה על הארגון כולו. לקבוצת משנה אחת ישנם מאפיינים ייחודיים שגורמים למרבית הקבוצות האחרות להתלכד מולה.

  • מרבית אנשי הארגון תופסים את עצמם כמשתייכים ל"מערכת גדולה יותר". הם מרגישים מחוייבות למערכת זו מחד, ומעודדים ומבקשים מעורבות של גורמים מהמערכת הזו בתוך הארגון מאידך.

  אלו שקדמו לכם בתפקיד בחרו, בדרך כלל, ללכד את מרבית חברי הארגון סביב האיום החיצוני תוך שהם מזניחים את העימות עם סוגיית החוסן הפנימי. הם הגדילו, ללא הרף את המעורבות של גורמי "המערכת הגדולה יותר" בתוך הארגון.

   

  אבל אתם נבחרתם לתפקיד מאחר והארגון נקלע למשבר קשה. נדמה שלא רק שמצבו בתוך הסביבה האלימה הולך ומדרדר, אלא שהשסעים בתוכו עולים וגדלים, בין השאר בשל גילויי שחיתות של ראשי הארגון. יותר ויותר עולה השאלה האם הארגון, שמרבית חבריו רוצים בקיומו, אכן יתקיים לאורך זמן.

   

  לא רק זאת שקיבלתם ארגון במשבר, בתהליך בחירתכם לתפקיד התבררו לכם עוד כמה תנאים שתחתיהם אתם אמורים לפעול – אי אפשר להוציא חברים מהארגון ואם לא תמצאו חן בעיני מרבית אנשי הארגון תוחלפו בתוך זמן קצר. ביניכם ובין אנשי הארגון יש דרג משנה מפולג שחלקו ינסה להעבירכם מהתפקיד על ידי הבאשתכם בעיני אותו ציבור.

   

  אז אחרי שתמרטו את שערות ראשיכם, למי שיש, ותשאלו את עצמכם איך הסכמתם לקבל את התפקיד, עדיין תחייב אתכם האחריות לפעול. מה עושים?

   

  תחת ההנחה שתאור המצב הזה הוא הנכון יותר, נדמה לי שאין מנוס מלהציע לכם לנסות וליצור שינוי משמעותי בתפיסת העולם הבסיסית של כל חברי הארגון. אני יודע שלוקח שנים ליצור שינוי תפיסתי בארגון היררכי שלראשיו יש יכולת לכפות את דעתם. אני גם חווה בימים אלו את המשמעות של בניית ארגון וולונטרי שמאות חבריו באו מתוך תפיסות עולם שונות ומסביבות חברתיות ותרבותיות שונות וזה אתגר אדיר. ועדיין, אין פתרון לארגון הנדון אלא בשינוי משמעותי בתפיסת העולם הבסיסית של חבריו.

   

  וזה התפקיד של ראש הארגון. לא של אף אחד אחר. ולכן אני ממליץ לכם להעלות על סדר היום של ארגונכם את הצורך בשינוי הבא:

   
  • התנאי ההכרחי הראשון לקיום הארגון הוא ההבנה של כל קבוצות המשנה בארגון שבכדי לקיימו, כל אחת מהן צריכה לוותר על חלק מעקרונותיה. מאחר ואין חלופה בת קיום שבה קבוצה אחת תכפה את דעתה על האחרות או שכמה קבוצות יתאגדו ויכפו את דעתן בצורה גורפת על קבוצה אחת, יש ליצור אתוס משותף שאיתו יוכלו להזדהות כל קבוצות המשנה.

  • התנאי ההכרחי השני, שנועד לסייע השגת התנאי הראשון, הוא בשידוד מערכות כולל ביחסים בין הארגון שלכם לבין "המערכת גדולה יותר". יש לאסור מעורבות של גורמים חיצוניים בקבלת ההחלטות של הארגון שלכם. עתידה של המערכת הזו הוא משני לעתיד הארגון שלכם. במתח שנוצר בין בניית החוסן הפנימי של הארגון לבין שמירת היחסים עם "המערכת הגדולה יותר", יש לתת העדפה ברורה לחוסן הפנימי.

  השינוי הנדרש הוא אדיר. הוא מבקש להטיל אחריות מוחלטת להגדרת אופי הארגון על חבריו בלבד, מבלי להדיר אף אחת מהקבוצות הכלולות בו. האתגר כל כך גדול שאין זה פלא מדוע בכל השנים ניתנה עדיפות מוחלטת לבניית אתוס סביב האיום החיצוני ומדוע מרבית הקבוצות רצו את מעורבות "המערכת גדולה יותר".

  האופטימיסט שבי לוחש לי שהשינוי הזה אפשרי אם רק ירצו להתעסק איתו. אם רק יעמדו בראש הארגון מי שיבינו שזו "השליחות ההיסטורית" שלמענה נבחרו. אני מאמין שפנייה ישירה לחברי הארגון תוך הצגה מפורשת של הצורך ושל האתגר, יכולה ליצור את המומנטום שסופו הוצאת הארגון מהמשבר. אחרת, הארגון באמת עלול ללכת לאבדון.

  האם ראש הממשלה הבא שלנו יהיה מוכן, לצד עיסוק בשאלות הביטחון, לפעול ליצירת השינוי הזה בחברה בישראל – הגדרת האתוס המשותף לכל חלקי החברה (כולל המיעוט הערבי) והגדרה מחודשת של מעורבות הקהילות היהודיות בחיינו?
  דרג את התוכן:

   תגובות (3)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     11/6/08 08:53:

   הדברים נכתבים מתוך נקודת המוצא שאם לא יימצא מי שיהיה מוכן לחרוג מהמסלול המוכר לנו של היבחרות דרך "איומים ושתיקות" לא ישתנה דבר. אם לא ישתנה דבר - ההידרדרות תימשך.

    

   כל שאני מבקש כרגע הוא שאת ואחרים יקבלו את הגישה שקוראת לכל מי שרוצה להיות מועמד להבין שהטעם היחיד להיות ראש ממשלת ישראל היא הנכונות לאחוז את השור בקרניו. להיות זה או זו שבונה כאן את ההסכמה הלאומית הנידרשת.

    

    אחרת חבל על עוד תקופה של העברת זמן וצפיה בהמשך השקיעה.

    

    

    

    

     10/6/08 22:16:

    

    

   הייתי אומרת לך שאתה אופטימי (חסר תקנה)

    

   ועוד הייתי אומרת לך - נקוב בשם!

   שם של מי שיכול להוביל שינוי כזה וגם להיות "בחיר"

    

    

   בתוך עמי אני יושבת, ואני חוששת שאין תשובה.

    

   מעבר לכך - אתה מבקש שכל קבוצה / גוף יוותרו על חלק מעקרונותיהם על מנת להגיע לאיזשהו מכנה משותף, אלא שבין כל הקבוצות יש כאלה שהאמת כולה עימן (אמיתות שונות, כמובן), ואני מתקשה לראות איזו מהן מוותרת על חלק מן האמת המוחלטת שלה.

    

    

   קשה לי להאמין במהפיכות (מה גם שההסטוריה לימדה אותנו מהו מחירן של כאלה); אני מאמינה בשינויים הדרגתיים, ובתרומתו של כל אחד (ככל יכולתו) לשינוי המתבקש, להפיכתנו לחברה טובה ואנושית יותר.

    

   ובזה דייני

   יונתן,

   סוגייה משמעותית מאין כמוה!

   כל עוד ראש הארגון לא יבין באמת שהכוח של הארגון טמון בדיוק בליכוד ובאחדות שבין הקבוצות השונות הבונות אותו, לא ניתן יהיה להניע ארגון זה אל עבר הצמיחה המיועדת לו.

   כולי תקווה שיום יבוא ותעמוד בראש הארגון אישה שתביא איתה את החכמה הנשית ותצליח לעשות את הבלתי יאמן וללכד את כול הקבוצות השונות סביב חזון אחד משמעותי.

   תמוה הדבר שמעטות הנשים שעומדות בראש ארגונים כיום ויהיה מעניין לראות איזה שינוי יכולה להביא איתה אישה אחת לארגון אחד גדול.

   מי ייתן ונזכה לראות אהבה וליכוד גם בארגונים בארץ שמלאים בשנאה ומלחמה יומיומית.

   מי ייתן וחג מתן תורה השנה יביא איתו בשורה חדשה לעולם..

   לילך

   פרופיל

   yonathan lerner
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   ארכיון