כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  מחפשים עצה יעילה לחיים?? אולי תמצאו כאן...

  בבלוג יש כתבות מעניינות על איך לשפר את החיים שלנו, איך לעשות דברים נכון יותר, טוב יותר, יעיל יותר. אני אוסיף בעיקר את אלה שקשורים יותר אליי, ואולי גם דברים נוספים שמעניינים...
  תהנו!

  ראוי לציין שאלה לא כתבות שנכתבו על ידי!

  8 דרכים לנצח בכל ויכוח (מתוך לייף האקר)

  4 תגובות   יום שבת, 21/6/08, 22:08

  ויכוחים הם דבר מזיק. הם לרוב רומזים שלמישהו יש בעיה, שכלל איננה הדבר שעליו הוא מתווכח. ולרוב אנחנו מתעלמים מהרמז, ובמקום לברר מה מציק לרענו, אנחנו שוקעים למריבה מגוחכת על דיוקן של עובדות ועל אופיין של הפרעות האישיות התורשתיות שלו.

  לפעמים אנחנו כן מנסים לברר מה הבעיה האמיתית, ומדברים בפתיחות וכנות שרק מסבכות את העניינים עוד יותר, ומובילות לאיבה ממושכת.

  אפשר להימנע מוויכוחים, ואפילו לעזור לאנשים באותה ההזדמנות. אבל לפעמיםבעיקר בוויכוחים שכבר ניצתו ושיש להם עדים, או בניסיונות מכוונים להביך אתכם בשאלות קשות – לא תוכלו לעשות יותר מאשר לקעקע ברגע את דברי יריביכם, ולנצח אותם באלגנטיות לעיני כל, בעוד אתם נהנים מתמיכת סובביכם והם מבינים שהם ממש מצאו עם מי להתעסק. למקרי אין הברירה הללו נועד המדריך שלפניכם

  1.  מבוא לחשיבה אסטרטגית

  בכל התמודדות ישנו כלל ברזל אחד, שלא השתנה מימיו של האסטרטג סון צו ועד ימיו של האסטרטג ביבי נתניהו: מי שמתגונן מפסיד.

  לעולם אל תסבירו, אל תשכנעו, אל תנסו לתקן ואל תנסו להבהיר. הסברים עושים את הרושם הרע של תירוץ והתגוננות. וכשאתם מתגוננים ומתרצים, בן שיחתכם הוא זה שמנתב את הדיון, חוקר, ומחליט האם ומתי יתחשק לו לוותר לכם.

  גם אל תקוו שלפחות העדים לוויכוח יבינו את ההיגיון הרב שבדבריכם. להם אין בכלל מושג על מה מדברים. הם רק רואים אתכם מתפתלים ואת בן שיחתכם שולט במצב.

  בגלל זה פוליטיקאים נראים כל כך רע בטלויזיה וכל כך טוב בלשכה שלהם: באולפן הם עונים ומסבירים, ואנחנו לא משתכנעים. בלשכה אנחנו אלה שבאים לבקש ולהסביר, והם צריכים רק לשבת בכסא ולבסוף לומר לנו שיחשבו על זה.

  בחרו את הצד הנכון של השולחן. זנחו את תוכנו של הוויכוח, שאיש ממילא לא יזכור, והתרכזו רק במי פה שואל את השאלות.

    .2 תקפו את הנחות היסוד – בשאלות

  בין אם הפרובוקטור שאל אתכם בתמימות למה בעצם צריך לקיים ישיבה כל יום בתשע בבוקר, בין אם הטיח בכם שבלי דרור לא הייתם מגיעים לאן שהגעתם, או אם סתם תוהה למה אי אפשר לבקש מכם כלום, הטעות הגדולה ביותר שלכם תהיה לענות.

  כל תשובה שמקבלת את השאלה כנושא דיון לגיטימי – תסבך אתכם. מי שיתחיל להסביר כמה הרבה עשה גם בלי דרור, יישמע כמו ראש ממשלה שמכחיש פרשת שוחד. מי שיתחיל להזכיר מתי כן היה אפשר לבקש ממנו משהו ייראה כאדם קטנוני וצר עין שסוף סוף נחשף. מי שחס וחלילה ינמק את קיומן של ישיבות הבוקר ייקבר תחת מטח המחאות והתסכולים שהצטברו אצל כל משתתפי הטקס המיותר הזה.

  כדי לקעקע את הנחות היסוד של התוקף, ולהפוך אותו משואל למתגונן, התחילו בלבקש פרטים. למה? כי הפרטים הקטנים נשמעים כמו הדבר הכי ענייני שיש, אבל בדרך כלל הם בדיוק ההיפך מזה. וכי גם וכחן מיומן עלול להתפתות להשיב לכם, בתקווה נואלת שתיגררו להכחשה של הפרטים ולמריבה סביבם, בלי לדעת שאתם לא הולכים להכחיש דבר, ולא לריב מסביב לכלום.

  "
  מי בדיוק לא יכול לבקש ממני משהו?” היא שאלה כזו. התשובה "מיכאלה ביקשה שתעזור לה ואבי ביקש שתחליף אותו" תבשר את קריסת הטיעון. “מה בדיוק מיכאלה ביקשה, אתה יודע?” “ולמה לדעתך לא יכולתי לעזור לה?” “מה אתה יודע על הבעיה שהפריעה למיכאלה? איך אתה מציע, עכשיו, לעזור לה?”. תנו לתשובותיו של הטוען המקורי להנחות אתכם לשאלה הבאה.

  שאלו את מנהיג המרד נגד ישיבות הבוקר באילו ימים ושעות צריך לדעתו לעשות את הישיבות. אם הוא חושב שלא צריך ישיבות, שאלו אותו "בכלל?” ואם בכלל, שאלו למה יש ישיבות בעולם, ואם פעם בחודש הוא מרשה לכם. ואם הוא מרשה פעם, אז האם מותר גם פעמיים. ואם יסכים, שאלו אותו בשביל מה בדיוק הוא צריך את הפעם השניה. אל תתנו לו לברוח. הנושא – העובדה שישיבות הבוקר מיותרות – יישכח, והטוען כנגדן ייראה כמישהו שלא יודע מה הוא רוצה מעצמו. בקשו פירוט, בקשו הסבר

  3. שאלו את המתווכח מה הוא רוצה לשמוע

  יש שאלות שאם תבקשו עליהן פירוט לא תצאו טוב. אלו יכולות לרוב שאלות ישירות כמו "אדוני ראש הממשלה, האם אתה מושחת?” או הכרזות רטוריות כמו "למה אתה קשה?”. שאלות כאלה יש להתיך באמצעות שאלות נגד שמסיטות את מסלול השיחה מכם אל השואל.

  דומה לשאלה כזו היא “איזו תשובה אתה רוצה לשמוע?”. כל תגובה תסבך את יריבכם, כי היא תאפשר לכם להמשיך לתקוף את הנושא החדשאותו. אם יענה "אני לא יודע", שאלו איך בדיוק אתם אמורים לדעת. אם יענה תשובה ספציפית, המשיכו לשאלות שאלות ספציפיות ברוח הסעיף הקודם. הוא נמצא עכשיו בעמק איילון, ואתם שועטים מגבעון: “ראש הממשלה, האם אתה מושחת?”; “איזו תשובה בדיוק אתה רוצה, חיים?”; “אני רוצה את האמת"; “אתה רוצה את האמת, או לשאול שאלות לא רלוונטיות שנשמעות טוב?”

  גם אם הטוען מצליח להמשיך ולתקוף אתכם, אל תיכנעו – אל תענו בהכרזות, אלא המשיכו לשאול. שאלו "יש בכלל משהו שאתה מרוצה ממנו?” או "יש תשובה שתרגיע אותך?” או אפילו "מה בדיוק אתה רוצה?” או "מה אתה בעצם שואל?”. בשלבים האלה, יכול להיות שהוא כבר לא ידע

   

   .4השתמשו בתרגיל הראיון הפוליטי

  המילים "לא זאת השאלה" הפכו לבדיחה קלישאתית על ראיונות עם פוליטיקאים. אבל לכל קלישאה יש מקור, שהוא לרוב מבריק ושימושי עד כדי כך שהפך לקלישאה. המקור של "לא זאת השאלה" הוא העובדה שאם אתם מצליחים להשתלט על הדיון ולומר את מה שאתם רוצים, מעט אנשים יזכרו שהשתלטתם על הדיון, והרוב יזכור בעיקר את מה שאמרתם.

  במקום לתקוף בשאלות, אתם פשוט יכולים להחליט על מה בעצם מדברים, ולגרום למי שבא להתווכח אתכם, להסכים אתכם לגמרי – כי הוא כבר לא נמצא בדיון שאליו נכנס.

  למשל, אם מישהו בעבודה אומר לכם שלדעתו אתם צעירים מדי לתפקיד החדש, אתם יכולים לבחור בדרך השאלות, ולשאול אותו איזה גיל לדעתו מתאים לתפקיד החדש, ואם הוא עונה ש-35 לשאול אותו מה לגבי 34, ומה לגבי 33. אבל אתם גם יכולים להודיע לו מה הוא באמת שאל אתכם, ולפני שהוא מתעשת, לענות לשאלה.

  אתם יכולים לומר: “אתה בעצם אומר שלדעתך אני לא יכול להרים את הפרויקט הזה בתקציב הקיים, שלא לדבר על לחסוך 10-20 אחוזים ממנו ובתוך כך להעלות את המורל בצוות?”. אם הוא יאמר "לא", אלצו אותו לפרט למה התכוון. אם הוא מאפשר לכם להמשיך, הסבירו איך תעשו בדיוק את זה, ואז ספרו על עוד שלוש תוכניות שלכם. אם ינסה לחקור את התוכניות שלכם לעומקן, הדפו אותו בבקשות לפירוט אודות שאלותיו. אם לא ינסה, הצלחתם להפוך שיחה על חוסר הניסיון והבשלות שלכם, להרצאה על התוכניות המעולות שלכם.

   

  5. הרוויחו זמן עם שאלה נבובה

   

  כשאתם זקוקים לכמה שניות לחשוב על השאלה הבאה שלכם, אתם יכולים להשתמש בשאלת-דמה. שאלת-דמה היא שאלה מבלבלת וחסרת משמעות, שאם תשתמשו בה יותר מפעם אחת תהפכו לבדיחה, אבל אם תשתמשו בה פעם אחת בדיוק, תוכלו לגרום לבר הפלוגתא שלכם לגמגם לכמה שניות גורליות.

  אלו יכולות להיות שאלות ריקות כמו "מה הפרמטרים שלך?", "אתה לא קצת משווה מחט לתחת?" או "ממה את מנסה לברוח?", ואלו יכולות להיות שאלות-פסיכומטרי מסובכות כגון "אתה שם לב שאתה לא מודע למה ששכחת?", "אם היית רוצה שאני אאמין בזה, לא היית אומר את זה, לא?" "אתה באמת מאמין למה שנדמה לך שאתה יודע?" או "למה אתה שואל, כשאתה לא באמת יודע שזה נכון?".

  השתמשו בטכניקה הזו בזהירות, כי הכלום שמאחוריה ייחשף די מהר. נצלו את הגמגומים לחשיבה עניינית על הצעד הבא שלכם. את התשובה הגרועה שתקבלו לשאלה, אל תמשיכו לתקוף. אחרת, קיימת הסכנה שמישהו ישאל אתכם למה התכוונתם כשאמרתם "פרמטרים

   

  .6 קחו את זה בקלות, כדי להרגיז את הזולת

   

  מלבד העובדה שוויכוחים לא פותרים שום בעיה, הם גם גורמים למשתתפיהם לעשות דברים מביכים כמו להאדים, להתנשם ולומר זה לזה "אתה לא מבין", כשמדי סיבוב המלה "אתה" נצעקת בקול רם יותר.

  אם אתם זקוקים לאהדת הסביבה ורוצים לנטוע איבה אמיתית בלבו של האדם שאתו ניצת הוויכוח, שמרו על שלווה. אתם לא צריכים להקרין אושר, אבל אתם צריכים להראות שאת מצב הרוח שלכם קשה לקלקל. אם אתם מרגישים שהקולות עולים, הנמיכו בבת אחת את הווליום של קולכם. אם מטיחים בכם גידופים והתגרויות, קחו אוויר וחייכו. זכרו כל הזמן שתוכנו של הדיון המטופש הזה חסר משמעות, ששום דבר לא יישאר ממנו פרט לטינה והשפלה, ושמטרתכם היא שהן יהיו נחלתו הבלעדית של הצד השני. אם תזכרו זאת ותישארו רגועים, הצד השני, שמשהו כנראה באמת בוער לו, רק יתעצבן עוד יותר

   

  7. תנו לצופים להתווכח במקומכם

   

  הסיבה היחידה לנצח בוויכוח לפי שיטת ההאקר היא מניעת מבוכה פומבית. מכל שאר הבחינות זהו הרי הפסד נקי. אבל אם זה כבר פומבי, תוכלו להיעזר בפומביות כדי לנצח בוויכוח בנוקאאוט. פשוט תנו לה להתווכח במקומכם.

  אם במליאת העמותה שבה אתם חברים מתחיל מישהו לטעון כנגדכם טענות קשות, תנו לו לטעון אותן. היו המקשיבים. אם אתם מזהים שאלות שיוכלו להכשיל אותו, שאלו אותן. אבל אם אתם לא בטוחים שאתם רוצים לשמוע את התשובה שלו לשאלות הללואתם יכולים פשוט לשאול מישהו אחר.

  זכרו – להרבה אנשים יש הרבה דעות. ואם אתם שלווים וידידותיים, ולא בתהליך של יציאה זמנית מדעתכם, אז האנשים שדעותיהם דומות לדעותיכם לא יתביישו להביע אותן. תנו לאדם שמתקיף אתכם להתלהם, ותוך כדי שהוא מדבר, הביטו סביב, ברוגע. שאלו מישהו אחר לדעתו. הקשיבו לה. מתישהו יביע אחד הסובבים תמיכה בכם, ואולי אף יעשה זאת כתשובה לתוקף המקורי. אם הדבר קרא, ויתפתח ויכוח בין התומך שלכם לבין זה שהתווכח אתכם, ניצחתם. כל מה שנותר הוא לחכות שעוד ועוד אנשים יצטרפו, שהפרובוקטור ילך ויילחץ, עד שבאיזשהו שלב תסכמו את הדיון בפייסנות, כשאתם מקפידים לפתוח את המשפט במילים "אנחנו

   

  8. הפסידו לנערתכם

   

  האזהרה שלהלן היא לשם סילוק אי הבנות: לנצח אנשים בוויכוח זה סיפוק דל וריקני לטווח קצר, ובימינו זהו הישג לא רע. אולם המדריך הזה נועד ליישום רק בסביבות חסרות משמעות, כמו מקום העבודה שלכם, המילואים או קבוצת חברים. אל תנסו את הכתבה הזו, בשום פורום שהוא, על האהובות שלכם. זה לא יעבוד. אי אפשר לנצח אותן. ואם תנסו, בטפשותכם, לחפור להן בור, תגלו שנשארתם בתחתיתו ובלי סולם.

  כשאהובתכם נכנסת אתכם לוויכוח, זה לא בגלל שהיא חושבת שהיא צודקת. זה בגלל שהיא יודעת שאתם טועים, ובהרבה מאוד דברים. כל שאלה שתפנו אליה תוביל לעוד ועוד תשובות שלא תרצו לשמוע, ולעוד שורות ברשימת הצרות שאתם אחראים להן. חלק מהצרות יפתיעו אפילו אותה. אל תנסו להביס, ולא לשכנע. הטיפוס מהבור יהיה רק יותר ארוך ויותר קשה.

  תנו לה לדבר, ולומר הכל. הקשיבו. התנגדו מעט והטיחו האשמות חמורות, כדי שיהיה חומר למייק-אפ סקס של אחר כך. אבל הגיעו תמיד לאותו קו סיום: אתם מפצים אותה באופן הוגן על פשעכם, ומוסיפים את אחד מהמשפטים הבאים: אני מצטער; את צודקת; אני אוהב אותך; זה לא יקרה שוב.

  אם הוויכוחים הגדולים שלכם מגיעים בתדירות של יותר מפעם בחודש, נסו למצוא עוד משפט או שניים לסבב, כדי שלא תחזרו על עצמכם יותר מדי. אתם לא רוצים להישמע כאילו אתם נעזרים באיזה ספר הוראות.


  כתבה זו נכתבה ע"י אסף אביר.

  מי שמעוניין בכתבות נוספות, יכול למצוא אותן באתר www.lifehacker.co.il...

  שיהיה בהצלחה בחיים:)

  דרג את התוכן:

   תגובות (4)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     22/6/08 01:31:

   One of the best!! Well done.

     21/6/08 22:36:
   נהדר.
     21/6/08 22:35:
   מעולה!
     21/6/08 22:33:

   פוסט מעולה. תודה.

    

   ארכיון

   תגיות

   פרופיל

   eyalse
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין