כותרות TheMarker >
  ';

  נפלאות התבונה

  בלוג על מוח האדם

  כל הזכויות שמורות -- לא יעשה שימוש כלשהו במאמרים ללא בקשת רשות.

  אלומית ישי: אוטיזם ומוח

  46 תגובות   יום שני, 23/6/08, 13:36
  אוטיזם היא תסמונת נוירו-התפתחותית הפוגעת באחד ממאה וחמישים ילדים. התסמונת מאופיינת על-ידי בעיות תקשורת, קשיי למידה, קשיים ביצירת קשרים חברתיים, עניין מוגבל בסביבה, התנהגות חזרתית ועודף רגישות למגע פיזי. אוטיזם אינו בהכרח מלווה בפיגור שכלי, נהפוך הוא: לילדים אוטיסטים רבים אינטליגנציה גבוהה מהממוצע.

  בשנים האחרונות, עם פיתוח שיטות הדימות המוחית התפקודית, נסרק מוחם של ילדים ומבוגרים הסובלים מאוטיזם. כצפוי, בהשוואה לנבדקי הביקורת, נמצאו שינויים רבים הן במבנה והן בדגמי הפעילות העצבית במוח האוטיסטי. להלן עיקר הממצאים:

  * אנטומיה: במספר ניסויים נערכה השוואה בין גודל אזורים שונים במוח. הסתבר כי נפח מוחם של נבדקים אוטיסטים גדול יותר בהשוואה לנבדקים בריאים. כמו כן נמצא כי במוח האוטיסטי ההיפוקמפוס (זיכרון) קטן יותר, אך האמיגדלה (רגשות) גדולה יותר.

  * שפה: כידוע, ילדים אוטיסטים מאחרים לדבר. סריקות מוח מלמדות כי במוח האוטיסטי הארגון הסמנטי שונה. לדוגמא, כאשר נבדקים צריכים להחליט לאיזו קטגוריה שייכת מילה (כגון פטיש: כלי עבודה), ניכרת עליה בפעילות העצבית ב- inferior frontal sulcus שבו נמצא אזור השפה על שם Broca המתווך דיבור. במוח האוטיסטי הפעילות באזור זה נמוכה בהשוואה לנבדקי הביקורת. במחקר זה נמצא גם כי במוחם של האוטיסטים ניכרה עליה משמעותית בפעילות העצבית בשני אזורים בקורטקס הויזואלי. לפעילות זו היה מתאם ישיר עם מספר הטעויות במטלה הסמנטית. לטענת החוקרים דגם זה של פעילות עצבית הוא תוצאה של רכישת מילים בלתי-תקינה והתפתחות מאוחרת של מערכת השפה.

  * תפיסת פרצופים: כזכור, כאשר אנו מתבוננים בפרצופים, נדלקת במוח רשת עצבית מסועפת שכוללת אזורים בקורטקס הויזואלי, במערכת הלימבית, ובקליפת המוח הקדמית (ראו פוסט קודם על תפיסת פרצופים). במחקר שנערך באוניברסיטת ייל מצאו שולץ ועמיתיו דגם פעילות שונה בתגובה לפרצופים במוחם של 14 אוטיסטים: לא רק שבאזור ספציפי באונה הטמפורלית שמתווך תפיסת פרצופים, המכונה Fusiform Face Area, ניצפתה פעילות נמוכה בהשוואה לנבדקי הביקורת, אלא שבאזורים סמוכים שבמוח הבריא מתווכים ראיית חפצים דוממים, נצפתה עליה בפעילות העצבית. כלומר, אוטיסטים, שכידוע אינם נוהגים להתבונן ישירות בעיניו של אדם אחר, מגיבים לפרצופים כאילו היו חפצים גרידא. מאחר ופרצופים עוברים במוח לא רק עיבוד ויזואלי אלא גם אנליזה רגשית וחברתית, ממצאים אלה זכו לסיקור תקשורתי נרחב ורבות נכתב על הבסיס העצבי של קוגניציה חברתית, קרי היכולת לקרוא ולהבין את האחר. ממחקרים שערכה לאחרונה ידידתי נושין חדג'יקאני מבוסטון עולה כי כאשר נבדקים אוטיסטים מתבקשים לבצע מטלות שדורשות הפניית קשב לפרצופים, דגם הפעילות שנצפה בקורטקס הויזואלי דומה לדגם הפעילות הנורמלי. כלומר, סביר להניח שהממצאים הראשוניים של שולץ נבעו כתוצאה מבעיית הקשב של האוטיסטים.

  * קשב, חשיבה וזיכרון: חוקרים מאוסטרליה מצאו כי בהשוואה לילדים מקבוצת הביקורת, לילדים אוטיסטים פעילות עצבית נמוכה בשלושה אזורים בקורטקס הפרה-פרונטלי המתווכים קשב, פתרון בעיות, וקבלת החלטות (שבעגה המקצועית מכונים "פונקציות קוגניטיביות גבוהות"). הילדים ששכבו במגנט ביצעו מטלה קשה למדי, רוטציה מנטלית של צורות תלת-מימדיות, שדורשת לא רק ריכוז אלא גם תפיסה מרחבית מצויינת. מאחר ולא נצפו הבדלים בפעילות בקליפת המוח הפריאטלית המתווכת תפיסה מרחבית, החוקרים הסיקו כי בעיות הקשב של האוטיסטים נובעות מהשוני בדגם הפעילות בקליפת המוח הפרה-פרונטלית. במחקר השתתפו רק שבעה ילדים אוטיסטים בגילאים 11 עד 18, ובקבוצת הביקורת תשעה ילדים בני אותו גיל. במחקר אחר שנערך בפיטסבורג נמצאה ירידה בפעילות העצבית בקליפת המוח הקדמית של 11 ילדים אוטיסיטים בזמן שביצעו מטלות של זיכרון עבודה מרחבי. שני המחקרים מצביעים על שינויים בתפקוד ואולי בחיבוריות בין אזורים בקורטקס הפרה-פרונטלי.

  כפי שהבחנתם, במרבית המחקרים השתתפו מעט נבדקים והממצאים במהותם קורלטיביים, כלומר אין לדעת האם עליה או ירידה בפעילות העצבית באזור ספציפי במוח היא סיבת או תוצאת האוטיזם. יחד עם זאת, יש לקוות שמיפוי המוח האוטיסטי יאפשר בעתיד הקרוב הבנת התסמונת ואולי פיתוח שיטות טיפול חדשניות.

  הפוסט נכתב בהשראת שני פוסטים מרגשים שכתב א.ב. של אהבה על בנו רפאל (הבועה של ליהיא ותסמונת אינשטיין).
  דרג את התוכן:

   תגובות (46)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     9/11/09 01:51:


   מגיעה לפוסט המעניין הזה עכשיו, לגמרי במקרה, כבר הרבה אחרי שנכתב. המידע הזה משמעותי ואני מניחה שעוזר להבין ולהסביר את הקשיים. הלוואי ותמצא גם הדרך לעזור (למרות ששמעתי - אני לא יודעת אם זו מציאות או אגדה -שבארה"ב קמה קבוצה של אוטיסטים בעלי אינטלגנציה גבוהה ששמה לה כמטרה להתנגד לכך שינסו לשנות אותם)

     12/2/09 09:18:

   וואו מענין ממש..
     3/9/08 15:33:


   ממש מעניין

   אשמח לדעת עוד

   תודה זה עזר הברה

   נלה

     27/6/08 04:24:

    

   צטט: אלומית ישי 2008-06-26 18:28:52

   ושוב תודה לכל המגיבים והמככבים.

   שושי וניצה: האבחנה הדיפרנציאלית היא התנהגותית ולכן אין אבחון מוקדם בזמן ההריון.

   arana: תודה על החשיפה.  אני לא מכירה חוקרי מוח שקוראים לאוטיסטים "מפגרים". גם במדע יש אופנה וכרגע מאד אופנתי לחקור את הבסיס העצבי, ב"נוירוטיפיקלים" ובאחרים, של ה-Theory of Mind.

    

    

   העובדה שהאבחנה היא התנהגותית בלבד כמובן לא מפריעה ל"מדענים" להמשיך לטעון שאוטיזם זו תקלה, גם יש מעט מאוד מדענים המחוננים ברמה מוסרית סבירה שמאפשרת להם לקלוט את הבעיותיות האתית והאנושית הקשה שבתיוג התנהגות שונה כמחלה.

   הייתי רוצה להזכיר לכל בעלי הזכרון הקצר(ליקוי ניורוטיפקלי אופייני) שעד לפני מעט מאוד שנים חנונים נחשבו כבעלי ליקוי חברתי ואילו היום בלא מעט חברות מפותחות(לא בטוח שישראל נכללת בהם) הם מגלמים את הcool החדש,

   שיפוט התנהגותי של אנשים הוא תלוי זמן,מקום וחברה על מי שמתיימר לפעול כסמכות מדעית חובה לראות גם מעבר לזה,

   אחרת הוא לא יותר מסתם עוד ערס שזורק קללה,

   וכיוון שלא חסרים מטומטמים שרואים במדענים סמכות אנחנו נתקלים בתופעות איומות שבהם הורים מתייחסים לילדיהם היקרים כאילו היו גרועים מסרטן ומי שחושב שילד רגיש כמו אוטיסט לא מבין שהסביבה רואה בו אסון או מפלצת ומי שלא מבין את הנזק הנפשי הנורא שנגרם לילדים רגישים אלה יש לו בעייה קשה .

    

   Theory of Mind הוצע כתכונה אופיינית לאוטיסטים כבר לפני יותר מ20 שנה,

   לא מזמן קראתי שאחד החוקרים הידועים שעומדים מאחורי התיאוריה הזו(בארון כהן) שינה את דעתו והיום הוא מאמין שגם אוטיסטים הם בני אדם,(תודה) אבל לאין ספור הילדים שעונו ודוכאו על סמך התיאוריות המפלצתיות שלו זה כבר לא יעזור,אף אחד גם לא חושב לבקש מהם סליחה,הם סתם אוטיסטים בלווא הכי אין להם רגשות.

   החוקרים נשמרים מלקרוא לאוטיסטים מפגרים(לא תמיד) כי הצביעות זה מה שמחזיק את החברה אבל זה סתם סמנטיקה כי ברור שמחקר שמתרכז בהוכחת נחיתותם יוצא מתוך אותה הנחה.

   אתמול קראתי מחקר מדעי שטוען שהעובדה שאוטיסטים לא מבינים ולא משתמשים בלעג לאחרים או לא מבינים קינטורים סרקזם ואירוניה מהווה הוכחה ברורה לכך שהם לא מפותחים כמו אחרים,

   אשאיר לך לחשוב מה זה אומר על החברה ועל רמת המדע,

   שלא מוכן בכלל לשקול ולהעלות על דעתו שיש אנשים שפשוט פועלים מתוך כוונה טובה,

   והכשרונות של חלק מהאוטיסטים במוזיקה, ציור וגם במדע, והרגישות, שאת החלטת שהיא מופרזת,וגם ההתנהגות האחרת מהברבריות הממוצעת,  יכולים לתמוך בהשערה המטורפת הזו אבל "מדע" שלא מסוגל להתעלות מעל הממוצע הוא עיוור ולכן הוא גרוע מהבורות שלפחות אין לה את הסמכות ולכן לא יכולה להזיק.

    

    

     26/6/08 18:28:

   ושוב תודה לכל המגיבים והמככבים.

    

   שושי וניצה: האבחנה הדיפרנציאלית היא התנהגותית ולכן אין אבחון מוקדם בזמן ההריון.

    

   arana: תודה על החשיפה.  אני לא מכירה חוקרי מוח שקוראים לאוטיסטים "מפגרים". גם במדע יש אופנה וכרגע מאד אופנתי לחקור את הבסיס העצבי, ב"נוירוטיפיקלים" ובאחרים, של ה-Theory of Mind.

    

   אלומית יקרה, זהו מאמר מעניין, חלק מהדברים שהעלית מעוררים בי שאלות. אני יודעת שאת לא מתה על זה.

   אז רק שאלה אחת, מאחר וציינת שיש הבדל שנראה במוח... האם יש סיכוי לזהות בסריקת הריון את התופעה?

    

   ועל התמונה שלך, תתחדשי עלמתי.

     25/6/08 16:34:

   תודה לך על הפוסט המעניין..

    

     25/6/08 15:41:

   תודה רבה, אלומית, על מאמרך המרתק.

   קראתיו ומאד נהניתי ואף החכמתי. *

     25/6/08 13:45:

    

   צטט: טליאור 2008-06-25 12:39:38

   אז בעצם ה theory of the mind

   המדברת על כך שאוטיסטים אינם מבינים את האחר נובעת מעצם העובדה שהמקום הפעיל במוח בו נתפסים אנשים זהה למקום בהם נתפסים חפצים. זה ממש ממצא מעניין.

   השאלה היא איך מרפאים.....שיהיה בהצלחה לכל החוקרים.

    

    אם היית טורחת לקרוא את הפוסט בשלמותו היית רואה שהוא מעלה ממצאים שסותרים את מה שכתבת,

   מסיבות דומות(חלוקת קשב וביטוי שונה אצל אוטיסטים) גם כל הקשקוש של theory of the mind  הופרך על ידי לא מעט חוקרים,

   הנה ציטוט מאחת החוקרות המובילות בתחום.

    

   Gernsbacher claims that in 'theory of mind' tests that use drawing, rather than verbal interaction, autistic children actually do better than non-autistic children.

   This echoes findings from studies on non-autistic deaf children (pdf) who seem to show 'theory of mind' impairments if they suffer problems with language development, but not if they become fluent in sign-language.

    

   לדעתי אוטיסטים מבינים טוב מאוד מצבים חברתיים והבעות פנים,

   הם פשוט לא מגיבים כי זה לא רלוונטי לתפישת עולמם,

   בדיוק כמו שניורוטיפיקל לא יגיב למישהו שמזייף רגשות או עושה עליו מניפולציות רגשיות.

    

     25/6/08 12:39:

   אז בעצם ה theory of the mind

   המדברת על כך שאוטיסטים אינם מבינים את האחר נובעת מעצם העובדה שהמקום הפעיל במוח בו נתפסים אנשים זהה למקום בהם נתפסים חפצים. זה ממש ממצא מעניין.

   השאלה היא איך מרפאים.....שיהיה בהצלחה לכל החוקרים.

     25/6/08 11:11:

    

   צטט: iditologia 2008-06-25 04:09:18

    

   מפליא אותי לקרוא על פעילות עיצבית נמוכה דווקא בהיפוקמפוס, כי קראתי שהזכרון (פרטים, תאריכים, יצירות מוזיקליות) אצל חלק מהאוטיסטים משופר מהממוצא, רק שקשה להם לבטא אותו לעיתים.

    

   אני זוכרת שכשהמושג אוטיזם עלה לסדר היום, דיברו על העוול שעשו עימם בעבר כששיבצו אותם במוסדות לילדים בעלי פיגור מתקדם והם סבלו מפיגור סביבתי גדול ובלתי הפיך.  

    

   אולי אפשר להסביר את זה בכך שהחלק שאחראי לרגשות גדול יותר אצל אוטיסטים והזכרון שלהן מתבצע בעזרת המערכת הרגשית,

   זכרון של מוזיקה למשל שהוא מאוד אופייני לאוטיסטים הוא זכרון רגשי וגם לאיכויות שנחשבות כלוגיות אצל ניורטיפקלים האוטיסט מתייחס בצורה רגשית,

   אוטיסטים למשל פותרים בעיות מתמטיות בעזרת החוש האסטתי שלהם ולא בעזרת פרוצדורות לוגיות זה סוג של קיצור דרך שכמובן אף אחד לא טורח לחקור אותו כי האקדמיה מוכנה להשקיע מאמצים רק  במחקרים שיוכיחו שהאוטיסטים הם מפגרים.

   ואני יכול להבטיח לך שכשיבדקו בעתיד את המחקר והטיפול באוטיסטים כפי שהוא מתנהל כיום יתגלו עוולות לא פחות נוראיות אבל על הנזק והעוול הנורא שנגרם לילדים אף אחד לא יתן דין וחשבון בעתיד בדיוק כמו שאף אחד לא נדרש להסביר למה נעשו מעשים כאלה איומים בעבר.

    

   יודע שאני נתפש כמשוגע אבל לא אכפת לי לחזור על זה עוד אלף פעמים,

   המחקר כפי שהוא נעשה כיום הוא לא שונה מהמדע הסובייטי של ימי סטאלין,

   מסמנים מטרה ואז עושים הכל כדי להוכיח אותה,

   גם במחיר של התעלמות מעובדות,

   כי אם האוטיסטים הם לא מפגרים למרות שהם  אחרים אז זה אומר שהנורמלים צריכים לבחון את תפישת עולמם וזה כמובן לא בא בחשבון.

    

    

    

    

     25/6/08 07:35:
    

   מאמר מאוד מעניין האם יש למחקר שלך השלכות על המטופלים? כלומר האם יש קצה אור בקצה המנהרה לאנשים הנהדרים והיצירתיים האלה? דרך אגב מוח, האם יצא לך לעשות בחקר על הכימיה במוח? יש ספר של פרופסור מיכאל לייבוביץ שכתב (בשנות השמונים) ספר מאוד מעניין "הכימיה שבאהבה" שם הוא משווה את הכימיקלים במוח לסם ומסביר כיצד עובדת ה"שיטה" של האהבה והקנאה.

    

   "אנו דומים לאגוזים, צריך לפצח אותנו כדי לגלות מה שבתוכנו." ג'ובראן חליל ג'ובראן  

   את שייכת לאנשים, שיכנסו לספרי ההיסטוריה. אני מעריץ אנשים שנוגעים במכאניקה של הגוף ויותר של המוח.

   כוכב ענק, שיאיר את דרכך תמיד.

   P  A  F  

     25/6/08 04:09:

   אלומית, קבלי מחמאה על התמונה היפה, וכמובן על פוסט מרתק

    

   ראיתי כתבה בערוץ 8 המדברת על כך שיש סברה וכי עדיין לא הוכח - שבמקרים מיוחדים שילוב של מתן כמה חיסונים (ה"משולשת") ביחד גורמים לטפיל כרוני במעיים ולתופעות כמו שלשולים וכו' ולאחר זמן מתפתח אוטיזם אצל אותם ילדים. ישנה אפילו רגרסיה ביכולת השפתית אצל הפעוטות שכבר רכשו אותה או חלק ממנה. סברה זו מצביעה על השפעות סביבתיות בשילוב עם מבנה גנטי.

   מפליא אותי לקרוא על פעילות עיצבית נמוכה דווקא בהיפוקמפוס, כי קראתי שהזכרון (פרטים, תאריכים, יצירות מוזיקליות) אצל חלק מהאוטיסטים משופר מהממוצא, רק שקשה להם לבטא אותו לעיתים.

    

   אני זוכרת שכשהמושג אוטיזם עלה לסדר היום, דיברו על העוול שעשו עימם בעבר כששיבצו אותם במוסדות לילדים בעלי פיגור מתקדם והם סבלו מפיגור סביבתי גדול ובלתי הפיך.

   כלומר כבר לפני כעשרים וחמש שנה ידעו לאבחן בין שתי התופעות.

    

   אגב, נתקלתי בספר שכתבה אוטיסטית, רק שכרגע הוא נשמט לי מהזכרון, מה יהיה עם ההיפוקמפוס שלי... קורץ

    

   כרגיל נהנתי מאוד אצלך, כי תמיד מעניין ומרתק. תמיד

   עידית

     25/6/08 01:23:

   תודה על המידע

   וכוכב כמובן

     24/6/08 11:26:

    

   מרתק. תודה

     24/6/08 09:10:

   יש רמות ודרגות שונות של אוטיזם,

   קיים אוטיזם כל כך קל שגורם לחוסר מודעות לתופעה, ילדים / אנשים מגלים את זה בשלב מאוד מאוחר בחייהם.

   אילו דרכים / תרופות נוירולוגיות עלולות לשפר את התפקוד היומיומי, הפרעות קשב וכו' ?

     24/6/08 09:08:

    

   גילוי נאות- נשוי לקלינאית תקשורת שטענה במשך שנים שאני אוטיסט לא מאובחן.

    שפי-

   מדבריך אפשר להבין (ואני בטוח שלא בכוונה) שרוב האוטיסטים הם בעלי אינטליגנציה תקינה. המספרים שאני מכיר הם סביבות ה- 85% עם דרגה כלשהי עם פיגור- זה לא משאיר הרבה. נכון שיש תסמונות על רצף ה- PDD (כמו אספרגר למשל) שיכולות קוגניטיביות גבוהות מהממוצע הן חלק מהמאפיינים שלהן, אבל זה ממש לא הסטנדרט.

   יש בעיה קשה עם חקר הסיבתיות בסוג כזה של הפרעות, בייחוד כאשר הספקטרום האוטיסטי הוא כל כך מגוון, ואנשים/ילדים עם אותה אבחנה בדיוק יכולים להפגין התנהגויות (=ביטויים) שאין ביניהן שום קשר לצופה הלא מיומן. נתקלתי בעבר בכמה מחקרים מהסוג שתיארת, שגילו אצל בני משפחה תקינים של אוטיסטים פעילות מוחית שדומה יותר לתצפיות באוטיסטים מאשר לנורמה. לדעתי זה מעלה שאלות מעניינות על טריגרים סביבתיים לפוטנציאל גנטי וכל מיני כאלה. אבל עד שלא יכניסו כמה אלפי אוטיסטים/PDD לתוך fMRI (כדי שיהיו כמה עשרות מכל "ביטוי" התנהגותי/קוגניטיבי) יחד עם בני המשפחה שלהם וקבוצת ביקורת מתאימה, כנראה שלא יהיו לנו תשובות יותר טובות.

   ואולי גם אז לא.

   ארן- אני איתך. כל פעולה טיפולית/אבחנתית בבני אדם צריכה להיעשות תוך הסתכלות על העולם מהעיניים שלו, לא משנה כמה קשה זה יכול להיות.

    

    

   צטט: arana 2008-06-24 05:06:42

    

    

   ראו זה פלא, אותו הבדל מהווה אינדיקטור לפיגור אצל אנשים כמוני בגלל שאני לא מתנהג כמו "כולם".

    

    

    

    

    

    

    

    

   תודה, אלומית! המחקרים האלו מרתקים, אבל שוב עולה שאלת הביצה והתרנגולת: מה קדם למה? האם הממצאים האנטומיים קדמו להתנהגות ולתפיסה, או להיפך? או שחלה כאן אינטראקציה הדדית בין נטיה מולדת לסביבה? ומה קורה עם אוטיסטים שמצבם משתפר, האם נראה שיפור במצב מוחם? (סביר שכן)

   בכל מקרה, המחקר חשוב, מחכים, וגם מוריד כעסים מיותרים כלפי האוטיסטים, משום שהוא מראה שיש בסיס אנטומי לקשיים שלהם.

     24/6/08 08:28:

    מחכימה  אותנו  כהרגלך..

    

     תודה  ויום  נפלא

        נשיקהמגניב
    

     24/6/08 05:06:

    

    

   תודה,

   אבל כמו שכם תגובתך מדגימה,

   הפגמים האתיים הברורים של ה"מחקר המדעי" על האוטיזם פוגמים מאוד ביכולתו להועיל.

   יש אין סוף מסמכים ברשת,

   גם של ניורולוגים וחוקרים בכירים שתוהים למה איכויות שנחשבות למעלות אצל ניורוטיפיקלים נחשבים לפגמים כשהם מופיעים אצל אוטיסטים,

   השחצנות המובנית במבנה הנפשי של ה"נורמלים" שלפיה הם המופת וה"אחרים" הם מפלצות מונעת מהם את היכולת להסיק מסקנות ולנהל מחקר אתי או מדעי אמיתי.

   המחקר על האוטיזם הוא פסוודו-מדע במרעו  בגלל שהוא נשען על קונוונציות ותפישות חברתיות יחסיות כמציאות אובייקטיווית.

    

   למשל,

   כאספרגר אופייני גם לי יש ראש ענק(אין בכלל כובעים לאנשים כמוני) אבל בעוד שהבדלי הגדלים בין קופים לאנשים מהווה אינדיקטור לאישיות יותר מפותחת,

   ראו זה פלא,

    אותו הבדל מהווה אינדיקטור לפיגור אצל אנשים כמוני בגלל שאני לא מתנהג כמו "כולם".

   היכולת שלי להתרכז בפרטים נחשבת בידי ה"מדענים" כחוסר מודעות לקונטקסט,

   הרגישות שלי מתפשת כחוסר מודעות לאחרים,

   היכולת של להתרכז נתפשת כניתוק על ידי אנשים שקופצים כל הזמן מעניין לעניין כמו ילדים קטנים.

   גם מהעובדה שאוטיסטים משתמשים באיזורים שאחראים על פעילות וויזואלית בצורה לא שיגרתית אפשר להסיק דווקא מסקנות מאוד מעודדות(חשיבה בתמונות היא עדות ליצירתיות,אור הוא הנתון הכי אובייקטיווי במציאות,יש קשר בין יכולת הפשטה גבוהה וחשיבה לא מילולית.וכדומה....),

   אני למשל לא מבין מתמטיקה בכל זאת אני עובד המון שנים כתכנת ונחשב לטוב מאוד בתחומי בגלל שבשבילי מילים,מספרים ונוסחאות זה ציורים,

   זו גם הסיבה שאוטיסטים מסויימים יודעים לחשב מהר מאוד ואם מישהו מהחוקרים היה שווה משהו הוא כבר היה עושה את הקישור הזה מזמן.

    

    

   הרשימה נמשכת ונמשכת וכדאי גם לזכור שבמבט לאחור תמיד מתברר שהחוקרים פיספסו בגדול ואם הייתי מאמין (אני לא) שהאדם ה"נורמלי" מסוגל למידה כלשהי של צניעות הייתי מבקש שגם הנתון הזה ילקח בחשבון.

   בנוסף אני מוצא את זה אופייני מאוד שכולם יכולים להזדהות עם כאבו של אב לאוטיסט אבל את הכאב הבלתי נתפש של מי שנדון לקיום כמפלצת רק בגלל שהוא קצת שונה אף אחד לא מסוגל להבין וחוסר ההבנה הזה הוא גם מה שמחולל את הכאב.

    

    

    

    

    

    

    

    

     24/6/08 02:42:

   אז היית צריכה להכיר את יוסי, היום בן 28 אוטיסט.

   הגאוניות שלו ממוקדת במוזיקה

   הוא מנגן משמיעה (כל מוזיקה) על פסנתר, גיטרה ותופים.

   הוא זוכר את המילים לרוב השירים (בכל השפות)

   הוא "עובד" מתקשר ואני מרגישה

    

   זכות גדולה להכיר אותו.

    

   מאמר מרתק על העירנות הנדרשת

    

   תודה

   Rחל

   את מרתקת !!!

    

   אשמח לקרוא עוד בנושא..

    

   מחייך כוכב ממני.

     24/6/08 00:22:

   היי אלומית,

   ושוב תודה * על עוד פוסט מעניין.

   מעניין האם נמצאו הבדלים באנטומיה ושינוי פעילות באיזורים כמו באיזור ברוקא בין ילדי PDD שונים לבין בעלי תסמונת אסברגר?

     23/6/08 23:28:

    

   היי אלומית

   קודם כל, תודה על הפוסט הבאמת נהדר.

    

    

   אחד הדברים המרתקים כשמגלים כאשר ניגשים להתבוננות המדעית על אוטיזם הוא עד כמה מורכב הדבר הזה שאנחנו נושאים על הכתפיים - המוח האנושי.

    

   במידה רבה התקדמנו המון ביכולת שלנו למפות פעילות של איזורים במוח אבל (לפי דעתי) אנחנו עדיין יותר עוסקים בהתבוננות בחתול של שרדינג כשזה נוגע למשהו המוזר הזה שקוראים לו תודעה מאשר לאפשרות קריאת מחשבות, או הבנת המורכבות הניורולוגית של המוח שלנו. אני חושב שהעובדה שלא קיים כיום מבחן טיורניג לאוטיזם מראה עד כמה קשה לנו להסביר את נפלאות התובנה האנושית, שגם אוטיזם שייכים לה.

    

    

   תודה

   ואולי יעזור לי להבין

     23/6/08 23:03:

   לאלומית,

   האם נפח המח של אוטיסט גדול בצורה מובהקת מהרגיל,

   והאם לא ניתן להשתמש במידע זה לאבחון טרם לידה?

   תודה,

   שושי

     23/6/08 22:54:
   הצלחת להרחיב בנושא- אני מבקר אותם לעיתים בהוסטל, מנגן ושר להם - ואוהב אותם...מחייך
     23/6/08 21:44:

   בזכותך החכמתי עוד קצת,

   כרגיל 

    

   תודה.

     23/6/08 21:38:

   מעניין, אלומית.

    

   אין כמוך עם הפוסטים המעשירים, מרתקים שלך.

   *

     23/6/08 21:29:

   אלומית,

   אי אפשר לעצור את בקיאותך-:)

   ויפה לך התמונה החדשה-:)

     23/6/08 20:56:
   האם לא טמון אוטיזם גם באנשים 'רגילים', ז"א בכולנו בעצם?
     23/6/08 20:38:

   את מרתקת,

   קוראת כל פוסט שלך בעיון רב,

   מחכימה בכל תחום שאת נוגעת,

   תודה יקרה,

   מחכה לפוסט הבא.

   חיבוק וכוכב.

     23/6/08 19:08:

   יפה ומענין

   תודה לך

    

     23/6/08 17:42:
   היי אילן:  לאוטיזם מרכיב גנטי חזק וברשימת מחוללי התיסמונת ניתן למצוא לא רק הורמונים גבריים אלא גם מתכות, חומרי הדברה, סמים, עישון, אלכוהול, וחיסונים. לא ידוע לי על קשר סיבתי מובהק בין חומר כלשהו למחלה ומחקרים שהתפרסמו לאחרונה הפריכו את הקשר בין חיסון תינוקות ואוטיזם.
    
   לגבי האוטיסטים הגאונים, יש הטוענים שמתמטיקאים רבים ממעטים לדבר וליצור קשרים חברתיים, אך לא ברור אם זו הביצה או התרנגולת.... 
     23/6/08 17:42:

   אם כבר מרשתות שואל שאלות, אז גם אני רוצה אחת.

   איך המדע מסביר את המוח של ההוא שהיה השראה לדסטין הופמן בסרט איש הגשם.

   גאון בלתי אפשרי אבל לא יודע לעשות כלום יותר מילד בן 4. והוא בן יותר מחמישים היום.

   צטט: מר רשתות 2008-06-23 17:00:35

   תודה על הפוסט המחכים.

   ישנם אוטיסטים קלים, חסרי כל קוגניציה חברתית וקשר ריגשי, אולם אשפים בזכרון וחישוביות.

   איך זה מוסבר ?

   שמעתי שרבים מהאוטיסטים היו חשופים להורמונים גבריים ברחם כעוברים.  יש גם השערה שנשים שעברו טיפולי הפריה מעלות את ההסתברות לצאצא אוטיסטי.  זה נכון?

   בנוסף, אוטיזם לעתים מתואר כהגזמה של תכונות גבריות סטריאוטיפיות. יש בזה משהו ?

   ולבסוף,  חלק ממנהיגנו לוקים באוטיזם קשה.  מדוע שלא תבדקי את מוחם?

    

     23/6/08 17:36:

   יום אחד נצא מפה חוקרי מוח ונעלה על מורתינו(פחחחח...לא מה שאת חושבת. כבר אני רואה פה גלים כחולים).

    

   לקרוא מאמר כמעט מדעי בשפה של בני אדם והיא קולחת ונעימה לקריאה? זה כבר יותר מידי.

   כוכב ירוק. מה אני יכול לעשות?

     23/6/08 17:00:

   תודה על הפוסט המחכים.

   ישנם אוטיסטים קלים, חסרי כל קוגניציה חברתית וקשר ריגשי, אולם אשפים בזכרון וחישוביות.

   איך זה מוסבר ?

   שמעתי שרבים מהאוטיסטים היו חשופים להורמונים גבריים ברחם כעוברים.  יש גם השערה שנשים שעברו טיפולי הפריה מעלות את ההסתברות לצאצא אוטיסטי.  זה נכון?

   בנוסף, אוטיזם לעתים מתואר כהגזמה של תכונות גבריות סטריאוטיפיות. יש בזה משהו ?

   ולבסוף,  חלק ממנהיגנו לוקים באוטיזם קשה.  מדוע שלא תבדקי את מוחם?

     23/6/08 16:05:

   תודה לכל המגיבים והמככבים וד"ש חמה מההמיספרה הדרומית הקרה (אני בסידני והחורף כאן בעיצומו) מחייך

    

   אבי א':  למיטב ידיעתי טרם פורסמו תוצאות מחקר בו נבדקה העליה בנפח המוח כפונקציה של הגיל. 

    

   אבי נ': העליה בשכיחות האוטיזם נובעת כנראה משילוב של מודעות יתר והגדרת קריטריונים ספציפיים לאבחון שהפכו את התסמונת ל"אופנתית" (בדומה לעליה הדרמטית במספר האנשים הסובלים מדיכאון).

    

     23/6/08 15:51:

   אלומית

   כל כך מעניין!

   ורד

     23/6/08 14:24:

   כמו תמיד קורא אותך בעיניין רב ביותר

   והפעם גם עם קשר ריגשי כי יש לי אחיין שיש לו סוג של אוטיזם קל שנקרא "אספרגר"

   כוכב ( עניין שבשיגרה לכל פוסט שאת מפרסמת)

     23/6/08 14:20:

   מעניין מאוד, תודה.

    

   אני בדיוק קורא עכשיו ספר הנקרא "השפה הסודית של בעלי החיים" שהייחוד שלו שהוא נכתב ע"י ד"ר גרנדין, מנקודת מבט של אוטיסטית.

    

   מה שמעניין הוא השכיחות העצומה של התופעה. בעבר נדמה לי היא הייתה משהו כמו אחת לאלף, והשכיחות עלה לאחת למאה. מעניין מה הסיבה, והאם זו אכן עליה בשכיחות או שיפור באבחון.

     23/6/08 14:17:
   אלומית, ממחקר שערכתי בנושא הגעתי למסקנה עיקרית לתופעה ההתנהגותית והיא:
   ראשית, אני ניזהר מלעשות הכללה לגבי תופעה מסוימת וליצור סטיגמות חברתיות ולכן, צריך לאבחן כל בן אנוש בנפרד במידה והוא רוצה.
   התופעה, להבנתי נובעת בעיקר מפחד ובלבול.
   המחקר שערכתי נכתב במאמר הבא:
    http://cafe.themarker.com/view.php?t=196797
   תודה על הפוסט המעניין.
   *
     23/6/08 14:07:

   post

   חשוב

   תודה שהבאת

     23/6/08 14:06:

   אלומית היקרה

   כרגיל הפוסטים שלך מענינים וכל שנותר לי הוא לברך על המוגמר (מה אני מבינה במח??? יודעת אולי קצת לבלבל המח...)

    ולהגיד לך יישר כח על מחקריך

     23/6/08 14:01:
   פוסט מרתק, כרגיל :)
   את יכולה בבקשה לפרט לגבי השוני בין מוחות של אוטיסטים ושל אנשים רגילים כתלות בגיל?
   האם אפשר לבדוק האם מוח האוטיסט משתנה (למשל, גדל) עם השנים ואז להניח שזה כתוצאה מהאוטיזם?

   מרתק,

   מגרה לדעת יותר:-) 

   פרופיל

   אלומית ישי
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין