כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  FTTH Israel

  FTTH Israel - סיב אופטי לכל בית ועסק בישראל

  הסיבים האופטיים משנים את חיינו: הם יאפשרו לנו להתחבר לטלויזיה היי דפינישין , ערוצי קול,מידע ותקשורת דיגיטלית ברוחב פס של מאות מגה-ביט. נוכל ללמוד ולעבוד מהבית - לגור במצפה רמון ולהרגיש בתל-אביב.

  ארכיון

  תעלת הימים: תודה למלך עבדאללה

  6 תגובות   יום שלישי, 24/6/08, 17:38

  האם תעלת הימים "בעמק השלום" תמית את ים המוות? המלך הירדני עבדאללה הוכיח את תבונתו ועצר את שמעון פרס בדקה ה 90, ובכך מנע ממנו מלהכריז על תעלת הימים בעת ביקור סרקוזי ולפני שהנושא נבדק ביסודיות הנדרשת.

  לפני כמה חודשים  התפרסם בעיתון הארץ מאמרו של המשנה לראש הממשלה דאז שמעון פרס על תכנית "עמק השלום". לפי הכותרת "באוויר, בים וביבשה" הותיר לנו שמעון פרס ברצועת "עמק השלום" רק את נושא החלל, פתוחה להצעות פיתוח נוספות. 

   

   שמעון פרס מעז להתגרות באיתני הטבע ובסדרי בראשית  ותכנית עמק השלום שלו, המשתרעת על 520 ק"מ של השבר הסורי אפריקאי המועד לרעידות אדמה , עלולה  להישאר על המפה בלבד, אם היא תתנהל באופן החפוז אותו מוביל נשיא המדינה. הוא גם מסרב לחכות לתוצאות ניתוח הישימות המתבצע על פי דרישת הבנק העולמי. תכנון וביצוע לקויים עלולים להפוך את תעלת הימים לאתר ארכיאולוגי וליעד לצוללנים, כמו אלו שמחפשים היום את אטלנטיס, העיר האבודה .  

  שמעון פרס כבר יודע, ויש גם איש עסקים תורן שנרתם למשימה. מה שנותר בינו לבין החלום זה המלך עבדאללה.  המלך עבדאללה שוויתר כנראה  על מעורבות ירדנית בפרויקט המכונית החשמלית לאחר שכנראה הבין לאן זה מוליך, אינו מוכן לוותר על בדיקות הישימות של הבנק העולמי בתכנית תעלת הימים. החינוך הבריטי שלו והאחריות לארצו ולעמו אינם מותירים  לו הרבה ברירות.

   כדאי להישמר מחריצות היתר של שמעון פרס .החזון  של המשנה לראש הממשלה דאז מר שמעון פרס שאושר ע"י הממשלה ונדחף על ידו היום כנשיא בהעדר ממשלה מתפקדת, הוא מסוכן מבחינה כלכלית וחברתית ומעורר שאלות מבחינה סביבתית . כולם מדברים על שלום, אבל לא על צדק סביבתי .

  אינני חושב שניתן להפריז בהשפעתו של שמעון פרס על התהליכים הקורים אותנו, אבל הפעילות שלו להשקעות ענק של כ 10 מיליארד דולר ,שהוא חוזר ומדגיש שאינם באים מכספי המדינה, אלא מתורמים בלבד, מעוררים כמה סימני שאלה.

  ראשית התורמים מהעם היהודי ואחרים מחפשים נושא לתרומה  והמקורות אינם בלתי מוגבלים.

  שנית, הכוונת תרומות בסדרי גודל כאלה לנושאים שעליהם מדבר שמעון פרס מחיבים התייחסות , כי יש להם משמעויות מדיניות של הבטחות לראשי מדינות באזור (וכבר הינו בסיפור הזה). בנוסף לכך הם צריכים לבטא סדר עדיפויות לאומי, כי הם באים מפי נשיא המדינה ובגיבוי של החלטות ממשלה והם מסיטים תשומת לב, משאבים, ומקורות ממקומות אחרים וחשובים יותר. 

  צרפת מובילה היום את המהפכה הטכנולוגית באירופה. ממשלת צרפת והנשיא סרקוזי נמצאים בתנופת פיתוח אדירה להפיכת צרפת למעצמה מרושתת ,חכמה ודיגיטלית. פאריז וערים נוספות מתחברים לתשתיות של סיבים אופטיים. הנשיא, ראש הממשלה ויו"ר רשות התקשורת כולם חברים ותיקים, שעסקו בנושא הסיבים האופטיים טרם הבחירות,  והיום הופכים את נושא הטכנולוגיה למשימה לאומית דחופה.

  מיליוני הבתים בצרפת שיחוברו לסיבים אופטיים בשנים הקרובות יזכרו בוודאי את ממשלת סרקוזי. חבל ששמעון פרס וראש הממשלה אהוד אולמרט לא ניצלו את ביקורו של נשיא צרפת לקידום נושאי תשתיות הפס הרחב בישראל.  

   עניי עירך קודמים אך אם מדובר בשכנים הרי שרווחה לפלסטינאים , שהם שכננו הקרובים, צריכה להיות לדעתי בעדיפות ראשונה. שכנים רעבים משפיעים ישירות על ערך "נכסי הדלא נידא והנידא" שלנו. (המשפט הוא של שמעון פרס ,לא שלי) התכנית של פרס מתייחסת מעט מאוד לנושא הפלסטינאי, וההשקעות הכבדות יגיעו למעט מאד יהודים וערבים. 

   בימי אוסלו העליזים נפגשתי והגשתי ל סגן שר החוץ דאז יוסי בילין, תכנית בנושא אזורי סחר משותפים  שכללו, את אזורי הגבול המשותפים. אורה קורן כתבת גלובס דאז (היום ב הארץ) אף ראינה אותי בנושא . התכנית כללה מספר מפגשי גבולות ואילת בתוכם (גבול משותף לירדן,ישראל,מצריים,וקרוב לסעודיה)וכן אזור כרם שלום,אזור הירמוך, ואף היה שם את נושא רמת הגולן ופתרון נושא הריבונות ע"י העברת השטח לסוריה והחכרתו לתאגיד שיפעיל את האזור.

  התקופה היתה נוחה למגעים ושיתוף פעולה גם מהצד הערבי וגם מהאומות. אפילו תכננו כנס באילת שזכה, לברכה ומימון מהשוק האירופי המשותף, ולנושא נרתמו דוד לואיס מבעלי רשת המלונות ישרוטל, שהיה לו עניין מיוחד בפיתוח אילת ודב לאוטמן שהיה כבר אז פעיל במדינות האזור. 

  במסגרת התכנית הראיתי כי קימת משוואה כמעט ישרה בין המרחק של תושבי רצועת עזה מהגבול לישראל והתפתחות של טרור ועוני. תושבי רפיח הרחוקים מהגבול הם יותר עניים, ובאזור רפיח התפתח טרור אלים במיוחד. היום אלו התושבים שמנהלים את המעברים התת קרקעיים עם מצרים. 

  ואולם בשטח לא נעשה הרבה וגם לשמעון פרס, שמאז החזיק בתפקידים חשובים יש חלק בכך. אזור התעשייה ארז נסגר ואזור התעשייה קרני שנפתח באיחור רב , בקושי משמש למעבר סחורות. מפתיע שפרס במסגרת "עמק השלום" מתכנן להקים אזור תעשיה בג'נין, שם פורחת השנאה לישראל.

   היום צריך כבר לחכות לשינוי אקלימי באזור לפני שמתחילים להשקיע מיליארדים.

    מכל החזון של שמעון פרס אני סבור שניתן לבצע מהר ובזול (בהשקעה של כמה מיליוני דולרים בלבד ) את הקמת הטרמינל הישראלי בסמוך לנמל התעופה הבין לאומי של עקבה. אני נבהל מנושא תעלת הימים שמזכירה לי את הכישלון של יבוש החולה, וכפי שנכתב במעריב "תעלת הימים תמית את ים המוות" . בכל מקרה יש למצות את תהליכי התכנון . סוף מעשה במחשבה תחילה.

   אני לא מבין מה זה שותפות בין עמק הירמוך לעמק הירדן, אין כזו ישות משפטית ואין לכך כל משמעות ובנוסף , לא תושבי קיבוצי עמק הירדן צריכים סיוע.

   בריחת המוחות ששמעון פרס מזכיר לא תימנע או תפחת מההשקעות המוזכרות בדבריו, אלא ע"י טיפול כירורגי בכל רמות ההשכלה .

  את הטיפול בשחיתות שפרס מזכיר כדאי להתחיל במפלגת קדימה . לא שמעתי את פרס מתבטא בנושא החקירות נגד ראש הממשלה .

   נשיא המדינה שמעון פרס צריך להבין שתעשיות חדשות ופרויקטים מורכבים מתפתחים ומתנהלים בתהליך אבולוציני והדרגתי ואינם פרי של צירופי מילים, יהיו אלו מוצלחים וקליטים ככל שיהיו.

  בינתיים טוב שיש לנו את המלך עבדאללה. 

  דרג את התוכן: