כותרות TheMarker >
  ';

  אכפת לי

  נושאים ציבוריים מרגיזים הניתנים לשינוי.
  נושאים שאם נפעל יחד לשנותם - נוכל להצליח.
  התשובה: ככה זה, אינה מתקבלת.
  נשתדל להעלות נושאים אלו לאור ואולי נשפר במעט את הסביבה שאנו חיים בה.

  ארכיון

  מות המוסדיים

  5 תגובות   יום חמישי, 26/6/08, 11:05

   מתוך הרגל ישן אנו רגילים לקרוא לגופים המנהלים את קרנות הפנסיה, קופות הגמל וקרנות הנאמנות - הגופים המוסדיים.
  המילה מוסדי משדרת מימד של אחריות, התחשבות בצרכי הכלל ונאמנות לחוסכים ולמשקיעים שלהם בפרט.
  הכתבים בעיתון עושים שימוש בשם מוסדי מתוך נוחיות והרגל, גם בדיווחים נאמנים המתארים התנהגות הפוכה לחלוטין מהתנהגות מוסדית.
  הרשויות הסטטוטוריות, כמו הרשות לני"ע והממונה על שוק ההון והביטוח, עושות שימוש בכלים "המוסדיים", תוך טמינת הראש בחול והתעלמות מסוכנת ממציאות שהשתנתה.
  אנצל בימה זאת להודיע - המוסדיים מתו! ואסביר גם מדוע.

  קצת היסטוריה: (למי שממהר, ניתן לדלג על פרק זה)
  נפתח בתיאור היסטורי קצר וקצת פשטני, אך חשוב להבנת הרקע.
  קרנות הפנסיה וקופות הגמל היו בעבר הרחוק בבעלות ובניהול של גופים ציבוריים כמו הסתדרויות העובדים וגופים נוספים שהיו אמונים על ייצוגם ונקראו לכן, גופים מוסדיים. לא ננסה לייפות את ההסטוריה, כספי החוסכים שהיו בבעלות אותם גופים ונוהלו במשותף על ידם ועל ידי הבנקים (בעיקר בנק הפועלים), שימשו לא אחת כלי למטרות שלא לשמן הופקדו. לעיתים היו אלו מטרות חשובות מהבחינה הלאומית כפי שנראו לשרים הממונים ולעיתים גם מטרות פוליטיות ואחרות ששרתו אותם. לא נרחיב כאן את הנושא, אך נציין שבדרך כלל לא שולשלו הכספים במישרין לידים פרטיות.
  כאשר החלה להתברר באוצר ובבנק ישראל תמונת המצב של הקרנות שהגיעו לסף פשיטת רגל וחוסר יכולת למלא את יעודן, למרות אחזקותיהם באג"ח מיועדות שהנפיקה המדינה, נאלצה המדינה בעצם להלאימן, בניתוח מכאיב שסופו היה בתקופתו של נתניהו.
  בשלב הזה המשיכו הקרנות להתנהל ברובן תחת המטריה של הבנקים, אך תוך יצירת מנגנונים מקצועיים וכלים, שהבטיחו להם עצמאות ניהולית תוך יצירת חומות סיניות, בינם ובין הבנקים ובין שאר הגופים שעשו בעבר שימושים חורגים בכספי החוסכים. צעדים שהבטיחו ניהול מקצועי ותקין.

  המצב לא היה מושלם מבחינות רבות, אך ניתן היה עדיין, להתייחס לקרנות כאל גופים מוסדיים.
  עד כאן ההיסטוריה בתמצית. נעבור עתה למציאות שבה אנו חיים בשוק ההון בשנים האחרונות.

  המצב כיום:  
  מכירת קרנות הפנסיה, קופות הגמל וקרנות הנאמנות לבעלי ההון או לגופים הקשורים עמהם במישרין או בעקיפין, ללא יצירת מנגנוני שליטה ובקרה מתאימים, יצרה מצב מסוכן מאין כמוהו לעתיד חסכונותיהם של רוב השכירים במדינה, צעד שכמוהו כהפקרה של כספי החסכונות, תוך טמינת הראש בחול.

  יודגש, שאין מדובר כאן בפעולות עברייניות שבהם מטפלת הרשות, המדובר בפעולות המוגדרות כחוקיות, המתבצעות לפי כללי הטקס שקבעה הרשות, שאינה מתעוררת לשנותם, עקב המציאות שהשתנתה באופן קיצוני.

  בעלי שליטה בחברות ציבוריות (לא כולם!)מושכים לכיסם כספי עתק, בצורת משכורות, דמי ניהול, מענקים, הטבות ועוד, במקום לחלק כספים אלו בצורת דיבידנדים, המתחלקים באופן שווה בין כל המשקיעים לפי גודל השקעתם. אין קשר בין משיכות אלו לביצועי החברות או מניותיהן, המשיכות מתבצעות גם בחברות כושלות שמניותיהן מתרסקות. יודגש שוב, אנו לא מדברים על כלל החברות הציבוריות ועל כלל הקרנות, אלא על תופעה ההולכת ומתפשטת, בשוק ההון שלנו, מבלי שנעשה דבר לבולמה.
  חברות שהונפקו במחירים מפולפלים לקרנות ולציבור הרחב, נחלבות ע"י בעלי השליטה, נופלות בערכן בשוק ונרכשות בחזרה ע"י הבעלים, באחוזים קטנים מן הערך שבו הונפקו. תהליך שרק החל לאחרונה ונראה את התגברותו בהמשך.

  הגופים המוסדייים שיכולים היו למנוע תהליכים הרסניים אלו נעלמו.
  גורמי הסיכון:

   1. רשויות הפיקוח מסתמכות על הכלים שניתנו לגופים המוסדיים וכוח הצבעתם של גופים אלו, לבלימת תופעות  שליליות בשוק ההון, תוך התעלמות מוחלטת מכך ש"המוסדיים" עצמם נשלטים כיום ברובם, ע"י בעלי ההון ובעלי השליטה בחברות הבורסאיות, או תלויים בהם בצורה זו או אחרת.
  2. שיטת מינוי הדירקטורים מטעם הציבור, אינה יעילה ורובם אינם ממלאים את תפקידי הבקרה וההגנה על המשקיעים הקטנים המצופים מהם.
  3. שיטת שמור לי ואשמור לך חוגגת בקרנות הנשלטות ע"י בעלי ההון הגדול, ע"ח החוסך הקטן. הסדרים של: הצבע היום לטובת המענק שלי ואצביע מחר (בכספי הפנסיות שהקופות שלי מנהלות) להגדלת המענק שלך.
  הצבע היום עבורי ותקבל עדיפות בגישה לניהול קרנות הפנסיה של העובדים במפעלים שבשליטתי.
  רכוש אג"ח או מניות לקרנות שבשליטתך והקרנות שלי ירכשו את שלך.
  הסדרים מעין אלו לא צריכים להעשות בכתב, מספיקה הבנה שבשתיקה, שבכוחה להאיר את התנהלותן של הקרנות ואת האינטרסים הזרים שבניהול כספי החוסכים.

   מה עושים?

  תהליכים אלו, אם לא יבלמו במהרה, יביאו את המדינה למשבר פיננסי וחברתי קשה בעתיד הלא רחוק.
  יש לשער שהחוסכים הקטנים, אנשי מעמד הביניים, אותם עובדים שחסכו לפנסיה כל ימיהם, כשיגיעו לגיל פרישה ויווכחו לדעת שאין להם מספיק כדי מחייתם, יפנו אצבע מאשימה לממשלה ולרשויותיה, אך אז כבר יהיה מאוחר מדי.
  הם יופנו קרוב לודאי לבתי התמחוי וימחאו כפיים בהכנעה לבעלי ההון שיתרמו להם ארוחות מן הכספים שהיו צריכים להיות שלהם.
  הרגולטורים העוצמים כיום את עיניהם לנעשה בשוק ההון, יתרווחו כבר בכסאות המרופדים שיקיבלו במשרדים  של צמרת משפחות בעלי השליטה. הבעיה כבר לא תהיה שלהם.
  אל תצפו ליוזמות לפתרון המצב מצד הפוליטיקאים הממתינים לתרומות של בעלי ההון, ללא לחץ ציבורי מסיבי, הם לא ימהרו להרגיז אותם ולפעול נגדם.
  הקריאה שלי היא לעובדים, למעמד הביניים ולארגונים המייצגים אותם: אל תצפו מאחרים שיעזרו לכם, אם לא תפעלו כעת, להכנסת שינויים בחקיקה ובפיקוח, תאחרו את הרכבת.

  דרג את התוכן:

   תגובות (5)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS

   איתמר תודה.

   לידיעתך, שלחתי מכתב לכמה חברי כנסת, כלכליים חברתיים, אחד לכל מפלגה משמעותית, עם קישור ל"מות המוסדיים".

   למותר לציין, שלא קיבלתי אפילו תגובה אחת...

   הנושא כבד ורציני מדי מכדי להכנס לכותרות של העיתונים מחר בבוקר..

   לאחר הנפילה של קרנות הפנסיה, כולם יתעוררו, אך לתקוותם זה יקרה בקדנציה הבאה, לא אצלם.

   מבחינה זאת, נושאי איכות הסביבה שבו אתה מטפל, האוויר והמים, הבעיות כבר מול העיניים וקשה לדחותם לקדנציה הבאה.

   הקשר שבין נושאי הטיפול של שנינו, כפי שהבחנת בעבר, הוא רב.  לצערי, שניהם סימפטומים של אותה מחלה.

     13/7/08 08:10:

   ישראל היקר, 

   יישר כוח - זהו נושא חשוב מאין כמוהו.

   מציע לך לפרסם אותו באתר המשפיע "עבודה שחורה":

   http://www.blacklabor.org/

   כדאי שקודם תציץ שם קצת, תערוך את רשומתך בהתאם, ואז תשלח.

   אתה יכול לנסח זאת כמייל לח"כ רלבנטי (למשל, גלעד ארדן מהליכוד, שטיפל הרבה בבעיית העמלות מהבנקים). 

   המייל של עבודה שחורה:

   blacklabor @ gmail.com


    


   בנוסף, עבר גרוע אינו מצדיק השלמה עם הפקרות בהווה והרס לדור שלם שחוסך לעתיד.

   ההערה מתקבלת. אם השתמע שבימים בהם שלטו הבנקים בקרנות היתה אידיליה, זו לא היתה כוונתי ותקנתי זאת בנוסח המאמר.

   עם זאת, הסיכון המוחשי שקיים היום, לדלדול קרנות הפנסיה, באופן מודע ושיטתי, לא היה קיים.

     29/6/08 01:20:

    

   הכותב  מתייחס לנושא אשר נוגע  לכולנו במידה רבה    ולכן ההתייחסות אליו ראוייה והיא תמיד בזמנה.   אני מסכים שכיום לא קיימות חומות ההפרדה   הנדרשות בין ועדות ההשקעה של המוסדיים לבין בעלי החברות המנהלות וכתוצאה מכך כספי העמיתים מנוהלים שלא ע"פ טובת החוסכים אלא לטובת בעלי החברות המנהלות. אלא, שהטענה, שבעבר,  עת היו הקופות מנוהלות ע"י הבנקים התקיימה ההפרדה הנדרשת אינה נכונה. המצב היה אף גרוע יותר מאשר היום מהסיבה הפשוטה שהבנקים החזיקו בחלק גדול יותר מהמשק מאשר חברות הביטוח המחזיקות היום את הקופות.

    

   מה שנדרש הוא כאמור יצירת הפרדה וזאת ניתן לעשות  בראש ובראשונה ע"י יצירת חסם בפני חברות שהן בעלות שליטה בחברות אחרות  מניהול קופות גומל . זה ימנע מצב  שבו  מנהל קופה ישקיע בחברות שבשליטתו. זהו כאמור הדבר הכי חשוב. בנוסף, יש להפציץ את הממונה על שוק ההון בתלונות . האמינו לי הם יודעים שם לנשוך. 

   פרופיל

   הרשימות שלי