כותרות TheMarker >
  ';

  המון-על-ליזה

  הכרויות באינטרנט זה דבר מצחיק, משעשע, מוזר, מעניין.... ואולי מתסכל היא המילה הכי מתאימה בעצם?!
  הייתי פותחת שני בלוגים שונים, אבל יש רק אחד. אז הבלוג יכיל את נושא ההכרויות באינטרנט והדייטים מחד, ואת הנושא של גידול תינוקות מאידך. הוא עשוי גם להכיל נושאים שקשורים להייטק ואינטרנט, אבל נחיה ונראה.
  אני יודעת שאלה לא ממש קשורים אחד לשני, אבל אלה החיים ויש רק בלוג אחד.

  ומכל הפוסטים, אני הכי גאה במדריך למתחיל המתחיל על שלושת חלקיו. שווה לקרוא.

  הגודל כן קובע (או: סטארט-אפ או חברה גדולה)

  30 תגובות   יום שבת, 9/6/07, 21:36

  כמעט לכל מי שמחפש עבודה בהייטק יש התלבטות אם לעבוד בחברת סטארט-אפ קטנה או אם לעבוד בחברה גדולה ומוכרת. כמובן שיש יתרונות לכאן ולכאן. בפעם האחרונה שחיפשתי עבודה שוב בדקתי וחשבתי על שתי האופציות, ביקרתי במספר סטארט-אפים, כולם סטארט-אפים מבטיחים וקורצים, וגם בחברות הגדולות הקלאסיות והתלבטתי מה עדיף, או ליתר דיוק מה עדיף בשבילי. יש שוני מאוד גדול בין השניים האלו, ולכן קשה מאוד להחליט מה להחליט. אני אשתדל לפרט פה את הסיבות לכאן ולכאן.

  במהלך החיים המקצועיים שלי עבדתי במקומות מגוונים, בין השאר עבדתי בשתי חברות סטארט-אפ, וגם בשתי חברות גדולות, ולכן ההשוואה היא מנסיון אישי שלי ולא רק מהתרשמות שטחית.

   

  אז נתחיל בהשוואה:

   

  לטובת הסטארט-אפ כמובן קיימת האפשרות של הנפקה, מימוש האופציות לכסף אמיתי ואז התעשרות מהירה,  בעיקר אם אלו סטראט-אפים מבטיחים עם הנהלה טובה שמכוונת בכיוון הנכון ועם מספר לקוחות גדולים מהעולם. זו הזדמנות שלא קיימת בחברה גדולה. אבל היום זה כבר לא מה שהיה פעם וגם אם הכל יילך לפי התוכניות לא בטוח שהאנשים בחברה ירוויחו סכומים ממש לא נורמליים. וגם פעם לא כל חברה הצליחה, אבל פעם החלום קנה הרבה יותר אנשים בקלות. היום אנשים נכנסים לסטארט-אפ בעיניים פקוחות יותר, והנפקה היא לא הסיבה היחידה שמביאה אותם לשם.

   

  לרעת הסטארט-אפ ולטובת החברות הגדולות והמבוססות אפשר לזקוף את הגמישות בכספים, בדרך כלל סטראט-אפים לא יכולים לתת מענק חד-פעמי, וגם המשכורות מוגבלות יחסית, גם כי אין להם המון כסף מיותר, וגם בגלל שהם מעדיפים לשמור על מין סטטוס-קוו של משכורות, כי יש מעט אנשים ועדיף שלא תהיה דיפרנציאציה גדולה ביניהם, מה שיכול להעכיר את האווירה בחברה (אפילו שעניין המשכורת לכאורה נשמר בסוד).  כמובן שאת מי מאיתנו שיכול להשיג משכורות גבוהות הרבה יותר זה גם מגביל, ולמי שנמצא בתוך הסקאלה שלהם זה באמת לא משנה.

   

  בסטארט-אפ אפשר להתקדם למעלה במהירות, למשל לתפקיד של ראש צוות , הבעייה היא שבדרך כלל שם זה נבלם ואין הרבה לאן להתקדם בסולם הדרגות, וזה גם די ברור בהתחשב במספר האנשים הקטן שיש שם. בחברה גדולה הקידום לתפקיד ניהולי הוא בדרך כלל איטי יותר, אבל שם השמיים הם הגבול, כי מגוון התפקידים רחב, ויש מסלול ארוך בדרך לצמרת. למי שחדש בתחום זה בדרך כלל לא משנה, כי בהתחלה לא בוחרים עבודה לכל החיים, וזה גם ככה בדרך כלל לא באופק של מתחילים ממש.

  אם נכנסים לסטארט-אפ בזמן הנכון אזי הוא בשלבי גדילה מהירה וגיוס של אנשים חדשים, כמובן שתמיד טוב להיכנס בשלב כזה כי סיכויי הקידום גדלים פלאים גם כן. בחברות הגדולות בדרך כלל אין גיוסי ענק שכאלה.

   

  שעות העבודה משחקות בדרך-כלל לטובת החברה הגדולה, בסטארט-אפ כמעט תמיד יהיה יותר לחץ ושעות עבודה ארוכות יותר.  וכמובן גם זה בערבון מוגבל ולא כזה נורא בימינו, כי כולם למדו אחרי שנות הבועה שבהם לא היו לאף אחד מאיתנו חיים שזה לא כל כך אפקטיבי לעבוד 12 ו-13 שעות ביום, ושהרבה יותר הגיוני לבלות את הערב בבית עם המשפחה או בבילוי ולחזור למחרת עם קצת יותר אנרגיות. שלא לדבר על זה שגם אז כמעט אף אחד לא עבד כל כך הרבה שעות, כי אנשים היו יוצאים לסידורים מדי פעם בזמן העבודה (כי אחרת הם לא היו עושים את הסידורים לעולם, כי הם חיו בעבודה), ועוצרים לשיחות מסדרון ארוכות ולארוחות צהריים ממושכות.

   

  היציבות היא לטובת החברה הגדולה. אבל בימינו רובנו לא באמת צריכים את זה, כי מקסימום תוך שלוש דקות נוכל למצוא עבודה אחרת. ועדיין אם אנחנו מחפשים עבודה להישאר בה, לצמוח בה ולהתקדם בה, זה מרכיב שאפשר לקחת בחשבון. סטארט-אפ (לפחות לכאורה) יכול להיסגר בן-רגע.

   

  הטבות מסוגים שונים גם הן בדרך כלל נפוצות יותר בחברה גדולה, כי מן הסתם שכמות העובדים גדולה יותר, כך גם גדלה גם כמות ההסכמים עם חברות הביטוח, עם המסעדות, עם אלו שמוכרים את התלושים, חדרי הכושר וכו'. 

   

  האווירה בדרך כלל טובה יותר בסטארט-אפ. החבורה בדרך כלל צעירה יותר, כמעט תמיד מגובשת מאוד עם גאוות יחידה בשמים, ויש חשמל באוויר, כי המוצר עדיין לא קיים ויש אנרגיות מתפרצות כדי לגרום להצלחת החברה. יש מין מרץ ופעלתנות, התלהבות ואכפתיות, יוזמה ולהט וברק בעיניים. כאן לדעתי היתרון הכי גדול של סטארט-אפ, ואין כמעט חברה גדולה שמצליחה ליצור את זה, למרות שלפעמים יש יוצאי דופן. בסטארט-אפים שאני הייתי היו אנשים צעירים ומוכשרים, שמשקיעים המון בעבודה, ולא רק המון זמן, אלא גם המון אכפתיות, המון למידה וריכוז, המון יצירתיות. אפילו בביקור קצר בחברה קטנה אפשר להתרשם מזה בדרך כלל וקשה שלא להיסחף עם זה.

   

  איכות הקוד בדרך כלל טובה יותר בחברה גדולה, וגם הקפדה על תכנון לפני כתיבה, והרבה פעמים הקפדה על רמתם המקצועית של ראשי צוותים. כמובן שיש לפעמים יש בסטארט-אפ אנשים שהאיכות מאוד מאוד חשובה להם והם יקפידו על כל פרט, אבל בדרך כלל הזמן דוחק והכספים דוחקים ולכן מעדיפים לעשות את הדברים בצורה זריזה, והרבה פעמים דברים כאלה באים על חשבון איכות. תיקוני באגים  (גם כאלו של תכנון לא נכון) יהיו הרבה פעמים שטחיים ופאטצ'יים ולא כתיבה מחדש בשל חוסר בזמן. בשל אותו דחק אפשר גם לוותר על מעבר נוסף על הקוד, ועל בדיקתו בצורה מדוקדקת. בחברות הגדולות נמצאים הרבה פעמים אנשים בעלי ניסיון רב שמהווים נכס ויכולים לתרום מנסיונם לאחרים, ולבחון הצעות לפתרון, מה שכמובן מעלה את איכות הקוד פלאים. חברה גדולה היא לפעמים ממש בית ספר לתוכנה, וההתקדמות ברמה שם מדהימה, בעיקר כי יש המון ממי ללמוד.

   

  בסטארט-אפ גם עשויה להיות הזדמנות לצמוח ולקבל אחריות גדולה, כי אפשר בקלות להגדיל ראש ולקחת על עצמך יותר, ולעומת זאת יש חברות גדולות שבהן אי אפשר להגדיל ראש והמשימות מחולקות בצורה ברורה.  

   

  בחברה גדולה יש אופציה סבירה וקלה לרילוקשיין.  למי שמחפש לעבוד כמה שנים בחו"ל זו הזדמנות פז לעבור בלי מאמץ, תוך המשך העבודה באותה חברה.

   

   

  נראה לי שעברתי על כל הנקודות החשובות, וכמובן שזו התלבטות אישית ומה שנכון לאחד לאו דווקא יהיה נכון למישהו אחר, השוני בין שתי האפשרויות רב מאוד וההחלטה קשה. שיהיה בהצלחה לכל מי שצריך להחליט.


  לחץ כדי להגיע לתוכן העניינים של המון-על-ליזה 

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (30)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     23/6/07 12:19:

    

   צטט: idiot savant 2007-06-23 12:06:33

   אנשים בכלל (ומהנדסים בפרט) מחשבים חישובים ארוכים, ומחליטים בסוף מהבטן.

   בהתחלה חשבתי שזה תגובה לפוסט האחרון שלי על הייטק, והיה לי ברור שהם מחליטים בסוף מהבטן בגלל כל האוכל, שמעביר אותם על דעתם.

    

   אבל ברצינות, לחישובים יש חשיבות גדולה, ההחלטה הסופית אחרי החישובים הללו, ואחרי שפסלת מקומות בזכות החישובים הללו, באמת מגיעה מהבטן.

     23/6/07 12:06:
   אנשים בכלל (ומהנדסים בפרט) מחשבים חישובים ארוכים, ומחליטים בסוף מהבטן.
     13/6/07 23:12:

    

   צטט: onegod 2007-06-13 15:35:29

   ראשית, לכל מי שנפגע(ה) מדבריי מגיעה התנצלות - לא לכך היתה הכוונה.

   שנית, שמתי לב שנושא השכר צץ ועלה בכמה תגובות. מנסיוני, את הצעות השכר/משכורות הטובות ביותר קיבלתי מחברות בהן לא רציתי לעבוד (חברות גדולות או כאלו ללא אופציות). לצערי באחת מהן התפתיתי לעבוד ו"הטעות" תוקנה זמן קצר לאחר מכן.

    ובאשר לאיכות קוד - כנראה שלמי שמתכנת באסמבלר מושגים כמו "איכות קוד" ו"code review" נשמעים כמו פנטזיה..

    אני מזמן סלחתי, זה באמת לא נורא.

   אני שמחה שאתה עובד במקום שמתאים לך וטוב לך בו ושתיקנת את הטעון תיקון, אסור לנו להתפתות לעבוד במקום אך ורק בגלל סכום כסף, הפוסט הקודם שלי בנושא הייטק מדבר בדיוק על הנקודה הזו.

   ואפשר בהחלט להבין את העניין הזה באסמבלי, למי יש כוח לעבור על קוד כזה של אחרים? קורץ

     13/6/07 15:35:

   ראשית, לכל מי שנפגע(ה) מדבריי מגיעה התנצלות - לא לכך היתה הכוונה.

   שנית, שמתי לב שנושא השכר צץ ועלה בכמה תגובות. מנסיוני, את הצעות השכר/משכורות הטובות ביותר קיבלתי מחברות בהן לא רציתי לעבוד (חברות גדולות או כאלו ללא אופציות). לצערי באחת מהן התפתיתי לעבוד ו"הטעות" תוקנה זמן קצר לאחר מכן.

    ובאשר לאיכות קוד - כנראה שלמי שמתכנת באסמבלר מושגים כמו "איכות קוד" ו"code review" נשמעים כמו פנטזיה..

     12/6/07 08:45:

    

   צטט: limbole 2007-06-11 00:30:51

   כמה שאני מכירה את ההתלבטות...

   אבל כמה נקודות משלי:

    גם מנסיוני חברות סטרט אפ משלמות יותר באופן משמעותי

   והאנשים המקצועים ביותר שנתקלתי בהם בתחום, דווקא היו בסטרט אפים.

   (ואני שוב מסייגת, מניסיוני בלבד -) מאחר ומדובר בחברות קטנות שצריכות להקים משהו מאפס בזמן כמעט אפס, גוייסו האנשים הטובים והמקצועעים ביותר, מה שהשפיע גם על רמת השכר.

    

   אבל מבחינתי, היתרונות הגדולים שהצליחו לנצח:

   הקסם בעשייה - אשכרה חדוות יצירה. מי שלא התנסה, לא מבין כמה זה אחרת מעבודה בחברות גדולות.

   אין "הם" ו"אני". אני זה החברה (וזה גם אחד הקאצ'ים הגדולים ביותר שמוכרים לנו בחברות סטרט-אפ, וזה לא תמיד בצדק)

   מיעוט האנשים - מאפשר לך לתפוס מקום גדול וחשוב יותר. אתה יכול לראות בעיניים את התרומה האישית שלך במוצר הסופי. תענוג לא להרגיש בורג.

   אני התנסיתי בתחומים חדשים לגמרי שבחברה גדולה לא היה לי סיכוי להתקרב אליהם.

   כמות הדברים שלמדתי בחברות האלה שוות ערך לשנים של עבדה בחברה גדולה, אם בכלל.

    

   ובסופו של דבר, גם אני, כמו כולם - התפנקתי.

   עברתי לחברה גדולה עם תנאים (מדברת על סביבת עבודה וצ'ופרים, לא משכורת), עובדת בשעות נורמליות יחסית וישנה יותר טוב בלילה.

   ובלילה? וחולמת על סטרט אפים.... צוחק

   תודה שהגבת, זו תגובה מאוד חשובה בעיניי.

   כפי שכתבתי את ה"תחקיר" ערכתי ממש לאחרונה, בעבר המצב היה שונה ובאמת בסטארט-אפים שילמו הרבה יותר.

   התיאור שלך את הסטארט-אפ מעביר מצויין את האווירה והיתרונות שדיברתי עליהם, כיף לקרוא.

   צטט: רני שהם 2007-06-12 05:36:32

   רק עכשיו הגעתי לפוסט הזה, בגלל עיסוק בחצית אוקינוסים וניתוק מהרשת בזמן זה. אבל מוטב מאוחר, במיוחד לפוסט חשוב ומעניין.

   כבוגר חברה גדולה שעובד היום בסטרט אפ (שגם הוא גדל), יש נקודה שאני רוצה להוסיף. היא כנראה רלוונטית יותר בדרגי ניהול, אבל לא רק.

   בסטארט אפ, יש הזדמנות להשפיע באופן מהותי על עיצוב החברה עצמה, שיטות העבודה, המבנה הארגוני, והאוירה בין העובדים. בחברות גדולות זה שמור רק למעט מאוד יחידי סגולה.

   כשההזדמנות הזאת קיימת, וזה מצליח, תחושת הסיפוק גדולה מאוד.

   רני, תודה שהוספת את הנקודה הזו, זו נקודה מאוד חשובה בעיניי, כי למרות שהרבה עובדים מסתכלים על הדברים האלה כמשעממים (הרצאות בנוגע לנושאים האלה תמיד זוכות ל"אוף" רציני), אלו הדברים שעושים את ההבדל בסוף (ועל זה יהיה פוסט מתישהו בקרוב).

     12/6/07 05:36:

   רק עכשיו הגעתי לפוסט הזה, בגלל עיסוק בחצית אוקינוסים וניתוק מהרשת בזמן זה. אבל מוטב מאוחר, במיוחד לפוסט חשוב ומעניין.

   כבוגר חברה גדולה שעובד היום בסטרט אפ (שגם הוא גדל), יש נקודה שאני רוצה להוסיף. היא כנראה רלוונטית יותר בדרגי ניהול, אבל לא רק.

   בסטארט אפ, יש הזדמנות להשפיע באופן מהותי על עיצוב החברה עצמה, שיטות העבודה, המבנה הארגוני, והאוירה בין העובדים. בחברות גדולות זה שמור רק למעט מאוד יחידי סגולה.

   כשההזדמנות הזאת קיימת, וזה מצליח, תחושת הסיפוק גדולה מאוד.

     11/6/07 00:40:

   אוף, כמה טעויות הקלדה.

   זה סימן ללכת לישון...

     11/6/07 00:30:

   כמה שאני מכירה את ההתלבטות...

   אבל כמה נקודות משלי:

    גם מנסיוני חברות סטרט אפ משלמות יותר באופן משמעותי

   והאנשים המקצועים ביותר שנתקלתי בהם בתחום, דווקא היו בסטרט אפים.

   (ואני שוב מסייגת, מניסיוני בלבד -) מאחר ומדובר בחברות קטנות שצריכות להקים משהו מאפס בזמן כמעט אפס, גוייסו האנשים הטובים והמקצועעים ביותר, מה שהשפיע גם על רמת השכר.

    

   אבל מבחינתי, היתרונות הגדולים שהצליחו לנצח:

   הקסם בעשייה - אשכרה חדוות יצירה. מי שלא התנסה, לא מבין כמה זה אחרת מעבודה בחברות גדולות.

   אין "הם" ו"אני". אני זה החברה (וזה גם אחד הקאצ'ים הגדולים ביותר שמוכרים לנו בחברות סטרט-אפ, וזה לא תמיד בצדק)

   מיעוט האנשים - מאפשר לך לתפוס מקום גדול וחשוב יותר. אתה יכול לראות בעיניים את התרומה האישית שלך במוצר הסופי. תענוג לא להרגיש בורג.

   אני התנסיתי בתחומים חדשים לגמרי שבחברה גדולה לא היה לי סיכוי להתקרב אליהם.

   כמות הדברים שלמדתי בחברות האלה שוות ערך לשנים של עבדה בחברה גדולה, אם בכלל.

    

   ובסופו של דבר, גם אני, כמו כולם - התפנקתי.

   עברתי לחברה גדולה עם תנאים (מדברת על סביבת עבודה וצ'ופרים, לא משכורת), עובדת בשעות נורמליות יחסית וישנה יותר טוב בלילה.

   ובלילה? וחולמת על סטרט אפים.... צוחק

    

    

   .

    

     10/6/07 22:36:

   צטט: onegod 2007-06-10 13:11:02

   תרשי לי להרוס קצת את אווירת הדחקות פה..

   עבדת בשתי חברות גדולות ובשני סטארטאפים, ומגילך אני מסיק שצברת פז"ם בכל אחד ממקומות העבודה כמו קצין בקבע - כלומר כמעט שום נסיון רציני, ובכל זאת את מתיימרת לאבחן את השיקולים לטובת/לרעת כל אחת מהאופציות.

   יומרני במיוחד היה הטיעון שתוך 3 דקות את מוצאת עבודה - אין לי מושג מה תחום ההתמחות שלך, אבל במקומך הייתי מוחק מהרזומה מקום עבודה או שניים, היות וכיום מעטים מקומות העבודה שיקבלו עובדים עם רוח נדודים כשלך, וגם אז זה ייקח יותר מ 3 דקות (או ראיונות).

    

   יצא לי לעבוד לפני התפוצצות הבועה ואני עדיין עובד, יצא לי להתנסות בסטארט-אפים וגם בחברות גדולות, והשיעור היחיד שלמדתי בחיים הוא שמנהל גרוע מעליך יכול למרר לך את החיים ולהשניא עליך את מקום העבודה.

   חבל שאתה מסיק מסקנות נמהרות, אתה מוזמן לבדוק כמה שנים אני בתחום בפוסט הקודם. אבל הגנו עליי אחרים, אז אני לא אטרח לתאר פה את נסיוני או לפרט פה את קורות החיים שלי, זה לא נראה לי המקום המתאים.

   משפט מצויין כתבת: "שיעור שלמדתי בחיים הוא שמנהל גרוע מעליך יכול למרר לך את החיים ולהשניא עליך את מקום העבודה". הפוסט (כנראה) הבא שלי בנושא הולך לעסוק בעיקר בנקודה הזו.

   צטט: onegod 2007-06-10 13:15:12

   שאלה שמטרידה אותי - מה הקיבעון על איכות קוד ?

    

   אני מקודד מעל 10 שנים, ולא ברור לי מהיכן ההנחה שבמקומות גדולים הקוד יותר מוצלח..

   (יתכן שעבדתי בחברות הגדולות הלא נכונות)

   ייתכן מאוד. אני השוויתי עם החברות הגדולות ה"נכונות". בדרך כלל באלו איכות הקוד מאוד מוקפדת.

   צטט: גנאדי 2007-06-10 14:28:07

   אני חולק עלייך לחלוטין בנושא השכר. בחברות גדולות השכר לא בהכרח יותר גבוה
   כי אז הם יצטרכו להעלות אותו לכל העובדים (ויש להם יותר עובדים). זה גם מה שלמדי מהניסיון שלי בחיפושי עבודה לפני כ-4 חודשים. אולי פרט לגוגל, שאכן לפי השמועות משלמים יפה.

    

   נקודה שלא הזכרת - בחברה גדולה, שמפתחת מוצר בוגר, העיסוק הוא לפעמים
   בתיקוני באגים, התאמות קטנות לפה ולשם, וכמעט ואין חופש להכניס שינויים משמעותיים.
   נכון שבחלק מהחברות הגדולות יש פרויקטים קטנים, אבל זה לא המצב ברוב המקומות.
   בסטארט אפ יש הרבה יותר הזדמנויות להשפיע על הקוד.

    

   אני חושב שבחלק מהחברות הגדולות, יש לפעמים קידומים "פוליטיים" ולא תמיד מקצועיים.
   מה דעתך? לגבי הרמה של ראשי הצוותים אני חושב שזה יותר תלוי במדיניות הגיוס של חברה
   ולא בגודלה.

    

   onegod - על תזלזל בליזה. היא תמצא עבודה גם תוך דקה.

   אני בדקתי לפני כחודשיים, בחברות הגדולות הטובות משלמים יותר, או לפחות יש פוטנציאל לתשלום גבוה יותר כי הן יכולות לשלם אם הן רוצות (וזו כמובן נקודה חשובה). גוגל בין החברות הללו, אבל יש עוד רבות מבעלות השם תחת אותה קורת גג.

    

   לגבי אופי העבודה - עבודה של תחזוקה ותיקון באגים היא בדרך כלל עבודה שחורה ודי משעממת, לעיתים חקירת באגים ותיקונם יכולה להיות עבודה מרתקת, אבל כמובן שתלוי מה סדר הגודל של הבאג. באופן כללי השפעה בחברת סטארט-אפ עשויה להיות גדולה יותר, בדיוק בגלל שקל להגדיל ראש, וזה נכון גם בנושאי הקוד.

    

   קידומים פוליטיים - זה תלוי בחברה, יש חברות שמקדמות לפי פוליטיקה, יש כאלו שלפי פז"ם ובימינו יש הרבה כאלה שמקדמות לפי כשרון ותרומה.

    

   לגבי הרמה של ראשי הצוותים - בחברות הגדולות הטובות יש הקפדה רצינית על רמת ראשי הצוותים ומי מתקדם לתפקיד הזה, בדרך כלל בגלל זה זה גם לוקח יותר זמן מאשר בחברת סטארט-אפ.

    

   ותודה שהגנת עליי. מחייך

   צטט: גנאדי 2007-06-10 14:39:15

    

   צטט: onegod 2007-06-10 13:15:12

   שאלה שמטרידה אותי - מה הקיבעון על איכות קוד ?

    

   אני מקודד מעל 10 שנים, ולא ברור לי מהיכן ההנחה שבמקומות גדולים הקוד יותר מוצלח..

   (יתכן שעבדתי בחברות הגדולות הלא נכונות)

   הכל שאלה של אנשים. אני לא מסכים עם ליזה שהאנשים בחברות גדולות יותר "טובים", אבל יש שם יותר זמן לתהליכים משפרי קוד, כמו למשל code review.

    

   גנאדי

    

   --

   בקרו קהילת מחקר ופיתוח:
   http://randd.cafe.themarker.com

   לגבי איכות הקוד, כבר סיכמנו שיש יותר זמן וכסף לדאוג לאיכות קוד טובה יותר בדיוק בגלל תהליכים כאלה והשקעה של זמן בתכנון מחדש בעת הצורך וכו'.

   לא כל האנשים "טובים יותר", אבל יש בדרך כלל אנשים מאוד מנוסים וטובים שנמצאים כבר זמן בחברה ויכולים לתרום מנסיונם, בסטארט-אפ זה קורה פחות.

   צטט: el_greco 2007-06-10 16:26:42

    קצת צניעות לא תזיק לאף אחד... ליזה היא מסוג האנשים שמקומות העבודה רודפים אחריהם, ולא להיפך.

   צטט: onegod 2007-06-10 13:11:02

   תרשי לי להרוס קצת את אווירת הדחקות פה..

   עבדת בשתי חברות גדולות ובשני סטארטאפים, ומגילך אני מסיק שצברת פז"ם בכל אחד ממקומות העבודה כמו קצין בקבע - כלומר כמעט שום נסיון רציני, ובכל זאת את מתיימרת לאבחן את השיקולים לטובת/לרעת כל אחת מהאופציות.

   יומרני במיוחד היה הטיעון שתוך 3 דקות את מוצאת עבודה - אין לי מושג מה תחום ההתמחות שלך, אבל במקומך הייתי מוחק מהרזומה מקום עבודה או שניים, היות וכיום מעטים מקומות העבודה שיקבלו עובדים עם רוח נדודים כשלך, וגם אז זה ייקח יותר מ 3 דקות (או ראיונות).

   אל-גרקו - ברשותך אני אגיב רק באייקון צוחק

   ובתודה

     10/6/07 22:06:

    

   צטט: barak hachamov 2007-06-10 01:27:22

   ליזה,

   הבלוג שלך סורק בצורה יסודית ומקצועית מאוד הבטים שונים, שצריכים לעמוד בפני מקבל ההחלטה...

    

   האתגר למי שעומד בפני קבלת החלטה... הוא בגוונים...

   אין דומה חברת Start-up אחת לשניה

   אין דומה חברת גדולה אחת לשניה... 

   אין דומה מהנדס אחד לשני...

    

   בסופו של יום זה צריך להתמקד בשאלה פשוטה מאוד

   איפה תחייך בבוקר יותר...???

    

   אין ספק שהאווירה בגוגל (בחוף המערבי) לא דומה לשום חברה גדולה שהכרתי...

   אין ספק שהאווירה ב - Start-up יכולה להיות מדהימה...

   ליזה, בסוף לא תהיה לך ברירה... את תפסיקי לכתוב בלוגים ותצטרפי לאיזה Start-up חדש שאני מכיר... קורץ

    

   אבל, רק את/ה יודעים מה יגרום לכם לחייך בבוקר... 

   כמובן שכל מקום עומד בפני עצמו, ובכל זאת הסקר שערכתי לאחרונה מאוד (בחיפוש העבודה האחרון) הראה שיש דמיון רב בין הסטארט-אפים הטובים ודמיון רב בין החברות הגדולות הטובות, ברור שיש עניין של כימיה בין המועמד לבין המקום, אבל השתדלתי להשוות ולהסיק מסקנות כמה שרק אפשר. ההשוואה כמובן אינה קשורה לחיוך, את זה אני לא יכולה להכניס למשוואה הזו.

   ואני נשארת בעבודה שלי, אני מרוצה. מאוד.

   צטט: ארז פרץ 2007-06-10 04:07:12

   סקירה מעניינת ומושקעת.

    

   אחי בימים אלו עושה את ימיו הראשונים בחברת HP ולי לא נותר אלא להקשיב בעיניים כלות ובפה נוטף ריר על יום הכיף המושקע שהיו בו השבוע ועל האוכל בצהריים.

    

   אחחח... 

   אל תדאג ארז, זמנך עוד יגיע ואחרים יקשיבו לך בעיניים כלות. הפוסט שלך על הצבא עדיין זכור לי היטב, ונראה לי שצפוי לך עתיד גדול. ועל האוכל בצהריים - מבטיחה שיבוא פוסט נפרד בקרוב. אז תשמור קצת ריר גם לשם קורץ

   צטט: solix56 2007-06-10 05:43:07

   שאלת תם . כאחד הניזון מקריאת עיתונים ובלוגים  בלבד,  האם לא קיימת  גם הדרך השלישית - להיות היזם של הסטרט-אפ .

    

   אם נשווה לחיי היום יום : הבחירה לעבוד בסופר מארקט לעבוד במינימארקט להיות בעל מכולת .

   עיתונאי בדה-מרקר   היה נותן אנלוגיה מתחום עריכת הדין.  

   האופציה בהחלט קיימת ואפילו קורצת, אבל כזו עוד לא יצא לי להיות, אז אני לא בטוחה שיש לי הרבה מה לתרום בנושא הזה. מבטיחה לחשוב על זה ולראות אם אוכל לעשות משהו בנדון.

   צטט: ארז טביב 2007-06-10 07:32:31

   לפני שבוע (או שבועיים) הייתה כתבה בידיעות (או במעריב) על הנושא

   המסר העיקרי שהבנתי משם היה שהמסלול האופטימאלי הוא :

    

   להתחיל בחברה גדולה - על מנת להטמיע הרגלי עבודה נכונים.

    

   לעבור לחברה קטנה - לתפקיד משמעותי.

    

   לחזור לחברה גדולה  - לתפקיד משמעותי.

    

   את היית בשתי חברות קטנות ובשתי חברות גדולות. ממה שאני מכיר אותך, אין הרבה אנשי מקצוע ברמה שלך, אז את נדרשת להרים את הרף.

    

   תפקיד גדול בחברה גדולה.

    

   שבוע טוב

   בדרך כלל במעבר בין חברות משפרים את התנאים וגם את התפקיד. באופן טבעי בתחום הזה יש מעבר בדרך כלל, לפחות בתחילת הדרך בין חברות שונות. לגבי מקום העבודה שלי, מתישהו אני עוד ארחיב בנושא.

   צטט: אורישש 2007-06-10 08:07:12

    

   הנה התיאוריה שאני גיבשתי: 

    

   בחברות גדולות יש היררכיה מאוד מסודרת - ראשי צוותים,  ראשי תחומים, ראשי קבוצות (לא ברור לי בדיוק מה זה מה).

    

   מה שגורם לכך ש-60% מהעובדים הם מנהלים.

    

   לדעתי אולי רק ל-10% יש כישורי ניהול טבעיים ולאולי עוד 10% יש פוטנציאל לרכוש אותם, ולכן יוצא ש-40% מכח האדם בחברה גדולה הם מנהלים גרועים

    

   ואין דבר יותר מתסכל מלעבוד עם מנהלים גרועים.

   אורישש - המשפט האחרון שלך הוא משפט חכם מאין כמותו, תובנה שלוקח זמן רב להגיע אליה. הפוסט הבא בנושא קשור לעניין הזה.

   צטט: נירו'ש 2007-06-10 10:47:11

   לדעתי, אמנם רוב השיקולים הם רציונליים אבל ההחלטה, בסופו של דבר, היא "מהבטן"...ולכן כך גם צריך לנהוג.

   אני מאמין, שבגדול, צריך לתת לאינטואיציה להוביל...

    בשורה התחתונה אתה מאוד צודק, אבל בדרך צריך לדעת על מה להסתכל, בן אדם צריך לדעת באיזה כיוון לחפש, מה יותר מתאים לו. כשמתלבטים בין שתי חברות בסוף החיפוש כמעט תמיד תחושת הבטן תיקח.

     10/6/07 16:26:

    קצת צניעות לא תזיק לאף אחד... ליזה היא מסוג האנשים שמקומות העבודה רודפים אחריהם, ולא להיפך.

   צטט: onegod 2007-06-10 13:11:02

   תרשי לי להרוס קצת את אווירת הדחקות פה..

   עבדת בשתי חברות גדולות ובשני סטארטאפים, ומגילך אני מסיק שצברת פז"ם בכל אחד ממקומות העבודה כמו קצין בקבע - כלומר כמעט שום נסיון רציני, ובכל זאת את מתיימרת לאבחן את השיקולים לטובת/לרעת כל אחת מהאופציות.

   יומרני במיוחד היה הטיעון שתוך 3 דקות את מוצאת עבודה - אין לי מושג מה תחום ההתמחות שלך, אבל במקומך הייתי מוחק מהרזומה מקום עבודה או שניים, היות וכיום מעטים מקומות העבודה שיקבלו עובדים עם רוח נדודים כשלך, וגם אז זה ייקח יותר מ 3 דקות (או ראיונות).

     10/6/07 14:39:

    

   צטט: onegod 2007-06-10 13:15:12

   שאלה שמטרידה אותי - מה הקיבעון על איכות קוד ?

    

   אני מקודד מעל 10 שנים, ולא ברור לי מהיכן ההנחה שבמקומות גדולים הקוד יותר מוצלח..

   (יתכן שעבדתי בחברות הגדולות הלא נכונות)

   הכל שאלה של אנשים. אני לא מסכים עם ליזה שהאנשים בחברות גדולות יותר "טובים", אבל יש שם יותר זמן לתהליכים משפרי קוד, כמו למשל code review.

    

   גנאדי

    

   --

   בקרו קהילת מחקר ופיתוח:
   http://randd.cafe.themarker.com

     10/6/07 14:28:

   אני חולק עלייך לחלוטין בנושא השכר. בחברות גדולות השכר לא בהכרח יותר גבוה
   כי אז הם יצטרכו להעלות אותו לכל העובדים (ויש להם יותר עובדים). זה גם מה שלמדי
   מהניסיון שלי בחיפושי עבודה לפני כ-4 חודשים. אולי פרט לגוגל, שאכן לפי השמועות משלמים יפה.

    

   נקודה שלא הזכרת - בחברה גדולה, שמפתחת מוצר בוגר, העיסוק הוא לפעמים
   בתיקוני באגים, התאמות קטנות לפה ולשם, וכמעט ואין חופש להכניס שינויים משמעותיים.
   נכון שבחלק מהחברות הגדולות יש פרויקטים קטנים, אבל זה לא המצב ברוב המקומות.
   בסטארט אפ יש הרבה יותר הזדמנויות להשפיע על הקוד.

    

   אני חושב שבחלק מהחברות הגדולות, יש לפעמים קידומים "פוליטיים" ולא תמיד מקצועיים.
   מה דעתך? לגבי הרמה של ראשי הצוותים אני חושב שזה יותר תלוי במדיניות הגיוס של חברה
   ולא בגודלה.

    

   onegod - על תזלזל בליזה. היא תמצא עבודה גם תוך דקה.

     10/6/07 13:15:

   שאלה שמטרידה אותי - מה הקיבעון על איכות קוד ?

    

   אני מקודד מעל 10 שנים, ולא ברור לי מהיכן ההנחה שבמקומות גדולים הקוד יותר מוצלח..

   (יתכן שעבדתי בחברות הגדולות הלא נכונות)

     10/6/07 13:11:

   תרשי לי להרוס קצת את אווירת הדחקות פה..

   עבדת בשתי חברות גדולות ובשני סטארטאפים, ומגילך אני מסיק שצברת פז"ם בכל אחד ממקומות העבודה כמו קצין בקבע - כלומר כמעט שום נסיון רציני, ובכל זאת את מתיימרת לאבחן את השיקולים לטובת/לרעת כל אחת מהאופציות.

   יומרני במיוחד היה הטיעון שתוך 3 דקות את מוצאת עבודה - אין לי מושג מה תחום ההתמחות שלך, אבל במקומך הייתי מוחק מהרזומה מקום עבודה או שניים, היות וכיום מעטים מקומות העבודה שיקבלו עובדים עם רוח נדודים כשלך, וגם אז זה ייקח יותר מ 3 דקות (או ראיונות).

    

   יצא לי לעבוד לפני התפוצצות הבועה ואני עדיין עובד, יצא לי להתנסות בסטארט-אפים וגם בחברות גדולות, והשיעור היחיד שלמדתי בחיים הוא שמנהל גרוע מעליך יכול למרר לך את החיים ולהשניא עליך את מקום העבודה.

     10/6/07 10:47:

   לדעתי, אמנם רוב השיקולים הם רציונליים אבל ההחלטה, בסופו של דבר, היא "מהבטן"...ולכן כך גם צריך לנהוג.

   אני מאמין, שבגדול, צריך לתת לאינטואיציה להוביל...

     10/6/07 08:07:

    

    

   הנה התיאוריה שאני גיבשתי: 

    

   בחברות גדולות יש היררכיה מאוד מסודרת - ראשי צוותים,  ראשי תחומים, ראשי קבוצות (לא ברור לי בדיוק מה זה מה).

    

   מה שגורם לכך ש-60% מהעובדים הם מנהלים.

    

   לדעתי אולי רק ל-10% יש כישורי ניהול טבעיים ולאולי עוד 10% יש פוטנציאל לרכוש אותם, ולכן יוצא ש-40% מכח האדם בחברה גדולה הם מנהלים גרועים

    

   ואין דבר יותר מתסכל מלעבוד עם מנהלים גרועים.

    

     10/6/07 07:32:

   לפני שבוע (או שבועיים) הייתה כתבה בידיעות (או במעריב) על הנושא

   המסר העיקרי שהבנתי משם היה שהמסלול האופטימאלי הוא :

    

   להתחיל בחברה גדולה - על מנת להטמיע הרגלי עבודה נכונים.

    

   לעבור לחברה קטנה - לתפקיד משמעותי.

    

   לחזור לחברה גדולה  - לתפקיד משמעותי.

    

   את היית בשתי חברות קטנות ובשתי חברות גדולות. ממה שאני מכיר אותך, אין הרבה אנשי מקצוע ברמה שלך, אז את נדרשת להרים את הרף.

    

   תפקיד גדול בחברה גדולה.

    

   שבוע טוב

    

    

     10/6/07 05:43:

   שאלת תם . כאחד הניזון מקריאת עיתונים ובלוגים  בלבד,  האם לא קיימת  גם הדרך השלישית - להיות היזם של הסטרט-אפ .

    

   אם נשווה לחיי היום יום : הבחירה לעבוד בסופר מארקט לעבוד במינימארקט להיות בעל מכולת .

   עיתונאי בדה-מרקר   היה נותן אנלוגיה מתחום עריכת הדין.  

     10/6/07 04:07:

   סקירה מעניינת ומושקעת.

    

   אחי בימים אלו עושה את ימיו הראשונים בחברת HP ולי לא נותר אלא להקשיב בעיניים כלות ובפה נוטף ריר על יום הכיף המושקע שהיו בו השבוע ועל האוכל בצהריים.

    

   אחחח... 

     10/6/07 01:27:

   ליזה,

   הבלוג שלך סורק בצורה יסודית ומקצועית מאוד הבטים שונים, שצריכים לעמוד בפני מקבל ההחלטה...

    

   האתגר למי שעומד בפני קבלת החלטה... הוא בגוונים...

   אין דומה חברת Start-up אחת לשניה

   אין דומה חברת גדולה אחת לשניה... 

   אין דומה מהנדס אחד לשני...

    

   בסופו של יום זה צריך להתמקד בשאלה פשוטה מאוד

   איפה תחייך בבוקר יותר...???

    

   אין ספק שהאווירה בגוגל (בחוף המערבי) לא דומה לשום חברה גדולה שהכרתי...

   אין ספק שהאווירה ב - Start-up יכולה להיות מדהימה...

   ליזה, בסוף לא תהיה לך ברירה... את תפסיקי לכתוב בלוגים ותצטרפי לאיזה Start-up חדש שאני מכיר... קורץ

    

   אבל, רק את/ה יודעים מה יגרום לכם לחייך בבוקר... 

    

    

     10/6/07 00:02:

    

   צטט: שמוליק פרי 2007-06-09 21:46:58

   כן ליזה...עברת על כל הנקודות החשובות. אני..אני..אדע על מה להמליץ, אני בטוח..

   גם אני כתבתי פוסט על קריירה, משאבי אנוש והעולם האמיתי.

   מתגעגעים אליך אצלנו...קורץ

   הולכת לחפש את הפוסט שלך. ואשמח לשמוע על מה אתה ממליץ גם כאן.

   צטט: אביב מצא 2007-06-09 22:32:32

   אני גדלתי בחברה גדולה מאד. נהניתי מכל היתרונות של עבודה בארגון מסודר ויציב. קודמתי מספר פעמים וזכיתי להכיר תחומים רבים ושונים. 

    

   אם נתעלם מהסיכוי של אחד לעשרת אלפים להתעשר מהנפקה אז אני ממליץ לכל אחד לעבור לפחות תפקיד אחד בחברה גדולה. זה יתן לו אפשרויות יותר מגוונות להמשך הקריירה.

    

   ובהזדמנות זו, אני מחפש תוכניתנים, מנתחי מערכות, מנהלי פרוייקטים, אנשי סיסטם, בודקי תוכנה, מטמיעים, מיישמי סאפ ועורכי תוכן. אם בא לכם תשלחו הודעה קורץ

   מסכימה איתך, ניסיון בחברה גדולה פותח דלתות הרבה פעמים.

   שיהיה בהצלחה עם הצעות העבודה, שמחה שנתתי לך פה מקום טוב להעלות את זה.

   צטט: el_greco 2007-06-09 22:38:48

   את יודעת, לו הייתי במשחק, הנושא של "איכות הקוד" היה בעיני החשוב מכולם.

   בעצם, גם שעות עבודה מסודרות בהתאם לפרויקטים שהם חלק מתכנון ארוך טווח מסודר ומושכל על בסיס ניסיון מצטבר... גם זה ממש חשוב.

   נראה לי שכשיתחיל טרנד של "פילוסוף ארגוני" אלך לחברה גדולה.

   פוסט מעולה. 

   תודה. אני שמחה שהתחברת למרות שאתה לא בתחום יותר, ותמיד טוב לדעת מה מהדברים חשובים לך, זה מקל מאוד על החיפוש ועל הבחירה.

   מעניין מתי יתחיל הטרנד הזה של "פילוסוף ארגוני", כשהוא יתחיל אני אדע למי לפנות.

   צטט: ניר הולצמן 2007-06-09 23:21:04

   לפי מה שאני שמעתי לפעמים בחברות ממש גדולות מרוויחים פחות כסף, כי זה "נחשב" לעבוד שם (לדוג' גוגל).. ויש חברות ישראליות שסתם לא משלמות טוב.

   מעניין לראות שכמעט כל אחד מכיר מישהו שהיה בסטארטאפ או חבר שלו היה בסטארטאפ

   והחבר בדיוק יצא/עבר למשהו אחר/הלך לשירותים והפסיד את המכה.. (רציתי לרשום על זה פוסט פעם, אבל הפיסקה די תימצתה את הרוב כרגע) 

   דווקא גוגל משלמים מצויין (עדות מיד ראשונה ואפילו לא אחת), היום לחברות הגדולות יש הרבה כסף והן יכולות לשלם כמה שהן רוצות אם הן רוצות כמובן. בעבר זה היה באמת שונה. אבל הכל תלוי בחברה, יש חברות מסויימות שידועות בכך שהן משלמות מעט יחסית (בעיקר בטחוניות למיניהן).

   לגבי הסטארט-אפ שהתפספס, זה תמיד ככה, באמת יש הרבה כאלה מקרים. צחוק הגורל.

    

     9/6/07 23:55:

    

   צטט: אביב מצא 2007-06-09 23:54:06

    

   צטט: ניר הולצמן 2007-06-09 23:21:04

   לפי מה שאני שמעתי לפעמים בחברות ממש גדולות מרוויחים פחות כסף, כי זה "נחשב" לעבוד שם (לדוג' גוגל).. ויש חברות ישראליות שסתם לא משלמות טוב.

   מעניין לראות שכמעט כל אחד מכיר מישהו שהיה בסטארטאפ או חבר שלו היה בסטארטאפ

   והחבר בדיוק יצא/עבר למשהו אחר/הלך לשירותים והפסיד את המכה.. (רציתי לרשום על זה פוסט פעם, אבל הפיסקה די תימצתה את הרוב כרגע) 

   הדברים שכתבת נכונים במידה רבה. חברות גדולות יכולות להציע פחות כסף כי הן מציעות תחליף כמו יציבות, משכורת בבנק ב-1 לחודש, מסלול קידום וכו'.

   אז זהו שבימינו זה כבר לא נכון. חברות מבוססות יכולות להציע בקלות יותר כסף (במידה והן רוצות כמובן).

     9/6/07 23:54:

    

   צטט: ניר הולצמן 2007-06-09 23:21:04

   לפי מה שאני שמעתי לפעמים בחברות ממש גדולות מרוויחים פחות כסף, כי זה "נחשב" לעבוד שם (לדוג' גוגל).. ויש חברות ישראליות שסתם לא משלמות טוב.

   מעניין לראות שכמעט כל אחד מכיר מישהו שהיה בסטארטאפ או חבר שלו היה בסטארטאפ

   והחבר בדיוק יצא/עבר למשהו אחר/הלך לשירותים והפסיד את המכה.. (רציתי לרשום על זה פוסט פעם, אבל הפיסקה די תימצתה את הרוב כרגע) 

   הדברים שכתבת נכונים במידה רבה. חברות גדולות יכולות להציע פחות כסף כי הן מציעות תחליף כמו יציבות, משכורת בבנק ב-1 לחודש, מסלול קידום וכו'.

     9/6/07 23:21:

   לפי מה שאני שמעתי לפעמים בחברות ממש גדולות מרוויחים פחות כסף, כי זה "נחשב" לעבוד שם (לדוג' גוגל).. ויש חברות ישראליות שסתם לא משלמות טוב.

   מעניין לראות שכמעט כל אחד מכיר מישהו שהיה בסטארטאפ או חבר שלו היה בסטארטאפ

   והחבר בדיוק יצא/עבר למשהו אחר/הלך לשירותים והפסיד את המכה.. (רציתי לרשום על זה פוסט פעם, אבל הפיסקה די תימצתה את הרוב כרגע) 

     9/6/07 23:05:

    

   צטט: צפוןגולי 2007-06-09 22:58:08

   מישהו נותן אוכל לילדה הזאת בזמן שאת כל היום בבלוג?

   לא. בגלל זה היא כל כך רזה קורץ

   ושוב תודה שביקרת בבלוג שלי.

     9/6/07 22:58:
   מישהו נותן אוכל לילדה הזאת בזמן שאת כל היום בבלוג?
     9/6/07 22:38:

   את יודעת, לו הייתי במשחק, הנושא של "איכות הקוד" היה בעיני החשוב מכולם.

   בעצם, גם שעות עבודה מסודרות בהתאם לפרויקטים שהם חלק מתכנון ארוך טווח מסודר ומושכל על בסיס ניסיון מצטבר... גם זה ממש חשוב.

   נראה לי שכשיתחיל טרנד של "פילוסוף ארגוני" אלך לחברה גדולה.

   פוסט מעולה. 

     9/6/07 22:32:

   אני גדלתי בחברה גדולה מאד. נהניתי מכל היתרונות של עבודה בארגון מסודר ויציב. קודמתי מספר פעמים וזכיתי להכיר תחומים רבים ושונים. 

    

   אם נתעלם מהסיכוי של אחד לעשרת אלפים להתעשר מהנפקה אז אני ממליץ לכל אחד לעבור לפחות תפקיד אחד בחברה גדולה. זה יתן לו אפשרויות יותר מגוונות להמשך הקריירה.

    

   ובהזדמנות זו, אני מחפש תוכניתנים, מנתחי מערכות, מנהלי פרוייקטים, אנשי סיסטם, בודקי תוכנה, מטמיעים, מיישמי סאפ ועורכי תוכן. אם בא לכם תשלחו הודעה קורץ

     9/6/07 21:46:

   כן ליזה...עברת על כל הנקודות החשובות. אני..אני..אדע על מה להמליץ, אני בטוח..

   גם אני כתבתי פוסט על קריירה, משאבי אנוש והעולם האמיתי.

   מתגעגעים אליך אצלנו...קורץ

    

    

   ארכיון

   תגיות

   פרופיל

   ליזה פיירמן
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין