כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  Media Radar

  הבלוג הזה עוסק במיגוון נושאים שקשורים רובם ככולם לאינטרנט - עם התייחסות ספציפית לנושאי מדיה. חלק מהעניינים יהיו קשורים לזירה הישראלית וחלקם לזירה הבינלאומית, בעיקר בארה\"ב

  0

  1,780,000 חברים

  14 תגובות   יום רביעי, 6/8/08, 22:23

  שלוש שנים אחרי שטים או'ריילי כתב את הפוסט המפורסם שלו, שבו הציג לראשונה את המונח "ווב 2.0", רשתות חברתיות הן חלק מרכזי בתפריט הגלישה של ישראלים רבים.

  הגולשים הישראלים לא רק מבקרים ברשתות חברתיות ובאתרי שיתוף בהיקפים גדולים, הם גם עושים זאת בתדירות גבוהה, מבצעים בהם פעולות רבות - ואפילו שואבים מהם מידע רב לצורך קבלת החלטות על רכישת מוצרים ושירותים. רובם גם סבורים שההמלצות שהם מוצאים שם אמינות יותר מפרסומות.

  נתונים עדכניים של סקר TIM, שבוצע על ידי TNS/טלסקר ביוני, מתמקדים בדרך שבה גולשים ישראלים השתלבו בתופעת הרשתות החברתיות ומאפשרים לבחון את עומקה ורוחבה של התופעה. בין הממצאים:

  1. כ-1.8 מיליון רשומים ברשת חברתית כלשהי.

  2. כ-1.5 מיליון משתתפים בפורומים או בקבוצות דיון.

  3. כ-1 מיליון קוראים או כותבים בלוגים.

  4. כ-2 מיליון סבורים שאמינות המלצות הגולשים גבוהה יותר מאמינות פרסומות.

  הסקר, שהוכן עבור חברת twisted, בוצע ביוני על מדגם של 1,305 משתמשי אינטרנט ישראלים ויהודים מעל גיל 13. המדגם הזה מייצג את אוכלוסיית הגולשים בישראל, שגודלה מוערך על ידי TIM ב-4.01 מיליון איש והמהווה כ-74% מכלל האוכלוסיה הישראלית היהודית בגילאים האלה. 74% הוא אם כן שיעור חדירת האינטרנט בקבוצה הזו.

  כמעט חצי מהגולשים - חברים ברשתות 

  אם השאלה "האם יש לך פרופיל ברשת חברתית כלשהי" היא שאלת המבוא לבחינת השתלבות הגולש הישראלי בווב 2.0, אזי התשובה מאוד ברורה: 44.5% מהנשאלים, המייצגים 1.78 מיליון גולשים ישראלים, השיבו בחיוב.

  אם השאלה היתה רחבה יותר והיתה כוללת גם ביקור ברשתות חברתיות מבלי להיות רשום, המספר היה בוודאי גבוה מ-2 מיליון.

  באורח לא מפתיע - והדפוס הזה חוזר בחלקים אחרים של הסקר - נוכחותם של בני הגילאים הצעירים יותר ברשתות חברתיות גבוה יותר מעמיתיהם המבוגרים: רשתות חברתיות פופולאריות במיוחד אצל בני 18-29 - כמעט 70% מבני קבוצת הגיל הזו במדגם השיבו שיש להם פרופיל ברשת חברתית כלשהי.

  במדיות ישנות, ובמיוחד עיתונים מודפסים, ההתפלגות הפוכה: שיעור הקוראים עיתונים יורד עם הירידה בגיל, כלומר מבוגרים קוראים יותר עיתונים מצעירים.

  אבל גם המבוגרים מחוברים היטב לרשתות חברתיות: כ-24% מבני 50 ומעלה במדגם השיבו שיש להם פרופיל ברשת חברתית כלשהי. חלק מהסיבה לשיעור הנמוך ביחס לצעירים יותר הוא ההיצע המצומצם יותר של רשתות חברתיות לגילאים האלה.

  על פי הסקר, גולשים ישראלים רבים לא רק רשומים ברשתות חברתיות כי אם תדירות הביקורים שלהם גבוהה: כ-30% השיבו שהם מבקרים ברשתות חברתיות לפחות פעם בשבוע. ה-15% האחרים מבקרים בתדירות נמוכה יותר.

  הרשת החברתית הפופולארית ביותר בקרב גולשים ישראלים היא פייסבוק - ובסדרי גודל: 62% מהרשומים ברשתות חברתיות גולשים בפייסבוק. פייסבוק היא הרשת העדיפה על כל קבוצות הגיל - אפילו אצל בני 50 ומעלה.

  אמנם במקום השני, אבל בכל זאת הרחק מאחור, נמצאת הרשת החברתית הישראלית הפופולארית ביותר, מקושרים, עם 29% בקרב כלל הרשומים ברשתות חברתיות, ואחריה רשת ישראלית נוספת, חבר'ה, עם 23%.

  סקר TIM ניסה גם לבדוק מהן הפעילויות הספציפיות שגולשים ישראלים מבצעים ברשתות חברתיות.

  רבע קוראים או כותבים בלוגים

  25.1% מהמדגם, המייצגים מעט מעל 1 מיליון גולשים, השיבו שהם קוראים או כותבים בלוגים. שיעור גבוה במיוחד, 40.5%, נרשם אצל בני נוער, כשיותר ממחציתם קוראים או כותבים בלוגים לפחות פעם בשבוע.

  צמרת אתרי הבלוגים בישראל נחלקת בין שתי הענקיות של הענף: הבלוגיה של תפוז וישראבלוג של נענע10 - 36% מהקוראים או כותבים בלוגים השיבו שהם עושים זאת בבלוגיה של תפוז -33% השיבו שהם עושים זאת בישראבלוג. קבוצת תפוז היא מהשחקניות הוותיקות בישראל בתחום תוכן הגולשים ישראבלוג היא מהשחקניות הוותיקות בתחום הבלוגים.

  במקום השלישי (15%) נמצאת הרשת החברתית TheMarker Cafe, ומעמדה חזק יותר (18%) בקרב הגולשים הבוגרים.

  אם, כשיתבגרו, הגולשים הישראלים יתמידו בהרגלים האלה, ייתכן שבשנים הקרובות הם יעלו בצורה ניכרת את הממוצע של האוכלוסיה כולה, מה שיחדד את האתגרים בפני חברות מדיה ישנות שלא ישתלבו בעולם הזה.

  37% משתתפים בפורומים בקביעות

  פורומים וקבוצות דיון פופולאריים הרבה יותר מבלוגים: 37.1% מהמדגם, המייצגים כ-1.49 מיליון גולשים ישראלים, השיבו שהם משתתפים בפורומים או בקבוצות דיון באופן קבוע.

  השליטה בענף הפורומים פחות מרוכזת מבענף הבלוגים: 37% מאלה שהשיבו שהם משתתפים בפורומים וקבוצות דיון סימנו את הפורומים של תפוז כיעד המועדף, 26% סימנו את הפורומים של ynet ו-23% ציינו את הפורומים של וואלה. בקרב בני הנוער, הפורומים של ynet נדחקים החוצה מהשלישייה הפותחת ואת מקומם תופסים הפורומים של נענע10.

  הסיבה לפופולאריות הגבוהה יותר של פורומים ביחס לבלוגים עשויה להיות נעוצה בכך שהשתתפות בדיונים פחות תובענית מכתיבת בלוגים ואפילו מקריאת בלוגים ובכך שהיא הרבה יותר אינטראקטיווית, מה שמאפשר הזדמנות טובה יותר להכיר אנשים חדשים. גם כאן, יותר ממחצית העוסקים בפעילות הזו מדווחים שהם עוסקים בה לפחות פעם בשבוע.

  קריאה או כתיבת בלוגים והשתתפות בפורומים וקבוצות דיון הם שני יסודות חשובים של רשתות חברתיות רבות, אבל הן רחוקים מלהיות הפעולות היחידות - או אפילו העיקריות - שגולשים ישראלים מבצעים ברשתות חברתיות.

  הרבה תקשורת, בעיקר עם חברים קיימים

  כמעט 70% מהרשומים ברשתות חברתיות השיבו שהם עוסקים בהן בהתכתבות עם חברים. התכתבות עם חברים היא הפעילות המועדפת בכל קבוצות הגיל.

  התוצאה הזו ממחישה היטב את התועלת העיקרית שיש ברשתות חברתיות - תקשורת, ואת העובדה שהתקשורת בתוך רשתות חברתיות לא רק משלימה כי אם מחליפה במידה רבה תקשורת באמצעות דואר אלקטרוני רגיל.

  תקשורת דואר אלקטרוני מבוצעת במקרה שבו לפחות צד אחד מכיר את הצד השני. אבל דואר אלקטרוני אינו דרך להכיר חברים חדשים - זהו יתרון השמור לרשתות חברתיות. ומכיוון שהן מציעות תקשורת דמויית דואר אלקטרוני - וגם מסרים מיידיים, הן "גונבות" נתח שוק משני אמצעי התקשורת האלה.

  אמנם תמונה אחת שווה אלף מילים, אבל עדיין העלאת תמונות מגיעה במקום השני, אחרי התכתבות עם חברים: כ-38% מהרשומים ברשתות חברתיות השיבו שהם מעלים תמונות ברשתות חברתיות.

  הסיבה היא ככל הנראה שתמונות אינן רק אמצעי לספק סקרנות ויזואלית כי אם גם דרך מצוינת לחזק את הקשר בין חברים - באמצעות תמונות משותפות, במיוחד באירועים חברתיים. התמונות מספקות גם מידע רב ערך בנוגע לאיכות, תדירות ואופי הקשרים בין חברים ברשתות.

  במקום השלישי (34.9%) ציינו המשתתפים במדגם את ההיכרות עם אנשים חדשים. עצם העובדה שהפעילות הזו מגיעה במקום השלישי, אחרי התכתבות עם חברים ואחרי העלאת תמונות, עשויה ללמד שרשתות חברתיות הן אמצעי תקשורת, אבל בראש ובראשונה עם חברים קיימים. ההיכרות עם חברים חדשים היא מטרה שנייה במעלה לתחזוקת הקשרים הקיימים.

  הממצאים האלה והקודמים מצביעים אולי על היתרון החזק של רשתות חברתיות - אינטראקציה, ועל כלי הדור הראשון של האינטרנט שסיפקו את היכולות הזו במשך שנים ושעתה הם נדחקים - דואר אלקטרוני ומסרים מיידיים.

  דואר אלקטרוני ומסרים מיידיים הם - עדיין - כלים שמשמשים לתקשורת, גם בטקסט, גם בתמונות וגם בווידאו. אבל פוטנציאל התפוצה הגדול יותר של הטקסטים, התמונות וקטעי הווידאו, ברשתות חברתיות, מגדיל מאוד את היכולת ליצור חברים חדשים ויוצר גם הזדמנויות לאינטראקציה.

  לעובדה שהכל נמצא במקום נגיש - באינטרנט - יש כמה תועלות. אחד מהן היא שכך יכול כל גולש ליצור נוכחות מתמדת, מקיפה - ואפילו כרונולוגית - של עצמו ושל חבריו. תועלת אחרת היא האפשרות להתעדכן בשינויים בתדירות המתאימה לכל חבר - ובמיגוון רחב של אמצעים, מביקור באתר, דרך עדכוני RSS ועד להודעות יזומות של חברים.

  גם בישראל אפוא, הרשתות החברתיות ארגנו מחדש את הגולשים סביב מוקדי תקשורת ופעילות והעלו לאינטרנט חלקים נרחבים מפעילותם.

  המלצות גולשים - יותר אמינות מפרסומות

  אם הדרך הטובה ביותר לשווק מוצר או שירות היא להכניס אותו לתקשורת שבין לקוחות אפשריים, אזי רשתות חברתיות עושות שירות מצוין למפרסמים.

  לפני האינטרנט, השיחות האלה התקיימו בצורה פיסית. האינטרנט הציע דרך יעילה יותר של תקשורת, עם תפוצה הרבה יותר רחבה - דואר אלקטרוני. אבל, עבור המפרסמים, שני אמצעי התקשורת האלה עדיין השאירו אותם מחוץ לדלת.

  רשתות חברתיות העלו לאינטרנט חלקים ניכרים מהתקשורת בין צרכנים והפכו אותם, לראשונה, לנגישים לניתוח ומעורבות - ובמיוחד אותן שיחות שבהן מדברים, בצורה ישירה או עקיפה, על מוצרים ושירותים.

  גולשים רבים נועצים בחבריהם ברשתות החברתיות בנוגע לרכישות שהם מתכננים לבצע. עצה מחבר שווה זהב, אבל יש מקומות נוספים באתרים חברתיים שבהם ניתן לקבל עצות - ואפילו בחינם: בפורומים העוסקים במוצרים ספציפיים (לדוגמה, יש פורומים רבים, שאינם מנוהלים על ידי אפל ועוסקים בייעוץ והחלפת מידע בנושאי iPod) או בסוגים של מוצרים.

  והמלצה על מוצרים ושירותים היא בהחלט פעולה שהגולש הישראלי מבצע: כמעט 30% מהנשאלים בסקר של TIM, המייצגים כמעט 2 מיליון גולשים, השיבו שהם נוהגים להמליץ לגולשים אחרים על מוצרים ושירותים - בעיקר בפורומים, ברשתות חברתיות ובאתרים מסחריים.

  מספר גבוה עוד יותר של גולשים, 65.5% מהנשאלים, המייצגים כ-2.6 מיליון גולשים - קוראים המלצות כאלה. אם כן, כמעט שני שלישים מהגולשים הישראלים קוראים המלצות.

  והדבר המעניין במיוחד הוא שכמעט 53% מהנשאלים השיבו שבעיניהם המלצות של גולשים אחרים - אמינות יותר מפרסומות. השיעור גבוה במיוחד אצל המשתמשים הכבדים, שהם המנוסים ביותר: 59%.

  "צרכנים בכל קבוצות הגיל נפגשים ומדברים בינם לבין עצמם", אומר אלון מוליאן, מייסד ומנכ"ל חברת twisted, העוסקת ביצירת שיחה בתוכן גולשים. "עד היום נדמה היה שמדובר במשהו 'תיאורטי'. משהו שאולי קורה, אבל הוא לא ממש קשור אלינו - המשווקים הגדולים, שפונים אל המיינסטרים. מין תחושה שעדיין מדובר בסוג של 'טרנד', שרלוונטי ל- 'מאמצים מוקדמים' ול'מותגי קצה'.

  "המחקר הזה מראה עד כמה התפישה הזו מוטעית מהיסוד. לראשונה יש ממצאים ברורים וחד משמעיים בעניין הזה. הסקר הזה בוחן לראשונה את כוחן של זירות השיחה ברשת, והתוצאות מפתיעות גם אותי: זירות השיחה בישראל הן דבר מרכזי, חי, נושם ובועט - והן כבר מזמן יצאו מהשוליים ותפסו מקום של כבוד במיינסטרים. לראשונה אפשר לראות שחור על גבי לבן את השינוי במאזן הכוחות שבין משווקים וצרכנים.

  "הצרכן הישראלי של שנת 2008 נמצא בזירות השיחה, פועל בהן ופועל על פי האמור בהן. גם גברת כהן מחדרה. ואם תרצו גם מסעודה משדרות. משווקים שרוצים להיות רלוונטיים - חייבים להיות שם, לפעול בזירות השיחה ולחבר את המותג לצרכים של הצרכנים.

  "גם אם לא יפעלו בהן, המעט שבמעט שיכולות חברות לעשות הוא להקשיב לזירות השיחה על מנת להבחין במגמות, צרכים של הצרכנים, שיחות המבוצעות על המותג, המתחרים שלו, הקטגוריה כולה. אין יותר 'לא שמעתי, לא ידעתי, לא ראיתי'".

  דרג את התוכן:

   תגובות (12)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     8/4/10 21:54:
   תודה על הסקירה המקצועית
     8/4/10 17:52:

   צטט: ssivan6 2010-04-07 19:39:44


   שלום רב,

   אשמח לדעת מהיכן הכתבה הזו.

   תודה,

   סיון

    

   כמו שכתתוב בטקסט, המקור הוא עבודת מחקר. הכתיבה כאן היא שלי... 

     7/4/10 19:39:


   שלום רב,

   אשמח לדעת מהיכן הכתבה הזו.

   תודה,

   סיון

     19/11/09 15:01:

   צטט: itzuvb 2008-12-16 12:30:38


   יפה מאוד..כתוב היטב...וכן זה די נכון..

   (אני רק מקווה שלא יעשו תמיכה בעיברית לפייסבוק!)

    

    

   שלטי פלריג

   פלריגים

   פלריג

    

    

     16/12/08 12:30:


   יפה מאוד..כתוב היטב...וכן זה די נכון..

   (אני רק מקווה שלא יעשו תמיכה בעיברית לפייסבוק!)

    

    

   שלטי פלריג

   פלריגים

     16/8/08 12:00:

   צטט: natlipson 2008-08-07 14:31:20

   צטט: maor kaplanski 2008-08-07 14:10:04

   תודה נתן על הסקירה המצוינת של הסקר המקיף ביותר שנעשה עד כה על הרגלי הגלישה של הישראלים בעידן ה- WEB2.0. 

   יחד עם זאת אני חושב שמעניין היה לשאול איך מתבטאת הפעילות ברשתות החברתיות במה שאנחנו קוראים היום ה"חיים האמיתיים".

    

   משהו  כמו:

   כמה אנשים פגשתם דרך האינטרנט? 

   כמה פגשתם לצרכים מקצועיים?

   כמה פגשתם לצרכים אישיי?

    

   מסכים איתך לחלוטין!

   יש שאלות חשובות שלא נשאלו בסקר הזה, בין השאר אלה שאתה מצביע עליהן - כי הן אלה שנוגעות לקשר בין העולם האינטרנטי לעולם האמיתי, שהוא אחד היתרונות הגדולים של רשתות חברתיות.

   לדעתי הסקר גם התמקד יתר על המידה בפעולות אקטיוויות של הגולשים (רשום לרשת חברתית, כותב מיילים וכד').

   אם היו נשאלות גם שאלות יותר פאסיוויות, כמו למשל האם אתה גולש ברשתות חברתיות (בלי להיות רשום), היתה מתקבלת תמונה מלאה יותר.

    

    

   תודה על הכתבה, היא מועילה מאד.

   אני מסכים עם שניכם שהמספרים האלה עלולים להיות מטעים. קשה לכמת כמה אנשים באמת עושים שימוש עשיר ברשתות החברתיות ועבור כמה הן רק תחליף לאימייל ולאתרים לשיתוף בתמונות.

    

   זכור לי שהתפרסם לפני מספר חודשים מחקר שהראה שמשתמשים רבים מתאכזבים ומתעייפים מן הרשתות החברתיות לאחר שימוש של מספר חודשים (אני מצטט מהזכרון אז אולי זה לא מדויק).  עם זאת המספרים האלה מרשימים מאד.  במיוחד מפתיע שפייסבוק שאין לו כמעט שום תמיכה בעברית כל כך פופולרי בארץ.

     9/8/08 11:33:


   תודה על ריכוז והצגת הנתונים

   כל פיסת נתון וסטטיסטיקה חשובים.

    

   מעניין לדעת אם דפוס ההתנהגות של הצעירים

   ימשיך איתם גם כשהם יהיו מבוגרים?

    

   ובתוספת כוכב

   חיוך

     8/8/08 19:48:
   מרתק! תודה לך
     7/8/08 14:31:

   צטט: maor kaplanski 2008-08-07 14:10:04

   תודה נתן על הסקירה המצוינת של הסקר המקיף ביותר שנעשה עד כה על הרגלי הגלישה של הישראלים בעידן ה- WEB2.0. 

   יחד עם זאת אני חושב שמעניין היה לשאול איך מתבטאת הפעילות ברשתות החברתיות במה שאנחנו קוראים היום ה"חיים האמיתיים".

    

   משהו  כמו:

   כמה אנשים פגשתם דרך האינטרנט? 

   כמה פגשתם לצרכים מקצועיים?

   כמה פגשתם לצרכים אישיי?

    

   מסכים איתך לחלוטין!

   יש שאלות חשובות שלא נשאלו בסקר הזה, בין השאר אלה שאתה מצביע עליהן - כי הן אלה שנוגעות לקשר בין העולם האינטרנטי לעולם האמיתי, שהוא אחד היתרונות הגדולים של רשתות חברתיות.

   לדעתי הסקר גם התמקד יתר על המידה בפעולות אקטיוויות של הגולשים (רשום לרשת חברתית, כותב מיילים וכד').

   אם היו נשאלות גם שאלות יותר פאסיוויות, כמו למשל האם אתה גולש ברשתות חברתיות (בלי להיות רשום), היתה מתקבלת תמונה מלאה יותר.

     7/8/08 14:10:

   תודה נתן על הסקירה המצוינת של הסקר המקיף ביותר שנעשה עד כה על הרגלי הגלישה של הישראלים בעידן ה- WEB2.0. 

   יחד עם זאת אני חושב שמעניין היה לשאול איך מתבטאת הפעילות ברשתות החברתיות במה שאנחנו קוראים היום ה"חיים האמיתיים".

    

   משהו  כמו:

   כמה אנשים פגשתם דרך האינטרנט? 

   כמה פגשתם לצרכים מקצועיים?

   כמה פגשתם לצרכים אישיי?

    

     7/8/08 10:50:

   צודק לחלוטין,

   כל אתר שמכבד את עצמו כיום מתהדר בממשק ווב 2.0, הכולל רשתות חברתיות ובלוגים.

   אינטראקטיביות, שיתוף, העברת מידע הדדית, תוכן גולשים, יצירת התאמה אישית, חיפוש באמצעות מערכת של תגיות - כל אלו הפכו מובן מאליו.

   גם ה"סימניות החברתיות" (Social Bookmarking) חזקות מאוד בחו"ל, אם כי באתרים בארץ - השירות הזה עוד לא ממש נכנס. אבל גם הוא יכנס בקרוב. תהיו בטוחים.


    
     7/8/08 10:29:


   תוכן מעניין מאד, מתי מישהו יסקר או ינתח את הרשתות העסקיות בארץ ובחו"ל

    

   שרון ושלר

   www.global-marketeam.com

   אבו4 - מוצא מה שהקפה שכח

   ארכיון

   פרופיל

   natlipson
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין