כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  שווי שוק

  קטעים נבחרים מהטור שווי שוק אותו אני כותב ב\"הארץ\" משנת 94' וב-TheMarker משנת 2000.

  0

  משפט פלילי לאולמרט

  0 תגובות   יום ראשון, 10/8/08, 12:20

  "שחיתות אינה גורל או תופעת טבע. ניתן להיאבק בה, ולצמצמה לרמה של תופעה שולית וחריגה. אנו בעיצומו של תהליך קשה וכואב של התנקות, תוצר של מאמץ מרוכז של מאבק בתופעות שחיתות שלטונית שהצטברו ב-15-10 השנים האחרונות בחברה הישראלית. זהו תהליך קשה וכואב, אשר יוצר מועקה ואי ודאות לגבי עתיד החברה. כאשר האבק ישקע והערפל יתפזר תיעשה הערכת מצב מפוכחת, ותתבהר התמונה של תוצאות המאבק הזה" (היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, 13.7.2008)

   

  צודק מני מזוז - השחיתות אינה גורל וגם לא תופעת טבע. ניתן להיאבק בה. והאיש המרכזי שהמשימה נתונה בימים אלה בידיו הוא מזוז עצמו.

   

  פרשנים רבים חגגו בשבוע שעבר עם התפטרותו של ראש הממשלה אהוד אולמרט את ניצחון הנורמות הציבוריות. סוף סוף איש ציבור, הרם ביותר במקרה זה, נאלץ לפנות את הבמה בגלל לחץ ציבורי ולא בגלל הליך משפטי.

   

  ייתכן שניתוחים אלה הם לא יותר ממשאלת לב. בשנה האחרונה לכהונתו של ראש הממשלה נחשפו פרשיות חמורות רבות הקשורות בתפקודו. גם אם אף אחת מהן לא תסתיים בהרשעה פלילית - הרי שהעובדות היבשות, אלה שאינן שנויות במחלוקת, מעידות על התנהלות מושחתת.

   

  אבל ריבוי פרשיות השחיתות לא הטריד את אולמרט, חבריו ויועציו. אולמרט, מהפוליטיקאים היהירים, האלימים והחכמים שידעה ישראל אי פעם, לא התעניין בנורמות הציבוריות. הוא בז להן.

   

  אז מדוע הוא התפטר? אולי משום שהרגיש, בחושיו המחודדים, שהטבעת המשטרתית סוגרת עליו; שאת פרשיית החשבונות הכפולים של הטיסות לחו"ל כבר קשה יהיה לנפנף. הפעם לא מדובר רק ב"הפרת אמונים" - עבירה שאולמרט לועג לה - אלא בחשדות לעבירות הרבה יותר פשוטות: קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות.

   

  עכשיו מגיע המבחן הגדול של מני מזוז. עכשיו עליו להסתכל במראה ולהיזכר בחלקו שלו בעלייתו של אהוד אולמרט לשלטון. כיצד לפני ארבע שנים הוא גרם ל"ניקויו" של ראש הממשלה הקודם אריאל שרון מפרשיית האי היווני.

   

  שהרי אלמלא הצליח שרון לצאת ללא פגע מכל פרשיות השחיתות שלו, לא היה אולמרט מחליק בטבעיות ובקלות לכס ראש הממשלה כאשר שרון שקע בתרדמת; אלמלא המסר הציבורי ששלח אז מזוז - שהשחיתות של שרון היא נסבלת - ספק אם טיפוס מסוגו של אולמרט היה מגיע למשרה הרמה ביותר בישראל.

   

  עכשיו מגיעה שעתו הגדולה של מזוז.

   

  הפיתוי לסגור את כל החקירות נגד אולמרט בעסקת טיעון עלובה הוא גדול. אולמרט הבטיח לפרוש מתפקיד ראש הממשלה, הוא הכשיר את השטח לעסקת טיעון.

   

  אולמרט יפרוש, יקבל מבית המשפט כחלק מעסקת הטיעון מכה קטנה על היד - ותוך כמה חודשים הוא ישוב להיות, כמקובל במקומותינו, דמות ציבורית מדוברת ואיש עסקים עשיר ועליז.

   

  המסר לכל הבאים אחריו יהיה ברור: אף אחד לא מת מקצת שחיתות, אף אחד לא סיכן את הקריירה שלו באמת אפילו אם נתפס, יכולה להיות אי נעימות מסוימת - אבל במקרה הגרוע ביותר תתחיל קריירה שנייה.

   

  לא פחות משבע פעמים מופיע הביטוי "ובערת הרע מקרבך" בספר דברים. לאמור - חשיבותו של העונש אינה בנקמה, אלא בביעור הרע מקרבנו.

   

  את הרע מקרבך לא תבער בעסקת טיעון. את הרע לא מבערים בעסקות פוליטיות - אני אתפטר ואנחנו נמשיך הלאה.

   

  המאבק בשחיתות הציבורית דורש, זועק, למשפט ציבורי - ארוך, מתיש וקשה. משפט שבו יתבררו כל פרטי הפרטים של פרשיות אולמרט השונות.

   

  משפט שבו ייסרקו החשבוניות, שבו יוצגו כל הראיות, שבו יעלו כל העדים.

   

  כמובן שאולמרט יכול גם לצאת זכאי. מחוסר אשמה פלילית, מהיעדר ראיות, מקושי להוכיח כוונה פלילית או סתם מהרשלנות של הפרקליטות או המשטרה.

   

  אבל האפשרות של זיכוי אינה סיבה שלא להגיש כתב אישום או לרוץ לעסקת טיעון. להליך המשפטי עצמו יש חשיבות גדולה, בעיקר כאשר מדובר בראש ממשלה לשעבר שביצע את רוב העבירות לכאורה כאשר שימש בתפקידים הבכירים ביותר במערכת הציבורית.

   

  פרשת שמעון שבס, מנכ"ל משרד ראש הממשלה לשעבר, מונחת לפנינו. שבס הורשע בדיון חוזר בבית המשפט העליון בעבירה של הפרת אמונים, שהיא יופמיזם משפטי לבגידה באמון הציבור, לשימוש בכוח שהוא מפקיד בידי איש הציבור לצורך מטרות אישיות - לקידום עניינך או ענייניהם של חבריך ומקורביך על חשבון הציבור

   

  כתנאי לקיום הדיון החוזר דרש בית המשפט העליון מהפרקליטות להתחייב שלא לבקש להטיל על שבס עונש מאסר בפועל. זאת היתה טעות היסטורית. הדרך היחידה לקבוע נורמות חדשות לאנשי ציבור היא באמצעות מאסרים ממושכים בפועל.

   

  רק מאסרים ממושכים מעבירים לציבור מסר שיש דין ויש דיין, שיש חוק אחד לאנשים החזקים והמקורבים - והוא החוק שחל על שאר האזרחים.

   

  רק עונשי מאסר בפועל ממושכים יצליחו להפחיד ולהרתיע את אלפי אנשי הציבור, החולשים על משאבי המדינה וכספי משלמי המסים, מלהפר את אמוננו. רק עונשי מאסר בפועל יובילו לאותו תהליך "קשה וכואב של התנקות" שעליו דיבר מזוז.

   

  בחודשים האחרונים העלו פוליטיקאים מושחתים ופרשנים המקורבים לשלטון את רעיון העוועים שלא לחקור ראש ממשלה מכהן בגלל הנזק שנגרם לניהול ענייני המדינה.

   

  ואולם הנזק שייגרם לחברה הישראלית ולשלטון החוק אם ראשי ממשלה יקבלו פטור מחקירות יהיה כבד הרבה יותר מכל פגיעה בניהול ענייניה של המדינה.

   

  אם כל פרשיות אולמרט יסתיימו בעסקת טיעון שבה יקבל ראש הממשלה מכה על היד, אזי גם שילמנו מחיר כבד בשיתוק ובחוסר האונים של הממשלה הזאת וגם יימנע מאתנו מיצוי הדין עם האיש אשר הפר את אמון הציבור - והלקח והמסר שהוא יעביר לכל האנשים אשר שולטים בנכסי הציבור ובעתידו.

   

  למני מזוז יש עכשיו תפקיד היסטורי במלחמה בשחיתות - האויב מספר אחת של החברה בישראל. בלי מאבק בשחיתות לא תהיה קדמה כלכלית, בלי מאבק עיקש בשחיתות לא תצמח כאן לעולם מנהיגות, בלי מאבק מתמשך בשחיתות לא ננוע להסדרי שלום ולא נתקדם לקראת סיום הכיבוש.

   

  מזוז נע בכיסאו בחוסר נוחות כאשר מטילים עליו את כובד האחריות. הוא מעדיף לדבר על "מבחן הציבור".

   

  יתכבד איפוא כבוד היועץ המשפטי לממשלה ויזכור שגם הוא חלק מאותו ציבור. בישראל יש כיום ואקום מנהיגותי - כל השרים וחברי הכנסת הם עבדים של הפריימריס במקרה השכיח ושל שלטון ההון במקרים אחרים.

   

  מזוז, לעומת זאת, לא צריך להיבחר מחדש. פנסיה תקציבית נאה מובטחת לו - והוא חופשי מכל לחץ לפעול לפי צו מצפונו. המאבק בשחיתות, אמרת לנו, הוא צו השעה - המשימה החשובה ביותר המונחת לפנינו - ואנחנו עומדים לפניך וממתינים להחלטתך.

   

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   תגיות

   פרופיל

   רולניק
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין