כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  איכה- מסעדה בוכרית מדהימה בתל אביב

  מסעדת 'איכה' - רח' הרברט סמואל 56, (ליד בית האופרה), ת"א.

  מסעדה בוכרית מדהימה על הטיילת בתל אביב. מסעדה בשרית איכותית, עם מיטב מטעמים ביתיים מהמטבח הבוכרי.

  מסעדה מרהיבה על החוף. מתאימה גם לאירועים עד 70 איש, כנסים עסקיים, אירועים חברתיים שונים, וגם לארוחות רומנטיות לאור השקיעה המרהיבה.

  מסעדה מדהימה לכל מטרה.

  בוכרית קטנה עם אוכל גדול !!!

  איכה- היכן אתה בעולמך?

  0 תגובות   יום שני, 18/8/08, 17:06

  איכה?

  הרב הנדלר
  ערב שבת של י"ט כסלו היום, וסיפורנו הוא לכבודו של מייסד שושלת חב"ד ר' שניאור זלמן מלאדי, ששוחרר ביום זה לפני מאתיים ושתיים שנים מהמבצר בפטרבורג בו היה אסור. שחרור זה הביא במישורים רבים להתפשטות החסידות ברוסיה בפרט וברחבי אירופה בכלל.

  חסידים מספרים שכשנתפס ר' שניאור זלמן מלאדי למלכות בגלל מלשינות שהלשין עליון אחד מגודלי המתנגדים, ישב בפטרבורג בבית אסורים והיה מצפה לחקירה ודרישה. פעם אחת בא אצלו ראש הבולשת לחדר כלאו. הרב שקוע היה במחשבותיו ולא הרגיש בו בנכנס, אבל הלה ראה את הדרת פניו של האסיר והשלווה הנסוכה עליהם, ולבו אמר לו לפני מי הוא עומד. פתח השר בשיחה, ומעניין לעניין שאל את הרב כמה שאלות שעלו על לבו בשעה שקרא בכתבי הקודש. לבסוף אמר: "הייתכן שהקדוש ברוך הוא היודע הכל שואל לאדם 'איכה?'" השיב לו הרב: "מאמין אתה שהתורה נצחית היא, ונאמרה לכל אדם שבכל עת ובכל דור? אמר לו השר: "מאמין אני בכך". "אם כן", אמר הצדיק, "הוא הדבר שהקב"ה קורא לכל אדם שבכל זמן ועידן: איכה, היכן אתה בעולמך? כבר עברו וחלפו כך וכך ימים ושנים מקצבת חייך, ואתה עד היכן הגעת בעולמך? כך, למשל, קורא הקב"ה: ארבעים ושש שנים חיית עד היום, והיכן אתה עומד בדרכך?" מששמע השר מניין שנותיו יוצא מפי הצדיק נתעורר והניח את את ידו על כתפו של הרב ואמר: "בן חיל", אבל לבו היה מפרפר בקרבו.

  ***

  נקודתו המרכזית של הסיפור סובבת סביב קריאתו של בורא עולם לאדם הראשון: איכה. הרבי מלאדי מעניק לקריאה קדומה זו משמעות עכשווית, הנוגעת לכל אדם ואדם: בורא עולם קורא לאדם קריאה שתביא אותו לחפש בתוך עצמו את המוקד של אישיותו, וממילא תביא אותו לבדיקה פנימית של מיצוי אישיותו. האם הגיע למה שהיה יכול להגיע? האם הוא נאמן לעצמו, לערכיו הפנימיים, ליכולתו?

  שאלת הרב את ראש הבולשת: "מאמין אתה שהתורה נצחית היא ונאמר לכל אדם שבכל עת ובכל דור?" מרמזת על יסוד גדול בפרשנות החסידית לתורה. התורה הנה כלי הביטוי של התגלות האור האלקי בעולם. סיפורי התורה הנם לבוש לעקרונות רעיוניים רחבים המובעים בשפה הפשוטה של הסיפור. משום כך הרלוונטיות של הרעיון נשארת אף אם הסיפור כבר עבר. בעל התניא, ההולך בדרכי הבעל שם טוב, מאזין לקריאת ה'איכה' הבאה מתוך סיפור חטאו של אדם הראשון, מתנתק מן המסגרת העובדתית של הסיפור והופך אותו לבעל מסר נצחי על פי דרכה של תורת הנצח.

  תביעת ה'איכה' כפי שנוסחה על ידי הרש"ז בדבריו אל ראש הבולשת שולבה בידי הרב קוק באחד הקטעים העוסקים בחובת האדם להגיע אל עצמיותו. קטע זה הנקרא 'בקשת האני העצמי' פותח בדבריו של הנביא יחזקאל בתחילת חזיון מעשה המרכבה: "ואני בתוך הגולה". מילים אלו, שעל פי פשוטו של מקרא באות לתאר את מקום הנבואה, נדרשות על ידי הרב קוק ביחס לאני העצמי של האדם. האני העצמי של האדם "בתוך הגולה", האדם איננו הוא עצמו אלא מממש בחייו את מאווייהם של אחרים בקשר אליו.

  בהמשך דבריו כותב הרב קוק: "חטא האדם הראשון, שנתנכר לעצמיותו, שפנה לדעתו של נחש, ואבד את עצמו, לא ידע להשיב תשובה ברורה על שאלת איך, מפני שלא ידע נפשו, מפני שהאניות האמיתית נאבדה ממנו".

  שאלת ה'איכה' באה אל האדם לאחר שאיבד את זהותו הפנימית. ההקשבה לקולו של הנחש הביאה את האדם לפעול שלא על פי ערכיו ועקרונותיו העצמיים אלא על פי דעתו של אחר, במקרה זה של הנחש. זהו חטאו הגדול של האדם הראשון ושל כל בני האדם הבאים אחריו, התנכרות לעקרונות העצמיים המובילים אותו בדרך המלך של אישיותו והליכה אחר דעות ורצונות של מה שמחוצה לו.

  בספר הזוהר נקשרה קריאת ה'איכה' עם קינת איכה, וכלשון הזוהר בתרגום חפשי: "ויקרא ה' אלקים אל האדם ויאמר לו איכה, כאן רמז לו שעתיד בית המקדש להחרב ויבכו אותו בלשון איכה, שנאמר איכה ישבה בדד". קישור זה עומד אף הוא בסימן דבריו של הרש"ז מלאדי לראש הבולשת.

  הקריאה 'איכה' אינה מכוונת רק לאדם הפרטי, אלא גם אל האומה. על האומה להיות נאמנה לערכיה הפנימיים, ולזהותה העצמית. נטייתה של האומה הישראלית אחר תרבויות וזהויות זרות היא שהביאה בסופו של דבר לחורבנו של סמל הזהות היהודית ? בית המקדש. קריאת ה'איכה' המופנית אל האומה נועדה למנוע את ההתכחשות לעצמיות הלאומית של עם ישראל, וממילא גם למנוע את חורבנה של מלכות ישראל.
  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   תגובות אחרונות

   ארכיון

   תגיות

   פרופיל

   מסעדת איכה
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין