כותרות TheMarker >
  ';

  Media Radar

  הבלוג הזה עוסק במיגוון נושאים שקשורים רובם ככולם לאינטרנט - עם התייחסות ספציפית לנושאי מדיה. חלק מהעניינים יהיו קשורים לזירה הישראלית וחלקם לזירה הבינלאומית, בעיקר בארה\"ב

  0

  מדוע וואלה הצ'כית שווה פי 14 מוואלה הישראלית

  10 תגובות   יום ראשון, 24/8/08, 22:13

  האם ישראל, מדינה שבה קצת יותר מ-7 מיליון תושבים, יכולה לייצר פורטל מקומי בשווי מיליארד דולר?

  כארבע שעות טיסה מכאן, במרכז אירופה, יש מדינה שיש בה קצת יותר תושבים, כ-10 מיליון. המדינה הזו לא מפותחת יותר מישראל - לא מבחינה טכנולוגית וגם לא מבחינה כלכלית. אבל אם הדיווחים בתקשורת העולמית נכונים, הפורטל הגדול ביותר במדינה הזו עשוי להימכר בקרוב בעסקה בשווי כמיליארד דולר. המדינה היא צ'כיה והפורטל נקרא Seznam.

  כמדינה, צ'כיה יותר אינטרנטית מישראל. על פי נתוני Internet World Stats, בסוף 2005 שיעור חדירת האינטרנט בישראל היה כ-46% מהאוכלוסיה כולה ובצ'כיה שיעור החדירה היה 50%.

  מאז, שיעור החדירה עלה ויש להניח שבעוד שבישראל יש כ-4 מיליון גולשים (חדירה של כ-55%) בצ'כיה יש כ-6 מיליון גולשים (חדירה של כ-58%). השוק בצ'כיה גדול איפוא בכ-50% מהשוק הישראלי.

  אבל כשזה מגיע לאתרים ספציפיים, התמונה יכולה להשתנות. על פי הדו"חות השנתיים שלה ל-2007, לוואלה יש מעל 5 מיליון גולשים שונים בחודש - מישראל ומחוצה לה. מכיוון שיש בישראל פחות מ-5 מיליון גולשים משמעות הדבר היא שיש לוואלה בין 1.5 מיליון ל-2 מיליון גולשים לא-ישראלים מדי חודש. באורח מפתיע, ל-Seznam יש פחות גולשים מוואלה - 4.4 מיליון במאי השנה.

  האם וואלה גם מייצרת יותר רווח לגולש לעומת Seznam? הרווח השנתי של הפורטל הצ'כי הוא כ-20 מיליון יורו, או, בקירוב, 4.5 יורו לגולש לשנה. בשנה שהסתיימה ברבעון השני של השנה רווחי וואלה הסתכמו בכ-3.5 מיליון יורו, או, באותו קירוב, כ-0.7 יורו לגולש לשנה.

  גם אם כוללים בחישוב רק את הגולשים הישראלים של וואלה, שהם הרווחיים ביותר עבורה, ונניח שמדובר בכ-3.5 מיליון כאלה בחודש, עדיין הרווח לגולש של וואלה מהווה פחות מרבע הרווח לגולש של Seznam.

  סיבה חשובה אחת להפרש העצום הזה היא שוואלה משלמת סכומי עתק כעמלות למשרדי הפרסום שמייצגים את הלקוחות המפרסמים אצלה.

  בתחילת השנה וואלה ערכה מחדש את דו"חותיה הכספיים, כך שהיא ניכתה משורת ההכנסות את עמלות משרדי הפרסום, המהוות 30%-35% מהכנסותיה מפרסום באתריה. מדובר בסכומים נכבדים - 21 מיליון שקל בינואר-ספטמבר 2007.

  אבל זו לא הסיבה המרכזית - ואפילו לא החשובה ביותר. בין וואלה לבין Seznam יש הבדל מאוד מהותי: Seznam היא ענקית חיפוש במונחים צ'כיים - נתח השוק שלה בענף הזה הוא 62% לעומת 29% בלבד לגוגל.

  יש מעט מאוד מדינות בעולם שבהן גוגל אינה מובילה את שוק החיפוש. צ'כיה היא אחת מהן. החיפוש נותן ל-Seznam מעמד מונופוליסטי באינטרנט הצ'כי - היא מובילה את הענף הזה כמעט ללא איום.

  אבל בכל זאת, כיצד קורה שפורטל אינטרנט כמו Seznam, שמייצר רווחים של 20 מיליון יורו בשנה, יכולה להימכר בשווי של מיליארד דולר, או כ-675 מיליון יורו?

  זה כבר יותר משנה שסקטור הפורטלים הצ'כי מרכז תשומת לב עצומה אצל משקיעים זרים.

  עד לפני כשנה לייקוס אירופה החזיקה 30% ממניות Seznam. מדובר בחבילת מניות גדולה, אם כי לייקוס אירופה היתה משקיעה פיננסית - לא היתה לה כל השפעה על ניהולה של Seznam ולא היה לה ייצוג בדירקטוריון.

  באפריל 2007 היא מכרה את המניות האלה ב-65 מיליון יורו, כלומר העסקה נעשתה לפי שווי של 217 מיליון יורו ל-Seznam. הקונים: Tiger Holding, שרכשה 49% מאתר הלוחות הישראלי יד2 (ראו מסגרת), ו-Miura International.

  בדצמבר 2007 בוצעה עסקה גדולה נוספת בענף הזה שבה מעורבים משקיעים זרים, כשחברת ההשקעות ורבורג פינקוס רכשה חבילת שליטה בפורטל השני בגודלו בצ'כיה, Centrum. סכום העסקה לא נמסר, אבל עיתונים בצ'כיה העריכו את השווי שבו היא בוצעה ב-100 מיליון יורו.

  העסקה המתרקמת סביב Seznam, אם תצא אל הפועל, תהיה לא רק השלישית בתוך מעט יותר משנה - היא גם תהיה הראשונה שעשויה להכניס לצ'כיה ענקיות של ממש, בהן גוגל וענקית ההשקעות האירופית אייפקס פרטנרס, המתעניינות ברכישה. הבנקאי שנבחר על ידי Seznam לביצוע העסקה מעיד גם הוא על מורכבות העסקה: גולדמן סאקס.

  עם פיגור כזה בשוק המקומי ועם סיכוי להשתלט עליו באמצעות הטכנולוגיה שלה, אין פלא שגוגל מתעניינת ב-Seznam ובצ'כיה.

  Seznam נמצאת במצב עסקי מצוין: היא אתר האינטרנט הגדול ביותר בצ'כיה - ובסדרי גודל, היא שולטת בשוק החיפוש המקומי - שליטה שמביאה איתה הכנסות גדולות מפרסום צמוד-חיפוש, התלות שלה במשרדי הפרסום המקומיים אפסית והרווחיות שלה גבוהה מאוד.

  כל זה יכול בהחלט להסביר את השווי שנקבע לה באפריל בשנה שעברה - כ-220 מיליון יורו, כשלייקוס אירופה מכרה את מניותיה בה. אבל מה שהקפיץ את השווי לעסקה העשויה להתבצע, כמיליארד דולר, או כ-675 מיליון יורו, הוא התהליך המקפיץ במקרים רבים שווי של חברות - התעניינות עקבית ונחושה של גורמים זרים.

  וואלה שווה 7% מ-Seznam כי היא נמצאת במקום אחר לגמרי: היא חולקת את השליטה בשוק האינטרנט עם שני שחקנים מאוד עיקשים ותחרותיים, גוגל ו-ynet, הנתח שלה בשוק החיפוש קטן מאוד, היא מאוד תלויה במשרדי הפרסום - והרווחיות שלה היא בהתאם. אבל יותר מכל, נכון להיום, אין התעניינות בוואלה מצד גופים זרים, בוודאי לא מצד ענקים כמו גוגל ואייפקס פרטנרס.

  Tiger Holding - הגורם המקשר בין וואלה ל-Seznam

  עד אפריל 2007 לייקוס אירופה החזיקה 30% ממניות Seznam, ואולם אז מכרה אותן תמורת 65 מיליון יורו לשני קונים, שאחד מהם הוא Tiger Holding.

  במאי 2008, קצת יותר משנה אחרי שרכשה את מניות Seznam, חברת Tiger Holding ביצעה רכישה גדולה בישראל: 49% ממניות אתר הלוחות יד2 לפי שווי הנאמד ב-80-90 מיליון שקל.

  Tiger Holding מחזיקה בתיק השקעות בחברות אינטרנט מזרח אירופיות והמטרה שלה ברכישת הנתח ביד2 היתה לשלב את היכולות של החברה הישראלית באתרים שבהם היא מחזיקה במזרח אירופה.

  Tiger Holding לא היתה הגוף היחיד שהתעניין בהשקעה ביד2 - היא התמודדה מול שלושה גופים מקומיים: נענע10, מעריב - וגם וואלה.

  ייתכן שהעסקה הזו לא היתה סוף פסוק מבחינתה של Tiger Holding - ייתכן שהקשרים עם וואלה יתחדשו, והפעם כדי למזג לתוכה את יד2. אם תהיה עסקה כזו, וואלה תוכל לחזק משמעותית את אחיזתה בשוק הלוחות ו-Tiger Holding ובעלי השליטה ביד2, משפחת תל, יחליפו מניות של חברה פרטית במניות של חברה ציבורית כלומר יהפכו את ההשקעה שלהם לסחירה. עסקה כזו, אם תתרחש, גם תכניס לראשונה לתוך וואלה משקיע זר הנטוע עמוק בשוק האינטרנט הצ'כי הלוהט.

  דרג את התוכן:

   תגובות (10)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     25/8/08 20:17:


   אין בכלל מה להשוות בין וואלה לסזאם!

    

   כמות המשתמשים, להערכתי - פי שמונה.

    ובסזאם סופרים משתמשים על באמת, לא קליקים על כל הודעת דואר שנספר כמספר דפים נצפים, ולא מחשיבים יוניק אי פי של IVP6 וסאב-נטים או סשנים כאילו זה באמת יוניק.

    

   איכות המשתמשים (ספירה אמיתית של צריכת תוכן בלעדי, של תוכן היוצר תלות של המשתמש בספק השירותים ולא כזה שיתעופף בהייפ התורן הבא) - להערכתי, והיא לא מדעית אלא מהיכרות עמוקה של שירותי שתי החברות, יש לסזאם (ולעשרות חברות הבנות שלה ופורטלי השירותי והתוכן שלה) ייתרון של 90% עד 95% על וואללה.

    

   השותפיות האסטרטגיות: בעוד שלוואלה יש שותפיות של אויר, אויר הרים צלול כיין אמנם, אבל אויר - לסזאם יש שותפיות שירותים ולא רק תוכן, עם חברות סלולר, עם חברת הטלפוניה ה"ביזקית" גם של צ'כיה וגם של סלובקיה, עם ה-עיתון של המדינה (אותה בעלות, זה כמו לשים את וואללה בבעלות של ויינט), עם ספקיות אינטרנט (היא ספקית בעצמה!), בעלת מגזינים מודפסים, בעלת כיתות לימוד, ועם גופי ממשל.

    

   יצרנית חומרה: לסזאם יש מכון מחקר וייצור של טכנולוגיות מדהימות, במיוחד בתחום הסלולר, הלוויין, הרשתות, האיי פי טלקונפרנס, ואבטחה.

    

   הפריסה העולמית: וואלה היא ישראלית. כלומר הזרת של הציפורן של האצבע הכי קטנה במזרח התיכון ולמעשה בעולם כולו.

    

   סזאם פרוסה על פני 7 מדינות, כשהגדולה שבהן היא דווקא פולין, וצ'כיה היא דווקא האחת לפני אחרונה בקוטן שלה (סלובקיה אחרונה).

    

   ויש עוד המון יתרונות אחרים, שרובם דווקא אובייקטיביים: וואללה מוגבלת בהרבה מאוד הזדמנויות עסקיות בגלל ניגודי עניינים ועודף בירוקרטיה ורגולציה ועלויות פיתוח טכנולוגי ועסקי בשמיים, והיעדר מנוף חו"לניקי לפימפום הערך לכדי בועה בינלאומית.

    

   בסך הכל, אם היו מכוונים את וואללה לכיוונים שאליהם כוונה סזאם, היא כבר מזמן הייתה עוברת אותה פי כמה וכמה.

    

   אי אפשר להשוות מקומון כמו וואלה לתמנון הפרוס על פני מדינות ונהנה מאסטרטגיה והיעדר רגולציה מהסוג שרק קשרי הון ושלטון שם יכולים להוליד.

    

   וואללה בסך הכל ראויה למחמאות רבות על זה שהיא הגיעה למקום המכובד שלה, בלי כל הטרראם של סזאם.

    

   ערכי השוק של בועות אינם חזות הכל בחברות שחושבות גם על מחרתיים, ולא רק על המחר.

    

   אני לא קונה מניות וגם את אלה שיש לי ושהיו לי כפו עליי כחלק מתנאי עיסקה, ככה שאני לא יכול להיפטר מהן לכך וכך שנים. אבל אם אני צריך לרכוש מניות ושתי הברירות שיש לי הן של וואללה או סזאם - אני חייתי שורף את הכסף, כדי להנות מהאור הרומנטי, ואם אסור היה להדליק אש בחדר - אז הייתי מעדיף את המניות של וואללה ולא את אלה של סזאם.

    

   בועות קונים כשהן בקופסה במצב צבירה נוזלי, לא כשהן פורחות באויר ומשאירות את הכסף רק בכיסים של זה שהפריח אותן לעברינו.

    

    

    

    

    

    

    

     25/8/08 15:01:


   ניתוח מעניין.
   וואלה מהווה פוטנציאל לפחות זהה על פי הנתונים שהצגת, ויחד עם זאת הבדל השווי מאד חריג.
   אין ספק שהנקודה שהצגת לגבי שוק החיפוש המקומי היא חלק גדול מהסיבה. במקום שבו ניתן לייצר דומיננטיות מקומית על פני גוגל בשוק החיפוש, הערך המוסף של המובילות שווה הרבה יותר. השוק בישראל אמנם נשלט בחיפוש ע"י גוגל, אבל וואלה היא השניה אחריו ובפער עצום מכל מתחרה מקומי ובינלאומי. עדיין המובילות בחיפוש היא הפקטור שלדעתי משנה את התמונה.

   אגב, ייתכן שבעתיד הקרוב גוגל המקומי יחתוך חלק גדול מהמובילות, ואז תתברר הקנייה כמוגזמת, בעיתוי חכם מצד המוכרים. במקרה כזה, כל ההערכות ייתיישרו.

   גלעד

     25/8/08 14:38:

   מעניין מאוד..
     25/8/08 13:35:
   זה בעקר ענין של ריכוזיות ענפית, בפרט כשגוגל נכנסה מאוחר לשוק הצ'כי.
     25/8/08 11:05:

   ישנה עובדה אחת שמשנה את כל התמונה (ואני לא יודע למה הכותב התעלם ממנה) עד לפני שנה וחצי GOOGLE  לא היה קיים בצ'כיה! (הדומיין נקנה לפני כמה שנים ע"י תושב מקומי שסירב למכור את הדומיין ל GOOGLEץ לפני כשנה וחצי ובסכום המוערך במליוני יורו נמכר הדומיין לGOOGLE) מאחר וGOOGLE לא היה קיים בצכיה (כמובן שאפשר היה לערוך חיפוש בGOOGLE בשפה הצ'כית ע"י הגדרת שפה ב"חיפוש מתקדם", אבל גולש ממוצע שהיה מקליד WWW.GOOGLE.CZ היה מגיע לאתר חיפוש מקומי ולא יעיל). מה שיצר מציאות שגולשים רבים שחיפשו אלטרנטיבה לGOOGLE בחרו בSEZNAM שהוא פורטל נחמד אבל מנוע חיפוש גרוע בהשוואה לGOOGLE!!!.  אתר הדגל הצ'כי SEZNAM בפירוש אינו יותר מתקדם מוואלה למרות היותו מונפול בשוק הצ'כי (CENTRUM.CZ שמוזכר ע"י הכותב "מפגר" שנות אור אחרי SEZNAM ו וואלה) שוק החיפוש של SEZNAM הולך ומתכווץ מיום ליום, בעיקר בשך הכניסה האגרסיבית של GOOGLE לשוק. אם הם מנסים למכור זה רק בשל העובדה שככל שהזמן חולף כמות המשתמשים יורדת והשווי צונח!!! (אני נמנע מלהתייחס לנתוני שוק אחרים כמו כניסה מלאה של צ'כיה ב2012 לשוק האירופאי המשותף שתפגע קשות בפורטלים מקומיים, אבל זה נושא לכתבה שלמה ולא לתגובה על מאמר:))

    

   הכותב הינו מתגורר בסלובקיה בשלוש השנים האחרונות (ובין השאר עובד בברנו-צ'כיה)

    

   יום נעים 

     25/8/08 08:45:


   צריך לשים אזהרה, שרק מי שפתר קווווביה הוווונגרית  צריך לקרוא את הפוסטרגוע

    

   פשוט מצב של כשל שוק, שבו יש כללי כתיב והגוי שונים, ולכן הייחוד בתחום החיפוש.

    

   אגב, לדעתי המשותף לוואללה והפורטל ההונגרי, הוא שתושבי חוץ, ישראלים והונגרים לבטח מבקרים בו ממקום שהייתם, כך שההתיחסות לגולשי ישראל היא קצת לוקה בחסר, שכן בארץ אנחנו כ6 מליון יהודים, ובתפוצות עוד מספר דומה.

    (לא כולל שבטים איזוטריים כמו חצי המנשה שלא לכולם יש WIFI)רגוע

   גם להונגרים יש תפוצות, אך לא באותו הגודל לדעתי.

     25/8/08 08:34:
   העובדה שבישראל יש 4 מיליון גולשים ולוואלה 5 מיליון גולשים לא אומרת שהמיליון הנוסף הוא מחו"ל. יתכן שמדובר באנשים שגולשים בבית ובעבודה ונספרים פעמיים (למעשה, סביר להניח שמדובר ביותר ממיליון כאלה, כך שאולי וואלה טוענת שיש לה 5 מיליון יוניקים, אבל בפועל יכול להיות שיש לה פחות מ-3 מיליון גולשים. עד שלא תהיה כאן מערכת מדידה מוסדרת אין טעם להאמין לאף גורם אינטרסנט.
     25/8/08 00:16:
   מעניין :-) תודה !
     24/8/08 22:43:
   בעצם, מלבד גוגל, שממשיכה להוביל בהרבה סעיפים חדשנות ברשת, למרות היותה ה-ענקית. אפילו אורלי יקואל הגדירה את המייל שלה כמוצר ווב2 המועדף עליה ברשת.
     24/8/08 22:41:

   אינטרנט של ענקיות אינו אינטרנט מעניין, אותי לפחות. היא אינטרנט מדשדש שבו הכסף מדבר, והמיינסטרים. הוא לא שונה משוק הטלוויזיה. יד2 הוא אתר מבריק, אני שמה כסף שאין לי שברגע שענקית תנהל אותו, הוא יתקבע. הפוסט מצויין, כהרגלך.

   אבו4 - מוצא מה שהקפה שכח

   ארכיון

   פרופיל

   natlipson
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין