כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  החיים בעיר - חיפה כמשל (בלוג תמונות)

  את הבלוג הזה התחלתי מתוך הרצון להציג את העיר חיפה כפי שהיא וכפי שאנו רוצים שתהיה.
  יותר ויותר למדתי במהלך הצילום והכתיבה, שחיפה מייצגת במידה לא מעטה את החיים בעיר בכלל. מרביתנו חיים בערים, ההולכות וגדלות עלינו, ומתייחסים לעירוניות כמובנת מאליה. אנו מקבלים את העשן והצפיפות וקשיי החנייה והפקקים כעובדה שאין עליה עוררין.
  אני מאמין שכמו כל אורגניזם (וגם עיר היא אורגניזם) העיר צריכה להיות בריאה בכל חלקיה, ואז גם תושביה יהיו בריאים יותר.
  אמשיך להציג פנים שונות של העירוניות בחיפה (שהיא הסביבה המיידית שלי), ואולי גם במקומות אחרים. אעשה זאת בתמונות ובמילים.
  המוטו שלי הוא \"להראות את מה שיש, ואת מה שצריך לשמור עליו, ואת מה שצריך להשמר מפניו, ואת מה שצריך לשבח, ואת מה שצריך לגנות, ואת מה שעושה טוב לנפש.\"

  רכבת קלה (LRT) או מערך הסעה מהיר באוטובוסים (BRT)

  9 תגובות   יום שבת, 30/8/08, 22:02

  כך נראית מערכת הסעת יחידים בתל-אביב ובערים דומות אחרות בעולם.

   

   

  יותר ויותר "נופל האסימון" למקבלי ההחלטות המבינים שמצבה של מערכת תחבורה המבוססת על רכב פרטי ילך ויחמיר משנה לשנה. בתוך הערים המצב גרוע עוד יותר בגלל מחסור בחנייה, זיהום אוויר, ותחבורה ציבורית זוחלת התקועה בפקקים כמו שאר המכוניות. תחבורה ציבורית עירונית מהירה, בנתיבים נפרדים, המקושרת לרכבות בין עירוניות יכולה לחלץ אותנו מהפקק האינסופי ומזיהום האוויר הנוצר ממנו.

   

  מילת הקסם היום היא רכבת קלה. האם רכבת קלה היא הפתרון העדיף? האם יש חלופה טובה וזולה יותר? 

  לרכבת קלה יש תדמית אלגנטית ולאוטובוסים יש תדמית עממית ומיוזעת, אך מה משניהם הוא הפתרון התחבורתי המתאים לארץ? השורה התחתונה אומרת שמערך אוטובוסים מהיר הוא פתרון זול בהרבה, הניתן ליישום מהיר, ויכול לשמש חלופה כמעט מלאה לשימוש ברכב פרטי בעיר.

   

  רכבת קלה (LRT - Light Rail Transit) בישראל

   

  על רכבת קלה בירושלים ובגוש דן אנחנו שומעים כבר מספר שנים (וראינו הדמיות מרשימות) אך בשטח רואים מסילות רק בירושלים וההתקדמות איטית.


   

  מצב הקו האדום בתל אביב (ציטוט מ- Ynet, מאי 2008) - "אחרי שהושקעו מיליוני שקלים בתכנון הרכבת הקלה בתל-אביב, מתכוון שר האוצר רוני בר-און לדחות את הפרויקט ב-10 שנים". תכנון הקו הירוק מראשון לציון לתל אביב מתעכב כשבע שנים בשל מחלוקת מתמשכת בין עיריית תל אביב למשרדי התחבורה והאוצר, על אופיו (תת-קרקעי או על-קרקעי) ועל התוואי (עד הרצליה או עד צפון תל אביב). לפני כמה חודשים החלו במשרד התחבורה לבחון את האפשרות להופכו לקו BRT, עד אשר יוכרעו הסוגיות שבמחלוקת.

  מערך הסעה מהיר באוטובוסים (BRT - Bus Rapid Transit)

   

  הרעיון של BRT הוא מערכת הסעה המונית מהירה המשתמשת בתשתית כביש במקום במסילות ברזל. מאחר שעלות סלילת קילומטר כביש נמוכה בהרבה מעלות בניית מסילות, ניתן להקים במהירות ובזול מערכת הסעה דמויית רכבת תחתית המבוססת על כבישים ואוטובוסים.

  קוריטיבה

   

   

  בעיר קוריטיבה בברזיל הוחל בשנת 1968 בביצוע תוכנית כוללת לעיר. במסגרת התוכנית נבנה מערך תחבורה מטרופוליני המבוסס על תחבורה ציבורית זולה, מהירה ונוחה, בעלת נתיבי תנועה נפרדים ועדיפות על פני תנועת רכב פרטי. מרכז העיר נסגר לתנועת רכב והפך למדרחוב (הראשון בעולם).

   

  כך נראית תחנת אוטובוס בקוריטיבה.
  הצלחת המערך הביאה לכך ש- 85% מהאוכלוסיה משתמש בתחבורה ציבורית ובאופניים ולא ברכב פרטי. הפחתת השימוש ברכב פרטי אפשרה לפתח אזורים ירוקים, גנים ציבוריים ודרכים לאופניים (במקום לסלול ולהרחיב כבישים). ההצלחה הגדולה של מערך התחבורה בקוריטיבה הפכה אותה למודל תחבורתי המיושם בערים רבות בעולם. ב- 1996 העניק האו"ם לקוריטיבה את התואר "העיר החדשנית ביותר בעולם".

  בוגוטה

  כאשר נבחר אנריקה פניולוסה לתפקיד ראש העיר בבוגוטה בירת קולומביה לפני כעשור הוא קיבל לידיו תוכנית לפתרון בעיות התנועה בעיר ע"י הקמת רשת מוגבהת של כבישים מהירים. העלות הצפויה של התוכנית היתה מאות מיליארדים. פניולוסה חשב שיישום התוכנית יגרום לנזק סביבתי עצום ולא יפתור את בעיות התחבורה בעיר.

   

  בעקבות ההצלחה המרשימה של הקמת מערכת הסעה המונית באוטובוסים בקוריטיבה החליט פניולוסה להקים מערך דומה בבוגוטה. היום זו מערכת BRT הגדולה בעולם, ובשעת העומס פועלים בה כ- 1000 אוטובוסים בו זמנית.


  מערכת BRT בבוגוטה מבוססת על אוטובוסים מפרקיים אדומים בקווי ההסעה העיקריים ועל אוטובוסים ירוקים המאספים בשכונות ומוליכים אל הקווים העיקריים. באוטובוסים הירוקים הנסיעה בחינם.

   

  הנוסעים משלמים על הנסיעה במתקנים אוטומטיים בכניסה לתחנה ולא לנהג האוטובוס, ולכן העליה לאוטובוס מהירה מאד. מפלס התחנה זהה למפלס דלתות האוטובוסים, וזה מאפשר כניסה זורמת ונוחה גם עם עגלות ילדים וגם לנכים בכיסאות גלגלים. בתחנות מרכזיות יש מתקנים משוכללים לאחסון אופניים, עם שמירה ופיקוח וללא תשלום.

  לפני הקמת המערכת בבוגוטה נסיעה של 30 ק"מ ארכה כשעתיים. זמן הנסיעה היום התקצר לפחות מחצי. בתמונה הבאה אפשר לראות באופן ברור את היתרון לאוטובוס על פני הרכב פרטי.  בקישור הבא סרטון המציג תמונה מקיפה של מערך התחבורה המצליח בבוגוטה. מומלץ לצפות.

  http://www.youtube.com/watch?v=SRGoketbIZE

  גם בעולם החדש

   

   

  BRT מתאים לא רק למדינות העולם השלישי. בכ- 100 ערים גדולות הוקמו ומוקמות מערכות הסעה כאלו. ביניהן קליבלנד, אוסטין, לס וגאס, לוס אנג'לס, פניקס, אינדהובן הולנד, יורק באנגליה ועוד. למרביתם תהיה הנעה היברידית. לחלקם יהיה מתקן שיאפשר הובלת אופניים.


  והנה הדמייה של מערך BRT המתוכנן בסן פרנסיסקו.


  אוטובוסים לא חייבים להיראות כמו אוטובוסים; לאוטובוסים חדישים עיצוב נאה לא פחות מאשר לחשמלית. בצרפת קוראים ל- BRT "טראם".


   

  וזהו פיליאס, ה- BRT ההיברידי של חיפה שיתחיל לנוע ב- 2012 ויקרא "מטרונית".

   


  וזהו המסלול שמכינים ל"מטרונית".

     ואגב חיפה: לאחרונה הופעל קו אוטובוסים (מס' 200) העובר בין מקומות הבילוי העיקריים לבין השכונות השונות בעיר ומאפשר לבליינים לחזור הביתה עם נהג שלא שתה אלכוהול (מונע את הצורך ב"נהג תורן" שלא שותה, או שכן שותה). הקו פועל במשך כל שעות הלילה והצעירים מדווחים שהאוטובוסים מלאים. הרבה הורים ישנים טוב יותר בלילה מאז שהחל הסידור הזה. חוגים דתיים בעיר מתנגדים להפעלת הקו בשישי בלילה, למרות שבחיפה יש תחבורת אוטובוסים בשבת. אני מקווה שהעירייה תעמוד איתן מול הדתיים מפני שזה פיקוח נפש.

   קישורים נוספים

   

   

  קישור לתוכניתו המצויינת של ניצן הורוביץ על בעיות התחבורה בערים ועל הפתרונות המוצלחים. בתוכנית מראיין ניצן הורוביץ את ז'יימה לרנר, ראש העיר לשעבר של קוריטיבה שהיה הרוח החיה ביוזמה פורצת הדרך. בראיון מתייחס ז'יימה לרנר גם לבעיות התחבורה של תל-אביב.

   

  http://theworld.nana10.co.il/Article/?ArticleID=558388&pid=48&typeid=1

   

  קישור לקוריטיבה באקו-ויקי

   

  http://ecowiki.org.il/index.php?title=%D7%A7%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%98%D7%99%D7%91%D7%94

  דרג את התוכן:

   תגובות (8)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     1/3/09 23:55:

   האוטובוסים רבי הקיבולת מגיעים לנתניה, לראשון לציון ולבת ים אבי בר-אלי

    

   פורסם בעיתון הארץ | 26.2.2009

    

    

   על רקע דשדוש פרויקט הרכבת הקלה בתל אביב נמשך פיתוח פתרון חלופי לעומסי התנועה במטרופולינים הגדולים בישראל: צירי תנועה ייעודיים לאוטובוסים רבי-קיבולת (Bus Rapid Transit - BRT). ל-TheMarker נודע כי חברת נתיבי איילון החלה באחרונה בתכנון פרויקטי BRT בנתניה ובין ראשון לציון לבת ים.

    

   פרויקטים אלה יצטרפו לצירי BRT נוספים בשרון ובירושלים, שכבר נמצאים בתכנון מתקדם. גם בתל אביב נמצא בתכנון "ציר העדפה", שיכלול מסלולים ל-BRT ולתחבורה ציבורית. ציר BRT נסלל כבר בחיפה, והפעלתו נמצאת בהליכי מכרז.

    

   משרד האוצר העביר באחרונה לחברת נתיבי איילון, בניהולו של שי ברס, תקציב של 35 מיליון שקל לתכנון מערכת BRT בנתניה. הפרויקט יתבצע בשני שלבים, שהראשון מביניהם אמור להתחיל לפעול ב-2013. בשלב הראשון, שעלותו המשוערת 250 מיליון שקל, יוכשר נתיב ייעודי לאוטובוסים מהתחנה המרכזית בעיר, דרך רחוב בן צבי וגשר פולג, ועד ספיר. בשלב השני ימשיך הציר דרך האיצטדיון וכביש 57 ועד לתחנה המרכזית - וכך יסגור מעגל. עלותו המשוערת של שלב זה - 240 מיליון שקל.

    

   במקביל אושר לנתיבי איילון תקציב לתכנון קו BRT באורך 19 ק"מ בין ראשון לציון לבת ים. זהו אחד מצירי התחבורה הציבורית העמוסים בגוש דן, שמתחיל בצומת ראשונים, וממשיך דרך מרכז ראשון לציון, התחנה המרכזית בעיר, קניון הזהב ומזרח בת ים. הציר מסתיים בשדרות העצמאות בבת ים - שם הוא יתחבר בעתיד לתחנת המוצא של הקו האדום של הרכבת הקלה. העלות המשוערת של הקמת הקו היא 600 מיליון שקל.

    

    

   בנתיבי איילון כבר סיימו תכנון מוקדם לקו BRT באזור השרון, שאורכו 25 ק"מ. הוא יתחיל במזרח כפר סבא ויעבור ברחוב אחוזה ברעננה, במרכז הרצליה ובמחלף הסירה. החברה קיבלה תקציב של 115 מיליון שקל לתכנון הפרויקט, שעלות הקמתו מוערכת ב- 750 מיליון שקל. ואולם הפרויקט מעוכב בשל התנגדות עיריית רעננה למעבר הקו ברחוב אחוזה.

    

   במקביל, החלו בנתיבי איילון בתכנון ציר העדפה לתחבורה הציבורית בתל אביב. לתכנון הוקצבו 15 מיליון שקל. הציר יחל במחלף הסירה ויעבור בדרך נמיר, בדרך מנחם בגין, ברחוב המסגר ובמחלף חיל השריון - ויסתיים בצומת חולון. הנתיב אמור להיחנך ב-2013.

    

   אורך הציר 14 ק"מ ועלות הפרויקט מוערכת ב-600 מיליון שקל. לפי התוכנית, תבוצע הפרדה פיסית של הנתיב הפנימי במרכז הכביש לאורך הציר - ולא של הנתיב החיצוני. "בנתיבים קיצוניים התנועה מופרעת כתוצאה מעצירת כלי רכב, להורדת נוסעים למשל, ולכן הם נכשלים כל הזמן", מסבירה ראש מינהל תחבורה ציבורית בנתיבי איילון, רותי אמיר.

    

   קיימת תוכנית להמשיך את קו ה-BRT מצומת חולון עד לצומת ביל"ו - אך היא עוד לא אושרה.

    

    


    

    

   BRT - תחליף זול לרכבת הקלה

    

    BRT הוא שם כולל למגוון מערכות אוטובוסים רבי קיבולת, הנהנים מזכויות קדימה בדרך או משימוש בתוואי ייעודי. מנכ"ל נתיבי איילון, שי ברס, אומר כי מערכות ה-BRT נחשבות לפתרון יעיל, גמיש וכלכלי בתחום הסעת ההמונים - בעיקר בהשוואה לרכבות קלות.

    

   עלות הקמת פרויקט BRT היא 5-15 מיליון דולר לק"מ דרך - לעומת 15-50 מיליון דולר לק"מ של תוואי רכבת קלה. עלות הפעלתו של פרויקט BRT במשך 30 שנה נמוכה ב-35%-50% מעלות הפעלתה של רכבת קלה עלית במשך תקופה זהה. אם מדובר ברכבת קלה שחלק מהמסלול שלה הוא תת-קרקעי, כמו זו שמתוכננת בתל אביב, ההפרש בעלויות גדול אף יותר.

    

   גם משך הקמת פרויקט BRT קצר יותר: הקמת 10 ק"מ של קו רכבת קלה נמשכת כשלוש שנים בממוצע - בעוד שסלילת ציר BRT באורך דומה נמשכת כשנה וחצי בלבד.

    

   מערכת ה-BRT פותחה בברזיל בשנות ה-70. היא נהפכה לפופולרית רק בשנות ה-90, בעיקר במדינות עולם שלישי. כיום פועלים ברחבי העולם כ-100 פרויקטי BRT.

     7/9/08 09:37:

   צטט: דני נאמן 2008-09-07 09:32:55

   צטט: רונתי 2008-08-31 09:57:39

   מדהים, תודה.

   עושה לי טוב לראות את זה.

   את ז'אימה לרנר והחזון שלו היכרתי (היכרות חד-צדדית..) מזמן, והלוואי והיו פה יותר אנשי חזון ומעש. זה עוד יקרה כי אין ברירה, אבל ייקח שנים מייגעות וארוכות.

    והערה קטנה, אפשר לתת לינקים מקוצרים, פשוט יותר נקי ויפה.

    

    לרונה,

    

   תודה על התגובה. שכן שלי סיפר שעבר בנביאים-פינת הרצל ולא האמין למראה עיניו כשראה את ה- makeover שעבר רחוב הרצל, בלשונו: "לא הכרתי את העיר שלי". אם תהליך ההשקעה ברשות הרבים יימשך, הפוטנציאל של העיר הזו, היפיפיה הנמה, ייחשף.

    

   באשר לקישורים מקוצרים, את כל כך צודקת. החשש שלי ש"מאותגרי המחשב" לא יזהו שזה קישור. מה דעתך?

    

    

    

     7/9/08 09:22:

   צטט: yaakovtzvi 2008-09-04 20:27:45

   בס"ד

   אני חושב שהכתבה מעניינת ומפרה.

   אין בכוונתי להתייחס ולומר את דברי, מדוע אין הדברים נראים כך בחיפה, זאת מן הטעם הפשוט, שבפעם האחרונה שנפגשנו, טענת שאיני רואה את העובדות בעיר, באור בוהק, אלא באפור דהוי.

   והרי לך דוגמה מאלפת, בתחום התחבורה כיצד צריך לראות והסתכל על המצב המתסכל, ולא רק לשבח ולהלל.

   שנה טובה!

    יענקל'ה, מאד תלוי לאיזה מרחק מסתכלים. ברור שהיום המצב לא מזהיר אך דווקא בחיפה מפתחים את פתרון ה- BRT (מטרונית) שיהיה ישים בעוד שנים ספורות והתחילו בזה רק לפני כשנתיים. בתל-אביב ובירושלים בונים רכבות קלות, בנתיים קו אחד בכל עיר, ונראה מתי הן יתחילו לנסוע ובאיזו מידה הן יפתרו את בעיות התחבורה בעיר.

    

   כאשר לא רואים אור בקצה המנהרה זה עצוב, אבל כאשר הופכים את כל הכבישים בעיר כדי לבנות מסלול למטרוניות ובאותה הזדמנות לשפר את הגינון  והמרחב הציבורי, זה מקום לאופטימיות.

    

   וחוץ מזה, לא מתאים לישראלים לפרגן, אבל כשהרשויות עושות משהו לטובת הציבור, צריך לציין גם את זה.

    

     4/9/08 20:27:

   בס"ד

   אני חושב שהכתבה מעניינת ומפרה.

   אין בכוונתי להתייחס ולומר את דברי, מדוע אין הדברים נראים כך בחיפה, זאת מן הטעם הפשוט, שבפעם האחרונה שנפגשנו, טענת שאיני רואה את העובדות בעיר, באור בוהק, אלא באפור דהוי.

   והרי לך דוגמה מאלפת, בתחום התחבורה כיצד צריך לראות והסתכל על המצב המתסכל, ולא רק לשבח ולהלל.

   שנה טובה!

     31/8/08 22:28:

    מעניין מאד

     31/8/08 09:57:

   מדהים, תודה.

   עושה לי טוב לראות את זה.

   את ז'אימה לרנר והחזון שלו היכרתי (היכרות חד-צדדית..) מזמן, והלוואי והיו פה יותר אנשי חזון ומעש. זה עוד יקרה כי אין ברירה, אבל ייקח שנים מייגעות וארוכות.

    והערה קטנה, אפשר לתת לינקים מקוצרים, פשוט יותר נקי ויפה.

    

     30/8/08 23:18:

   צטט: lgili 2008-08-30 22:57:13


   בשנשמעת הטענה למה אין דברים כאלה בארץ הנימוק הנפוץ הוא שבגלל מערכת השלטון הלא יציבה שלנו אף אחד לא רוצה לתכנן דברים לטטח ארוך.

   מהפוסט שלך אני למד שאפילו בבוגוטה, בירתה של מדינה שבה יציבות שילטונית היא ממנה והלאה, הצליחו להביא לשינוי.

   מה שמלמד שהכל אפשרי - צריך רק מנהיגים עם חזון שלא מונעים רק משיקולים פוליטיים קצרי טווח.

   תודה על הפוסט המעניין - למדתי ממנו המון.

    

   המאפיין הבולט של המקומות בהם התחולל שינוי מרחיק לכת הוא שהמנהיגים היו בעלי אישיות כריזמטית וחזון. מנהיג שרוצה להיזכר בהסטוריה צריך להיגזר מעור כזה.

    

     30/8/08 22:57:


   בשנשמעת הטענה למה אין דברים כאלה בארץ הנימוק הנפוץ הוא שבגלל מערכת השלטון הלא יציבה שלנו אף אחד לא רוצה לתכנן דברים לטטח ארוך.

   מהפוסט שלך אני למד שאפילו בבוגוטה, בירתה של מדינה שבה יציבות שילטונית היא ממנה והלאה, הצליחו להביא לשינוי.

   מה שמלמד שהכל אפשרי - צריך רק מנהיגים עם חזון שלא מונעים רק משיקולים פוליטיים קצרי טווח.

   תודה על הפוסט המעניין - למדתי ממנו המון.

    

   ארכיון

   פרופיל

   דני נאמן
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין