כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  מגשש באפלה

  בלוג על קיימות, כלכלה, מערכות מורכבות, דמוקרטיה, תאגידים, תרבות הצריכה וכל הבלגן מסביב.

  ויקי-שלום

  29 תגובות   יום שלישי, 2/9/08, 18:00

  יש יוזמות תקשורת רבות בארץ של מפגשים בין יהודים וערבים, אבל משהו בסיסי חסר.

   

  יש בלוגרים שכתובים על המחסומים והשטחים

  יש פורומים ברשת וגם לא ברשת

  יש משפחות שכולות שמדברות בטלפון או במייל או בשיחה פנים אל פנים

  יש הרצאות, ספרים, סרטים

   

  משהו חסר. 

  המשהו הראשון שחסר הוא ויקי-שלום. ואני אסביר עליו כאן.

   

  (המשהו השני שחסר נקרא ויקי-למה? (כלי ויקי מונחה שאלות וסקרים בין אוכולסיות הנמצאות בעימות) ואני אכתוב עליו פוסט בעתיד. )

   

  למה חשובה הסינרגיה ?

   

  הייתי השבוע בהרצאה של יואב לרמן (עוד בלוג תל אביבי)  בסלון מזל על  הבלוגים ככלי אקטיביסטי. תוך כדי ההרצאה שלו  שהיתה די מרשימה, עלה לי משפט שאדבסטרס כתבו בהקשר של מאבק נגד תקשורת תאגידים

   

  מילת המפתח היא "התכנסות" (convergence) . כיום, מגה-תאגיד-תקשורת יחיד יכול להפיק סרט, להפיץ אותו
  ע"י רשת בתי הקולנוע שלו, לשווק אותו ברשתות הטלוויזיה  ורשתות האינטרנט שלו, להפיק את פס הקול מחברת התקליטים שלו,  להשמיע את הלהיטים  בתחנות הרדיו שלו ולמכור  את הגימיקים והצעצועים סביב הסרט
  ברשת החנויות שלו ובפארקי השעשועים הענקים שבבעלותו. זו תקשורת מסוג שמעולם לא היה בעבר והכוח
  שלה מרוכז בידי קומץ תאגידי תקשורת. בקרב על "עוגת-דעת-הקהל", המגה-תאגידים הם השחקנים
  המשמעותיים היחידים בעיר. להם, הכוח והרווחים, ומה שנשאר לנו הוא לאס-וגאס של הנפש. 

   

   הדבר הזה נכון לא רק לגבי החברה ה"רעים" אלא לגבי כל מי שמייצר תקשורת. - כלומר גם הבלוגרים- החשיבות היא לא רק לבלוג או אפילו לבלוגפסירה - אלא ליכולת הקשר בין מדיומים שונים - כמו בלוגים, קליפים ביו טיוב, תמונות, טלוויזיה, עיתונות, עיתונות רשת, קולנוע, מיצגים וכו'. 

   

  כרגע הבלוגרים קצת מוגבלים בגלל שהם רק נמצאים בשכבה אחת של התקשורת - חסרות להם שכבות אחרות - שיכולות לקבל מילוי על ידי דברים כמו ויקיפדהאקו ויקי ,ויקיחדשותשקוף וכו'. 

   

  מדיות אחרות -> נותנות יותר עוצמה למדיום הבודד (בלוג). 

   

   

  זה באופן כללי נכון לכלל הבלוגרים שרוצים להשפיע

   

  ============

   

   

   

  וכעת חזרה לויקי שלום. 

   

  אנשי שלום בארץ - פלסטינים וישראלים יהודים וערבים - צריכים מערכת ויקי משלהם. 

   

  במערכת ויקי כזו אפשר יהיה לשים המון מידע שלא קיים היום ברשת, או שהוא קיים באופן מפוזר או לא נגיש. 

   

  למערכת כזו, בניגוד לויקיפידה תהיה נקודת מבט - נקודת המבט ששלום הוא דבר טוב , וחשוב לכלל תושבי  ישראל (והעולם, אפשר יהיה להכין דבר דומה גם בשבילו, בואו נתחיל בקטן), ואולי גם דבר אפשרי. ואפשר להוסיף עוד נקודת מבט דומה - שיש לשאוף לשלום זה באמצעים של אי אלימות. 

   

  ערכים לדוגמה -  על מדינות ישראל,  מדיניות החוץ שלה ושל מדינות אחרות. אי אלימות, הגות של שלום , אנשים, ארגוני שלום, וארגוני טרור ארגוני טרור, פיגועי בישראל, ישובים פלסטינים, כפרים , מחסומים וכו,

   

  דברים לדוגמה שאפשר לעשות במערכת כזו ואי אפשר לעשות בויקיפידה - עדויות אישיות,  קמפיינים ושיתופי פעולה , הפנייה למאמרי דעה.

   

  איך שאני רואה את זה הויקי צריך להיות כלי תלת לשוני לפחות - ערבי , עברי, ואנגלי, כאשר ערכים לדוגמה בערבית מתורגמים לאנגלית ועוברים תרגום לעברית (אם אפשר - טוב יותר תרגום מערבית לעברית ולהפך). 

   

  (עוד אנקדוטה - אני זוכר שיחה עם מתנדבת גרמניה שהתפלאה איך הישראלים יודעים כל כך מעט על הנקבה, והפלסטינים יודעים כל כך מעט על השואה)

   

  לכלי כזה בידי פעילי שלום יהיה אני מקווה קל יותר לגייס כותבים ממחנה השלום הפלסטיני והישראלי.

   

   

  למה לא ויקיפדיה ?

  מטרת  הויקיפידה היא להיות אנציקלופידה כללית - ולכן (לפחות בוויקיפדיה העברית) היא יכולה להגיד שכל מיני אנשים או תנועות הם "חשובים". ויקיפדיה מייצגת את הקונצנזוס הנוכחי. מי שרוצה לקדם חזון עתידי המתאים המקום לא היא ויקיפדיה.

   

  עוד משהו בולט בוויקיפידה העברית היא שהיא בעצם כמעט לגמרי הוויקיפידה היהודית- ציונית.  בלי להכנס ללמה ולאיך - אין שם כמעט כותבים ערבים.

   

  עם להכנס ללמה ואיך - הרבה דברים שם נקבעים באמצעות הצבעות-רוב , ולא בדיון עם קונצנוס (כמו בויקיפדיה האנגלית) - ורוב הכותבים הם יהודים שגרים בישראל והם ציונים - התוצאה היא בהתאם. 

   

  הויקיפדים מנסים להיות נייטרלים - אבל זה לא תמיד קל. 

   

  לדגומה ערך על פיגוע שראיתי מתאר את הפיגוע מנקודת מבט ישראלית - זה מובן והגיוני כשרוב המידע בא מישראל - אבל זה קצת שונה לדגומה מאשר אותו ערך שהופיע באנגלית - שם לדגומה למחבל היה שם וזהות, והיה כתוב מאיפה הוא בא ולמה הוא הצטרף לארגון הטרור שלו. 

   

  מי שרוצה לכתוב ערך על נושאי שלום יתקל בויקיפידים ימנים שיכניסו "איזון" - זה טוב ונכון - אבל האיזון הוא בדרך כלל בין שמאל וימין בתוך ישראל, בלי שמישהו שואל את הדעה או המידע שיש לפלסטינים. 

   

  אגב עוד אנקדוטה - הויקיפידים העברים הצביעו בזמנו והחליטו למחוק את הקטגוריה "שלום" - אולי הם צודקים וזה לא אנצקילופדי, אבל העובדה היא גם שהויקיפדים בהרבה מדינות אחרות בעולם לא חושבים ככה.

   

  מקום שכיף לכתוב בו

  הכנת ערך על נושא טעון בויקיפידה העברית היא מתכון לכניסה לקרבות וכיפופי ידיים - לרוב האנשים אין סבלנות וכוח לזה כשכל מה שהם רצו הוא לכתוב על משהו שהם חושבים שהוא נכון. 

   

  בויקיפדיה הסיכוי שלכם לכתוב ערך על הנושא הפלסטיני בלי לריב עם מישהו היא קטנה מאוד - וזה לא כיף - ואנשים בורחים מזה. מקום כמו ויקי דורש שיתוף פעולה בין אנשים שמאמינים בחזון משותף

   

  בויקיפדיה החזון הזה אמור להיות הכנת אנציקלופידה (ובפועל , עבור חלק מהנאשים החזון הוא אגו-טריפ)

   

  בויקי-שלום החזון הזה אמור להיות הכנת מאגר מידע מוכוון תקשורת ופעילות בנושא שלום. 

   

  כדי שהדבר הזה גם יתקיים, חשוב לקבוע כללים ברורים ליישוב מחלוקות - בדרכי נועם, בקבלת החלטות בקונצנוזוס. - זכרו שהצבעה אומרת מה הם הערכים של הרוב ומה הדעות הקדומות שלו - לא מה נכון. 

   

  תקשורת פנימית להעצמה

  הרעיון של אקו ויקי, היה קודם כל לבצע העצמה של תקשורת פנימית עבור התנועה הסביבתית, כמטרה משנית המטרה היא להפיץ ידע לעוד אנשים. בינתיים זה עובד לא רע. לא מעולה, אבל גם לא רע.

   

  אני חושב שדבר דומה מה שצריך להיות המניע (לפחות הראשוני) של ויקי-שלום - לחזק את התקשורת, ולהעמיק ולהרחיב את הידע  של אנשים שיש להם עניין בתחום. 

   

  בשלב מאוחר יותר אפשר גם להכניס אנשי ימין לתמונה - כדי שיתנו איזון שסביר שיהיה חסר אם רק אנשי שלום ידברו שם. חשוב לזכור שאנשי ימין זה לא רק הימין הישראלי אלא גם הימין הפלסטיני והערבי. 

   

  אחרי הכל הימין הוא מה שהשמאל מנסה לשכנע. 

   

   =============

   

  זה הרעיון בגדול. 

   

  אשמח לשמוע תגובות, עם הדגשים  הבאים:

   

  - בלי הסברים כללים בבקשה על השלום, הפלסטינים, ויקיפדיה , ויקיפדיה העברית. 

  - ויקיפידים מזדמנים שרוצים להגן על שמה הטוב של ויקיפידה - תודה, לא זה המקום, לכו בבקשה לכתוב ערכים. 

  - מי שנכווה מויקיפידה  ורוצה סתם ללכלך עליה - זה גם לא המקום, לכו לקרוא ערכים. 

  - הכלי הזה מיועד קודם כל להיות שירות לאנשים שכבר מאמינים בצורך שלום (סמלנים מנייקים) - מי שלא מתאים לו - בבקשה שילך לפוסט אחר. 

  - הדיון כאן הוא קודם כל על הרעיון שהצאתי, הסתייגויות , בעיות וכו'. הוא קודם כל מיועד לקהל העתידי של כזה דבר - אנשים שמאמינים בהידברות ככלי לקידום של חיים טובים יותר. 

   

  תודה רבה ויום שמח לכולם. 

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (29)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     7/9/08 12:43:

   צטט: iap 2008-09-07 10:43:15

   שילוב יכול להיות לא רע.

    

   אני עדיין לא מבין איזה סוג תוכן יהיה שם.

    

   האם הגדרות מהסוג: ל"מהי התנחלות" "מהו מחסום" "ההסטוריה של עמק דותן (מאוד חשוב. מאוד)" "אזכורי מקומות בתנ"ך" "רשימת יישובים חוקיים, התנחלויות ומאחזים בלתי חוקיים" "סוגי אוכלוסיה בכל התנחלות (זה כל כך משתנה, בין מבוא דותן, גנים ובית אל)"

    

   בכלל האם כל ויקי שלום יעסוק במקרה המאוד ספציפי של  הכיבוש הישראלי והשלכותיו? האם תהיה התייחסות לשלום ברמה העולמית? האם יהיו שאלות לגבי הסיבה שהמצב נמשך כל כך הרבה זמן? האם בכל ההסברים יהיו מעורבים גם אינטרסים כלכלים (זה מאוד עוזר לצמיחה, אגב, להשאיר את המצב כמו שהוא)?

    

   ואם ענית על הכל "כן כןן!" אז ההגדרה מעורפלת מידי...

    

    

   (אני לא מנסה להוציא לך את הרוח מהמפרשים, רק להבין מה הייחוד והייתרון של המערכת הזו, ולהיות ספציפי בהגדרה שלה) 

    סוג התוכן - כל מה שכתבת - כל הדברים שהכותבים חושבים שהם רלוונטים לנושא של שלום - כלומר סביר שערך על מוצארט לא יהיה שם. במערכת ויקי המשתתפים קובעים מה יכלל ומה לא. אם מישהו רוצה להכניס ערכים על עמק דותן - תפאדל - אבל סביר שהליבה של הערכים תעסוק בנושאים שיותר מציקים לאנשים. 

    

   מוקד הויקי יעסוק בסכסוך הישראלי ערבי (ואפילו הישראלי פלסטיני) - הוא יכול לעסוק גם בשלום ברמה העולמית אבל ככזה יש לו יתרון חלש בהרבה על פני ויקיפידה האנגלית - קהל היעד הוא שונה, קהל הכותבים שונה ועוד. שלום ברמה העולמית הוא רקע לנושא, אבל לא המוקד של הפרוייקט הזה. בהמשך - אם הפרוייקט יהיה מוצלח - אפשר להרחיב אותו כדי שיכלול דברים דומים - סכסוכים אחרים לדגומה שיבצעו מהלכים דומים. 

    

   - הייחוד של המערכת :

   - שילוב של כותבים יהודים וערבים, עם הצטרפות חופשית (בניגוד לאתרי ארגונים)

   - כתיבה מנקודת מבט של שלום, עם דגש תוכני על הנושא, ודגש על קונצנוס בין נציגים שונים של העמים (בניגוד לויקיפידה שם נקודת המבט היא לכל לאום או שפה ). 

   - דגש על העשרה הדדית של יהודים את הערבים ולהפך , תקשורת רבת משתתפים

   - אפשרות דיון על פי נושאים

   - הרחבת הידע המשותף והעמקתו

    

    

    

    

     7/9/08 10:43:

   שילוב יכול להיות לא רע.

    

   אני עדיין לא מבין איזה סוג תוכן יהיה שם.

    

   האם הגדרות מהסוג: ל"מהי התנחלות" "מהו מחסום" "ההסטוריה של עמק דותן (מאוד חשוב. מאוד)" "אזכורי מקומות בתנ"ך" "רשימת יישובים חוקיים, התנחלויות ומאחזים בלתי חוקיים" "סוגי אוכלוסיה בכל התנחלות (זה כל כך משתנה, בין מבוא דותן, גנים ובית אל)"

    

   בכלל האם כל ויקי שלום יעסוק במקרה המאוד ספציפי של  הכיבוש הישראלי והשלכותיו? האם תהיה התייחסות לשלום ברמה העולמית? האם יהיו שאלות לגבי הסיבה שהמצב נמשך כל כך הרבה זמן? האם בכל ההסברים יהיו מעורבים גם אינטרסים כלכלים (זה מאוד עוזר לצמיחה, אגב, להשאיר את המצב כמו שהוא)?

    

   ואם ענית על הכל "כן כןן!" אז ההגדרה מעורפלת מידי...

    

    

   (אני לא מנסה להוציא לך את הרוח מהמפרשים, רק להבין מה הייחוד והייתרון של המערכת הזו, ולהיות ספציפי בהגדרה שלה) 

     6/9/08 23:41:

   צטט: iap 2008-09-06 03:14:19

   wiki everything!!

    

   פעם גם אני חיליתי במחלה הזו צוחק

   ויקי יכולה להיות פלטפורמה נהדרת להרבה דברים, אבל לא להכל.

    

   - מסכים. הויקי אמור להשלים דברים אחרים. לא להיות במקום. מצד שני נראה לי שהוא חסר. 

   מה שאתה מציע הוא אחרי הכל לעשות "מאגר ידע שמאלני בנושא המדיני של דו הקיום האפשרי בין העם הפלסטיני לעם הישראלי.

   האם חסרים מאגרי ידע כאלה?

   לא רק. זה לא אמור להיות רק מאגר ידע, אלא גם מקום מפגש. חסרים לדעתי מאגרי ידע שנכתבו בצורה של שיתוף פעולה בין אזרחים של שני הצדדים. 

   האם כל מטרתו של מה שאתה מציע זה להיות עוד מאגר של מידע? מהסוג שניתן למצוא בבלוג של יערת דבש ("אל תשאלו מה קרה אתמול במחסום!!") או מהסוג שניתן למצוא בבלוג של אסתי סגל, כשהיא עוד כתבה על דברים כאלה?

   מהות ויקי הוא ידע, לא מידע. יערה כותבת על דברים חדשים. אחת הבעיות היא חוסר הכרות הדדית של "שורשים. "

    

   בלוג הוא גם לא מאגר בצורה אחרת - לא קל למצוא נגיד דברים שאתה רוצה למצוא, ואין קישור קל בין ערכים (לדוגמה מקומות,  אירועים , אנשים, ארגונים, רעיונות , ספרים - בויקי הם ארוגים זה לתוך זה בצורה קלה ושוטפת מצד אחד, ומצד שני גם מאורגנת ומסודרת)

    

    

   אולי ידיעות חדשותיות שאינן מסולפות? ואם כן, אז מהיכן? האם עיתונאים יתחזקו את הויקי? האם האתר "שקוף" לא מספק את זה?

   אלו כאמור מטרות אחרות, למרות שיכולות לבוא בחשבון, לדעתי זה לא מטרה מרכזית בין היתר בגל מה שאתה מציין. מצד שני, מהיכרות עם שקוף הגרעין הוא ישראלי, כאן המטרה היא לגרעין דו-לאומי

    

   אולי פשוט דעות כלשהם? האם אתה יכול לתת דוגמא לעמוד של ויקי כזה? מה הוא יכיל?

    לדעתי יש מקום גם לדעות, או לקישורים לבלוגים. דוגמה של דף ויקיפידה או באקו ויקי יכולה להיות דומה - עם הבדלים מויקיפידה לדוגמה בזה שהדף יכול להכיל הכוונה לאיך מצטרפים לפעילות. עוד הבדל חשוב מויקיפידה הוא שבויקיפידה אין ממש חשיבות גדולה להבדלים בין השפות של הערכים - אותו ערך יכול להראות די שונה בערבית אנגלית וערבית - כאן הכוונה לשיתופי פעולה הרבה יותר הדוקים - לנסות לרכך את מחסום השפה. 

    


    

   אקו ויקי (עוד מיזם מוצלח שלך) זה דבר נפלא. הוא מהווה מאגר ידע לא קטן בנושאים של איכות הסביבה. לשם כך הוא קיים, והוא עושה את זה טוב.

   תודה

   הויקי שלום... נראה לי לא מתאים פה.

   מהבחינה הזו אפילו פורום יכול להיות יותר טוב, כי אחרי הכל דיונים עומדים במהות של דבר שכזה.

   לפורום יש תכונות משלו. הבעיה הגדולה של פורום היא מחסום השפה - אני לא יכול לדבר עם ערבים - אלא באנגלית. ופורום כזה שוב ידבר לרוב על נושאי דהיום או שידבר על דברים ללא הרבה ביסוס. 

   נכון שבויקי יש מקום לדיונים, אך הם אינם דיונים שמניעים לפעולה, אלא להסכמה על ניסוח, והמקום שניתן להם הוא שולי יחסית לתוצר הסופי.

   זה תלוי מה מטרת הויקי או מטרת הדף הספציפי. אם מטרת הדף היא לדוגמה להסכים על יום ושעה של פגישה ועל התכנים שלה, דף ויקי יכול לעשות עבודה לא רעה. בצורה דומה גם חזון וכו' יכולים אולי להעשות בויקי. בויקיפידה פשוט אין דפים שהתוצר שלהם הוא הנעה לפעולה. 

    

   הי.... עכשיו אני נדלקתי על רעיון של פורום!

    

   פורום ייעודי (בהחלט לא מהסוג של תפוז או כאלה) שמחולק לקטגוריות:

   - ידיעות חדשותיות: יעלו ידיעות חדשותיות (על ידי החברים בפורום או מנהלים) שקשורות. ויתקיימו דיונים עליהם.

   - עדויות: מקום מעולה לנקודת מבט של פלסטינאים ופעילי מחסומים

   - שאלות: כי יש הרבה מקום גם לדבר כזה.

   - ניתוח ודיוני עומק: כאן זה הפלטפורמה לחפירות מעמיקות על מהות הקיום.

   - פוליטיקה: פוליטיקה.

   - שיחות סלון: יענו דיבורים שונים שלא בתחום המקצועי.

    

   - כאן בדיוק הבעיה - אפשר אולי לשלב פורום בדבר כזה, אבל לדוגמה עדויות של פלסטינים - באיזה שפה זה יהיה? ומי יתרגם? וכו'. 

    

   הפורום שאתה מציע היה יכול להיות רעיון קל וטוב אם לא היה מחסום שפה. אבל למרבה הצער יש. 

    

    

    

    אוף זה יכול להיות לא רע!

   (לצערי הניסיון הקטן שיש לי עם אפאצ'י הוא רע מאוד, אבל כן יצא לי להתעסק עם מערכת phpbb ואפילו בלוג שהתקנתי נמצא ברשת)

    

    

     6/9/08 03:22:

   הנה דוגמא לפורום ייעודי בנושא פלאש:

    

   http://flashoo.co.il/community/

    

   בענייני ויקי אתה יכול להתלבש על שירותים קיימים:

    

   http://www.wikia.com/wiki/Wikia

     6/9/08 03:14:

   wiki everything!!

    

   פעם גם אני חיליתי במחלה הזו צוחק

   ויקי יכולה להיות פלטפורמה נהדרת להרבה דברים, אבל לא להכל.

    

   מה שאתה מציע הוא אחרי הכל לעשות "מאגר ידע שמאלני בנושא המדיני של דו הקיום האפשרי בין העם הפלסטיני לעם הישראלי.

   האם חסרים מאגרי ידע כאלה?

   האם כל מטרתו של מה שאתה מציע זה להיות עוד מאגר של מידע? מהסוג שניתן למצוא בבלוג של יערת דבש ("אל תשאלו מה קרה אתמול במחסום!!") או מהסוג שניתן למצוא בבלוג של אסתי סגל, כשהיא עוד כתבה על דברים כאלה?

   אולי ידיעות חדשותיות שאינן מסולפות? ואם כן, אז מהיכן? האם עיתונאים יתחזקו את הויקי? האם האתר "שקוף" לא מספק את זה?

    

   אולי פשוט דעות כלשהם? האם אתה יכול לתת דוגמא לעמוד של ויקי כזה? מה הוא יכיל?

    

    


    

   אקו ויקי (עוד מיזם מוצלח שלך) זה דבר נפלא. הוא מהווה מאגר ידע לא קטן בנושאים של איכות הסביבה. לשם כך הוא קיים, והוא עושה את זה טוב.

   הויקי שלום... נראה לי לא מתאים פה.

   מהבחינה הזו אפילו פורום יכול להיות יותר טוב, כי אחרי הכל דיונים עומדים במהות של דבר שכזה. נכון שבויקי יש מקום לדיונים, אך הם אינם דיונים שמניעים לפעולה, אלא להסכמה על ניסוח, והמקום שניתן להם הוא שולי יחסית לתוצר הסופי.

    

   הי.... עכשיו אני נדלקתי על רעיון של פורום!

    

   פורום ייעודי (בהחלט לא מהסוג של תפוז או כאלה) שמחולק לקטגוריות:

   - ידיעות חדשותיות: יעלו ידיעות חדשותיות (על ידי החברים בפורום או מנהלים) שקשורות. ויתקיימו דיונים עליהם.

   - עדויות: מקום מעולה לנקודת מבט של פלסטינאים ופעילי מחסומים

   - שאלות: כי יש הרבה מקום גם לדבר כזה.

   - ניתוח ודיוני עומק: כאן זה הפלטפורמה לחפירות מעמיקות על מהות הקיום.

   - פוליטיקה: פוליטיקה.

   - שיחות סלון: יענו דיבורים שונים שלא בתחום המקצועי.

    

    אוף זה יכול להיות לא רע!

   (לצערי הניסיון הקטן שיש לי עם אפאצ'י הוא רע מאוד, אבל כן יצא לי להתעסק עם מערכת phpbb ואפילו בלוג שהתקנתי נמצא ברשת)

     4/9/08 10:11:

   צטט: יערת דבש 2008-09-04 09:56:09


   אנחנו צריכים להפגש ולדבר על זה. אני צריכה להבין יותר על מה אנחנו מדברים ואיך אני יכולה להשתלב בזה.

    

   אממ, את רוצה להסתבך עם אשתי?  - גם ככה אני בכל מיני פגישות. הזמן הלא וירטואלי שלי ממש דחוק.

    

   אפשר לנצל קודם את הבלוג, האימייל או הטלפון למה שרוצים -פגישה היא מוצא אחרון (למרות שדי ברור שאם נאסוף כמה אנשים כדאי להפגש - בגלל שפגישה פנים אל פנים בכל זאת היא דבר חשוב). 

    

   מה מדובר (אמר הדודו - כדי להבין מה זה הכי טוב זה לעשות את זה ) - את יכולה להסתכל לדוגמה באקו ויקי, רק לדמיין שהגישה מעט שונה ושמדובר על דברים מעט שונים - וכן יש לקוות שיותר אנשים ערבים ויהודים תורמים לזה. 

    

   איך את יכולה להשתלב - לא בטוח שאת יכולה או צריכה להיות מעורבת בתפעול המיזם עצמו -(בגלל שאת כבר פועלת בשטח, אלא אם את ממש רוצה - אני לא אגיד לך לא) - את יכולה לעזור בהקמת המיזם - בעיקר על ידי פנייה לאנשים או למוסדות שנראה לך שיכולים להתעניין או לעזור בהקמה או בתפעול של זה. 

    

    

    

    

     4/9/08 09:56:

   אנחנו צריכים להפגש ולדבר על זה. אני צריכה להבין יותר על מה אנחנו מדברים ואיך אני יכולה להשתלב בזה.
     3/9/08 16:50:

   צטט: גיל מרחב 2008-09-03 14:59:33


   איזה כיף שיש את האזרח דרור

    תודה.

    

   יאללה לעבודה. - מי מוכן לעזור ?

   - לכתוב בעצמו,

   - למצוא כותבים או שותפים

   - או למצוא עזרה טכנית. 


   מה אני יכול לעשות?

   - קצת תמיכה טכנית ברגע שהמערכת תקום (הכרות עם תחזוקת מערכות ויקי)

   - ריכוז חומרים מהעיתונות בעברית

   - תרגום חומרים מאנגלית

    

    

     3/9/08 14:59:

   איזה כיף שיש את האזרח דרור
     3/9/08 11:41:

   צטט: יערת דבש 2008-09-03 10:09:04

   צטט: אמיתי סנדי 2008-09-03 08:41:14

   אני די מסכים עם יערה, שיותר מכל דבר אחר שמאלנים הכי טובים בלהתווכח אחד עם השני על קצה קוצו של יוד, אבל בסה"כ רעיון נחמד.

    

   אני מוצא שהדרך הכי טובה שלי לדבר עם ציבור גדול זה הבלוג, דווקא בגלל שהוא לא מתעסק רק בשמאל אלא גם בנושאים אחרים לגמרי, אבל כל אחד ומה שמתאים לו. 

   שמאלנים טובים בלהתווכח, אבל עוד יותר מזה, אנחנו טובים בעבודת שטח. אני מודה שמפני שזמני לחוץ אעדיף תמיד את היציאה למחסומים על פני ישיבה בבית מול מחשב ואתרים ברשת. היתרון של הויקי-שלום יכול להיות בהוצאה של המידע החוצה, חשיפת קלוננו ברבים.

    

   ושאלה - מה יהיו התכנים של הויקי-שלום? במה הוא שונה מאתרים קיימים, כמו אתרי מחסום ווטש', בצלם, שלום עכשיו?

    

    קודם כל , בלי יותר מידי הכרות עם האתרים שהזכרת:

    

    1- הויקי שלום יכיל תכנים שהמשתשמים שלו יכניסו, - אתר שבו התוכן מבוסס על המשתמשים שלו - בניגוד לאתרים שבהם יש הכנסת תוכן מרכזית. - הכנסת ידע שלא דורשת מהמשתתף מעורבות

   2- ויקי אמורים לגרום לאנשים לשתף פעולה בכינוס וקישור של ידע - לדגומה למצוא ידיעות בעיתונות הערבית שנוגעות לדברים שהתרחשו שם וכאן ולנסות לגבש מזה וממקורות נוספים תמונה שלמה והוליסטית יותר של המציאות.  (תמונה שהיא לאו דווקא של מחסום ווטש או של בצלם)

    3- חלק ממה שמערכות תוכן מבוסס משתשמים (כמו בלוג, ויקי, פורום) יכולות לעשות היא מעורבות על ידי השתתפות - את תורמת בהתחלה לערך אחד,או מגיבה למישהו בפוסט שלו  - ולפני שאת יודעת מה את עושה את מוצאת את עצמך כותבת או עושה דברים אחרים. 

    4 - אתר תוכן מבוסס משתמשים - גם בלוג אבל גם  ויקי - יכול לגבש יוזמות מלמטה - מישהו מציע רעיון ואחרים מתאספים כדי לעזור לו. זה יכול להיות פרוייקט בתוך הויקי של ריכוז ידע או איסוף ידע חסר - או פרוייקט מחוץ לויקי כמו ארגון של מסיק לדומגה (דוגמה של פעילות שכבר קיימת). 

   5- המידע המופיע באתרים הוא לאו דווקא ללא זכויות יוצרים - הויקי הוא ללא זכויות יוצרים (GNU). 

   6 -לארגונים ואתרי מידע ועיתונים ומקורות אחרים יש נקודת הצגה חלקית- מה שהאחד מפרסם האחרים יכולים שלא לפרסם - בגלל שהאחר כבר עושה את זה או בגלל שהמוקד שלהם הוא בתחום מסויים (לדוגמה רפואה, ולא מזון)- ויקי יכול לקחת מידע על משהו ממקורות שונים מאוד - כולל לדגומה ממוסדות או"ם, עיתונות ישראלית, עיתונות ערבית, ארגונים ובמקרה של ויקי- שלום - אולי גם עדויות אישיות של מקורות מאומתים או דבר מה דומה. 

    

    

   אולי הנקודה המרכזית - אם אני קורא משהו בויקי אני יוכל לעשות את הדברים הבאים, שאני לאו דווקא יכול לעושת במדיומים אחרים:

   - לתקן טעויות כתיב

   - להוסיף קישור לערך אחר קשור שמוזכר

   - להוסיף נתונים חסרים

   - להוסיך נקודת מבט

   - לתקן דברים שנאמרו בצורה לא מדוייקת מספיק.

   - לשאול שאלות הנוגעות לערך או להעיר עליו הערות

   - לקשר אליו מתוך ערכים אחרים, או לקחת חלק מהתוכן שלו לתוך ערכים אחרים. 

   - לחשוב על פרוייקט שקשור לערך (לדוגמה פרוייקט צילומים של מחסומים). 

   - למצוא את מי שכתב חלקים בערך ולשאול אותו שאלות או להציע לו עזרה בתחום הזה או בתחום אחר. 

   - לתרגם מאמר שקראתי באנגלית או בערבית לעברית.או בכיוון ההפוך

   - להוסיף לערך צילום שצילמתי או איור או לבקש עזרה מצלמים להוסיף צילומים חסרים. 

    - לפצל את הערך לשני נושאים שונים. או לאחד שני ערכים לתוך ערך אחד. 

    

   היכולת של התגבותיות יכולה להזמין אנשים לשנות ולתקן - אם אני לא מסכים עם מאמר של מחסום ווטש על מחסום חווארה אני לא יכול לעשות כלום, וגם במקרה שיש למי משהו להוסיף - זה במקרה הטוב יהיה במנגנון תגובות למאמר שכבר כתוב - בויקי הדברים שונים. 

    

    

    

     3/9/08 10:09:

   צטט: אמיתי סנדי 2008-09-03 08:41:14

   אני די מסכים עם יערה, שיותר מכל דבר אחר שמאלנים הכי טובים בלהתווכח אחד עם השני על קצה קוצו של יוד, אבל בסה"כ רעיון נחמד.

    

   אני מוצא שהדרך הכי טובה שלי לדבר עם ציבור גדול זה הבלוג, דווקא בגלל שהוא לא מתעסק רק בשמאל אלא גם בנושאים אחרים לגמרי, אבל כל אחד ומה שמתאים לו. 

   שמאלנים טובים בלהתווכח, אבל עוד יותר מזה, אנחנו טובים בעבודת שטח. אני מודה שמפני שזמני לחוץ אעדיף תמיד את היציאה למחסומים על פני ישיבה בבית מול מחשב ואתרים ברשת. היתרון של הויקי-שלום יכול להיות בהוצאה של המידע החוצה, חשיפת קלוננו ברבים.

    

   ושאלה - מה יהיו התכנים של הויקי-שלום? במה הוא שונה מאתרים קיימים, כמו אתרי מחסום ווטש', בצלם, שלום עכשיו?

    

     3/9/08 10:05:

   צטט: אמיתי סנדי 2008-09-03 08:41:14

   אני די מסכים עם יערה, שיותר מכל דבר אחר שמאלנים הכי טובים בלהתווכח אחד עם השני על קצה קוצו של יוד, אבל בסה"כ רעיון נחמד.

    

   אני מוצא שהדרך הכי טובה שלי לדבר עם ציבור גדול זה הבלוג, דווקא בגלל שהוא לא מתעסק רק בשמאל אלא גם בנושאים אחרים לגמרי, אבל כל אחד ומה שמתאים לו. 

    

   יש שיגידו כזה דבר על היהודים. 

    

   אני חושב שאחד הדברים היפים שהיו בנושא של התנועות של  אנטי גלובליצזיה היה הטיעון הבא - אנחנו לא מסכימים על הרבה דברים אבל במקום לשבת ולהתווכח עליהם ממחר ועד יום מותנו, כדי להסכים שיש ביננו מחלוקות אבל שאנחנו יכולים לנסות ו -לפעול יחד למרות חוסר ההסכמות. אני חושב שזה אחד הדברים שגם דב חנין עושה ובהצלחה. 

    

    בלוג זה בלוג , ויקי זה ויקי, לכל אחד מהם יש יתרונות וחסרונות משלו. כשאתה מזכיר מושג כשלהו בויקי, אתה יכול לקשר אליו, ושם נעשית ההרחבה - במקום להתחיל ויכוח עליו בבלוג שעוסק במשהו אחר. בלוג הוא דבר אישי - הוא נקודת המבט שלך שאחרים לאו דווקא מסכימים אליה. בכל מקרה אלה הם דברים משלימים כמו כף ומזלג - הכי טוב אם יש לרשותך את שני הדברים ואתה יכול לשלב את שניהם. 

    

   אמיתי - אתה יכול לעניין בזה עוד אנשים? (מכיר לדוגמה אנשים שיוכלו לסייע בצד הטכני של למצוא שרת ומישהו שמכיר שרת אפאצ')? אם לא קשה לך - אפשר איזה איור קטן? (אל תשקיע בזה הרבה) - עדיף משהו שאפשר להדפיס בשחור לבן. 

    

    

    

     3/9/08 09:55:

   צטט: יערת דבש 2008-09-03 07:21:59

   צטט: האזרח דרור 2008-09-02 21:57:58

   יערה - את חושבת שיש אנשים שאת מכירה שירצו לעזור? הדבר הקריטי לדעתי הוא למצוא לפחות כמה כותבים בעברית אנגלית וערבית - ורצוי גם שהם יכירו את מדיניות NPOV של הויקיפדיה (שבכל זאת נצמד אליה ככל האפשר , למעט ההנחה ששלום הוא כן ערך מרכזי).

    

   בנושא הטכני לא מאמין  שתהיה בעיה גדולה מידי. 

    

   אני מניחה שיש לעשות גיוס ראשוני דרך ארגוני השמאל. המסיק, שיתחיל עוד מעט, הוא הזדמנות טובה כי נאספים סביבו פעילים מארגונים שונים. ארגונים פלסטינאיים - יש כמה שאני בקשר איתם, הם כבר ישלבו את האחרים. מאוד הייתי רוצה לראות סטודנטים פלסטינאים כותבים בויקי-שלום. בא'נג'אח בשכם יש פעילות שלום נמרצת מאוד. חשוב לשלב גם את הבינלאומיים - ISM ו EPCRI.

   לארגוני השמאל יש רשת פנימית. ממנה יש להתחיל. גם סלון מזל (סלמה 50 תל אביב) יכול להיות התחלה מצוינת לקשר.  

   נא לא לסמוך עלי בנושא הטכני.

    

    

    אוקי, תודה. נשמע אחלה. אני מניח שנצטרך איזשהו פלייר בנושא או משהו דומה. 

    

   מה לגבי הפצה דרך האימייל או דרך אתר חדשות כיבוש שהוזכר?

    

   הנושא הטכני די קל - אני מאמין שזה יפתר כשיהיו מעט יותר אנשים בנושא. 

     3/9/08 08:41:

   אני די מסכים עם יערה, שיותר מכל דבר אחר שמאלנים הכי טובים בלהתווכח אחד עם השני על קצה קוצו של יוד, אבל בסה"כ רעיון נחמד.

    

   אני מוצא שהדרך הכי טובה שלי לדבר עם ציבור גדול זה הבלוג, דווקא בגלל שהוא לא מתעסק רק בשמאל אלא גם בנושאים אחרים לגמרי, אבל כל אחד ומה שמתאים לו. 

     3/9/08 07:21:

   צטט: האזרח דרור 2008-09-02 21:57:58

   יערה - את חושבת שיש אנשים שאת מכירה שירצו לעזור? הדבר הקריטי לדעתי הוא למצוא לפחות כמה כותבים בעברית אנגלית וערבית - ורצוי גם שהם יכירו את מדיניות NPOV של הויקיפדיה (שבכל זאת נצמד אליה ככל האפשר , למעט ההנחה ששלום הוא כן ערך מרכזי).

    

   בנושא הטכני לא מאמין  שתהיה בעיה גדולה מידי. 

    

   אני מניחה שיש לעשות גיוס ראשוני דרך ארגוני השמאל. המסיק, שיתחיל עוד מעט, הוא הזדמנות טובה כי נאספים סביבו פעילים מארגונים שונים. ארגונים פלסטינאיים - יש כמה שאני בקשר איתם, הם כבר ישלבו את האחרים. מאוד הייתי רוצה לראות סטודנטים פלסטינאים כותבים בויקי-שלום. בא'נג'אח בשכם יש פעילות שלום נמרצת מאוד. חשוב לשלב גם את הבינלאומיים - ISM ו EPCRI.

   לארגוני השמאל יש רשת פנימית. ממנה יש להתחיל. גם סלון מזל (סלמה 50 תל אביב) יכול להיות התחלה מצוינת לקשר.  

   נא לא לסמוך עלי בנושא הטכני.

    

     2/9/08 21:57:

   צטט: יערת דבש 2008-09-02 20:01:47

   זה רעיון נהדר ואני בטוחה שבמחסום ווטש' נשמח להרתם לטובתו.

   אני חוששת למידת היכולת ליישם את הויקי-שלום. בין ארגוני השמאל יש המון מחלוקות. יש דיונים נוקבים מאוד. אבל ארגוני השמאל יסתדרו. אנחנו מסתדרים כבר שנים. אבל כשמוסיפים גם ארגוני ימין, ובצדק אתה מתייחס גם לארגוני ימין פלסטינאיים, העניין יקרוס.

    

    

   יערה - את חושבת שיש אנשים שאת מכירה שירצו לעזור? הדבר הקריטי לדעתי הוא למצוא לפחות כמה כותבים בעברית אנגלית וערבית - ורצוי גם שהם יכירו את מדיניות NPOV של הויקיפדיה (שבכל זאת נצמד אליה ככל האפשר , למעט ההנחה ששלום הוא כן ערך מרכזי).

    

   בנושא הטכני לא מאמין  שתהיה בעיה גדולה מידי. 

    

     2/9/08 21:54:

   צטט: יערת דבש 2008-09-02 20:05:08

   צטט: שמוליק_ 2008-09-02 19:05:38

   יש לי נטיה להאמין שזה יהיה 80 אחוז כותבים שמאלנים שלנו לעומת עשרים אחוז כותבים שלהם.

   חבל שמוליק שלא היית בסולחה. היית רואה שם פעילי שלום פלסטינאים רבים. חבל גם שלא באת איתי למחסום חווארה אתמול. היית פוגש כמה וכמה פלסטינאים שדיברו בהתלהבות גדולה על הסולחה. החלפתי איתם כתובות מייל.

   יש הרבה מאוד פעילים פלסטינאים. הרבה מאוד. אני בקשר עם כמה מהם. מי שמכיר את השטח ולא ניזון רק מהתקשורת הישראלית, שנקודת ההשקפה שלה על הסכסוך צרה מאוד ואצלה תפקיד הפלסטינאי מצטמצם למחבל או מסכן, יודע זאת היטב.

    עם ויקי כזה הדברים יוכלו להיות מוכחים בצורה ישירה - בלי להזדקק להבטחות.  (או שיתברר שהימין צדק וכולנו חיים באשליות- לפחות כרגע)

    

   אחד הדברים שקרו עם ויקיפידה היה שחלק מהקפיטליסטים לא האמינו שכזה דבר יכול להיות - בגלל שאיך אנשים תורמים בלי תמורה כספית. טוב מראה עיניים. 

    

   התקשורת הישראלית והתקשורת הפלסטינית והתקשורת הערבית והתקשורת הבינלאומית משחקות תפקיד כולן - גם בהקטנת הסכסוך אבל גם בליבוי שלו

    

   (יש קורס שלם על זה של טניה ריינהרט  - לא הכל קראתי ולא עם הכל הסכמתי אבל זה מעניין )

   - התקשרות רוצה למכור ולכן היא פונה לרגשות ומסנה להלהיט אותם - אם על ידי שנאה לצד השני ואם על ידי נטיעת תקווה (שלפעמים מתגלית כתקוות שווא). 

   - התקשורת רוצה להיות חלק מה"אנחנו" - "הישראלים" לדוגמה - ולכן פונה לשם. התפקיד של התקשורת המסחרית ההמונית הוא למכור - לא לספק מידע מדוייק או לגשר על פערי מידע. 

    

   להפך - פערי מידע ובורות זה בדיוק מה שמאפשר לתקשורת למכור . 

    

   אם רוצים תקשורת אחרת - תקשורת במובן המילולי של ליצור העברת מידע וחוויות ורגשות בין אנשים  - כדאי לנסות לעקוף את התקשרות - אפשר לעשות את זה בשיחה פנים אל פנים, בטלפון, אימייל או בויקי.(לכל אחד מהם יתרונות וחסרונות משלו). 

    

    ויקי כזה יוכל ליצור הכרות ושותפות עמוקה יותר בין ציבור שמאמין בשלום ואי אלימות כאן ושם. גם לאלו שנמצאים במקומות נפרדים בזמן ובמרחב. 

    

    

    

     2/9/08 21:44:

   צטט: יערת דבש 2008-09-02 20:01:47

   זה רעיון נהדר ואני בטוחה שבמחסום ווטש' נשמח להרתם לטובתו.

   אני חוששת למידת היכולת ליישם את הויקי-שלום. בין ארגוני השמאל יש המון מחלוקות. יש דיונים נוקבים מאוד. אבל ארגוני השמאל יסתדרו. אנחנו מסתדרים כבר שנים. אבל כשמוסיפים גם ארגוני ימין, ובצדק אתה מתייחס גם לארגוני ימין פלסטינאיים, העניין יקרוס.

    

   טוב, בשלב ראשון זה לא מיועד לארגוני ימין, יהודים או ערבים. 

    

   בגלל זה כתבתי שיש לויקי הזה נקודת מבט - של אמונה בשלום.

    

   ממה שאני מכיר - יש לאתרים ולקהילות נטיה ליצור מעין מסוכמות חברתיות ואז מי שמצטרף בדרך כלל צריך להתאים את עצמו (המסכה הסוציולוגית) למוסכמת האלה - פחות או יותר.  - אם באתר יהיה משקל כבד לסובלנות, לרב שיח, לברור האמת - ואם זה יעבוד עם מאסה קריטית של אנשים ממחנה השלום ואי האלימות היהודי והפלסטיני - מי שיצטרף מעמדה יותר ימנית אני מקווה ש"ידבק" בתרבות הזו. 

    

    בשלב יותר מאוחר - לאחר שמוצה קצת הרב שיח הפנימי- יהיה טעם לבחון צרוף של אנשים שבאו ממקום יותר ימני (שהרי חלק מהטענה של חלקם הוא שרב שיח כזה הוא ממילא בלתי אפשרי ולכן אין טעם לנסות וכו'). 

    

   חוצמזה - הסכסוים בין שמאל לימין ובין ערבים ליהודים הם חלקם על אינטרסים וחלקם על רקע קצרי תקשורת. בואו ננסה להוריד כמה קצרי תקשורת - בין כל המחנות. 

    

     2/9/08 21:38:

   צטט: לגו 2008-09-02 19:30:54


   הי, בגדול אני חושבת שכל יוזמה שמעצימה קבוצה אידאולוגית היא יוזמה טובה. נראה לי שכמה שהרעיון יהיה יותר ממוקד וצר כך יהיה קל יותר להוציאו לפועל.

    אני חושבת שיש ברשת אתרים ומסגרות טובות לפעילות שלום, אבל מעט מידי, בטח בעברית, ואם מדובר על יוזמה עברית, אז לדעתי כדאי.

    

   ובנתיים, למתעניינים אני מזמינה אתכם לבקר ב http://www.kibush.co.il/index_h.asp -  

   (אני חברה במערכת "מגזין הכיבוש" שזה עיתון אלקטרוני עברי/אנגלי המתעדכן על בסיס יומי, קיים מספר שנים, ויש לו קהל קוראים של כמה אלפים קבועים ונאמנים).

    

    הי לגו, לא הכרתי עד עכשיו. 

    

   הקושי בעיתונות היא שהיא יוצרת כל הזמן מידע חדש. הויקי הוא קודם כל כדי לספק ידע - וזה יותר קל במובן מסויים כי זה לא מתווסף כל הזמן. 

    

   זה לא אמור להיות בעברית - אלא ב-3 שפות - אחרת תהיה הדרה על רקע שפה - (גם ככה תהיה בעיה דומה בגלל נגישות נמוכה יותר של פלסטינים לאינטנט ופחות זמן פנוי בגלל עוני גדול יותר). 

    

    מה לדעתך הסיכוי לצרף ליוזמה כותבים ומתרגמים ב-3 השפות? כמה אנשים ירצו לקחת בזה חלק?

    

    

    

     2/9/08 21:32:

   צטט: אביאן 2008-09-02 19:15:45

   מאוד יצירתי דרור.

    

   אני רואה בעיה אחת מאוד מהותית. כל ערך בויקי הופך להיות סוג של "אמת". אחרי שזה נכתב, למרות שניתן לערער על מה שכתוב, אחרי זמן מסויים הוא מייצג איזושהי "אמת ממוצעת" המקובלת על רוב האנשים.

    

   בנושאים כמו פוליטיקה ופרשנות היסטורית ודת ומאבק וכו', יש מאות נקודות מבט על כל נושא. אין כאן אמת אחת ממוצעת. בין היהודים יש 20 דעות, בין הערבים 30 והעולם מוסיף גם משלו.

    

   זה יעבוג רק אם תהיה דרך להציג לכל ערך נקודות מבט שונות והשקפות שונות.

    

   שוב פעם - - תסלם על היצירתיות... 

    

    תודה,

    

   א. גם ויקיפידה מנסה להתמודד עם זה - לדוגמה על ידי הצבעה על כך שיש דעות שונות על נושא במחלוקת - אומרים - מחנה מחשבה זה וזה חושב כך וכך , מחנה מחשבה זה וזה חושב כך וכך. וכו'. 

    

   ב. ויקיפדיה לא אמורה ממש לייצר ידע אלא בעיקר לסכם דברים שנכתבו במקומות אחרים. נכון שיש כאן אלמנט מעגלי מסויים - אבל בבסיס אמורים להיות חוקרים שלא מסתמכים עליה, אלא על דברים עמוקים יותר. זה לא בדיוק ככה - אבל זו בעיה כללית במדעי החברה ובמחשבה שבנויה על שפה. או אולי אפילו סתם מחשבה - ראה - מחשבה כמערכת שכתב זוה פרס הנובל בפיזיקה דיוויד בוהם. - את זה ננסה לפתור מחר קריצה

    

   ג. כרגע, מקורות המידע והידע של ערבים ויהודים הם מאוד שונים. לפעמים יש אנשים שנקלעים בין העולמות האלה, ומאמצים את זה, דוחים את ההוא , ובדרך כלל נאלצים לבחור בין זה ובין זה, או שהם נוודים או שהם מנודים.

    

   לפני שמגיעים לאידאל - אפשר לנסות להפוך את אי-התקשורת הקיימת מעט פחות חריפה. 

    

   עוד תת מטרה - לא יזיק אם הם יכירו מעט טוב יותר את התרבות היהודית, ובעיקר שאנחנו נכיר מעט טוב יותר את התרבות והשפה הערבית  - זה אבסורד גם לשמאל וגם לימין הישראלי שאין להם הכרות עם זה. 

    

   (בקשר למאות דעות - ויקידיון (לדוגמה כאן) ובהמשך יש גם את ויקי-למה? שלא הספקתי לכתוב עליו). 

     2/9/08 21:20:

   צטט: שמוליק_ 2008-09-02 19:05:38

   רעיון נהדר הויקי שלום.

   תשתית משותפת שכל מי שכותב בה מגיע מראש עם כוונה ורצון בשלום ושזו הדרך להדברות וכמובן ללא אלימות .

   מה שאותי מסקרן כאחד שלא חשוף לצד שמבקש שלום (בדרכים לא אלימות) בקרב הפלסטינים, הוא כמה נוכחות והשפעה יהיה לכותבים שלהם לעומת הכותבים מהצד שלנו.

   יש לי נטיה להאמין שזה יהיה 80 אחוז כותבים שמאלנים שלנו לעומת עשרים אחוז כותבים שלהם.

   ואם זה נכון אני אצא בתחושה  של מעט פיספוס בגלל האי שוויון ברצון לשלום מה שיעיב על רצינותו של אתר זה כבסיס שוויוני  תומך שלום  .

   אבל בהחלט יוזמה ברוכה ששווה לעקוב.

    הי שמוליק.

    

   יש צד כזה, אבל הוא אולי קטן יחסית.  יש את עלי אבו עווד לדוגמה ויש את לוחמים לשלום. אני חושב שבתוך הקלחת יש גם מקום לערבים עם אזרחות ישראלית. 

    

   אני חושב שאחד הבעיות של הסכסוך הוא שכמו בקרב עמים אחרים יש אנחנו והם וזה לפי עם - כלומר יש 2 צדדים לסכסוך - ולא יכול להיות לדגומה שיש 4 צדדים (או יותר) של הסכסוך - הצד האלים הפלסטיני, הצד האלים הישראלי, הצד הלא-אלים הישראלי -הצד הלא אלים הפלסטיני. - הגיע הזמן ש-2 הצדדים האחרונים יתחילו להשמע אולי את קולם באופן יותר קוהרנטי ומשותף ואולי גם אמין. 

    

   קשה לדעת מה ילד יום.אתה יודע אם מה אתה מתחיל ולא אם מה אתה גומר. יש עדויות של אנשים שעוסקים בתקשורת ישירה(טלפונים) שעצם התקשורת משנה.

    

   אתר כזה יכול אולי  למוסס כל מיני דעות קדומות שאני שומע בקרב ציבורים של הימין הישראלי וגם דעות קדומות שיש בצד השני.- אבל זה בשלב השני.

    

   אבל המטרה הראשונית שלו אני חושב היא קודם כל להעמיק את התקשורת בין אלה שכבר רוצים שלום - להראות את השותפים, להציף את המשותף וגם להציף את המחלוקות. אור שמש ואוויר צח וכו'. 

    

     2/9/08 21:10:

   צטט: יואב עינהר 2008-09-02 19:01:26


   אני מבוהל מעצם המחשבה  שיהיה על מישהו להתחיל את הפרויקט  החשוב הזה

   ולהניע אותו קדימה.  אולי אתה? 

    אל בהלה. כל מסע מתחיל בצעד קטן.

    

   אני בטח אני, למה לא? אבל טובים השניים מן האחד והחוט המשולש לא במהרה ינתק.

    

   אם אתם מכירים אנשים שיכולים לעזור טכנית (האמת לא צריך הרבה - בעיקר שרת אפאצ' ומתכנת קוד פתוח שמכיר שרת זה) ובעיקר תוכנית וחברתית (פניה לאנשים שעוסקים בתחום ושאוהבים לקרוא ולכתוב).  - תפנו אותם אלי - משם נסתדר איכשהו.

    

    

     2/9/08 21:03:

   צטט: יואב עינהר 2008-09-02 19:01:26

   מעודד, דרור, לראות כיצד אתה מנסה להתמודד עם כל הריק הזה

   החלום והרעיון נשמעים לי הגיוניים מאד. 

   במיוחד לאור העובדות כפי שהצגת אותם:

   הויקיפדיה העברית- ללא ביטוי למיעוט המתעצם הערבי

   אי הכנסה של הערך "שלום" וכו'

   כל זה מעיד על הבעיתיות של ויקיפדיה שהינוכלי לא אובייקטיבי שאין להסתמך עליו,

   למרות שרבים, הצעירים במיוחד, לא יודעים איך נראית אנציקלופדיה אמיתית

   ומחשיבים את הכתוב שם כאמת ללא עוררין.

    

   אני מבוהל מעצם המחשבה  שיהיה על מישהו להתחיל את הפרויקט  החשוב הזה

   ולהניע אותו קדימה.  אולי אתה? 

    אני לא רוצה לזלזל יותר מידי בויקיפידה גם לא זאת העברית, זה לא קל לנסות להגיע להסכמות עם אנשים שבאים מרקעים שונים כל כך - אולי זה יותר קל כאשר אנשים באים מרקע שונה. 

    

   אחת הבעיות שם זה חוסר מחשבה על הקושי ליישב מחלוקות - שמה שמתאים אולי לערך בפיזיקה לאו דווקא מתאים לערך בנושא שטחים. 

    

   בעיה אחרת היא קצת התעלמות המפוליטיקה של הכוח והפוליטיקה של המידע. 

    

   אבל, אני חשוב לדוגמה שחלק מהתוכן ההתחלי יכול לבוא מהויקיפידה האנגלית, ואולי גם העברית. - זה יכול להיות בסיס לא רע לחלק גדול נכבד מהערכים.

    

   אין לי בעיה לתרום מעט מבחינת תוכן - אבל יש בעיני צורך להכניס לנושא גם אנשים שיותר מעורבים בנושא השלום - ומכירים לדגומה גם כותבים אנגלים , ערבים ופלסטינים שיכולים לתרום לנושא מבחינת מקורות, נקודת מבט, תרגום ערבי-אנגלי וכו'. 

    

   מהמעט שאני יודע על הויקי - 3-10 אנשים יכולים לעשות די הרבה בעבודה של כחצי שנה.

    

    

     2/9/08 20:05:

   צטט: שמוליק_ 2008-09-02 19:05:38

   יש לי נטיה להאמין שזה יהיה 80 אחוז כותבים שמאלנים שלנו לעומת עשרים אחוז כותבים שלהם.

   חבל שמוליק שלא היית בסולחה. היית רואה שם פעילי שלום פלסטינאים רבים. חבל גם שלא באת איתי למחסום חווארה אתמול. היית פוגש כמה וכמה פלסטינאים שדיברו בהתלהבות גדולה על הסולחה. החלפתי איתם כתובות מייל.

   יש הרבה מאוד פעילים פלסטינאים. הרבה מאוד. אני בקשר עם כמה מהם. מי שמכיר את השטח ולא ניזון רק מהתקשורת הישראלית, שנקודת ההשקפה שלה על הסכסוך צרה מאוד ואצלה תפקיד הפלסטינאי מצטמצם למחבל או מסכן, יודע זאת היטב.

     2/9/08 20:01:

   זה רעיון נהדר ואני בטוחה שבמחסום ווטש' נשמח להרתם לטובתו.

   אני חוששת למידת היכולת ליישם את הויקי-שלום. בין ארגוני השמאל יש המון מחלוקות. יש דיונים נוקבים מאוד. אבל ארגוני השמאל יסתדרו. אנחנו מסתדרים כבר שנים. אבל כשמוסיפים גם ארגוני ימין, ובצדק אתה מתייחס גם לארגוני ימין פלסטינאיים, העניין יקרוס.

     2/9/08 19:30:


   הי, בגדול אני חושבת שכל יוזמה שמעצימה קבוצה אידאולוגית היא יוזמה טובה. נראה לי שכמה שהרעיון יהיה יותר ממוקד וצר כך יהיה קל יותר להוציאו לפועל.

    אני חושבת שיש ברשת אתרים ומסגרות טובות לפעילות שלום, אבל מעט מידי, בטח בעברית, ואם מדובר על יוזמה עברית, אז לדעתי כדאי.

    

   ובנתיים, למתעניינים אני מזמינה אתכם לבקר ב http://www.kibush.co.il/index_h.asp -  

   (אני חברה במערכת "מגזין הכיבוש" שזה עיתון אלקטרוני עברי/אנגלי המתעדכן על בסיס יומי, קיים מספר שנים, ויש לו קהל קוראים של כמה אלפים קבועים ונאמנים).

     2/9/08 19:15:

   מאוד יצירתי דרור.

    

   אני רואה בעיה אחת מאוד מהותית. כל ערך בויקי הופך להיות סוג של "אמת". אחרי שזה נכתב, למרות שניתן לערער על מה שכתוב, אחרי זמן מסויים הוא מייצג איזושהי "אמת ממוצעת" המקובלת על רוב האנשים.

    

   בנושאים כמו פוליטיקה ופרשנות היסטורית ודת ומאבק וכו', יש מאות נקודות מבט על כל נושא. אין כאן אמת אחת ממוצעת. בין היהודים יש 20 דעות, בין הערבים 30 והעולם מוסיף גם משלו.

    

   זה יעבוג רק אם תהיה דרך להציג לכל ערך נקודות מבט שונות והשקפות שונות.

    

   שוב פעם - - תסלם על היצירתיות... 

     2/9/08 19:05:

   רעיון נהדר הויקי שלום.

   תשתית משותפת שכל מי שכותב בה מגיע מראש עם כוונה ורצון בשלום ושזו הדרך להדברות וכמובן ללא אלימות .

   מה שאותי מסקרן כאחד שלא חשוף לצד שמבקש שלום (בדרכים לא אלימות) בקרב הפלסטינים, הוא כמה נוכחות והשפעה יהיה לכותבים שלהם לעומת הכותבים מהצד שלנו.

   יש לי נטיה להאמין שזה יהיה 80 אחוז כותבים שמאלנים שלנו לעומת עשרים אחוז כותבים שלהם.

   ואם זה נכון אני אצא בתחושה  של מעט פיספוס בגלל האי שוויון ברצון לשלום מה שיעיב על רצינותו של אתר זה כבסיס שוויוני  תומך שלום  .

   אבל בהחלט יוזמה ברוכה ששווה לעקוב.

     2/9/08 19:01:

   מעודד, דרור, לראות כיצד אתה מנסה להתמודד עם כל הריק הזה

   החלום והרעיון נשמעים לי הגיוניים מאד. 

   במיוחד לאור העובדות כפי שהצגת אותם:

   הויקיפדיה העברית- ללא ביטוי למיעוט המתעצם הערבי

   אי הכנסה של הערך "שלום" וכו'

   כל זה מעיד על הבעיתיות של ויקיפדיה שהינוכלי לא אובייקטיבי שאין להסתמך עליו,

   למרות שרבים, הצעירים במיוחד, לא יודעים איך נראית אנציקלופדיה אמיתית

   ומחשיבים את הכתוב שם כאמת ללא עוררין.

    

   אני מבוהל מעצם המחשבה  שיהיה על מישהו להתחיל את הפרויקט  החשוב הזה

   ולהניע אותו קדימה.  אולי אתה? 

   ארכיון

   תגיות

   פרופיל

   האזרח דרור
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין