כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  עולם אחר הוא אפשרי !

  תשאירו את הציניות בחוץ (מי שמסוגל) אני באמת אכתוב כאן על דברים שנראים לי חשובים. חברה וסביבה, מאבקים ואלטרנטיבות ...
  והרבה שמחה (אם לא ברור מה זה קשור, קיראו את הפוסט הראשון)

  השר גדעון עזרא- האם גם מרחבי לכיש יפלו קורבן לפריימריז בקדימה?

  2 תגובות   יום שלישי, 16/9/08, 16:59

   בתחושה קשה אני שואל - האם יכול השר להגנת הסביבה למכור נתחים ממנה בניגוד לעמדת אנשי המקצוע במשרדו?

   

  ראו הסיקור של הפרשייה הקשה מתוך אתר החברה להגנת הטבע:

   

  ההחלטה בנושא לכיש: מכה לטבע ולדמוקרטיה

   

  המועצה הארצית לתכנון ובנייה דחתה את כל ההתנגדויות ואישרה את הקמת היישוב מרשם בחבל לכיש, עבור משפחות מפוני גוש קטיף. הקמת היישוב אושרה בניגוד לעמדתם של החברה להגנת הטבע, רשות הטבע והגנים, מדענים, חברי הכנסת דב חנין ויוחנן פלסנר, למעלה מ – 12 אלף אזרחים שחתמו על עצומה נגד הקמת היישוב,  כל 12 הזוכים באות מפעל חיים להגנה על הסביבה ורבים אחרים. החברה להגנת הטבע: "מדובר ביום שחור לסביבה"

  בתגובה לאישור הקמת היישוב, אומרים בחברה להגנת הטבע: "מדובר ביום שחור לסביבה, לתכנון ולדמוקרטיה בישראל. ההחלטה על הקמת היישוב מנוגדת למדיניות התכנון, הקובעת במפורש כי אין להקים יישובים חדשים. היישוב מרשם עתיד לפגוע אנושות בערכי הטבע והמורשת הייחודים של חבל לכיש, על פי כל חוות הדעת המקצועיות. אנו מודעים ללחצים פוליטיים כבדים ופסולים שהופעלו על חברי המועצה  הארצית, והגדיל לעשות השר הממונה על הגנת הסביבה, גדעון עזרא, שבמקום להוביל את ההתנגדות הציבורית מנע מנציגיו להביע את עמדתם המקצועית נגד הקמת היישוב. לא מדובר בסוף פסוק, החברה להגנת הטבע תשקול לפנות לערכאות משפטיות בעניין. החברה להגנת הטבע בחרה לבטל את השתתפות מאות מעובדיה וחבריה בטקס של המשרד להגנת הסביבה, כאות מחאה על בגידת השר במחוייבותו בסביבה." 

  ניר פפאי, מנהל אגף שימור טבע וסביבה בחברה להגנת הטבע: הקמת היישוב תגרום לפגיעה בשטחים פתוחים, בערכי טבע חשובים ונדירים ולנזק נופי ואקולוגי חמור למרחב מזרח לכיש. לדבריו, "הקמת הישוב, על התשתיות הנלוות הנדרשות לו כגון כבישים, חשמל, ביוב ומים – תפגע קשות ברצף הפתוח של המרחב, בשטחים בעלי רגישות סביבתית גבוהה ובמכלולי נוף מורשת, ובייחודו הנופי והנדיר של השטח כמרחב פתוח. תהיה זו פגיעה חמורה במגוון הביולוגי העשיר של האזור, ובתפקודו כחוליה מרכזית וחיונית במערך המסדרונות האקולוגיים הארצי.

  החברה להגנת הטבע סבורה כי קיימים פתרונות דיור נאותים ובהיקף מספק בתחומי הישובים הקיימים וכהרחבה להם, מבלי שתיגרם פגיעה מיותרת ובלתי הפיכה במרחב טבעי ייחודי זה. פתרונות אלה עולים בקנה אחד עם מדיניות התכנון אשר שמה דגש על שמירה מיטבית על שטחים פתוחים ערכיים. היישוב החדש חרוב יכול לתת מענה הולם לכל המתיישבים המיועדים למרשם, ולאפשר מענה איכותי לקהילות שונות, בשטח בעל רגישות סביבתית נמוכה בהרבה מזו של מרשם".

  הקמת היישוב - למרות התנגדות ציבורית נרחבת

  החברה להגנת הטבע הובילה במהלך השנתיים האחרונות את הקריאה הציבורית למניעת הקמת היישוב ולשימור האזור. לקריאה זו הצטרפו אלפים מתושבי האזור, תיירנים, חובבי טבע, מדענים ואזרחים מכל רחבי הארץ, בטענה כי היישוב עתיד לפגוע בשטחים פתוחים ובערכי טבע חשובים ונדירים וכי ישנן חלופות ראויות שיתנו מענה למתיישבים. בנוסף, למעלה מ-12,000 אזרחים חתמו על עצומה נגד הקמת היישוב.

  גם ברשות הטבע והגנים מסכימים כי הקמת היישוב תיפגע בערכי הטבע הנוף והמורשת, במגוון הביולוגי ותיצור קיטוע של מסדרונות אקולוגיים והתנגדות לתכנית הגישו גם חברי הכנסת דב חנין ויוחנן פלסנר. גם כל 12 הזוכים באות מפעל חיים בתחום הגנה על הסביבה התנגדו לתכנית ופרסמו השבוע קריאה ציבורית דחופה לחברי המועצה הארצית לתכנון ובנייה לשמור על ערכי הטבע הייחודיים של האזור ולדחות את התכנית. בין הזוכים נמצאים חבר הכנסת לשעבר יוסף תמיר, מראשוני הפעילים הסביבתיים בישראל, פרופ' הלל שובל, ראש החוג למדעי בריאות הסביבה במכללת הדסה, פרופ' עמנואל מזור, חבר במכון ויצמן, פרופ' אמוץ זהבי, ממייסדי החברה להגנת הטבע, פרופ' אורי מרינוב, ממקימי המשרד להגנת הסביבה, פרופ' אלון טל, מקים עמותת "אדם, טבע ודין", יואב שגיא, מנהל מכון דש"א (דמותה של ארץ), עזריה אלון, ממייסדי החברה להגנת הטבע וד"ר יוסי לשם, ממקימי המרכז לחקר נדידת ציפורים. 

  קראו עוד על המאבק הציבורי

  החברה להגנת הטבע: "מחרימים את החגיגה"

  במחאה על השינוי בעמדתו של השר להגנת הסביבה גדעון עזרא, שעד לפני ימים אחדים התנגד להקמת היישוב מרשם, אך שינה את דעתו וכעת הוא תומך בהקמת היישוב, הוחלט כי החברה להגנת הטבע לא תשתתף באירוע לרגל 60 שנות פעילות סביבתית, היום בקיסריה, בו יוענקו אותות מפעל חיים להגנה על הסביבה במעמד נשיא המדינה והשר להגנת הסביבה. זאת למרות שחמישה מבין שנים-עשר הזוכים בפרס הם ממייסדי החברה ועובדיה.

  לדברי מנכ"ל החברה גרשון פלג וראש אגף שמירת טבע וסביבה, ניר פפאי: "אנו מברכים ומכבדים את כל 12 הזוכים באותות מפעל חיים, שחמישה מהם הם ממייסדי החברה להגנת הטבע ועובדיה, וצר לנו כי לא נוכל לקחת חלק בשמחתם, אבל לא מצאנו לנכון לקחת חלק באירוע, לאור עמדתו החדשה והאנטי סביבתית של השר להגנת הסביבה בנושא הקמת היישוב מרשם. המשרד להגנת הסביבה, יותר מכל משרדי הממשלה האחרים, אמור לשמור ולהגן על השטחים הפתוחים בישראל עבור התושבים וחבל שדווקא אצל השר להגנת הסביבה השיקולים הלא ענייניים גוברים בסופו של דבר על השיקולים הסביבתיים".

  "ארץ בראשית" נדירה

  חבל לכיש, בדרום שפלת יהודה, שמר עד כה על מאפיינים של "ארץ בראשית" כמרחב המתאפיין ברצף שטחים פתוחים נרחבים שקשה למצוא כמותו בישראל שמצפון לנגב - המכיל שפע ערכי טבע, נוף ומורשת אדם. באזור זה קיים המגוון הביולוגי הגבוה ביותר בארץ, ומינים רבים מגיעים בו לגבול תפוצתם בישראל. לרצף השטחים הפתוחים הנרחב והייחודי של חבל לכיש חשיבות מעבר לרמה המקומית, גם עבור מערכות אקולוגיות אחרות שמצפון ומדרום לו.

  מרחב חבל לכיש כולל שפע נדיר של אתרים היסטוריים בעלי איכות ייחודית בארץ: מתילים רבי רושם הניכרים למרחוק, ועד לעולם תת קרקעי עשיר מאין כמוהו – מערכות מסתור מתקופת מרד בר כוכבא, מערכות מים מורכבות ,מערות קולומבריום וקבורה ועוד. בעונות החורף והאביב מושך אליו חבל לכיש מטיילים רבים בזכות מרבדי הפריחה, שהבולטים שבהם הם של הכלניות והנוריות אשר צובעות את המרחב כולו אדום, ובימות הקיץ יכולים המבקרים בו ליהנות מביקור מרתק בשפע מחילות המסתור ושאר המערות המצויים בו לרוב, וכן לטייל בבוסתני הפרי וכמובן ליהנות מנופיו המרהיבים של המרחב. בשל מאפייניו הייחודיים, הוכר חבל לכיש כשטח המיועד לשימור בכל התכניות הכוללות החלות על האזור. מדיניות התכנון דוגלת בחיזוק ישובים, בפיתוח בתוך הקיים ובצמוד אליו, תוך שמירה על רצף של השטחים הפתוחים.

  דרג את התוכן:

   תגובות (2)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     15/10/08 09:54:

   צטט: bonbonyetta 2008-09-17 23:35:10


   מצטערת, מעולם לא קיבלתי אותו או החשבתי אותו כשר על הנושאים עליהם התמנה.

   ...

   הבן אדם דג קר נטול אכפתיות כללית, גם לנושאים עליהם ממונה.

    

    

   גם אני רואה זאת כך,

   בכלל, המינוי של האיש לתפקיד זו ציניות גמורה.

     17/9/08 23:35:


   מצטערת, מעולם לא קיבלתי אותו או החשבתי אותו כשר על הנושאים עליהם התמנה.

   לצערי מהר מאד ראיתי שאני צודקת, זה התחיל בצעד של שינוי השם מהמשרד לאיכות הסביבה, להגנת הסביבה, ובכל יום התקדם בהחלטה והתבטאות נוספת שלו, שקשר בינה לבין הסביבה היה מקרי בהחלט, בכל מקרה פעמים רבות ולרוב היה מנוגד לה.

   לא מבינה את עזות המצח הזו, שפשתה כמחלה בין אישי ציבור ושרי ממשלה לאחרונה.

   פשוט בושה.

   הבן אדם דג קר נטול אכפתיות כללית, גם לנושאים עליהם ממונה.

    

   ארכיון

   פרופיל

   שי-כהן
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין