כותרות TheMarker >
  ';

  Scapegoat

  השעיר לעזאזל שמתהולל ומשתולל!

  המשבר הכלכלי העולמי - פוסט אופטימי!

  8 תגובות   יום רביעי, 15/10/08, 19:50

  הכלכלה יותר מדי רצינית מכדי להשאירה לכלכלנים. בשביל באמת להבין צריך עוד דיסצפלינות, היסטוריה, אנתרופולוגיה, סוציולוגיה, פסיכולוגיה. והגישה הלוגית של הכלכלנים נותנת להם משכורות שמספיקות להבטיח שלעולם הם לא ינסו גישה נוספת. וכדי להסתיר את קוצר הבנתם ולהתישנו ולייאשנו מלנסות כן להבין, הם פשוט מטביעים אותנו בים המספרים והמונחים הפיננסיים שלהם...

  אבל יש אחד (כמובן בנוסף לסבר פלוצקר) שהוא אחר, קוראים אותו וורן באפט, ואם אתם רוצים לדעת מה באמת הולך לקרות תסתכלו מה הוא עושה, ומה שהוא עשה עכשיו בעיצומו של המשבר זה לשים 5 מיליארד על גולדמן זאקס. את הרציונאל שלו הוא לא חשף (ספקולנט, לא?) אז אני, כהיסטוריון ואנתרופולוג (חובב, חובב...) אנסה לפענח את החשיבה שלדעתי עומדת מאחרי ההשקעה הזאת של האיש העשיר (והנדבן הגדול) ביותר בתבל, שמראה כמה אמון הוא רוחש לקפיטליזם האמריקאי המושמץ.

  את היישום הראשון בקנה מידה גדול של המודל הקפיטליסטי ביצעה אמריקה בסוף המאה ה 19, והוא סבל ממחלות ילדות קשות. הטורפנות הכלכלית טופלה בתקופת תדי רוזבלט באמצעות חוקי האנטי טראסט, אך גם לאחר מכן הקפיטליזם שלהם המשיך לסבול ממשברים מחזוריים שהגיעו לשיא (כלומר שפל) במשבר הגדול של שנות ה30. תרופת ה'ניו דיל' של קיינס ורוזבלט 2 (פרנקלין דלאנו) התבססה על התובנה שאל שתי ההנחות עליהן התבסס הקפיטליזם הבוסרי שלהם בראשיתו (שהאדם בבסיסו 'החייתי' מופעל על ידי שאיפה לנכסים חומריים שמעניקים לו כוח ומונעים את הכחדתו, ושהדרך הכי יעילה להשיג נכסים חומריים היא לא אלימות אלא מניפולציה חכמה של כסף בשוק חופשי) יש צורך להוסיף עוד תובנה, והיא שקפיטליזם אפקטיבי דורש מידה מסויימת של מעורבות מימשלית, ובעקבות זאת תוך 15 שנים אמריקה הפכה למובילת העולם לחמישים השנים הבאות והקפיטליזם המשופץ שלהם נפוץ בעולם יותר ויותר ויותר (פוקוימה, זוכרים?)

  עד המשבר הנוכחי.

  יש אומרים שהמשבר מראה שהזמן של הקפיטליזם חלף.

  יש אומרים שהוא מראה שהזמן של אמריקה חלף.

  הרשו לי לא להסכים. אני טוען שהמשבר מוכיח לא את התבוסה של הקפיטליזם האמריקאי אלא את הניצחון שלו, וההסבר הולך ככה:

  בבסיסו לטענתי המשבר נובע מהגלובליזציה, והגלובליזציה נובעת מהאימוץ הטרי והמוצלח (מידי, לדעת לא מעט אמריקאים) של הקפיטליזם על ידי רוב העולם הלא קפיטליסטי (אירופה המזרחית, רוסיה, והמסה האדירה המזרח אסיאתית, סין, הודו, יפאן, קוריאה וכו'). מדובר אם כן בייצוא של הקפיטליזם לשאר העולם, לא בכישלון. דא עקא, לקפיטליזם חוקים משלו, ולעיתים, מה לעשות, הם משחקים נגד האמריקאים... קורה...

  הציביליזציות האסיאתיות לא נולדו אתמול. מערביים יהירים שכמונו נוטים לשכוח שבזמן שאירופה ואמריקה עוד היו שרויות עמוק בחשכת התקופות הניאוליטיות, ציביליזציות ענק רוחניות, חומריות ואינטלקטואליות כבר פרחו בסין והודו. ציביליזציות שבהן דייקנות, פרפקציוניזם, משמעת, חריצות, דבקות במטרה, אמביציוזיות, ביקורת עצמית, עבודת צוות, כושר אירגון, כבוד לאירגון ולידע המצטבר, מערכות חינוך נרחבות, היו חלק מהגנטיקה התרבותית, וכל זה בציבורי ענק של מיליארדי בני אדם. והתכונות התרבותיות הללו נשאו יתרונות מכריעים כל כך בקונטקט הקפיטליסטי שאין פלא שתוך זמן קצר הן הביאו לנדידה רבתי של מוקדי ייצור עולמיים מרכזיים אל אסיה. קחו את הנס הכלכלי היפאני ותכפילו ב 10 ותבינו את העוצמה של מה שקרה ויקרה בכלכלה העולמית בשנים הקרובות...

  האמריקאים, שבהערכה עצמית נמוכה מעולם לא הואשמו, חשבו שזה לא נורא, כי גם אם יתבצע אאוטסורסינג לייצור שלהם (כולל הייצור ההייטקי), הנה למערכת הפיננסית המהוללת שלהם הידועה בשם 'וול סטריט' שאיפשרה לא רק את הפעילות הכלכלית האמריקאית אלא גם את הפעילות הכלכלית של העולם כולו אף אחד לא יוכל לעשות אאוטסורסינג, וזאת היתה טעות. לפחות טעות חלקית.

  הטעות קרתה לא בגלל שהם שכחו ולפתע גילו כמה חזיריים יכולים קפיטליסטים אמריקאיים להיות. זה לא חדש. מכירים את זה עוד מתקופת הברונים השודדים במאה ה 19. הברונים השודדים אמנם כבר מתו, אך הנכדים והנינים שלהם חיים והם לא פחות חזיריים (וממולחים) אף אם עברו מהייצור לפיננסים. את זה כולם רואים וזה יטופל, בהלאמות, רגולציות וכו' (אף אם לא לגמרי. מרכיב של חזיריות תמיד יהיה חלק מטבע האדם).  אבל ההיבט הרגולטורי הוא רק חלק, החלק הפחות מהותי של המשבר. החלק היותר מהותי נובע מהגלובליזציה והוא מבטא את ההתאמה של המערכת הפיננסית למהפך של מערך הייצור העולמי. מיליארדי היצרנים הקפיטליסטיים החדשים היו המנוע של הבום הגלובלי של השנים האחרונות. האם יש סיבה שכמו שקרה עם הייצור (למשל של מכוניות ואלקטרוניקה) לא ייקרה גם עם הפיננסים?  האם יש סיבה שמייצרי ההון (דהיינו היצרנים) לא ידרשו יותר שליטה, רווחים ובעלות גם במיגזר הפיננסי הדשן?  כלומר, מה שנראה בעתיד, על פי זה, יהיה לא רק יותר רגולציה, אלא גם, ובעיקר, הרבה יותר השפעה ובעלות אסיאתית בשוק ההון, ותחילת התיקון הזה מתרחשת עכשיו, והיא המהות של המשבר - קצת חשיפת חזירויות ורגולציות אנטי-חזיריות, והרבה הסטה של הניהול הפיננסי הגלובלי מוול סטריט מזרחה. לא פחות, אך גם לא יותר.  וחיש מהר אמן במהרה בימינו נראה כיצד התקנות מתוקנות, המעורבות והניהול האסיאתי בשווקים הפיננסיים גדלים, והכלכלה הקפיטליסטית, הגלובלית (על אמת הפעם!), שבה בחדווה וששון (ותאוות בצע...) אל מסלול הצמיחה המהירה של טרם המשבר.

  או קי, אתם אומרים בנקודה זאת, הבאת הסבר משכנע למהות המשבר, אבל את ההסבר שהבטחת להשקעת וורן באפט לא הבאת. הרי אם כל מה שאמרת נכון, הוא לא היה אמור לשים את הכסף על איזה בנק סיני עלום-אך-רב-פוטנציאל? מה פתאום דווקא גולדמן זאקס?

  אז זהו שלא. הנה ההסבר. הנה הדבר הנוסף שלדעתי המשקיע באפט מניח, הדבר שמניע אותו לתת כזה אמון במערכות האמריקאיות שכולם נוטשים:

  ציינו למעלה שלושה מרכיבים של הקפיטליזם האמריקאי שאומצו על ידי רוב העולם והפכו אותו לשליט הפלנטה. קיים עם זאת מרכיב נוסף, רביעי, הקיים במערב, אך נדחה על ידי כל החלקים הלא מערביים של העולם, והוא זה שישמור ויגביר את ההובלה המערבית בכלכלה העולמית גם בעתיד (הקרוב והבינוני). מדובר בהחדרה אל תוך הקפיטליזם של מרכיב הדמוקרטיה.  הסיבות לחשיבות המרכיב הזה הן בכך שהוא הערובה היחידה ליצירתיות, והחיוניות של היצירתיות לשיגשוג הקפיטליסטי, חיוניות שרק תלך ותיגבר ככל שהקפיטליזם יילך ויהפוך מודרני, הייטקי, אינטרנטי יותר. ואת ההבנה של חיוניות המרכיב הזה לשיגשוג הקפיטליזם המודרני יש למערב, ואין למצטרפות שזה מקרוב באו אל חיק הכנסייה הקפיטליסטית.

  כדי לראות שאני צודק תבדקו: כמה פרסי נובל במדע, כמה פטנטים טכנולוגיים משמעותיים, כמה מאמרים מדעיים, כמה סטרטאפים פורצי דרך נוצרו בחמישים השנים האחרונות במדינות הלא דמוקרטיות? איפה צומחים, אקסלוסיבית, המייקרוסופטים, הגוגלים, הפייסבוקים?

  הכלכלה החדשה מונעת על ידי יצירתיות, והיצירתיות מונעת על ידי חופש, ואת זה יש בגנים של תרבות המערב אך אין (עדיין, לצערנו) אצל המדינות הלא מערביות. זה נכון בייצור וזה נכון בשירותי הייצור (הפיננסים, השיווק וכו'), ולכן גם הייצור וגם שירותי הייצור האמריקאיים יתעשתו עד מהרה ויתאימו את עצמם ויחזרו להוביל, גם אם לא בבלעדיות, וגם אם לא בחלקים הסטנדרטיים, 'הנמוכים', של הכלכלה. את זה הכלכלנים לא מבינים אבל באפט כן, וזאת הסיבה ל 5 המיליארד שהוא שם עכשיו על גולדמן זאקס.

  הבנת התרומה החיונית של החופש ליצירתיות זה רעיון שהגיע למערב מהיהדות (והוא הסיבה למנהיגות ההייטקית הישראלית), ולכן אני כמובן ישר רצתי לחפש אחר השורשים היהודיים של באפט אבל לא מצאתי. לגולדמן זאקס (ולסטף...) לעומת זאת יש כאלה שורשים ואולי לכן הוא הלך דווקא עליהם.

  ואם תשאלו (עדיף שלא...) מה יקרה להובלה המערבית בטווח הארוך, כששאר העולם יקלוט, בסופו של דבר, את הכרחיות החופש להשגת עוצמה כלכלית, אענה בתוכחה, כדרכי: זה מה שמטריד אתכם, חבר'ה? זה מה שחשוב לכם, מי יהיה המוביל, בזמן שחזון ישעיהו על דמוקרטיה עולמית בהשראה יהודית סוף סוף הולך ומתגשם לכם מול העיניים?  

  ועניין נוסף לסיום. הקורא המסור עשוי בנקודה זאת להסיק שקפיטליזם המצוייד בארבעת המרכיבים שציינתי הוא הדרים-טים הכלכלי שלי ולא היא. קפיטליזם משופר שכזה אכן בעיני הוא הכי טוב כרגע אך בהחלט איני רואה אותו כמספיק טוב גם עבור העתיד. מגיע לאנושות דגם הרבה יותר טוב. בשביל העתיד לדעתי יהיה צורך להוסיף למרכבה הקפיטליסטית עוד סוס, החמישי במספר (שלו מן הסתם באפט לא יסכים, אך סורוס אולי כן) - החדרת אלמנט של אחווה אל תוך הקפיטליזם, 'קיבוציזציה', או 'סקנדינביזציה' שלו אם תרצו. אובמה תומך, אז בשנים הקרובות עוד תשמעו על כך רבות. לי עצמי יש מחשבות על איך זה צריך להתבצע ואפילו כתבתי על כך פוסט , וזה יידרוש מן הסתם עוד, אך בואו נשאיר משהו גם לעתיד.  

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (8)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     22/10/08 13:56:

   ל ofern321

   אין ולא תהיה דמוקרטיה מושלמת, וראוי הוא המאבק הסיזיפי לשיפורה, כגון בנושא ההתנחלויות. אם תציץ בפוסט שלי בנושא הסירוב מן הסתם תיוכח שבעניין זה אנו באותו צד... ועם זאת חייב לדעתי כל מי שמרגיש מחוייב לאנושיות להבחין בין המדינות שבהן הדמוקרטיה לא מושלמת, לבין מדינות ואידיאולוגיות שדוחות מכל וכל את האידיאה הדמוקרטית ואת ערכי החופש והשיוויון עליהן היא מתבססת

     22/10/08 13:41:

   למורו morro

   האימפריה הרומית לא התמוטטה בגלל מחסור בכישורים אירגוניים\טכנולוגיים\מינהליים אלא בגלל אובדן הלהט האנושי של ימי הרפובליקה. סטאלין ליגלג 'כמה דויזיות יש לאפיפיור' וראה כמה בזוי הוא היום וכמה נערץ האפיפיור (או קי לא הנוכחי, הקודם). מה שהביא להובלה האמריקאית היה אתוס השיויון והחופש וחשיבות האינדיבידואל שהיא דחפה. בטווח הארוך עוצמה טכנולוגית, כלכלית, פוליטית, נובעת רק מעוצמה אנושית

     22/10/08 13:24:


   לשירגן: דמוקרטיה מושלמת לא היתה ולא תהיה. באתונה, ממציאת פטנט הדמוקרטיה, הוציאו להורג את סוקרטס על כפירה באלים והעבדים והנשים היו מחוסרי זכויות. אני מסכים שהדמוקרטיה בהודו ברמה הרבה יותר גבוהה מאשר ברוב ארצות העולם הלא מערביות, אבל כדאי גם לבדוק מה חושבים הדלית (הטמאים) על הדמוקרטיה ההודית...

     21/10/08 15:23:

   אתה מתעלם מכך שלצד חירויות ביטוי נרחבות שקיימות במדינות המערב, קיימת נכונות, להפר זכויות אדם באופן מחריד באזורים שהמדינות הללו מחזיקות תחת כיבוש צבאי. ע"ע וייטנאם והשטחים.

    

   אז מה יחלחל הלאה אל העולם ? החירויות או הדיכוי?

     20/10/08 23:05:


   פוסט יפה ומעניין

   לחזק את דברי הכותב:

   1. 1.ארה"ב קנאית לדמוקרטיה, ליוזמה חופשית ולמרות הכל, לרמת שחיתות שלטונית נמוכה, בודאי בהשוואה לארצות לא "מערביות".
   2. 2.הארצות הלא מערביות עדיין אינן רגילות לתרבות דמוקרטית
   3. 3.הארצות האלו רגילות לרמת שחיתות גבוהה
   4. 4.גם ב"קומוניסטיות" שבהן שירותי הרווחה נחותים מאשר בארה"ב

    

     20/10/08 09:55:

   מאמר מעניין, גישה מעניינת ומקיפה אף כי אני לא מסכים עם כל מסקנותיך.

   יש דבר אחד שאני חושב שצריך לציין לאור הניתוח שלך והוא היעילות של הדב האמריקאי..(אהבת את הדיסוננס?)

   הוא נראה ישן אבל כשיש איום בסביבה (או סתם כשמדגדג בבטן..)

   הבטטה הכבדה הופכת למכונת הרג מיומנת יעילה וזריזה מעין כמוה, אני לא הייתי רוצה לעמוד בדרכה.

   עבודת המטה האמריקאית (לאו דווקא הממסדית) היא מאוד יסודית, נראית איטית בתחילה אבל כשיש מטרה ברורה אמריקה מעולם לא בחלה באמצעים להשיגה,דוגמאות לא חסרות:

   מגביית מיסים (ה IRS יעקוב אחריך עשר שנים,יבנה תיק משפטי שאין דרך לברוח ממנו ואז יפרוץ באישון לילה אל ביתך ויקח אותך מול עיני הילדים הבוכיות לעשרים שנה לכלא פדרלי)

   דרך ניהול התאגידים.אין צורך לפרט.

   עבור לעיראק (אמריקה,אחרי שהחליטה על קיצו של הסאדאם, שלחה כח צבאי,תשתיתי,פוליטי למרחק 10,000 ק"מ מהבית , כח שלמדינות מבוססות אין בביתן שלהן)

   וכמובן אוסאמה.זו שאלה של זמן.

    

   לאן אני חותר אם טענתי שאני לא מסכים איתך?

   הסיבות והזמנים.

   אתה מזכיר א הדמוקרטיה והחופש והצירתיות ואני טוען שבאפט יודע שאמריקה תפעל והמניה תטפס (אחרי שהתרסקה והוא קנה במחיר מציאה)

   מתי שהוא, לא בעתיד הרחוק כל כך, ציר סיני רוסי יהפוך את האיום הפוטנציאלי של היום למשהו מוחשי הרבה יותר.

   והכל כמובן בערבון מוגבל, בחירתו של אובאמה ושינו כיוון דרסטי בדרכה של אמריקה, כלומר הסתגרות לטובת בחינה מחודשת של ערכים מטרות יכול לשלוח את הניתוח שלך ושלי לפח הזבל.

   חג שמח

   נ.ב

   שני פוסטים מעניינים

   http://cafe.themarker.com/view.php?t=463507

   http://cafe.themarker.com/view.php?t=570858

     20/10/08 07:46:

   קודם כל לגבי יצירתיות: המערב פשוט לא מכיר כל מה שלא נכתב באנגלית היום.

   כל המחקרים שנכתבים בסינית, רוסית וכו' - פשוט לא נקראים ע"י אף אחד היום. יש לא מעט המצאות ורעיונות מבריקים במזרח, אבל הם לא נראים למערב.פרס נובל הוא לא בדיוק מדד אמין לאיכות: הוא ניתן הרבה פעמים מסיבות פופוליסטיות ופוליטיות. ערפאת הוא דוגמה מצויינת - אתה לא באמת יכול להגיד שהאיש היה מאור לגויים באיזשהו תחום יצירתי, הישגי או ערכי.

   דבר שני לגבי באפט - הוא דווקא מספק הסבר פשוט וטוב לעניין. אני בגישה שיש להעדיף בדר"כ את הפתרון הפשוט. הפתרון הפשוט הוא שכדאי לקנות בזול כשכולם מפחדים. הוא בחר בגולדמן סאקס כי הוא מאמין בו. כי אחרי המשבר הגופים הפיננסיים השורדים יחזיקו נתח אדיר מההון בארה"ב, וכוחם יעלה. זה גם מה שבאפט אומר ברי"ש גלי, ואם יש משהו שהוא די נודע בו זה עניין השקיפות והאמינות. אני בפשטות מאמין לו.

    

   ועדיין, אני באמת מאמין שעידן ההשפעה האמריקאית לא תם. כי ארה"ב מחזיקה ידע, וטכנולוגיה, ותעשייה מתוחכמת ובסיסית לכל אורך הספקטרום, והיא פשוט עומדת על בסיס רחב מאוד בהשוואה להרבה מעצמות. היא פשוט בהמה גדולה, ופילים שורדים טוב.

     16/10/08 02:06:

   הודו היא גם דמוקרטיה

   ארכיון

   פרופיל

   יאיר, ניו יורק
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין