כותרות TheMarker >
  ';

  FTTH Israel

  FTTH Israel - סיב אופטי לכל בית ועסק בישראל

  הסיבים האופטיים משנים את חיינו: הם יאפשרו לנו להתחבר לטלויזיה היי דפינישין , ערוצי קול,מידע ותקשורת דיגיטלית ברוחב פס של מאות מגה-ביט. נוכל ללמוד ולעבוד מהבית - לגור במצפה רמון ולהרגיש בתל-אביב.

  ארכיון

  הדולר מתחזק והבועה חוזרת

  23 תגובות   יום חמישי, 23/10/08, 11:39

  האם הבועה חוזרת? הכלכלה האמריקאית במשבר והדולר מתחזק. השקל הגיע לרמתו הגבוהה ביותר השנה ביחס לדולר וחצה את רף ה 3.9. היורו פוחת לעומת הדולר ל 1.27 וחזר לרמתו בנובמבר 2003 . היצוא לארה"ב נעשה כדאי יותר. מה קורה כאן?

  בעוד שרק לפני שנה גיסה ממשלת  ארה"ב  כספים לזמן קצר בריבית של 3.5% הרי שהיום ריבית זו עומדת על אחוז אחד בלבד ולפני כשבועיים היא אף ירדה למתחת לחצי האחוז.


   13-WEEK TREASURY BILL (^IRX)

  בזמן שהריבית בארה"ב לזמן קצר ירדה לרמה הנמוכה מחצי אחוז הגיע ריבית הליבור בלונדון ל 4.75% וירדה במקצת בימים הבאים. המסקנה מפערי הריבית האלו היא כי הבנקים האמריקאים כנראה מרויחים הרבה כסף ממתן הלואות לבנקים באירופה ובאסיה שנקלעו למשבר נזילות ולא ירחק היום שכספי ממשלת ארה"ב יזרמו דרך קרן המטבע העולמית וישירות למדינות הנמצאות במצוקה וגם זה בפערי ריבית מבטיחים.

  ממשלת ארה"ב שהקצתה עד עתה כטריליון דולר למשבר, שהיא היתה מהגורמים העיקריים להיוצרותו, גרמה למדינות באסיה ובאירופה להקצות להצלת המערכות שלהם סכום נוסף של כ 2.5 טריליון דולר והיד עוד נטויה.

  אז מה קורה כאן? ממשלת ארה"ב ממנת את הגרעון וחלק מתכנית ההצלה שלה מכספים שמקורם באירופה

  ואסיה . הבנקים האמריקאים וממשלת ארה"ב מלווים כספים למדינות שבמשבר ובכך גוזרים קופון נוסף. עוד פעם המדינות העניות משלמות את מחדלי העשירים.

  במקביל  מתחזק הדולר בעולם למרות הריבית הנמוכה בארה"ב , כנראה בגלל הבטחון שיש למשקיעים בהבראת המגזר הפיננסי האמריקאי וחוסר האמון היחסי  שלהם במערכות דומות באסיה ובאירופה . האם הם מחכים למשבר נוסף בארה"ב  על מנת לשקול את צעדיהם ביתר זהירות ולפזר סיכונים.

  התחזקות הדולר מתמרצת מדינות באסיה ובאירופה להגביר את היצוא לשוק האמריקאי שמניב עתה הכנסה נוספת . ומי יקנה את התוצרת? הבנקים האמריקאים והממשל יאלצו לחדש את האשראי הצרכני הזול שגרם למפולת האחרונה. מה תעשה ממשלת ארה"ב בשביל להפסיק את מעגל האשראי-צריכה ולהחזיר את ארה"ב לפסי היצור?

  אם התסריט שאני מתאר כאן אכן יתרחש , יהיו אנשים שיחשבו  בעוד כמה שנים, שהמשבר הכלכלי העולמי הגדול הזה, תוכנן על ידי הממשל האמריקאי הכושל של הנשיא בוש, על מנת להביא להתחזקות הכלכלה האמריקאית על חשבון המדינות הצומחות במזרח ובדרום. אני לא כל כך מאמין בתחכום של בוש את פולסון.

  האם אנחנו בעיצומו של תהליך ליצירת בועה חדשה ? כנראה שכן. האם הכלכלה האמריקאית תפנים את השינויים המתחיבים מהמשבר? לא בטוח.
  האם הסינים והכוחות החדשים שצומחים במזרח חושבים  שהם יכולים להוביל את הכלכלה העולמית ? כנראה שלא.

  בטל

  דרג את התוכן: